چند علامت خطرناک بیش از حد در افراد قاطع

افراد قاطع تا حدودی ویژگی های رفتاری مثبتی دارند. اما برخی از رفتارهای آن ها بیش از حد آسیب زا است. در روان شناسی رفتار های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند یا این که باعث آسیب شود. هر فردی می تواند در طول زندگی خودش رفتار های مختلفی داشته باشد. کمال گرایی یک رفتار بد است. کمال گرایی و قاطعیت در یک حدی می تواند مفید باشد اما بیش از حد می تواند آسیب بزند. ما در مقاله های قبل در ارتباط با رفتار در روان شناسی صحبت کردیم و گفتیم که هر فردی چه نوع رفتاری دارد و این رفتار در چه زمان هایی در فرد ایجاد می شود. گاهی اوقات رفتار یک فرد بر اساس شرایط خانوادگی یا محیطی تغییر خواهد کرد.

رفتارهای پرخاشگرانه در افراد قاطع

برای مثال ممکن است یک کودک در یک زمان مشخص رفتار های پرخاشگرانه انجام دهد. یا این یکه یک فرد جوان در دوران بلوغ خود رفتار های منزوی انجام دهد. در زمینه رفتار و بررسی و مدیریت آن نیاز به این امر است که افراد بخواهند مشکلات خود را برطرف کنند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند علامت خطرناک بیش از حد در افراد قاطع، صحبت کنیم.

تکمیل وظایف در رفتار افراد قاطع

وقتی نوبت به تکمیل وظایف می رسد، بعضی از افراد بیشتر از دیگران به جزئیات توجه می کنند. تفاوت بین توجه به جزئی ترین جزئیات و کمال گرا بودن در این است که آیا به هر حال تصمیم گرفتید از آن راضی باشید یا این که ناشی از نوعی فشار داخلی یا خارجی است.

نظر محققان درباره این زمینه

برای پیچیدگی بیشتر مسائل، حتی محققان در مورد تعریف کمال گرایی توافق ندارند. آن ها همچنین در مورد این که آیا تمایلات کمال گرایانه می تواند برای همیشه مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه همیشه با نوعی از مشکلات ارتباط دارند، نظرات گوناگونی دارند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

وجه مشترک محققان درباره افراد قاطع این است که همه آن ها بر این عقیدند که افراد کمال گرا معمولاً از درمان خودداری می کنند، اما وقتی می خواهند آن را امتحان کنند و درگیر این روند می شوند، اغلب کاملاً مثر است.

بررسی دیدگاه های کمال گرایی در افراد قاطع

نتایج متناقض مطالعات انجام شده در مورد کمال گرایی نشان می دهد که محققان برای درک بهتر این که کمال گرایی سرمایه ای برای دستیابی به موفقیت است یا مشکلی است که باید حل شود، باید مطالعات بیشتری انجام دهند. دو دیدگاه اصلی بالینی درباره مسئله کمال گرایی ناسازگار و سازگار است. از دیدگاه ناسازگار، برخی از محققان بر این باورند که کمال گرایان تمایل به ایجاد مشکلات جدید دارند و تمایلات کمال گرایانه آن ها ممکن است به آسیب شناسی روانی کمک کند.

کمال گرایی در افراد قاطع از نظر دیدگاه سازگاری

از طرف دیگ، از دیدگاه سازگاری، محققان خاصی این استدلال را پشتیبانی می كنند كه فردی با گرایش های كمال گرا می تواند آن گرایش ها را تطبیق دهد و از آن ها به عنوان دارایی برای كمك به آن ها در رسیدن به اهدافشان استفاده كند، حتی اگر اهداف آن ها بسیار بلند پروازانه باشد.

نظر یک روانشناس عملی و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا در ارتباط با این زمینه

یک روانشناس عملی و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا، با Gordon Flett، Ph.D.، استاد روانشناسی دانشگاه یورک در تورنتو همکاری کرده است و آن ها ثابت کرده اند که محققان ناسازگار هستند کمال گرایی بیش از 20 سال تحقیقات این تیم نشان می دهد که کمال گرایی ارتباط مستقیمی با افسردگی تک قطبی، خودکشی، اضطراب، اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی و پرخوری و سایر مشکلات سلامتی دارد.

هیویت و فلت از این ایده حمایت می کنند که کمال گرایی در افراد قاطع انواع مختلفی دارد

هیویت و فلت از این ایده حمایت می کنند که کمال گرایی انواع مختلفی دارد و هر یک مشکلات خاص خود را به همراه می آورد. آنها همچنین یادآور می شوند که شدت برخی مشکلات نسبت به سایر مشکلات کمتر است. با در نظر گرفتن نظریه تطبیقی ​​کمال گرایی، هیویت و فلت معتقدند که این نظریه بیش از حد ساده انگارانه است و تفاوت محسوسی بین نیاز به خوب بودن و نیاز به کامل بودن وجود دارد.

مثالی در ارتباط با این زمینه

دکتر هیویت نمونه ای از یکی از بیماران  خود را ارائه می دهد. یک دانشجوی دانشگاه که مبتلا به افسردگی شده بود فشار زیادی به خودش وارد می کرد تا در یکی از دوره های دانشگاهی خود A + دریافت کند. دانش آموز با شدت مطالعه می کرد و در کلاس نتیجه خوبی می گرفت.

افکار خودکشی

هنگامی که دکتر هیویت پس از پایان کلاس دانش آموز را دید، متوجه شد که او بیش از گذشته افسرده و خودکشی کرده است. دانشجو احساسات خود را با بیان اینکه A + اثبات شکست او بود توضیح داد. دانشجو معتقد بود که اگر واقعاً عالی بود، می توانست در کلاس A + بدست آورد بدون اینکه خیلی سخت کار کند.

نظریه ای مبنی بر این که کمال گرایی می تواند با هدف گذاری و دستیابی سازگار باشد

محققان دیگر دیدگاه مخالف کمال گرایی دارند. آن ها ادعا می کنند افرادی که کمال گرا هستند می توانند از تمایلات کمال گرایانه خود برای شلیک به اهداف والای زندگی خود استفاده کنند. ورزشکاران کلاس جهانی استانداردهای فوق العاده بالایی برای خود دارند.

نکته درباره افراد قاطع

آن ها بسیار سخت کار می کنند تا نشان دهند که در زمینه های خود بهترین هستند. برخی از محققان استدلال می کنند که کمال گرایی سازگار است و کمال گرایان توانایی استفاده از آن را در صورت لزوم برای کمک به آن ها در دستیابی به بالاترین اهداف ممکن دارند.

نکته دوم

محققانی که از تئوری انطباقی در مورد کمال گرایی پشتیبانی می کنند، ادعا می کنند که نباید افراد دارای گرایش های کمال گرایانه را آسیب شناسانه بنامیم فقط به این دلیل که آن ها اهداف بسیار چالش برانگیزی را برای خود تعیین کرده اند.

چند علامت خطرناک بیش از حد در افراد قاطع

دنیا مملو از افراد قاطع است که مهر خود را در زندگی گذاشتند. متأسفانه، این افراد اغلب مورد سوء تفاهم قرار می گیرند، یا دیگران احساس می کنند که نیت بدی دارند. چگونه می دانید که کمی بیش از حد قاطع هستید؟ داشتن مقداری اعتماد به نفس بسیار زیاد است. اما ممکن است لازم باشد آن را کم کنید زیرا بسیاری شما را اشتباه می‌فهمند. در این‌جا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شما باید کمی مراقب ماهیت خودجوش باشید.

در این‌جا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است رفتار افراد قاطع بیش از حد باشد.

افراد قاطع از بیان نظر خود نمی ترسند

اشکالی ندارد که نظر خود را بگویید و به مردم اجازه دهید بدانند چه جایگاهی دارید. چیزی که اشکالی ندارد گفتن چیزهایی است که برای دیگران آزاردهنده است. حتی اگر لباس یا کت و شلواری که آن‌ها می پوشند را دوست ندارید، برخی از نظرات را باید برای خود نگه دارید. قبل از صحبت، اظهارات خود را ارزیابی کنید. اگر هر چیزی که می گویید ممکن است برای کسی سوء تفاهم یا آزاردهنده باشد، آن را بیان نکنید.

شما برخی از مردم را می ترسانید

آیا مردم از شما می ترسند زیرا نمی دانند چه خواهید گفت یا انجام دهید؟ آیا وقتی وارد اتاق می شوید، دیگران عصبی می شوند؟ افراد قاطع با شیوه رفتاری درست در حالی که حترام دیگران را انجام می دهند، نمی خواهند مردم از آن ها بترسند.

افرادی که از روی دیگران رشد می کنند و عصبانی هستند ممکن است قاطع باشند، و این می تواند یک بیماری زمینه ای باشد و نه اعتماد به نفس. اگر متوجه شدید که با خود پرخاشگر هستید، وقت آن است که خود را دوباره ارزیابی کنید.

در افراد قاطع (به صورت بیش از حد) مردم وقتی صحبت می کنند گوش می دهند

وقتی صحبت می کنید خوب است که مردم گوش کنند. با این حال، آیا آن‌ها به این دلیل گوش می‌دهند که به آن‌چه شما به‌عنوان همکار یا یکی از اعضای خانواده می‌گویید ارزش قائل هستند، یا به نظر می‌رسد که مردم می‌ترسند اگر کلمه‌ای به زبان بیاورند. مطمئن شوید که مردم می خواهند آن‌چه شما می گویید بشنوند. تفاوت زیادی در این که چرا مردم ذهنیت بدی از شما دارند وجود دارد.

از قدرت خود برای به وقوع پیوستن چیزها استفاده می کنید

آیا شما مقصر هستید که از موقعیت خود برای انجام کارها استفاده می کنید؟ در حالی که یقیناً حذف نام و یا درخواست از دیگران برای انجام وظایف هیچ اشکالی ندارد، باید از به عنوان افراد قاطع سایر روش‌های ناجوانمردانه خودداری کنید. شما می خواهید یک حرکت دهنده باشید و نه کسی که مانند یک رئیس مغرور باشد.

شخصیت افراد قاطع به خاطر رفتار بیش از حد مشکل ساز می شود

افراد قاطع اغلب به اشتباه درک می شوند، و در حالی که برخی از مردم می خواهند دقیقاً مانند شما باشند، برخی دیگر از زمینی که روی آن قدم می گذارید متنفرند. غیرمعمول نیست که افراد با شخصیت قوی نام برده شوند.  مشکل واقعی زمانی مطرح می شود که مردم بیشتر از شما نفرت داشته باشند تا شما را دوست داشته باشند. قاطعیت و انجام کار خوب است، اما اگر مردم آنقدر شما را درک نکنند که نخواهند در کنار شما باشند، مطمئناً در زندگی تنها خواهید بود.

افراد قاطع به ندرت می توانند ارتباط طولانی مدت برقرار کنند

آیا تا به حال به کسی گفتید که آن را مستقیماً به من بدهید؟ شما کسی نیستید که دوست داشته باشید حرف خود را نگه دارید حتی اگر دیگران ناراحت شوند. شما آشکارا آن‌چه را که باید گفته شود، بدون ترس از هرگونه عکس العمل بیان خواهید کرد. یک خوبی در مورد افراد قاطع این است که شما همیشه می دانید در کنار آن‌ها کجا ایستادید. بدی افرادی که خیلی رک هستند این است که در طول حتی یک پیاده روی ساده به افراد زیادی توهین می کنند. اگر ماهیت قاطعانه شما بیشتر توهین آمیز است تا مفید، پس کمی آن را کاهش دهید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک قانون کلی خوب برای زندگی این است که هرگز نباید چیزهایی را به مردم بگویید که از قبل می دانند. آن‌ها می دانند که در چه زمینه هایی باید روی خودشان کار کنند و چه چیزی در زندگی آن‌ها اشتباه است. آن‌ها نیازی ندارند که شما به آن اشاره کنید و توصیه های ناخواسته ارائه دهید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا