چند راه ساده برای کسب شادی در مواقع سخت

کسب شادی در مواقع سخت می تواند نشان دهنده ذهنیت قوی شما باشد. همیشه در زندگی فراز و نشیب های زیادی وجود دارد. شما نمی توانید در زندگی همیشه به فکر چیزهای مثبت باشید. سختی های زندگی ممکن است هر زمان اتفاق بیفتد. همان طور که می دانید این فرایند بر روی استرس و اضطراب هم تاثیر دارد. در روان شناسی مباحث متفاوتی وجود دارد. برخی از این فرآیندهای روان شناسی را ممکن است بدانید. ذهن آگاهی اگر با روش درست و مناسب انجام می شود می تواند برای آینده شما مفید باشد.

در مقاله های قبل در ارتباط با ذهن آگاهی صحبت کردیم. ذهن آگاهی می تواند موفقیت را در افراد ایجاد کند. موفقیت لازمه تلاش و کوشش است. این تلاش و کوشش باید همراه با برنامه ریزی باید.  ما در ارتباط با ذهن آگاهی صحبت های بسیاری کرده ایم و گفتیم که افراد با داشتن ذهن آگاهی چه پیشرفتی خواهند کرد. اما این بار می خواهیم چند روش برای آموزش ذهن آگاهی در کودکان را بدانیم. آیا افراد با داشتن ویژگی ذهن آگاهی مناسب می توانند ازدواج بهتری داشته باشند یا خیر. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند راه ساده برای کسب شادی در مواقع سخت چگونه است.

استرس افراد – تاثیر ذهن آگاهی و کسب شادی در مواقع سخت

ما در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است. این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند راه ساده برای کسب شادی در مواقع سخت، صحبت کنیم.

تمرکز حواس و کسب شادی در مواقع سخت

اگر چه تمرکز حواس چیز جدیدی نیست اما ریشه در سنت بودایی دارد. فقط در چند دهه گذشته در غرب محبوبیت پیدا کرد. اخیراً، محققان فواید آموزش ذهن آگاهی در کودکان را کشف کرده اند. ذهن آگاهی و افزایش شادی یعنی آگاهی کامل از آنچه در لحظه حال اتفاق می افتد. و در دنیای پرشتاب امروزی، به راحتی می توان آنچه را که در اطراف شما می گذرد از دست داد.

بسیاری از افراد بدون آگاهی کامل از آن چه در اطرافشان اتفاق می افتد، کارهای روزمره خود را انجام می دهند. چه آن ها حواسشان به چیزی که دیروز اتفاق افتاده پرت شده باشد، چه نگران اتفاقی باشد که ممکن است فردا اتفاق بیفتد. آن ها آن چه را که در حال حاضر اتفاق می‌افتد از دست می‌دهند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این واقعیت می تواند منجر به چالش هایی مانند مشکلات در مدیریت احساسات یا مشکل در کنترل رفتار آن ها شود. تحقیقات نشان می دهد که مهارت های ذهن آگاهی و کسب شادی در مواقع سخت به مغز بچه ها کمک می کند و رفتار آن ها را بهبود می بخشد. دامنه توجه آن ها بهبود می یابد. کودکان همچنین از سلامت روانی بهتری برخوردار هستند و در برابر استرس انعطاف پذیرتر می شوند.

به کودک خود بیاموزید که از بدن و حرکات خود بیشتر آگاه شود

به کودک خود بیاموزید که از بدن و حرکات خود بیشتر آگاه شود. شما باید به آن ها بگویید وانمود کنند که روی یخ نازک راه می روند و باید به آرامی و با احتیاط حرکت کنند.

ارتباط بین ذهن آگاهی و کسب شادی در مواقع سخت

ذهن آگاهی، یا عمل حضور در لحظه، احتمالاً کلمه ای است که در محافل سلامتی زیاد شنیده اید. به دلیل فواید زیادی که برای سلامت جسمی و روانی دارد شناخته شده است. قابل ذکر است که ذهن آگاهی و افزایش شادی ارتباط زیادی دارد. باورش سخت است که چیزی به این سادگی برای خلق و خو و رضایت از زندگی شما خوب باشد، اما این حقیقت دارد. در این‌جا چند دلیل وجود دارد که باعث افزایش شادی در لحظه می شود.

همیشه در دسترس بودن باعث بهبود روابط می شود

روابط سنگ بنای خوشبختی نیستند، اما نقش مهمی در رفاه و رضایت از زندگی دارند. انسان ها موجوداتی به شدت اجتماعی هستند و از زمان طلوع بشریت، ما در حال تعامل با یکدیگر و تشکیل جوامع بوده ایم. حتی افراد درونگرا هم از چند دوست و روابط نزدیک سود می برند. حضور در لحظه بخشی جدایی ناپذیر از گذراندن زمان با کیفیت با کسانی است که اهمیت دارند. آن ها ممکن است اعضای خانواده، دوستان، افراد مهم یا حتی یک همکار باشند که شما از نزدیک با آن‌ها کار می کنید. اگر می خواهید این روابط را تقویت کنید، حضور برای شما یک دارایی است.

هنگامی که شما حضور فعال دارید ذهن آگاهی و کسب شادی در مواقع سخت شما بیشتر می شود

هر از گاهی حواس همه پرت می شود. اما آیا تا به حال با کسی که دائماً با تلفنش تماس دارد یا از شما می‌خواهد که چیزهایی را تکرار کنید، به این دلیل که حواسش را پرت می‌کند، معاشرت کرده‌اید؟ این نوع روابط اغلب در نهایت حالت تلخ را در دیگران به جا می گذارند. در نهایت، افرادی که از بی توجهی دریافت می کنند شروع به فکر می کنند که آن شخص واقعاً نمی خواهد آنجا باشد. علاوه بر این، کسانی که حضور ندارند ممکن است به سمت نگرانی‌ها و نگرانی‌های مربوط به گذشته رابطه یا آنچه در آینده می‌گویند سوق پیدا کنند. شما نمی توانید توجه درستی به دیگران کنید و شنونده بدتری خواهید بود.

چند راه ساده برای کسب شادی در مواقع سخت

در این روزهای سخت، به راحتی می توان شادی، امید و سرزندگی را از دست داد. وقتی دنیا احساس می‌کند که از کنترل خارج می‌شود و به نظر می‌رسد تمامیت زندگی عادی از بین رفته است، کسب شادی در مواقع سخت می تواند دشوار باشد. اما لازم نیست همه چیز در نهایت، بسیار وحشتناک باشد تا شما چنین احساسی داشته باشید. هر نوع زمان چالش برانگیزی می تواند باعث شود که شما احساس ناراحتی کنید و در نتیجه علائم افسردگی، اضطراب و سایر مسائل مربوط به خلق و خوی ایجاد شود. می توانید بی ثمر شوید، احساس بی انگیزگی کنید یا لذت های خود را از دست بدهید. چرا این اتفاق می افتد؟ برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه به نظر می رسد برخی از مردم همیشه در حال کسب شادی در مواقع سخت هستند، حتی در بدترین روزها؟ این یک ویژگی ارزشمند است، و همچنین یکی از ویژگی‌هایی است که بیشتر افراد باید با گذشت زمان به عنوان یک مهارت آن را بیاموزند. اگر به یادگیری نحوه انجام این کار علاقه دارید، به ادامه مقاله توجه کنید. ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما خبر خوب این است که شادی را می توان تقریباً در هر جایی یافت. توانایی یافتن لحظات مثبت در دریایی از افکار منفی یک مهارت نادر است – و مطمئناً ارزش آن را دارد. در این‌جا چند راه ساده برای کسب شادی در مواقع سخت بیان خواهد شد.

به چیزهای کوچک توجه کنید

این به معنای وسواس در مورد جزئیات کوچک نیست. در عوض، به این معناست که تمرکز خود را بر روی لحظات کوچکی متمرکز کنید که روز شما را زیبا‌تر می‌کنند. به دنبال چیزهای کوچک باشید، مانند:

 • میان وعده مورد علاقه شما
 • عطری که دوست دارید
 • تناسب بهترین لباس شما
 • لحظات ارزشمندی که با یکی از عزیزانتان به اشتراک می گذارید

وقتی به چیزهای کوچکی از این دست توجه می کنید و آن را یادداشت می کنید، می توانید شادی را در مکان های زیادی ببینید.

ورزش کنید

وقتی با شرایط بدی روبرو هستید، فعالیت و ورزش می تواند چالش برانگیز باشد، اما عدم فعالیت بدنی فقط کسب شادی در مواقع سخت را دشوارتر می کند. نادیده گرفتن کامل ورزش باعث می شود احساس تنبلی و خستگی بیشتری داشته باشید و در عین حال روحیه بد شما را نیز بیشتر می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، ورزش های ساده، حتی تنها به مدت 12 دقیقه پیاده روی، می توانند تأثیرات قابل توجهی بر مثبت اندیشی شما داشته باشند. در این‌جا چند ایده برای راه های ورزش ساده و آسان وجود دارد:

 • پیاده روی
 • رقص
 • انجام یوگا
 • دوچرخه سواري
 • طناب زنی
 • باغبانی

برای کسب شادی در مواقع سخت سپاسگزار باشید

قدردانی می تواند تأثیرات قوی بر ذهن داشته باشد. وقتی فعالانه به دنبال چیزهایی هستید که باید برای آنها شکرگزار باشید، می توانید نگرش مثبت تری داشته باشید. همچنین خطر ابتلا به علائم افسردگی، استرس مزمن و مشکلات مرتبط با اضطراب را کاهش دهید. بسیاری متوجه می شوند که نگه داری یک دفترچه یادداشت برای قدردانی می تواند به آن‌ها در کسب شادی در مواقع سخت کمک کند. این شامل ثبت حداقل سه موردی است که هر شب بابت آن‌ها سپاسگزار هستید. در این‌جا چند ایده وجود دارد که می توانید بابت آن سپاسگزار باشید:

 • به موقع بیدار شدن
 • وجود چیزهای مورد علاقه شما
 • عزیزان شما
 • برآورده شدن نیازهای اولیه شما
 • داشتن شغل
 • هوای خوب
 • مصرف یک غذای خوشمزه
 • ایجاد گفتگوی جالب
 • مطالعه یک کتاب خوب
 • تماشای یک سریال خوب

کارهای داوطلبانه انجام دهید

با ایجاد احساس بهتر در دیگران، اغلب می توانید احساس خوبی در خود ایجاد کنید. فقط چیزی در مورد بحث فعالیت های شما وجود دارد که می تواند لبخند بزرگی بر لبان شما بیاورد و لذت زندگی را به شما نشان دهد. مطالعات نشان می دهد که اعمال محبت آمیز می تواند منجر به سطوح بالاتری از خلق و خوی خوب و رفاه شود. مهمتر از همه، وقتی در زمان‌های سخت داوطلب می‌شوید، متوجه می‌شوید که وقتی نمی‌توانید خوبی‌های دنیا را پیدا کنید، می‌توانید با دلسوزی به دیگران آن را ایجاد کنید.

برای کسب شادی در مواقع سخت لباس شاد بپوشید

در روزهای اداری حس کسل کننده زیادی دارید؟ لباس های غیر رسمی زیادی دارید که به ندرت می پوشید؟ در هر صورت، می‌توانید با پوشش لباس های خاص احساس بهتری در خود ایجاد کنید. اگر لباس‌هایی که می‌پوشید به شما انگیزه می‌دهد تا احساس اعتماد کنید، احساس بهتری خواهید داشت. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • بدون هیچ دلیل خاصی خیلی شیک بپوشید
 • حتی زمانی که هیچ برنامه ای برای آن روز ندارید، با آرایش و لباس زیبا آماده شوید
 • یک سبک مد جدید را امتحان کنید
 • با لباس کار خود جواهرات رنگارنگ یا هیجان انگیز بپوشید
 • لباس های جالب بپوشید و فقط لذت ببرید

اهداف چالش برانگیز تعیین کنید

اگر مشکلات شما ناشی از احساس یکنواختی و رضایت است، ممکن است زمان کمک فرا رسیده باشد. باید به کسب شادی در مواقع سخت نگاه کنید و ببینید آیا آن‌ها همچنان شما را به چالش می کشند یا خیر. سعی کنید اهداف جدیدی را انتخاب کنید که شما را هیجان انگیز می کند و به شما انگیزه می دهد. البته آن‌ها را بی دلیل نسازید، اما آن‌ها را چالش برانگیز کنید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا