روانشناسان چند راه برای غلبه بر جدایی را توضیح می دهند

غلبه بر جدایی از طریق راه های مختلف امکان پذیر است. روانشناسان راه های مختلفی برای این امر ارائه دادند. گاهی اوقات ممکن است هر دو طرف خاطرات دوران ازدواج را مرور کنند. برای این که ارتباط خوبی برقرار کنید و دوستی خوبی با اطرافیان خود داشته باشید باید قوانین مختلفی را رعایت کنید. رعایت قوانین نیازمند درک کردن آن ها است. ممکن است دوستی با برخی افراد آن قدر ساده باشد که نیاز به قوانین مختلف نداشته باشد. دوستی باعث می شود شما پیشرفت داشته باشید.

تنهایی می تواند آسیب های روانی مختلفی ایجاد کند. جدایی در روابط وجود دارد. شما چه بخواهید چه نخواهید جدایی را تجربه خواهید کرد. حال این جدایی می تواند موقت یا تمام وقت باشد. تمام وقت بودن مثل زمانی است که دو زوج از یکدیگر جدا می شوند. اما کوتاه مدت مانند جدایی از خانواده برای رفتن به دانشگاه است. امروز بیشتر در ارتباط با جدایی رو زوج صحبت خواهیم کرد. دوستی بعد از جدایی مهم است. در ادامه می خواهیم ببینیم روانشناسان چند راه برای غلبه بر جدایی را توضیح می دهند، صحبت کنیم.

دوستی و غلبه بر جدایی در روابط

دوستی می تواند باعث پیشرفت شما شود اما گاهی اوقات اگر سمی باشد باعث آسیب‌ شما خواهد شد. قوانین در روابط دوستی بسیار مهم و تاثیر گذار در زندگی است. شادی بسیار در زندگی افراد مهم است. حال این که بگوییم پیشرفت یعنی چه و این که چگونه می توان آن را از چه مواردی تعریف کرد متفاوت است. پیشرفت کردن در زندگی بسیار مهم است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسان چند راه برای غلبه بر جدایی را توضیح می دهند، صحبت کنیم.

غلبه بر جدایی و درس هایی که از رابطه می گیریم

جدایی ها دلخراش است. شاید اخیراً از هم جدا شدید و شما و شریک زندگیتان توافق کردید که این رابطه کارساز نیست. در میان دلشکستگی، چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. بنابراین، چه درس های زندگی می توانید از یک جدایی متقابل بیاموزید؟

جدایی متقابل و غلبه بر جدایی

جدایی زمانی است که شما و شریک زندگیتان به رابطه صمیمی خود پایان دهید. ممکن است همچنان به یکدیگر احترام بگذارید، اما هر دو موافقید که دیگر عاشق نیستید. شاید زمان آن است که هر دوی شما به زندگی عادی خود ادامه دهید. حتی اگر این یک تصمیم دوجانبه است، جدایی متقابل هنوز هم برای شما سخت است. یک مطالعه نشان داد که هر چه یک رابطه طولانی‌تر باشد، تأثیر عاطفی ناشی از جدایی بیشتر است. این احساس به این دلیل است که شما زمان زیادی را به عنوان یک زوج با هم گذراندید، با هم خاطرات ساختید و به یک معنا در فعالیت های زندگی خود در هم تنیده شدید.

از این جدایی متقابل چه چیزی یاد گرفتید؟

حتی اگر جدایی شما سخت است، می توانید به طرق مختلف از سختی جدایی رشد کنید. در این‌جا فهرستی از درس هایی است که می توانید از جدایی متقابل بیاموزید. متوجه خواهید شد که:

بخشش شما را از بین می برد.

بخشش آرامش می آورد. تلخی و انتقام قلب و ذهن شما را می خورد. این شما را به یک فرد عصبانی تبدیل می کند که هیچ کس نمی خواهد در کنارش باشد. رهایی و بخشش شریک سابق خود برای شما مفید است. بخشش به این معنی نیست که کاری که شریک زندگی شما انجام دادید درست است، بلکه می گوید که تصمیم گرفتید آن را علیه او انجام ندهید. بخشش آسان نیست، اما نگه داشتن درد در دراز مدت به شما آسیب بیشتری می رساند.

از تنهایی لذت می برید

با تعجب متوجه می شوید که دوست دارید تنها باشید.  شما از یک حمام طولانی خوب یا تماشای فیلم خود لذت می برید که شریک زندگی شما هرگز آن را تماشا نخواهد کرد.

چیزی که قطعا در رابطه بعدی خود نمی خواهید و غلبه بر جدایی

آن‌چه را که نمی خواهید تکرار کنید به شما می آموزد. عدم یک رابطه باعث می شود که عقب نشینی کنید و ارزیابی کنید که می خواهید زندگی خود را با چه نوع فردی سپری کنید. آیا شریک زندگی شما بالغ بود یا از نظر عاطفی نیازمند بود؟ آیا شما و شریک زندگیتان ارزش های مشابهی در مورد ایمان، خانواده و شغل داشتید؟ شاید شما کسی را بخواهید که محبت بیشتری داشته باشد یا کمتر معتاد به کار باشد. شما در مکان خوبی هستید تا به رابطه آینده خود فکر کنید و آنچه را که می خواهید بیاموزید.

با غلبه بر جدایی می فهمید که چه چیزهایی را در رابطه بعدی خود می خواهید

در طول یک رابطه، ممکن است چیزهایی را که نیاز به اصلاح دارند نبینید. تنها پس از جدایی است که عقب نشینی می کنید و متوجه می شوید که جنبه های خاصی از رابطه شما ناسالم است. این دوره زمان بسیار خوبی برای در نظر گیری آنچه در رابطه بعدی ما می خواهید است. زمان آن است که یاد بگیرید چه چیزی در یک شریک برای شما مهم است در مقابل آنچه فکر می کردید در یک شخص مهم است.

برای غلبه بر جدایی مواردی را در زندگی خود بیاموزید که باید در آن رشد کنید

هر دو طرف در جدایی متقابل سهیم هستند. وقتی با شخص دیگری زندگی می کنید چیزهای زیادی در مورد خودتان یاد می گیرید. رشد همیشه مثبت است و پس از جدایی، ارزیابی مشارکت شما ضروری است. این بینش برای محکومیت خود نیست، بلکه برای نگاهی صادقانه به حوزه‌هایی است که نیاز به رشد دارید. شاید باید صبورتر باشید، یا باید یاد بگیرید که چگونه احساسات خود را صادقانه بیان کنید.

روانشناسان چند راه برای غلبه بر جدایی را توضیح می دهند

بر اساس مقاله ای که در سال 2010 در Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد، جدایی شدید می تواند در واقع احساس شما را از خود مختل کند. وقتی برای مدت طولانی خود را به یک نفر متعهد کردید، جدایی می تواند مانند یک تیر در قلب شما باشد. همچنین شما را گیج کند و انگار هویت خود را از دست دادید. اگر شما و شریک زندگی تان مدتی است که با هم بودید، هویت شما شروع به ترکیب با هم می کند و به جای «من» بیشتر شروع به گفتن «ما» می کنید.

هنگامی که ارتباطات قطع شد، به نظر می رسد بخشی از خود را از دست دادید، و این بهبودی به زمان نیاز دارد. شما به فرصتی نیاز دارید تا دوباره خود را پیدا کنید و هویت خود را بازیابید.

نکاتی برای غلبه بر جدایی

امروز، ما چند نکته در مورد چگونگی غلبه بر جدایی برای شما آورده ایم تا بتوانید به زندگی خود ادامه دهید و دوباره شادی را پیدا کنید.

زمانی را برای پردازش احساسات خود پس از جدایی اختصاص دهید

همانطور که قبلاً می دانید، جدایی از یکدیگر آسیب زیادی به بدن و ذهن وارد می کند. شما از به اشتراک گذاری زندگی خود با کسی دیگر حتی با او صحبت نمی کنید (در بسیاری از موارد). عادت به این کار مدتی طول می کشد. بنابراین مطمئن شوید که به احساسات خود احترام می گذارید و آن‌ها را مخفی نکنید. به منظور غلبه بر جدایی خود پس از پایان یک رابطه، از این نکات استفاده کنید:

روی دوستان و خانواده خود حساب کنید

اکثر مردم حداقل یک نفر دارند که می توانند پس از جدایی به او مراجعه کنند. بنابراین در تماس با عزیزان خود برای کمک دریغ نکنید. آن‌ها به عنوان سیستم پشتیبانی شما در این دوران سخت زندگی شما عمل خواهند کرد.

یادداشت نویسی

یکی از بهترین روش های غلبه بر جدایی در جهان این است که تمام افکار درون سرتان را روی یک تکه کاغذ بنویسید. یک آزمایش شامل 100 نفر که در سه ماه گذشته از هم جدا شدند، نشان داد که ژورنال نویسی به شرکت کنندگان کمک می کند. این کار باعث می شود تا دیدگاهی درباره پایان رابطه پیدا کنند. با این حال، تنها کسانی که بر جنبه های مثبت جدایی تمرکز کرده بودند، احساسات مثبتی را در مورد جدایی احساس کردند.

نکته

تجمع احساسات خود تنها به درد بیشتری در آینده منجر خواهد شد. برای اینکه به طور کامل به جلو بروید، باید آن احساسات را رها کنید و رودررو با آن‌ها روبرو شوید. ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما اینکه به خودتان اجازه دهید تا پایان رابطه را پردازش کنید، در نهایت به شما کمک می کند که غلبه بر جدایی را ایجاد کنید.

هیچ تصمیم عجولانه ای نگیرید

از تلاش برای ارتباط با شریک زندگی سابق خود و ارسال پیام های احساسی خودداری کنید. تنها کاری که انجام خواهید داد این است که در وهله اول زخمی را که می خواهید التیام دهید دوباره باز کنید.

به این فکر نکنید که چه اتفاقی می تواند متفاوت باشد

تنها زمانی درد را تحمل خواهید کرد که اتفاقات مختلفی را در ذهن خود مرور کنید. به عنوان مثال، اگر به دلیل ناسازگاری از هم جدا شدید، ممکن است به این فکر کنید که چگونه می توانستید تغییر کنید تا خود را با سابق خود سازگارتر کنید.

این فقط شما را به شک و تردید در خود و تصمیم خود سوق می دهد و درها را باز می گذارد تا همه چیز در آینده به نتیجه برسد. شاید با تکرار آنچه اتفاق افتاد، خود را متقاعد کنید که با سابق خود بازگردید. تفکر به اینکه چگونه رابطه شما می تواند متفاوت باشد فقط به شما آسیب می رساند، زیرا شروع به تثبیت آن خواهید کرد.

تثبیت رفتار های خوب برای غلبه بر جدایی

این تثبیت منجر به شیفتگی او می شود و خیلی زود خود را دوباره در آغوش آن‌ها خواهید دید. به جای نشخوار ذهنی در مورد همه شکست های رابطه، وظیفه خود را به چیزهای مثبتی که پس از جدایی در زندگی شما رخ می دهد، قرار دهید. به این فکر کنید که چگونه زندگی شما بهبود یافته است. چگونه آینده روشن تر به نظر می رسد بدون اینکه یک رابطه منفی شما را به پایین بکشاند.

رابطه را پشت سر بگذارید و روی ارتباطات فوق العاده ای که می توانید در آینده با افراد دیگر ایجاد کنید تمرکز کنید. احتمال بازگشت با سابق خود را باز نگذارید.

برای غلبه بر جدایی به آن‌چه قبل از جدایی لذت می بردید فکر کنید

معمولاً وقتی دو نفر از هم جدا می شوند، احتمالاً چیزهایی را که قبل از ازدواج از آن‌ها لذت می بردند، فراموش کردند. افرادی که در روابط هستند تمایل دارند هویت خود را با هم ترکیب کنند. همانطور که قبلاً گفتیم، به ندرت زمانی را برای لذت از سرگرمی های خود اختصاص می دهند.

بنابراین، این زمان را برای تعریف مجدد و کشف مجدد خود اختصاص دهید. با امتحان چیزهای جدید و بازگشت به فعالیت هایی که قبل از رابطه از آن لذت می بردید، بفهمید که از چه چیزهایی لذت می برید. اگر کارهای خاصی را با شریک زندگی خود انجام دادید و در آن فعالیت ها شادی پیدا کردید، آن‌ها را نادیده نگیرید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا