چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

استرس بخشی عادی از زندگی نوجوانان است و می تواند بر اثرعوامل متعددی ایجاد گردد. هرچه بیشتر در مورد استرس بدانید بهتر می توانید به عنوان والدین یک مدل شخصیتی باشید که بتواند به کودکان کمک کند برخورد بهتر با استرس را یاد بگیرند. یادگیری در مورد علت استرس و روش مدیریت موثرتر آن مهارتی عالی برای زندگی است. چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

اغلب اوقات اتفاقات زندگی روزانه هستند که استرس می دهند. اگر نوجوان شما استرس دارد علت آن می تواند یک یا چند مورد از عوامل استرس زای زیر باشد.

استرس تحصیلی
چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

فشار برای عملکرد بهتر در مدرسه یکی از متداول ترین علل استرس در دبیرستان است. نوجوانان اغلب نگران چیزهای زیادی هستند، مانند کامل کردن کارهای مدرسه، پروژه ها و جزوه ها، مطالعه برای امتحان و اینکه برای دانشگاه چه چیزی قبول خواهند شد. این نوع فشار وقتی که نوجوان را تشویق به گرفتن نمراتی بهتر کند خوب است. اما اگر روی توانایی های شناختی او اثر گذاشته و باعث تاثیر منفی در وضعیت سلامتش شود این شرایط یک نگرانی خواهد بود.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس
استرس اجتماعی

زندگی اجتماعی مهم ترین بخش برای نوجوانان است و آن ها دائما احساس می کنند نیاز دارند با بودن در جمع های مشهور، شرکت در مهمانی ها و همراهی با دوستان در جمع هم سالان خود پذیرفته شوند. آن ها به دوستان خود اهمیت بیشتری می دهند تا خانواده.

فشار از دوستان می تواند یک عامل استرس اجتماعی باشد، جایی که نوجوان شما نیاز دارد توسط دوستان خود تایید شده و به او برای انجام کارهای جدید انگیزه داده می شود، مانند نوشیدن شراب، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر. آن ها برای لباس پوشیدن به سبکی خاص، طرز صحبت با دوستان و جذاب بودن دائما تحت فشار هستند. اغلب این ها باعث می شوند نوجوان شما شخصیت واقعی خود را کنار گذاشته و وانمود به شخصیتی کند که خودش نیست، و این می تواند تجربه ای استرس آور باشد.

در این شرایط آن ها یک تصویر اجتماعی مورد پذیرش از خود ساخته و برای حفظ آن تحت فشار دائمی هستند. تلاش برای حفظ تعادل بین این تصویر و چیزی که از خود ساخته اند کار ساده ای نیست و می تواند استرس آور باشد.

علاوه بر موراد بالا، مشکلات با دوستان، قربانی قلدری شدن و روابط عاشقانه نیز می توانند علل استرس بین نوجوانان باشند.

چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟ مشکلات خانوادگی
چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

هر چیزی که روی خانواده اثر بگذارد مستقیما روی نوجوانان نیز اثر خواهد داشت. توقعات غیرمنطقی از جانب والدین، اختلافات زناشویی بین والدین، بیماری یکی از اعضای خانواده یا تنش در روابط بین خواهر و برادرها همه فاکتورهایی هستند که می توانند روی نوجوان شما اثر بگذارند.

رقابت بین خواهر و برادرها مشکل دیگری در خانواده است که می تواند باعث استرس نوجوان شود. تفاوت بین خواهر و برادرها عادی است اما اگر این اختلافات مرتبا به شکل جنگ هایی بین آن ها نمودار شود می تواند برای هر دوعضو درگیر در این نبرد استرس ایجاد نماید. نوجوانان شاید حس حسادت یا نفرت نسبت به خواهر یا برادر کوچکتری داشته باشند که از والدین توجه بیشتری دریافت می کند. برای جلوگیری از این شرایط نباید والدین بین کودکان طرفداری یکی از آن ها را بکنند.

چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟ فیزیکی

تغییرات فیزیکی می تواند یک علت استرس در بین نوجوانان باشد. در این سن کودک شما تغییرات عاطفی و فیزیکی ای را تجربه می کند که برای او گیج کننده و استرس آور خواهند بود. عدم شناخت از اینکه چه اتفاقی در بدن او می افتد و اینکه چرا در زمان بلوغ حس خاصی دارد می تواند نوعی عامل استرس باشد. بعلاوه فشار زیاد روی بدن می تواند نوجوان شما را خسته کرده و از نظر روحی به او استرس دهد.

چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟ | مرکز مشاوره همکده

استرس مالی

پول چیزی نیست که تنها بزرگترها  را نگران سازد. نوجوانان اغلب بیشتر استرس مالی دارند زیرا نمی توانند کاری برای آن انجام دهند. تحقیقات نشان داده اند کودکانی که در خانواده های کم درآمد هستند بیشتر اوقات با استرس مربوط به مادیات درگیر بوده و نوجوان و جوانانی مشکل دار می شوند.

اگر خانواده ی شما شرایطی با مشکلات مالی را پشت سر می گذارد این مشکل می تواند عاملی استرس آور برای نوجوان شما باشد. نوجوانان شاید نگران هزینه ی دانشگاه یا هزینه های دیگر تحصیلی باشند و این برای آن ها خیلی استرس آور خواهد بود. با وجودی که باید بگذارید نوجوان شما تا حدی از شرایط با خبر باشد اما نباید جزئیات زیادی از مشکل مالی خود را به او بگویید.

مشکلات بعد از حوادث سخت

برخورد با حوادث سخت مانند تصادف، بیماری یا مرگ یکی ازعزیزان، خشونت جنسی و روانی می تواند تاثیر بسیار شدیدی روی نوجوان داشته باشد. مرگ عزیزان می تواند حس از دست دادن و ترس برای از دست دادن همه ی عزیزان و همه چیز را ایجاد کند و به درد کودک شما استرس را نیز بیفزاید. گاهی جدایی از کسی که دوستش دارند نیز برای آن ها خیلی سخت خواهد بود. همیشه باید در اینگونه شرایط مراقب نوجوان خود باشید.

تغییرات بزرگ در زندگی

نوجوانان شاید نتوانند به سرعت بزرگترها با تغییرات خود را وفق دهند. تغییرات شدید مانند رفتن به یک مدرسه یا شهر جدید، افزوده شدن عضو جدیدی به خانواده مانند نامادری یا ناپدری، خواهر و برادر ناتنی… می تواند باعث ناراحتی نوجوان شما شود. او هنوز نمی داند چطور با این تغییرات کنار بیاید و برآورده کردن خواسته های والدین یا معلمان می تواند زندگی را برای نوجوان شما بسیار پراسترس سازد.

چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟ روابط عاشقانه
چه چیزی باعث استرس نوجوانان می شود؟

دخترها و پسرها در دبیرستان اغلب نگران نداشتن یک دوست پسر یا دوست دختر هستند، کاری که بیشتر دوستان آن ها انجام می دهند. توقعات از والدین، دریافت توجه خیلی کم یا خیلی زیاد از والدین و گیجی ناشی از احساسات جنسی تنها چند مورد از مسائل مربوط به روابط عاشقانه هستند که باعث استرس نوجوان می شود.

اعتماد به نفس کم

نوجوانان اغلب سوالات و تردیدهای زیادی در مورد احساسات متفاوت و تغییرات فیزیکی دارند که با آن مواجه اند. شک داشتن به خود یا اعتماد به نفس کم بدترین این موارد است. چگونگی برخورد شما با نوجوان می تواند این احساس را در او تقویت کند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
momjunction.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا