چند نشانه که هیچ کس درباره علائم استرس صحبت نمی کند

علائم استرس در هر فردی مختلف است. استرس و اضطراب آسیب های روانی زیادی را وارد می کند. هر کس می تواند با این اختلالات مبارزه کند. برخی از این اختلالات روانی را ممکن است بشانسید. برخی هم برای شما تازگی دارند. اختلالات اگر ادامه پیدا کنند و درمان نشوند باعث آسیب های مختلفی به جسم افراد می شود. اگر اختلالات از کودکی در افراد باقی نماند می تواند اینده بهتری را ایجاد کند.

استرس ممکن است در افراد مختلفی به وجود بیاید. برخی افراد هستند که که در طول دوران مختلف زندگی دچار استرس می شوند. استرس می تواند در سنین مختلف برای هر فردی به وجود بیاید. برای برخی از افراد ممکن است در سنین کودکی به وجود آمده باشد و تا دوران ازدواج هم ادامه داشته باشد. درمان ها برای افراد مختلف متفاوت است. برخی از طریق داروهای مختلف و زیر نظر روان پزشک این روند درمانی را طی می کنند. برخی هم ممکن است با ایجاد فعالیت های جدید یا ورزش کردن این کار را انجام دهند.

شرایط خانواده و شناسایی علائم استرس

در کل این که بگوییم در افراد مختلف نشانه های افسردگی چگونه است به گزینه های مختلفی بستگی دارد. برای مثال شرایط خانواده در برخی افراد یک عامل مهم است. شرایط زندگی به گونه ای است که در افراد مختلف نشانه های متفاوتی به وجود خواهد آمد. روند درمان هر پزشکی با پزشک دیگر متفاوت است اما شما حتما باید به آن ها اطمینان کنید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند نشانه که هیچ کس درباره علائم استرس صحبت نمی کند، صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

هنگامی که از الکل یا مواد مخدر برای مدیریت شناسایی علائم استرس و اضطراب یک مشکل سلامت روان استفاده می کنید، به آن «خوددرمانی» می گویند. ممکن است بدانید که مشکل سلامت روانی دارید اما هیچ راه سالم تری برای مقابله با آن نمی دانید.

خوددرمانی و شناسایی علائم استرس و اضطراب ممکن است در کوتاه مدت تسکین دهد

در حالی که خوددرمانی ممکن است در کوتاه مدت تسکین دهد، با گذشت زمان فقط مشکلات شما را تشدید می کند. خوددرمانی منظم می تواند منجر به اعتیاد، بدتر شدن اختلالات خلقی و افزایش مشکلات سلامتی شود. همچنین می تواند به روابط شما در خانه، محل کار و مدرسه آسیب برساند.

اما تو ناتوان نیستی با درک بهتر دلایل و زمان خوددرمانی، می‌توانید راه‌های سالم‌تر و مؤثرتری برای کنار آمدن با مشکلات و بهبود خلق و خو و رفاه کلی خود بیابید.

چرا مردم خود درمانی برای علائم استرس می کنند؟

همه ما هر از چند گاهی در پاسخ به مشکلات و شکست های زندگی احساس ناراحتی، نگرانی و عدم تعادل می کنیم. احساس ناامیدی، ترس، عصبانیت، غم و اندوه یا استرس شدید شروع به تداخل در عملکرد شما در زندگی روزمره می کند. این می تواند نشانه ای باشد که برای یک بیماری زمینه ای شناسایی محرک های استرس و اضطراب به کمک لازم است. با این حال، به جای جستجوی درمان، می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که سعی کنید خودتان به ساده‌ترین راه ممکن کنار بیایید.

راه هایی برای شناسایی علائم استرس و اضطراب

آیا اغلب احساس می کنید که برخی رویدادها سطح اضطراب شما را از بین می برد؟ آیا تا به حال از نزدیک شدن به موقعیت‌های خاص می‌ترسید که استرس از ذهنتان خارج شود؟ اگر احساس می‌کنید که جنبه‌های خاصی از زندگی بدون هیچ دلیل آشکاری باعث اضطراب شدید شما می‌شوند، احتمالاً در حال تحریک شدگی هستید. احتمالاً شنیده اید که از این اصطلاح به عنوان شوخی در رسانه های اجتماعی استفاده می شود. اما محرک ها موضوع ساده ای نیستند. خوشبختانه، شما می توانید یاد بگیرید که آن‌ها را شناسایی کرده و با آن‌ها مقابله کنید.

محرک های استرس و اضطراب چیست؟

محرک یک اصطلاح روانشناختی برای شرایط خارجی است که علائم استرس یا روانپزشکی منفی ایجاد می کند. این علائم معمولاً اضطراب، وحشت، ناامیدی، استرس و خودگویی منفی است. اغلب این یک محرک است، مانند بو، صدا، یا بینایی که افراد را به یاد آسیب های گذشته می اندازد. این ها اغلب باعث فلاش بک موقعیت های آسیب زا می شوند. این ممکن است باعث شود که کسی مسیر اطراف خود را از دست بدهد و رویداد آسیب زا را دوباره زنده کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

محرک ها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، برخی قابل پیش بینی، برخی دیگر کمتر بصری هستند. برای یک سرباز قدیمی، صداهای ناگهانی می تواند آن‌ها را به یاد شلیک گلوله بیاندازد و خاطرات جنگ را ایجاد کند و حالت وحشت را ایجاد کند.  درک این نکته ضروری است که محرک های استرس و اضطراب موقعیت هایی هستند که منجر به احساس اضطراب می شوند. آن‌ها دلیلی نیستند که کسی به اختلال اضطراب مبتلا شود. دکتر Una McCann می‌گوید با وجود این، مقابله با بسیاری از علائم استرس در یک دوره کوتاه می‌تواند توانایی فرد را برای عملکرد مختل کند.

چند نشانه که هیچ کس درباره علائم استرس صحبت نمی کند

امروزه، همه در حال تجربه احساسات استرس زا هستند که ناشی از فشارهای زندگی روزمره است.  استرس  بر افراد متفاوت تأثیر می گذارد، اما علائم استرس رایجی وجود دارد که همه آن‌ها را تجربه می کنند. همچنین علائم استرس وجود دارد که هیچ کس هرگز درباره آن‌ها صحبت نمی کند. در این‌جا لیستی از چند نشانه استرس غافلگیرکننده وجود دارد که ممکن است با آن‌ها آشنا نباشید.

خستگی مزمن

احساس اینکه می خواهید همیشه بخوابید می تواند نشانه ای باشد که استرس دارید. اختلال زندگی روزمره برای همه رایج است، اما استرسی که باعث خستگی مزمن می شود متفاوت است. این نوع از اختلالات باعث خستگی عاطفی می شود که از بین نمی رود. این می تواند باعث شود همیشه احساس خواب آلودگی و خستگی کنید زیرا استرس مزمن شما را خسته می کند.  مشکلات روانی خستگی مزمن ممکن است ناشی از موقعیت‌ها یا مشاغل مختلف باشد:

 • هر شغل شدید مانند افسران پلیس، پرستاران، معلمان یا پزشکان
 • بچه های کوچک داشتن
 • مشکلات مالی
 • مراقبت از یکی از اعضای خانواده
 • طلاق
 • مرگ در خانواده
 • بیماری مزمن
 • پاندمی

نکته ای در ارتباط با این زمینه

در مورد احساس خستگی و علائم استرس  که تجربه می کنید با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها ممکن است بتوانند نکات مفیدی را برای غلبه بر اضطراب به شما ارائه دهند. در این‌جا چند پیشنهاد وجود دارد که ممکن است به شما در کاهش استرس کمک کند.

راه های مقابله با خستگی مزمن

اکنون شما محرک خود را شناسایی کرده اید. پس بعدی چیه؟ در این‌جا چند نکته مراقبت از خود برای مبارزه با خستگی مزمن آورده شده است

ورزش

انجام تمرینات با شدت بالا باعث ترشح مواد شیمیایی به نام اندورفین در مغز می شود که بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. این باعث می شود احساس شادی بیشتری داشته باشید. به علاوه، تمرین عضلات شما را خسته می کند و باعث می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید. ورزش همچنین قدرت بدنی شما را افزایش می دهد و به شما کمک می کند تا تنش فرو رفته را از بین ببرید. در این‌جا چند تمرین برای کمک به کاهش استرس آورده شده است

 • فعالیت های با شدت بالا مانند طناب زدن، دویدن، کلاس ایروبیک
 • یوگا- به شما کمک می کند کشش و آرامش داشته باشید.
 • پیلاتس: پیلاتس ماهیچه های شما را می سازد و بدن شما را تقویت می کند.
 • کیک بوکسینگ: این ورزش علائم استرس  را با تکنیک های مشت، لگد زنی و بوکس از بین می برد.
 • هنرهای رزمی – راهی عالی برای رهاسازی برای ایجاد قدرت و رهایی از تنش.
 • دوچرخه سواری- یک روش درمانی است. ورزش در بیرون به ذهن و بدن شما کمک می کند تا آرام و قوی تر شوید.

غذای خوب بخورید

برای سلامت مغز از یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین های استرس مانند ماهی های چرب با امگا 3 استفاده کنید. غذاهای ویتامین D، ماست و پنیر به شما کمک می‌کنند تا احساس آرامش کنید و مرکبات، سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با بیماری تقویت می‌کنند. از غلات کامل مانند بلغور جو دوسر و کینوا برای ویتامین B اضافی و همچنین سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید.

استراحت کنید

اگر منتظر آن «زمان ایده‌آل» هستید تا از علائم استرس دور شوید، می‌توانید از انتظار دست بکشید. مراقبان، والدین یا افراد پزشکی 24 ساعته مشغول رسیدگی به نیازهای دیگران هستند. استراحت از مسئولیت های خود به این معنی نیست که از وظایف خود غافل هستید. یعنی شما انسان هستید و نیاز به استراحت دارید. استراحت به بدن و ذهن شما فرصتی برای لذت و شادابی می دهد. وقتی استراحت می کنید کار بهتری انجام خواهید داد زیرا ذهن آرامی خواهید داشت که به شما کمک می کند کار بهتری انجام دهید.

احساس هیجان بیش از حد

استرس می تواند احساسات شما را تقویت کند، بنابراین احساس می کنید که تحت فشار قرار می گیرید. احساساتی مانند ترس، عصبانیت یا ناامیدی ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد. ممکن است در  قفسه سینه احساس سفتی کنید یا افکار مسابقه ای داشته باشید. شاید شما احساس می کنید که دنیای شما در حال نابودی است. یا حتی ممکن است به دلیل علائم استرس شدید شما احساس ناتوانی در برخورد با هر چیزی یا هر کسی مانند کار، بچه ها یا همسرتان داشته باشید. در این‌جا سه ​​نوع مختلف استرس وجود دارد:

استرس منظم

این استرس می تواند ناشی از کار، خانواده یا مدرسه باشد. این مشکل روانی طاقت فرسا نیست و شما در طول روز از آن فاصله می گیرید.

استرس ناگهانی

استرس ناگهانی ناشی از بیماری، مرگ یا اخراج از شغل یا طلاق است. این بیشترین نوع استرس است اما معمولاً با گذشت زمان کاهش می یابد.

استرس تروماتیک

این استرسی است که شما از یک تصادف بزرگ، یک حمله، یک بلای طبیعی مانند طوفان یا گردباد تجربه می کنید. ممکن است بیش از حد احساساتی شوید و نتوانید با آن کنار بیایید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر علائم استرس عاطفی شدیدی را تجربه می کنید، فورا از پزشک خود کمک بگیرید. برای دریافت کمک حرفه ای با پزشک خانواده یا مشاور خود صحبت کنید. یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا با شرایط استرس زا کنار بیایید. سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید.

ریزش مو

مطالعات نشان می دهد که استرس شدید مداوم ممکن است باعث ریزش مو شود. برخی از بیماری‌ها باعث ریزش مو می‌شوند. اما اگر پزشک شما را برای این بیماری‌ها آزمایش کرده باشد و شواهد قطعی وجود نداشته باشد، مشکلی وجود دارد، احتمالاً استرس علت آن است. زمانی که فشار شما از بین برود، احتمالاً موهایتان دوباره رشد خواهند کرد. تکنیک هایی را بیاموزید تا به مراقبان خانواده در زندگی خود کمک کنید تا از فرسودگی شغلی جلوگیری کنند.

سخن آخر

استرس یکی از شایع ترین مشکلات امروزی است و باعث آسیب های زیادی به افراد می شود. استرس بیش از حد همچنین باعث اضطراب خواهد شد.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا