چند معجزه ای که با نگرش مثبت اتفاق می افتد

نگرش مثبت برای آینده زندگی همه ما اهمیت دارد. بسیاری از افراد هستند که در زندگی موفق بوده اند. آن ها به یک باره شکست خورده‌ اند و از این شکست ناامید شدند. در واقع آن ها راه خود را ادامه نداده اند.  این تا امیدی باعث می شود در مسیر زندگی دچار مشکلاتی شوند. از آن سمت هم افرادی هستند که از شکست های خود درس می گیرند. شکست در زندگی به معنای پایان کار نیست. سعی کنید مثبت اندیش باشید. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند معجزه ای که با نگرش مثبت اتفاق می افتد چگونه است.

احساس شادی و خوشبختی یک نوع از نگرش مثبت

در مقاله های قبل در ارتباط با این که شادی و خوشبختی چه تاثیری بر ذهنیت افراد دارد صحبت کردیم ما گفتیم که شادی و خوشبختی می تواند بر ذهنیت و جسم افراد تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. شادی انواع مختلفی دارد و واکنشی در بدن است که باعث ایجاد هورمون های خوب در بدن خواهد شد. هورمون ها در بدن به خصوص هورمون های شادی بسیار می تواند باعث موفقیت و پیشرفت شما شود. در ادامه می خواهیم بدانیم که چگونه بر شک خود غلبه کنیم و موفق شویم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه هایی که چند معجزه ای که با نگرش مثبت اتفاق می افتد، صحبت کنیم.

مقاله با استرس با نگرش مثبت

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

برای چندین دهه، ما می دانستیم که ” مثبت اندیشی” می تواند با استرس مبارزه کند. حتی با استرس و تمرکز بر آن چه که کار می کند، مقابله کند.  در واقع به ما کمک کند تا دیدگاه بدتری نسبت به آن چه که با آن روبرو هستیم، داشته باشیم . به ما این امکان را بدهد که همه چیز را در چشم انداز قرار دهیم.  محققان و روانشناسان درک ما را در مورد این که چگونه می توانیم این فرآیند  را معکوس کنیم افزایش داده اند. در صورتی که بخواهیم خود را مجبور به نفی احساسات خود کنیم. یا حتی خطرات احتمالی را در موقعیتی که با آن روبرو هستیم نادیده بگیریم.  یا به گونه ای عمل کنیم که غلط عمل می کند، درک ما را افزایش داده اند. این منجر به تمرکز بر این فرآیند با تمرکز بر اصالت شده است، که برای تسکین استرس به خوبی کار می کند.

نحوه عملکرد نگرش مثبت

روش دیگر که مثبت اندیشی کار می کند کمتر آشکار است، اما شاید حتی قوی تر باشد. باربارا فردریکسون، تأثیرات کلی مثبت نگری را مطالعه کرده است. او دریافت کرد که نقطه ای وجود دارد که در آن خلق و خوی مثبت ما می تواند ما را به جایی خوب برسد.  این جایگاه  باعث می شود که ماخلاق تر، با انگیزه تر و مقاوم تر در برابر استرس باشیم. نکته این است که دیدگاه ما به طور کلی گسترده تر است. ما فرصتهایی را می بینیم که ممکن است از دست داده باشیم و معتقدیم که می توانیم آن ها را برای ما مفید سازیم. ما همچنین زیبایی بیشتری را در جهان می بینیم و قدر آن را بیشتر می دانیم. به طور کلی توانایی ما در مدیریت استرس افزایش می یابد.  بنابراین کمتر به مارپیچ نزولی واکنش می پردازیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به طور کلی، هنگامی که به نقطه ای می رسیم که احساسات مثبت را به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از احساسات منفی تجربه می کنیم.  این چرخه مثبت ماندگار به حرکت در می آید و دستیابی به آن و حفظ آن بسیار آسان تر می شود.

چقدر به نگرش مثبت نیاز داریم؟

به طور خاص،حالات روحی ما سه برابر بیشتر از منفی است. یا اگر نسبت مثبت به منفی ما سه به یک است، به نقطه اوج می رسیم. که در آن “مارپیچ رو به بالا” مثبت را تجربه می کنیم. حتی  همه چیز ظاهر می شود برای قرار گرفتن در موقعیت روحی و عملکردی ما.  با تمرکز بر ایجاد نسبت 3 به 1 برای خود، می توانید تجربیات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنید. این ها به خودی خود سودمند هستند، اما می توانند چیزهای بیشتری را برای شما نیز فراهم آورند.

راه هایی برای نگرش مثبت در مواجهه با افراد استرس زا

وقتی احساس استرس می کنید، لحظه ای به این فکر کنید که چه چیزی باعث می شود که اینطور فکر کنید. اولین منابعی که به ذهن می رسد احتمالاً برجسته ترین نقش ها در سطح استرس شما هستند. اگر افراد استرس‌زای خاصی به ذهنتان می‌آیند، بهترین گزینه این است که از آن ها دوری کنید، اما این همیشه ممکن نیست. در عوض، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که افرادی که باعث استرس می شوند را شناسایی کنید و راه هایی برای محافظت از خود در برابر طرز فکر منفی آن ها بیابید. چه از بستگان، چه همکاران یا رئیستان، می توانید یاد بگیرید که به طور موثر با این موقعیت کنار بیایید.

نکته ای در ارتباط با نگرش مثبت

اگر می ترسید که کسی شادی شما را از بین ببرد، ممکن است حتی قبل از دیدن او احساس استرس کنید.

شناسایی افراد سمی در زندگی

شناسایی افراد سمی در زندگی می تواند به شما کمک کند تا کمی بهتر با آن ها برخورد کنید. بررسی عوامل استرس زا می تواند تفاوت زیادی در حفظ خونسردی شما و محافظت از رفاه شما ایجاد کند. خوشبختانه، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در برخورد با افراد استرس‌زا مثبت باشید.

راه هایی که یک نگرش مثبت بهتر از یک ذهنیت منفی است

سوال قدیمی برای تعیین اینکه آیا شما دارای یک ذهنیت مثبت هستید یا بدبین این است که آیا لیوان را نیمه خالی می بینید یا نیمه پر. این ضرب المثل چیزی بیش از یک لیوان است، زیرا می تواند دیدگاه شما را نسبت به زندگی نشان دهد. بیشتر مردم ارتباط مستقیم بین طرز ذهنیت مثبت و سلامت کلی شما را درک نمی کنند، اما درک تأثیر افکارتان بر شما ضروری است.

چند معجزه ای که با نگرش مثبت اتفاق می افتد

آیا شما فردی هستید که نیمه پر لیوان یا نیمه خالی لیوان را می بینید؟ محققان بر این باورند که نگرش مثبت فواید جسمی و عاطفی مختلفی دارد. در این‌جا چند معجزه یا معجزه به نظر می رسد که زمانی اتفاق می افتد که شما نگرش مثبت داشته باشید. وقتی نگرش مثبتی دارید، لزوماً به این معنا نیست که هرگز احساس ناراحتی نمی‌کنید یا احساسات منفی ندارید. اما طبق مطالعات، مثبت‌اندیشی باعث می‌شود سریع‌تر از احساسات منفی خلاص شوید و تعادل مناسب را پیدا کنید.

وقتی نگرش مثبت داشته باشید چه معجزاتی رخ می دهد؟

محققان دریافتند که وجود نگرش مثبت فواید زیادی دارد. در این‌جا برخی از چیزهایی است که آن‌ها تا کنون یاد گرفتند در مورد اینکه وقتی شما مثبت هستید چه اتفاقی می افتد.

پذیرای ایده های جدید هستید

وقتی فردی با نگرش مثبت هستید، مایلید افکار خود را گسترش دهید و به ایده های جدید فکر کنید. شما یک کنجکاوی طبیعی همراه با میل به یادگیری روش های جدید برای انجام کارها دارید. این نگرش می تواند به شما کمک کند فرصت ها را ببینید و برای امتحان چیزهای جدید قدم بردارید. بسیاری از متفکران خلاق مشهور ذهنیت مثبتی داشتند که باعث می شد برای یافتن پاسخ مشکلات کنجکاو شوند. افراد مشهوری که نگرش مثبت داشتند عبارتند از:

 • والت دیزنی
 • ماری کوری
 • لئوناردو دیوینچی
 • آلبرت انیشتین
 • استیو جابز

سلامت عاطفی و نگرش مثبت

وجود نگرش مثبت بر مغز شما تأثیر می گذارد و آن‌چه محققان آن را «پاداش» می نامند در اعماق مغز شما آزاد می کند. احساسات مثبت با ترشح هورمون هایی که باعث می شود احساس شادی بیشتری داشته باشید، بر احساس سلامتی شما تأثیر می گذارد. احساسات منفی برعکس عمل می کنند و باعث می شوند از نظر عاطفی احساس ناراحتی کنید.

تاب آوری

محققان می گویند افرادی که نگرش مثبتی دارند، می توانند سریعتر از موقعیت های منفی برگردند. آن‌ها انعطاف پذیر هستند و در اولین نشانه های سختی فرو نمی ریزند. این نگرش مثبت را در بسیاری از کارآفرینان و مخترعان مشاهده می کنید که با وجود موانع زیاد به دنبال رویاهای خود بودند. آن‌ها با انتقاد یا موانع منصرف نشدند. وقتی نگرش مثبتی داشته باشید، شانس بیشتری برای دستیابی به اهدافتان در زندگی دارید.

شکرگزاری

یکی دیگر از مزایای مثبت اندیشی برای افراد، توانایی نگه داشتن احساسات مثبت برای مدت طولانی تر است که باعث می شود احساس شادی و سپاسگزاری بیشتری داشته باشید. احساس قدردانی منجر به سلامت عاطفی بهتر می شود. افرادی که سپاسگزار هستند عبارتند از:

 • کمتر مستعد حسادت کنند
 • عزت نفس بیشتری داشته باشند
 • از زندگی خود راضی ترند
 • کمتر مستعد افسردگی است
 • روابط شادتری داشته باشید
 • حمایت اجتماعی بیشتری داشته باشید

مثبت اندیشی به شما کمک می کند احساس قدردانی بیشتری داشته باشید و به نوبه خود، سپاسگزار بودن باعث می شود احساس مثبت تری داشته باشید.

احساس هدف در زندگی

نگرش مثبت به شما معنا و هدف بیشتری در زندگی شما می دهد. این به شما کمک می کند تا روی آن‌چه برای شما مهم است تمرکز کنید. یک مطالعه نشان داد که وجود هدف در زندگی در واقع می تواند خطر مرگ و میر شما را کاهش دهد. محققان دریافتند که افراد هدفمند تا 14 سال بیشتر عمر می کنند و احساس رفاه بیشتری دارند. وقتی نگرش مثبتی داشته باشید، شما را به هدفی سوق می دهد که به شما احساس رضایت از کارهایی که انجام می دهید می دهد. احساس هدف شما معمولاً با آن‌چه برای شما مهم است یا آن‌چه در زندگی به آن اعتقاد دارید و برایتان ارزش قائل هستید شکل می گیرد.

سلامتی بهتر

یکی از معجزات نگرش مثبت این است که شما از سلامت بهتری برخوردار هستید. مزایای سلامتی نگرش مثبت محدود نیست. برخی از برجسته ترین فواید سلامتی عبارتند از:

 • فشار خون پایین
 • خطر کمتر بیماری قلبی
 • وزن سالم تر
 • سطح قند خون پایدارتر
 • عمر طولانی تر

محققان بر این باورند که داشتن نگرش مثبت ممکن است به شما کمک کند تا انتخاب‌های سلامت بهتری داشته باشید که منجر به سلامتی می‌شود. آن‌ها هنوز در حال مطالعه هستند که چگونه مثبت اندیشی بر سلامت شما تأثیر می گذارد.

استرس کمتر

وقتی مثبت اندیش باشید، می توانید مدت بیشتری از احساسات خوب خود لذت ببرید، که به نوبه خود هورمون های استرس را ترشح می کند که به شما کمک می کند احساس شادی و اضطراب کمتری داشته باشید. وقتی احساسات منفی دارید، بخشی از مغز شما را فعال می کند که باعث ترس و اضطراب می شود. سرعت بهبودی شما از ترس و اضطراب بر سلامت عاطفی شما تأثیر می گذارد. یک چارچوب ذهنی مثبت، استرس شما را کاهش می دهد، که به نوبه خود به شما امکان می دهد در زندگی ریسک بیشتری کنید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا