راه های ساده برای رسیدن به اهداف

همه ما دوست داریم که به بهترین موفقیت ها در زندگی خودمان برسیم. طبیعی است که هر شخصی برای رسیدن به اهدافش باید تلاش و کوشش داشته باشد. مهم ترین نکته برای رسیدن به موفقیت هدف گذاری و داشتن هدف های والا است. بعد از اینکه هدف گذاری انجام شد افراد باید بتوانند راه های رسیدن به آن را نیز یاد بگیرند. موضوع امروز مقاله ما هم در ارتباط با راه های ساده برای رسیدن به اهداف است. برای این که بتوانید به اهداف خود برسید می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نموده و از مشاوره متخصصان بهره ببرید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. در این مرکز می توانید از مشاوره تلفنی روان شناسی هم استفاده ببرید.

تعیین هدف

تئوری تعیین هدف به تأثیرات تعیین اهداف بر عملکرد بعدی اشاره دارد. محقق ادوین لاک دریافت که افرادی که اهداف مشخص و دشواری را تعیین می کنند عملکرد بهتری نسبت به افرادی دارند که اهداف کلی و آسان را تعیین می کنند. لاک پنج اصل اساسی در تعیین هدف را ارائه داد: وضوح، چالش، تعهد، بازخورد و پیچیدگی کار.

یکی از موثر ترین راه های ایجاد انگیزه، تعیین اهداف برای خودتان است. با این حال، نوع و کیفیت اهدافی که تعیین می کنید بر میزان عملکرد آن ها تأثیر می گذارد. تصور کنید که 30 پوند اضافه وزن دارید و می خواهید وزن اضافی خود را کاهش دهید. هنگام تعیین هدف، چندین گزینه پیش رو دارید. می توانید بگویید، “من می خواهم ظرف سال آینده وزنم را  کم کنم. برای لاغر شدن رژیم می گیرم. ” این هدف کاملا مبهم و نامشخص تعریف شده است. شما مشخص نکرده اید که می خواهید چقدر وزن کم کنید یا اینکه برای کاهش وزن خود قدم های مشخصی برداشته اید.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

متناوباً ، می توانید بگویید، “من می خواهم برای چهار ماه آینده هفته ای900 گرم وزن کم کنم. من حداقل 30 دقیقه و پنج روز در هفته ورزش می کنم. این هدف بسیار خاص تر است و شامل مراحل عملیاتی است. عمل ساده در تعیین هدف موثر، شانس بیشتری در تحقق این هدف به شما می دهد. در واقع، نکات ذکر شده در زیر چندین اصل اساسی برای تعیین اهداف موثر است.

اصول موثر تعیین هدف و راه های ساده برای رسیدن به اهداف

وضوح

 یک هدف مشخص و قابل اندازه گیری بیش از هدفی که به درستی تعریف نشده قابل دستیابی است. به عبارت دیگر، همیشه موثرترین اهداف واقع در یک جدول، زمانی مشخص برای تکمیل دارند. چالش هدف باید سطح دشواری مناسبی داشته باشد تا انگیزه شما را برای تلاش در جهت هدف ایجاد کند.

تعهد

 برای رسیدن به  هدف خود تلاش کنید. هدف خود را با شخص دیگری در میان بگذارید تا مسئولیت پذیری خود را برای رسیدن به این هدف افزایش دهید.

بازخورد

برای دریافت اطلاعات در مورد پیشرفت خود در رسیدن به یک هدف، روشی را تنظیم کنید. اگر به نظر می رسد از دست دادن 30 پوند در چهار ماه خیلی سخت است، بهتر است دشواری هدف خود را از طریق جدول زمانی تنظیم کنید تا اینکه کاملاً تسلیم شوید. پیچیدگی کار اینجا است که  اگر هدفی پیچیده است، اطمینان حاصل کنید که به خودتان زمان کافی برای غلبه بر منحنی یادگیری مربوط به اتمام کار را می دهید. به عبارت دیگر، اگر هدفی واقعاً دشوار است، مطمئن شوید که برای خود بهترین شانس موفقیت را دارید. می خواهیم در ارتباط با راه های ساده برای رسیدن به اهداف بدانیم.

چگونه می توانم از این در زندگی خود استفاده کنم؟

تعیین هدف راهی عالی برای تشویق موفقیت و انگیزه داشتن است. با این حال، بسیاری از ما اهدافی را تعیین می کنیم که در آن تحت فشار قرار دادن ما برای انجام بهترین کار ها بی تأثیر است. هنگامی که در حال انجام پروژه ای به نوجوان خود کمک می کنید یا سعی دارید جنبه ای از زندگی روزمره خود را بهبود ببخشید، در مورد اهدافی که تعیین کرده اید با دقت فکر کنید. اطمینان حاصل کنید که هر هدف برخی یا همه اصول فوق را شامل می شود: وضوح، چالش، تعهد و بازخورد.

با فرزند کودک یا نوجوان خود همکاری کنید تا اهدافی را که با توجه به توانایی های او برایش مناسب و قابل دستیابی باشد، تعیین کنید. با اجازه دادن به او برای تعیین هدف خود شروع کنید. شاید او می خواهد در آزمون بعدی ریاضی خود 100٪ شود. این هدف از معیار های روشن و چالش برانگیز برخوردار است و کاری است که وی به آن متعهد شده است. با هم درمورد اینکه آیا این یک هدف قابل دستیابی است صحبت کنید. اگر او به طور معمول نمره پایینی را در تکالیف ریاضی بدست آورد، دستیابی به یک امتیاز کامل ممکن است هدف ضعیفی باشد. در مرحله بعد ، یک برنامه عملی مشخص برای رسیدن به هدف تنظیم کنید. پیچیدگی کار را در نظر بگیرید و اینکه چقدر زمان برای موفقیت لازم است.

راه های ساده برای رسیدن به اهداف

راه های ساده برای رسیدن به اهداف

تعیین اهداف صحیح، داشتن برنامه ای برای رسیدن به آن اهداف و پیگیری آن چه برای رسیدن یا حفظ آن اهداف لازم است، ممکن است به شما کمک کند ضمن کاهش سطح استرس، احساس خوشبختی و رضایت بیشتری داشته باشید. اهداف همچنین می توانند منبع استرس باشند. هنگامی که به اهدافی که تعیین کرده اید نرسیدید می توانند فشار بیش از حد ایجاد کنند و احساس بدی در شما ایجاد کنند. این امر به ویژه اگر اهداف غیر واقعی زیاد باشند یا اگر شما یک برنامه عملیاتی در دست اجرا ندارید، بسیار درست است.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم به طور کامل از راه حل های جدید چشم پوشی می کنند. ادامه دادن اهداف خود دشوار است اگر هر ساله این راه های جدید را از دست بدهید. همچنین رسیدن به اهداف خود بسیار دشوارتر است، زیرا بهترین راه را برای تعیین اهداف و تلاش برای رسیدن به آن ها را نمی دانید. در اینجا چند استراتژی موثر آورده شده است که می تواند به شما کمک کند تا به دنبال اهداف خود حرکت کنید به گونه ای که باعث ایجاد استرس کمتر و موفقیت بیشتر شود.

نقش اهداف و تسکین استرس

آنچه ما به عنوان “استرس” تجربه می کنیم واقعاً تعامل رویداد هایی است که در زندگی، افکار ما و واکنش های احساسی ناشی از آن اتفاق می افتد. نحوه درک عوامل استرس زا و واکنش های احساسی ما نسبت به این ادراکات، واکنش استرس بدن را تحریک می کنند. این عوامل  منجر به تجربه استرس می شوند. به همین دلیل، یک هدف مهم مدیریت استرس بر بررسی افکار ما در مورد عوامل استرس زا متمرکز است. با این کار می توانیم احساسات و پاسخ های استرس خود را تغییر دهیم. هدف دیگر مدیریت استرس شامل به حداقل رساندن عوامل استرس زا است که در یک روز معمول تجربه می کنیم. هر دو هدف مهم هستند و هر دو نیاز به اندیشه و تدبیر دارند.

نقش اهداف در خوشبختی شخصی

زمینه دیگری از زندگی که ارتباط تنگا تنگی با استرس و مدیریت استرس دارد، سعادت و رضایت شخصی است. زمینه رو به رشد روانشناسی مثبت بررسی می کند که چه عواملی در خوشبختی و سعادت و نشاط آوری نقش دارند. این خط تحقیق اهداف مختلفی را شناسایی کرده است که در صورت تحقق، می تواند منجر به خوشبختی، تحقق کامل و مقاومت بیشتر در برابر استرس شود. بنابراین، به جای اینکه فقط اهدافی را تعیین کنیم که استرس را به حداقل می رسانند یا مدیریت می کنند، تعیین اهدافی که منجر به عکس العمل استرس شوند نیز می تواند راهی موثر برای سبک زندگی با فشار کمتر باشد.

اهداف تعیین شده و راه های ساده برای رسیدن به اهداف

چگونه تصمیم می گیرید که چه نوع اهدافی برای شما بیشتر مفید باشد؟ اغلب این مسئله است که به آنچه نیاز دارید یا می خواهید به انجام برسانید، توجه کنید. اگر تا حدی احساس فشار می کنید که استرس داشته باشید، بهتر است اهداف خود را بیشتر به سمت کاهش و کنترل استرس متمرکز کنید.

اگر استرس عمومی دارید اما چیزی خیلی شدید نیست و کمبود رضایت و شادی عمومی را پیدا می کنید، بهتر است برخی اهداف مدیریت استرس را تنظیم کنید و در عین حال بر اهدافی که باعث خوشبختی و معنای زندگی می شوند نیز تمرکز کنید. مهم نیست که چه نوع اهدافی را تعیین می کنید، آن ها باید درجاتی از استرس را کاهش دهند. ایده خوبی است که بدانید کدام اهداف منجر به هر دو نتیجه می شود. در زیر چند دسته مختلف از اهدافی که  شما ممکن است تعیین کنید آورده شده است.

  • اهداف احتمالی تعیین شده
  • خوشبختی
  • مدیریت استرس
  • کاهش عوامل استرس زا
  • تاب آوری
  • عادت های تسکین دهنده استرس

چگونه اهداف را حفظ کنیم؟

راه های ساده برای رسیدن به اهداف بسیار مهم هستند. برخی از اهداف کوتاه مدت مانند دستیابی به آزمون، پایان پروژه در محل کار یا یافتن یک رابطه عالی هستند. با این حال، بسیاری از اهدافی که به مدیریت استرس، خوشبختی و تاب آوری کمک می کنند، به اهداف مداوم و طولانی مدت مانند ورزش منظم، حفظ روابط، تمرین مدیتیشن به طور مداوم ادامه دارند. اهداف بلند مدت می توانند تا حدودی چالش برانگیز تر باشند. با این حال، حفظ این اهداف اغلب پاداش آور است و در نهایت همان چیزی است که می تواند به تجربه بهتر زندگی منجر شود. برای حفظ اهداف یا پذیرش عادت های سالم چند ترفند وجود دارد. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید به شما کمک می کنند:

  • اهداف درستی تعیین کنید.
  • گام های کوچک و بتونی بردارید.
  • در این راه به خودتان پاداش دهید.
  • لغزش ها را بخشی از روند در نظر بگیرید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
verywellmind.comgostrengths.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا