چند راه برای پیروزی در یک بحث (طبق گفته روانشناسان)

پیروزی در یک بحث بنا بر گفته های روانشناسان به عوامل مختلفی بستگی دارد. همه ما می دانیم که در طول روابط مختلف در زندگی بحث و جدل ایجاد می شود. همه ما می دانیم که در هر رابطه ای بحث و جدل وجود دارد. همیشه بحث و جدل در بین زوجین نشان دهنده جدایی نیست. رابطه نیاز به همکاری و مسئولیت پذیری هر دو طرف و زوجین دارد. همه ما دوست داریم روابط خود را در بهترین حالت ببینیم. حتی انسان ها دوست دارند همیشه بهترین باشند. بهترین بودن صرفا از نظر کاری و پیشرفت شغلی نیست. گاهی اوقات شما بیایید ارتباطات خود را پیشرفته کنید. همیشه نباید به این فکر باشید که صرفا برای پیشرفت کردن باید از کسی جلو بزنید. شما باید رکورد هر روزه خود را بشکنید.

در روابط نکته مهم شناخت از یکدیگر است. عدم شناخت باعث جدایی در افراد می شود. جدایی آسیب های روانی بسیاری را وارد می کند. اما نکته مهم این است که ما چگونه بتوانیم با مجرد بودن بعد از جدایی کنار بیاییم؟ چه بخواهید چه نخواهید جدایی باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در شما خواهد شد. بهتر است در مدت زمان جدایی با مشاور در ارتباط باشید تا دچار آسیب های روانی نشوید. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند راه برای پیروزی در یک بحث (طبق گفته روانشناسان)، چگونه است.

پیروزی در یک بحث در هر رابطه

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

این طبیعی است که در هر رابطه های ناراحتی یا بحث به وجود بیاید. افراد باید بتوانند خصوصا بعد از ازدواج قدرت کنترل خشم خود را داشته باشند. جدایی و طلاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در هر دو فرد و اگر بچه ای وجود داشته باشد در بچه آن ها هم مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند راه برای پیروزی در یک بحث (طبق گفته روانشناسان)، صحبت کنیم.

چند نمونه بحث های رایج در هر رابطه (و نحوه پیروزی در یک بحث)

«بحث تبادل دانش است. استدلال مبادله جهل است.» – رابرت کویلن. هر زن و شوهری دعوا دارند. تقریبا غیرممکن است که بیشتر وقت خود را با شخص دیگری بگذرانید و چیزی برای بحث پیدا نکنید.

آیا زوج های موفق هم بحث می کنند؟

ویکی استارک، مدیر مرکز مشاوره Sedona در مونترآ، روان‌درمانگر می‌گوید که اگرچه همه زوج‌ها در مورد زوج‌های موفق با هم بحث می‌کنند، «زوج‌های شاد به جای حمله به شخصیت طرف مقابل، درون خود و احساساتشان رنگ می‌گیرند و احساسات خود را بیان می‌کنند…»

به هر حال، روابط متشکل از دو فرد متفاوت با افکار، احساسات، ارزش‌ها و نظرات خودشان است. خوشبختانه راه هایی برای جلوگیری از این نوع بحث های رایج در هر رابطه وجود دارد. ممکن است همیشه کارساز نباشد. اما یادگیری نحوه اجتناب از بحث های رایج در هر رابطه ابزارهای بیشتری را به شما می دهد تا رابطه خود را شاد و سالم نگه دارید. چند بحثی که هر زوجی دارد و چگونه از بحث های رایج در هر رابطه دوری کند

مسائل پولی می تواند باعث مشاجره شود

زوج‌هایی که دو درآمد متفاوت را وارد رابطه می‌کنند، اغلب می‌توانند در مورد پول با هم بحث کنند. فرقی نمی‌کند هزینه‌ها را به اشتراک می‌گذارید، یا به روش خودتان پرداخت می‌کنید، پول بحث رایجی است که زوج‌ها اغلب در حال هش کردن آن هستند. در مورد هزینه های مشترک تصمیم بگیرید که چه کسی برای چه چیزی می پردازد و به آن پایبند باشید. داشتن یک برنامه، استرس را که اغلب محرک بحث پول است، کاهش می دهد.

صمیمیت و تلاش برای پیروزی در یک بحث

متأسفانه، وقتی صحبت از مشاجرات زوج‌ها می‌شود، این یک بحث بزرگ است. اگر برای مدت طولانی با هم بوده اید، گذراندن وقت با هم و صمیمی بودن ممکن است به دلیل سایر استرس های زندگی روزمره کنار گذاشته شود. این می تواند باعث ایجاد فاصله شود و در مورد چیزهای دیگر دعوا کند، در حالی که تنها چیزی که می خواهید این است که به یکدیگر نزدیک باشید. صحبت علنی و صادقانه با شریک زندگی خود در مورد تمایل به زمان صمیمی با هم می تواند بحث های مربوط به صمیمیت را متوقف کند.

صرف زمان بیش از حد از هم جدا

برای بیشتر روابط، گذراندن وقت با هم یکی از بزرگترین لذت هاست. وقتی یکی یا هر دو شریک زمان مورد نیاز خود را با هم نمی گذرانند، مشاجرات ممکن است به وجود بیایند. سازماندهی یک برنامه زمانی برای تنهایی می تواند به زوج هایی که تحت چیزهایی مانند تعهدات کاری یا سفرهای کاری هستند کمک کند. اطمینان از اینکه می‌توانید با وجود تعهدات شخصی و حرفه‌ای زمانی را با هم بگذرانید، باعث می‌شود بحث های رایج در هر رابطه مشکل ساز نباشد.

ارتباطات یا بهتر است بگوییم عدم ارتباط

مردم اغلب ممکن است در یک رابطه نادرست ارتباط برقرار کنند، که می تواند منجر به مشکلات و مشاجرات شود. نیکی مارتینز روانشناس می گوید: «زن و شوهر از شفافیت دست می کشند، شروع به فرضیات می کنند و شروع به پنهانکاری چیزها می کنند. این در نهایت منجر به عصبانیت و بی اعتمادی می شود. فرض کنید فقدان ارتباط باعث ایجاد شکاف در رابطه شما می شود. بنابراین کار بر روی مهارت های ارتباطی یا جستجوی راه بهتری برای برقراری ارتباط می تواند باعث شود که این مشاجرات کمتر اتفاق بیفتند.

زوج درمانی و تلاش برای پیروزی در یک بحث

زوج‌درمانی می‌تواند به مشکلات ارتباطی کمک کند. زیرا دیدگاه بیرونی می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که زوج‌ها برای ایجاد تعادل در همه چیز به آن نیاز دارند. «زمانی که ارتباط از بین می‌رود و هر فرد فکر می‌کند غیرقابل ترمیم است، اغلب معتقدند که طلاق تنها راه است.

مشکل در برقراری ارتباط با احساسات

برقراری ارتباط واضح یک امر مهم برای موفقیت یک رابطه است و انتقال واضح احساسات نیز به همان اندازه مهم است. روانشناس بالینی، الکساندرا اچ. سولومون، می گوید: «وقتی همسران از نظر عاطفی و جسمی از هم جدا می شوند، می توانند عشق خود را نسبت به یکدیگر زیر سوال ببرند و از خود بپرسند که « حضور ما اصلاً برای چیست؟»

اگر یک یا هر دو شریک در مدیریت احساسات خود یا احساسات شریک زندگی خود مشکلی داشته باشند، چه اتفاقی می افتد؟

چند راه برای پیروزی در یک بحث (طبق گفته روانشناسان)

اگر متوجه شدید که هر بحثی را از دست دادید، احتمالاً از آن ناامید می شوید. فرقی نمی‌کند که در حال بحث‌های پرشور در مورد سیاست یا رویدادهای جاری باشید. احساس اینکه پیروزی در یک بحث را به دست نمی‌آورید، چیزی است که هیچ‌کس دوست ندارد آن را تجربه کند.

نویسنده و استاد دانشگاه می‌گوید: «در یک بحث، ارزیابی شما از باخت، اعتقاد شما به اینکه باید «درست» باشید مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین میزان دوست داشتن طرف مقابل، همگی می‌توانند بر احساساتی که تجربه می‌کنید تأثیر بگذارند.

نکته

خوشبختانه، علم برای کسانی از ما که پیروزی در یک بحث را نتوانستیم ایجاد کنیم، راهی پیدا کرد. اگر به طور طبیعی در بحث خوب نیستید، این ترفندها به شما کمک می‌کند. این کار باعث می شود تا در نحوه بحث بهتر شوید و حتی به شما کمک می‌کند که در بحث پیروز شوید و به مردم کمک کند جنبه‌های دیگر رفتار شما را ببینند. در این‌جا چند راه برای پیروزی در یک بحث (و پایان دادن به آن) وجود دارد.

«کلماتت را بلند کن نه صدایت را. این باران است که باعث رویش گل می شود نه رعد و برق.» – جلال الدین رومی

از طرف مقابل خود بخواهید ابتدا افکار خود را توضیح دهد

شما باید سوالاتی با پایان باز بپرسید که آن‌ها را تشویق کند تا روند تفکر و استدلال خود را توضیح دهند. شما نمی توانید به طور دقیق با کسی مناظره کنید بدون اینکه ابتدا بفهمید چرا او اینطور فکر می کند یا حتی کل بحث او چیست. زمانی که اول به او اجازه می دهید قبل از قطع صحبت یا درگیری با او در بحث و جدل، تمام فکر خود را بشناسد، احتمال بیشتری دارد که طرف مقابل به حرف‌های شما گوش دهد.

با زبان بدن پیروزی در یک بحث را ایجاد کنید

شما نمی خواهید در مورد طرف مقابل واضح باشید. اما انعکاس زیرکانه حریف راه خوبی برای جلب اعتماد آن‌ها به شما است و در نتیجه باعث می شود آن‌ها بیشتر به آن‌چه می گویید گوش دهند. اگر فردی که با او بحث می‌کنید، به صورت چهار زانو نشسته است، سعی کنید تا جایی که می‌توانید از او کپی برداری کنید. سعی کنید تک تک حرکاتی را که آن‌ها انجام می دهند منعکس نکنید، در غیر این صورت به نظر می رسید که دارید آن‌ها را مسخره می کنید.

فرآیند آینه سازی در روانشناسی برای پیروزی در یک بحث

«آینه سازی باعث ایجاد توافق می شود. نیک مورگان، مربی زندگی، نویسنده و نظریه‌پرداز ارتباطات می‌افزاید: اغلب می‌توانید با ایجاد یک مبنای قوی از توافق غیرکلامی قبل از شروع مذاکره واقعی، از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

هنگامی که مکالمه شروع می شود، تماس چشمی برقرار کنید

هنگامی که طرف مقابل شما شروع به صحبت می کند، مطمئن شوید که در حین صحبت، تماس چشمی خود را حفظ کنید. این از نظر علمی قابل اثبات است که پیروزی در یک بحث به این مورد بستگی دارد. همچنین تماس چشمی فرد مقابل شما را کمتر متقاعد می کند. به این معنی که در ارائه استدلال های متقابل دست برتر را خواهید داشت. به محض اینکه شروع به صحبت کردند، مطمئن شوید که تماس چشمی را در طول بحث خود حفظ کنید.

آن‌چه را که به عنوان استدلال آن‌ها می‌دانید تکرار کنید

قبل از اینکه به استدلال متقابل خود وارد شوید، مطمئن شوید که از آن‌چه که می‌دانید آن‌ها گفتند، حمایت می کنید. این یک راه آسان برای ایجاد اعتماد به طرف مقابلتان است. زیرا ثابت می کند که شما در وهله اول به جای اینکه منتظر بمانید تا استدلال خود را مطرح کنید، به آن‌ها گوش می دادید. استدلال خود شما قانع کننده تر است.

«در گرماگرم اتفاقات زندگی، ما اغلب به صورت بازتابی عمل می‌کنیم بدون اینکه مطمئن شویم طرف مقابل چه می گوید.

برای پیروزی در یک بحث نکات آن‌ها را تصدیق کنید

اگر با بخش‌هایی از استدلال آن‌ها موافق هستید، قبل از شروع به ارائه استدلال خود، مطمئن شوید که چه بخش‌هایی و چرا را به آن‌ها بگویید. این به طرف مقابل شما کمک می‌کند تا زمانی که دیدگاه‌های شما را ارائه می‌کنید تشویق شود. این کار باعث می شود تا نظرات شما را در نظر بگیرد، زیرا شما چیزهایی را که آن‌ها گفتند تأیید می‌کنید.

حقایق خود را مانند پشت دست خود بدانید

«چند بار در مورد یک چیز بی اهمیت ادعا کردید، تا به محض این که آن ادعا را مطرح کردید متوجه شوید که کاملاً در اشتباه هستید؟ وایتبورن اضافه می‌کند که به ناچار کسی شما را به چالش می‌کشد، اما چون نمی‌خواهید «ببازید»، همچنان به پیروزی در یک بحث‌هایتان پایبند هستید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا