چند راه برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی کار دشواری است. هر کسی نمی تواند این مشکلات را حل کند. شاید برایتان تعجب آور باشد اما در روان شناسی یکی از راه های رسیدن به موفقیت همین کسب انرژی است. بسیاری از افراد روزانه از خستگی شدید شکایت می کنند. در واقع آن ها نمی دانند که کوچک ترین عوامل نیز باعث این اتفاق می شود. یکی از این موارد عدم داشتن فعالیت در طول روز است. یا برای برخی ممکن است به خاطر استرس شدید آن اتفاق بیفتد. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند راه برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی، چگونه است.

مشکلات زندگی و حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. پیشرفت کردن در زندگی بسیار مهم است و نیازمند تلاش هایی در بخش های مختلف زندگی است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند راه برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی، صحبت کنیم.

احساس بی‌حالی و حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

احساس بی‌حالی به طور منظم بسیار رایج است. در حقیقت، حدود یک سوم نوجوانان سالم، بزرگسالان و افراد مسن احساس خواب آلودگی یا خستگی می کنند.  خستگی یک علامت شایع چندین بیماری و بیماری های جدی است، اما در بیشتر موارد ناشی از عوامل ساده شیوه زندگی است. خوشبختانه این ها اغلب موارد ساده ای هستند که می توان آن ها را برطرف کرد. این مقاله چند  دلیل احتمالی برای خستگی همیشه را فهرست کرده و راه هایی را برای بازگشت انرژی به شما ارائه می دهد.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات ها می توانند منبع سریع انرژی باشند. هنگامی که آن ها را می خورید، بدن آن ها را به قند تجزیه می کند، که می تواند برای سوخت استفاده شود. با این حال، خوردن بیش از حد کربوهیدرات تصفیه شده در واقع باعث می شود در طول روز احساس بی‌حالی کنید. وقتی قند و کربوهیدراتهای فرآوری شده مصرف می شوند، باعث افزایش سریع قند خون شما می شوند. این به پانکراس شما سیگنال می دهد که مقدار زیادی انسولین تولید کند تا قند را از خون شما خارج کرده و به سلول های شما برساند.

این افزایش سطح قند خون – و افت بدنی – می تواند به شما احساس بی‌حالی بدهد.

این افزایش سطح قند خون – و افت بدنی – می تواند به شما احساس بی‌حالی بدهد. به دنبال انرژی سریع، به طور غریزی به دنبال یک وعده دیگر کربوهیدرات تصفیه شده می روید که می تواند به یک چرخه معیوب منجر شود. چندین مطالعه نشان داده است که به حداقل رساندن قند و کربوهیدرات های فرآوری شده در وعده های غذایی و میان وعده ها به طور معمول منجر به سطوح انرژی بیشتری می شود.

مطالعاتی در ارتباط با حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

در یک مطالعه، کودکانی که قبل از بازی فوتبال میان وعده های حاوی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد مصرف کردند، نسبت به کودکانی که اسنک بر پایه کره بادام زمینی خوردند، خستگی بیشتری گزارش کردند. خوشبختانه، تحقیقات نشان می دهد که برخی از غذاها ممکن است به جلوگیری از خستگی کمک کنند.

نکته ای در ارتباط با بی حالی و حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند منجر به ناپایداری سطح قند خون شود که می تواند شما را خسته کند. در عوض، غذاهای کامل را انتخاب کنید که حداقل قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهد.

زندگی بدون تحرک

بی تحرکی می تواند علت اصلی انرژی کم شما باشد. اما بسیاری از مردم می گویند برای ورزش بسیار خسته شده اند. در حقیقت، در یکی از مطالعات اخیر، این شایع ترین دلیلی بود که افراد میانسال و مسن برای ورزش نکردن ارائه می کردند.  یکی از توضیحات می تواند سندرم خستگی مزمن (CFS) باشد که با خستگی شدید و بدون دلیل به صورت روزانه مشخص می شود.

تحقیقات درباره این زمینه

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به CFS دارای قدرت و استقامت پایینی هستند که این امر توانایی ورزش آنها را محدود می کند. با این حال، بررسی مطالعات شامل بیش از 1500 نفر نشان داد که ورزش ممکن است خستگی را در مبتلایان به CFS کاهش دهد.

ورزش می تواند احساس بی‌حالی افراد سالم و کسانی را که بیماری های دیگری مانند سرطان دارند، کاهش دهد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کم تحرکی می تواند منجر به خستگی در افراد سالم و همچنین افرادی که سندرم خستگی مزمن یا سایر مشکلات سلامتی دارند، شود. فعال بودن بیشتر می تواند به افزایش سطح انرژی کمک کند.

نداشتن خواب کافی با کیفیت بالا و حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

نداشتن خواب کافی یکی از بارزترین علل احساس بی‌حالی است. بدن شما کارهای زیادی را در هنگام خواب انجام می دهد، از جمله ذخیره حافظه و ترشح هورمون هایی که متابولیسم و ​​سطح انرژی شما را تنظیم می کنند.  بعد از یک شب خواب با کیفیت بالا، شما معمولاً با طراوت، هوشیاری و انرژی از خواب بیدار می شوید.

چگونه حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی به احساس بی‌حالی هم کمک می کند؟

آیا همیشه احساس بی‌حالی می کنید؟ آیا تمام کاری که می توانید انجام دهید این است که صبح ها برای شروع روز خود را از رختخواب بیرون بیاورید؟ روزهایی وجود دارد که به نظر می رسد جهان بسیار طاقت فرسا است و شما حتی نمی توانید کار کنید؟باید بدانید که تنها نیستید. بسیاری از مردم روزانه با خستگی مبارزه می کنند. این یکی از رایج ترین دلایل مراجعه به مطب پزشک است.

چند راه برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

آن آهنگ کلاسیک در مورد کمک کمی از دوستانتان را به خاطر دارید؟ زیبایی دوستی احترام متقابل و حمایت از یکدیگر است. یکی از مهم ترین چالش ها می تواند حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی است. وقتی در اطراف خانواده، دوستان و همکاران هستید، عادات و طرز تفکر آن‌ها را یاد می گیرید. شما ممکن است متوجه شوید که چیزی اشتباه است حتی قبل از آن. اگر مشکلی با بیماری روانی باشد، ممکن است سعی کنند تا حد امکان آن را پنهان کنند.

چند علامتی که نشان می دهد باید حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی را انجام دهید

طبق مقاله ای که توسط کلینیک های روانشناسی منتشر شده است، این علائم و نشانه هایی است که باید تشخیص دهید:

 • غم و اندوه غیرمعمول
 • ناتوانی در تمرکز یا داشتن تفکر گیج کننده
 • ترس ها، نگرانی ها و احساس گناه غیر منطقی
 • نوسانات خلقی شدید از بالا به پایین
 • از فعالیت های اجتماعی با دوستان، خانواده و همکاران خودداری کنید
 • خستگی مفرط، کمبود انرژی و بی انگیزگی
 • مشکلات خواب زیاد یا ناکافی
 • دور شدن از واقعیت با هذیان، توهم یا پارانویا
 • ناتوانی در کنار آمدن با استرس های روزمره و مشکلات زندگی
 • مشکل در درک و ارتباط با افراد یا موقعیت ها
 • سوء مصرف مواد، به عنوان مثال، مواد مخدر، الکل، تنباکو، غذا، قمار و غیره.
 • تغییرات قابل توجهی در عادات غذایی، پرخوری یا نخوردن کافی
 • مشکلات صمیمیت یا هرزگی ناگهانی
 • خشم، خصومت یا حتی خشونت غیر مشخصه
 • صحبت در مورد خودکشی یا افکار خودکشی

چند راه برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی

شاید شما فردی باشید که دوستتان در مبارزه با بیماری روانی خود به آن بیشتر نیاز دارد. برای حضور و ایجاد تفاوت لازم نیست روانکاو باشید. در این‌جا چند راه برای حمایت از دوست خود با اختلال روانی آورده شده است:

برای حمایت بهتر از دوستی که با مسائل عاطفی مبارزه می کند، درباره بیماری روانی بیشتر بدانید.

زمانی که می خواهید از دوستی که با بیماری روانی مبارزه می کند حمایت کنید، آموزش بسیار مهم است. سعی کنید مقالات و کتاب های آنلاین نوشته شده توسط متخصصان سلامت روان را پیدا کنید. گاهی اوقات، می توانید اطلاعات و الهامات دست اول را از فردی که بر بیماری روانی غلبه کرده است، جمع آوری کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از آن‌چه آموختید به عنوان ابزاری برای درک بهتر موقعیت دوست خود استفاده کنید.  این یک منحنی یادگیری برای هر دوی شما است، و دانش یک توانمندسازی است.

برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی گوش و قلب خود را باز کنید

وقتی حمایت می‌کنید، ارائه مثال‌های شخصی یک اشتباه رایج است. در حالی که برخی از خودافشایی های مرتبط می تواند مفید باشد. اما باید به میزان کمی از آن استفاده کرد. سعی کنید از این واکنش تماماً انسانی اجتناب کنید و به صحبت های دوست خود گوش دهید. برای مثال، مکالمه را برعکس نکنید تا مشکلات گذشته خود را با مسائل ذهنی برجسته کنید.  بهترین گزینه شما گوش دادن و همدردی از صمیم قلبتان با همدلی و شفقت است.

برای حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی از کلیشه های منفی بپرهیزید

یک مقاله  توسط انجمن روانپزشکی می گوید که حداقل نیمی از مردمان مبتلا به بیماری روانی به دنبال درمان هستند. متأسفانه، نیمی دیگر این کار را نمی کنند زیرا از انگ و تبعیض می ترسند. اگر می خواهید از دوستی حمایت کنید که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می کند، مراقب صحبت های خود باشید. همانطور که در مورد اختلالات روانی بیشتر می آموزید، متوجه می شوید که آن‌ها می توانند افراد را متفاوت تحت تاثیر قرار دهند. از بحث در مورد اقدامات روانپزشکی گذشته یا هر چیزی که باعث می شود دوست شما احساس حقارت یا درماندگی کند، خودداری کنید.

با جدی گرفتن علائم از یک دوست حمایت کنید

درک واقعیت است که می تواند کمک کند.  به ویژه برای کسانی که علائم بیماری روانی دارند. دوست شما دنیای آن‌ها را از دریچه شرایط خود می بیند و برای آن‌ها دقیق است. آن‌ها باید بدانند که شما آن جا نیستید که انتقاد کنید، مسخره کنید یا قضاوت کنید. به احساس آن‌ها گوش دهید و در لحظه با آن‌ها باشید. اگر فرآیندهای فکری آن‌ها منحرف است، سعی نکنید آن‌ها را اصلاح کنید. آن‌ها به شما نیاز دارند تا فرایند حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی را  کنید و به عنوان یک حضور عاشقانه در کنار آن‌ها باشید.

ارائه پشتیبانی خاص

چند بار تا به حال به کسی که دوران سختی را پشت سر می‌ گذارد، گفته‌اید: “اگر به چیزی نیاز داشتی به من اطلاع بده.” مشکل این است که بیشتر مردم دوست ندارند نسبت به شما یا هرکس دیگری احساس تعهد کنند و چیزی را ذکر نمی کنند. اگر می‌خواهید از حمایت از فرد مبتلا به بیماری روانی را ایجاد کنید، در مورد اینکه چه کاری می‌توانید برای او انجام دهید دقیق باشید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا