چند دلیل عدم رضایت افراد باهوش در زندگی

عدم رضایت افراد باهوش شدت بیشتری در زندگی نسبت به افراد دیگر دارد. این حس لذت و خوشحالی در افراد باهوش کمتر است. استثنایی بودن با باهوشی متفاوت است. داشتن استعداد می تواند باعث ایجاد ویژگی های مختلفی در طول دوران زندگی شود. ممکن است یک کودک در زمینه درسی استعداد نداشته باشد. اما از آن سمت در زمینه هنری یا ورزشی پر از قابلیت های خاص باشد. تحصیلات موفق باعث پیشرفت افراد می شود. همان طور که در مقاله های قبل گفتیم پیشرفت موضوع مهمی در دنیای امروزی است.

لازمه پیشرفت در زندگی تلاش و کوشش است. کمک به فرزندان برای پیشرفت توسط خانواده باید انجام شود. یکی از مواردی که در دوران مدرسه فرزندان باید مورد توجه قرار بگیرد نحوه درس خواندن است. مشاوره تحصیلی می تواند به خانواده ها برای موفقیت فرزندان در مدرسه کمک کند. بسیاری از ما در دوران مختلف تحصیلی از مشاوران مختلف استفاده کردیم. نکته ای که باید بدانید این است که در کنار مشاوره تلاش خود را بیشتر کنید. لازمه موفقیت تحصیلی تمرکز در درس خواندن است. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند دلیل عدم رضایت افراد باهوش در زندگی چگونه است؟

رفتار کودک فوق العاده باهوش و عدم رضایت افراد باهوش

این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند دلیل عدم رضایت افراد باهوش در زندگی، صحبت کنیم.

چند نشانه کودک فوق العاده باهوش و عدم رضایت افراد باهوش

همه والدین فکر می کنند کودک فوق العاده باهوش  دارند. اما وقتی فرزند کار مهدکودک خود را به خانه می آورند، متوجه می شوید که فرزندتان باهوش است، اما لزوما استثنایی نیست. تفاوت زیادی بین هوش و استثنایی بودن وجود دارد و هوش فوق العاده در کودک معمولاً در سنین پایین ظاهر می شود. بنابراین، چند نشانه که شما والدین یک کودک فوق العاده باهوش هستید چیست؟

اولین نشانه های هوش خوب در کودک شما

کودکان کوچک می توانند نشانه های اولیه هوش افراطی را نشان دهند. اولین نشانه هایی که نشان می دهد کودک فوق العاده باهوش دارید عبارتند از:

 • آن‌ها به عنوان یک نوزاد بسیار هوشیار هستند.
 • آن‌ها به عنوان یک کودک نوپا یا شیرخوار مدت توجه طولانی دارند.
 • رشد زبانی دارند.
 • این کودکان رشد مهارت های حرکتی دارند.
 • در مراحل اولیه دارای تکفر دوسویه هستند.
 • آن‌ها همبازی های خیالی دارند.
 • این کودکان اولین کلمات را در حدود نه ماهگی صحبت می کنند.
 • خوانندگان کتاب در سن پایین تر

اگر کودک شما فوق‌العاده باهوش است، به احتمال زیاد او جز خوانندگان کتاب در سن پایین تر خواهد بود. برخی از این کودکان در سه سالگی با آموزش کم یا بدون آموزش در حال مطالعه هستند. این استعداد اغلب به این دلیل است که آن‌ها همچنین حافظه های خوبی دارند. بسیاری از کلماتی را که در کتاب ها دیدند یا شنونده کتاب هایی که شما برای آن‌ها خواندید، بودند.

در این‌جا فهرستی از چند کتاب وجود دارد که برای تربیت کودک فوق العاده مهم است (بسته به سن و توانایی).

 • جزیره گنج
 • پیتر پن
 • خانواده سوئیسی رابینسون
 • صد دست لباس
 • دنی قهرمان جهان

برای جلوگیری از عدم رضایت افراد باهوش هنگام بازی به تنهایی خلاق باشید

بچه‌ها عاشق بازی هستند، اما کودک فوق العاده باهوش وقتی صحبت از بازی به تنهایی می‌شود، تخیل منحصر به فردی دارند. آن‌ها اغلب یک دوست خیالی ایجاد می کنند. اگرچه این برای همه بچه ها مشترک است، بچه های با استعداد خلاقیت فوق العاده ای دارند. پسری با استعداد به پدرش گفت که رئیس جمهور دوست خیالی اوست. بچه‌های با استعداد می‌توانند بر اساس آنچه می‌خوانند یا می‌بینند، دنیاهای کوچکی بسازند. مطالعات نشان می دهد که بچه هایی که یک همراه خیالی دارند، توانایی تخیل دارند. آن‌ها در داستان سرایی بهتر هستند، بیشتر تمایل به فانتزی دارند و اغلب چیزها را جادویی توضیح می دهند.

استقامت در کودک فوق العاده باهوش برای عدم رضایت افراد باهوش

وقتی بچه های باهوش فوق العاده موضوعی پیدا می کنند، به آن علاقه مند می شوند. آن‌ها می خواهند همه چیز را در مورد آن بدانند. کودک فوق العاده باهوش در پرسش سؤالات در مورد آن، خواندن در مورد آن و صحبت در مورد آن اصرار می کنند. آن‌ها در حل مسئله پیگیر هستند. آن‌ها متعهد به یافتن پاسخ هستند. کودک فوق العاده باهوش انرژی و تعهد باورنکردنی به این موضوعات دارند.

چند دلیل عدم رضایت افراد باهوش در زندگی

اگر تا به حال متوجه شدید که بسیاری از افراد باهوش ناراضی هستند، دلیلی برای آن وجود دارد. در حالی که بسیاری از مردم شادی را در اولویت قرار می دهند. اما افراد باهوش تمایل دارند شادی را در طول زندگی خود بی ارزش کنند. آن‌ها چیزهای دیگر را مقدم بر خوشبختی می دانند و هرگز برای ارزیابی آن انتخاب وقت نمی گذارند. مطالعات نشان می‌دهد که باهوشی یا تحصیلات بهتر، کسی را شادتر نمی‌کند. درعوض، عدم رضایت افراد باهوش در مقایسه با دیگران، بیشتر است. با این حال، اگر باهوش هستید، لازم نیست ناراضی باشید.

تمرکز بر روی عواملی که باعث این اتفاق می شود

وقتی بهتر متوجه شدید که چرا افراد باهوش کمتر خوشحال هستند، می توانید روی آن چیزها در زندگی خود کار کنید. شناخت موانع اولین قدم برای غلبه بر عدم رضایت افراد باهوش است. بنابراین اگر یکی از این موارد برای شما مشکل ساز است، بپذیرید. سپس، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که به شما کمک می کند طرز فکر خود را تغییر دهید و شادتر شوید. همانطور که دلایل نارضایتی افراد باهوش را شناسایی می کنید، می توانید این مشکل را برای خودتان حل کنید. اگر فرد باهوش دیگری در زندگی شما ناراضی به نظر می رسد، می توانید از این اطلاعات برای کمک به او نیز استفاده کنید.

دلایل عدم رضایت افراد باهوش

چرا افراد باهوش افسرده و ناراضی هستند؟ بیایید چند دلیل را مرور کنیم که چرا افراد باهوش نمی توانند خوشبختی پیدا کنند.

مردم از آن‌ها انتظار زیادی دارند

در حالی که باهوشی چیز خوبی است، دیگران اغلب از یک فرد باهوش انتظار زیادی دارند. ممکن است متوجه شوید که وقتی ناآماده و تحت فشار هستید، از شما می خواهند کارهای هوشمندانه ای انجام دهید. وقتی یک بار کاری را خوب انجام می دهید، مردم دائماً از شما انتظار آن را دارند. بعلاوه، ممکن است مردم از شما چیزی را بخواهند. یعنی آن ها می خواهند در حالی که سعی می کنید آرامش داشته باشید کارهایی را برای آن‌ها انجام دهید.

این وضعیت باعث ایجاد استرس، احساسات طاقت فرسا و اضطراب می شود. همچنین باعث می شود همیشه به این فکر کنید که دیگران چگونه شما را درک می کنند. همچنین توانایی شما را برای رهایی و تفریح ​​محدود می کند.

نکته

انتظارات از والدین، دوستان، همکاران یا هر کس دیگری می تواند باعث ترس از شکست شود. به علاوه، از آنجایی که مردم انتظار زیادی دارند، هر اشتباهی را که مرتکب می شوید، هر چقدر هم کوچک باشد، متوجه خواهند شد.

چگونه می توانید بر عدم رضایت افراد باهوش در زمینه توقع بیش از حد غلبه کنید؟

بهترین راه برای مقابله با افرادی که بیش از حد از شما توقع دارند این است که یاد بگیرید زمانی که دیگران از شما کاری می خواهند “نه” بگویید. با تلاش می توانید به راحتی از عهده آن برآیید. صرفاً به این دلیل که مردم از شما انتظار دارند، کاری نکنید. علاوه بر این، به جای اینکه فکر کنید دیگران در مورد شما چه فکری می کنند، روی تفریح ​​و لذت تمرکز کنید. حتی اگر کسی توقع بیش از حد دارد، یاد بگیرید از خودتان لذت ببرید و انتظارات او را نادیده بگیرید. شادی مهمتر از رضایت دیگران و ارضای انتظارات آنهاست.

عدم رضایت افراد باهوش یعنی آن ها خیلی راحت خسته می شوند

افراد باهوش می‌خواهند کارهای بیشتری را ادامه دهند و در حال حاضر با توقف برای لذت از زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند. وقتی اتفاق هیجان انگیزی می افتد، ممکن است برای مدت کوتاهی شادی را تجربه کنند. سپس، هنگامی که هیجان از بین رفت، آن‌ها برای مرحله هیجان انگیز بعدی در زندگی آماده می شوند.

از آنجایی که آن‌ها همیشه برای رسیدن به نقطه عطف بعدی تلاش می کنند، شادی را در زمان حال نادیده می گیرند. افراد باهوش نیز به محض اینکه علاقه خود را از دست می دهند، به جای تلاش برای بازیابی اشتیاق خود، از کارها دست می کشند. گاهی اوقات این مبارزه باعث می شود که آن‌ها از پروژه های تقریباً تمام دست بکشند.

نکته

اگر ذهن ناآرام شما به تحریک مداوم نیاز دارد، با جهش از پروژه ای به پروژه دیگر مبارزه خواهید کرد. همچنین به طور مداوم به کارهای بعدی که می توانید انجام دهید فکر خواهید کرد. به علاوه، همیشه هوس چیز جدید، متفاوت یا ایده آلیستی خواهید کرد.

چگونه می توانید بر این مورد غلبه کنید؟

وقتی حوصله‌تان سر می‌رود و می‌خواهید چیزی را کنار بگذارید، به خودتان یادآوری کنید که ارزش وقت گذاشتن و یکنواختی را دارد. به پایان رساندن پروژه ها تأثیر مفیدی بر موفقیت شما دارد. همچنین شادی شما را افزایش می دهد و ارزش خود را افزایش می دهد. همچنین می توانید با ایجاد زمان کافی برای انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می برید و ذهن شما را تحریک می کنند، بر خستگی غلبه کنید.

راه دوم برای غلبه بر ناراحتی در عدم رضایت افراد باهوش

راه دیگر برای غلبه بر ناراحتی ناشی از کسالت این است که بیشتر از آن‌چه لذت می برید و در چه چیزی مهارت دارید آگاه شوید. وقتی روی چیزهایی کار می کنید که در هر دو دسته قرار می گیرند، کمتر احتمال دارد که خسته شوید.

آن‌ها بیش از حد در مورد نتایج و نه در مورد فرآیند نگران هستند

عدم رضایت افراد باهوش باعث می شود آن ها بیشتر ناراضی شوند. زیرا بیش از حد آینده نگر هستند. آن‌ها تمام وقت و انرژی خود را صرف نگرانی در مورد آینده می کنند و تلاش می کنند تا همه چیز را به اجبار انجام دهند. این طرز فکر باعث می شود که زمان حال را از دست بدهند و سعی می کنند به سرعت جلو بروند. افراد باهوش ممکن است رویدادهای مهم زندگی را از دست بدهند. زیرا دائماً در تلاش برای پیشرفت هستند. آن‌ها احساس می‌کنند زمانی که برای رسیدن به هدف خود تلاش نمی‌کنند، وقت خود را تلف می‌کنند.

نکته

اگر با فرآیند عدم رضایت افراد باهوش مشکل دارید، ممکن است متوجه شوید که هر وقت چیزی طبق برنامه پیش نمی‌رود احساس شکست می‌کنید. شما آنقدر ذهن خود را روی نتیجه متمرکز کردید که این روند باعث اختلال شدید عاطفی شود.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا