نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

یک شریک کنترل کننده ممکن است همیشه به راحتی قابل تشخیص نباشد. در حالی که برخی ممکن است آشکارا تهدیدآمیز عمل کنند، برخی دیگر ممکن است به دستکاری ظریف متوسل شوند تا شما را تحت کنترل خود نگه دارند. شاید از آنجایی شروع شد که همسر یا نامزد شما می خواست تمام وقت خود را با شما بگذراند و تمام جزئیات زندگی شما را یاد بگیرد. در این نوشته از وب سایت مرکز مشاوره همکده می خواهیم بدانیم که نشانه های شریک کنترل کننده رابطه چیست؟ مرکز مشاوره همکده ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

داشتن توجه از دیگران احساس بسیار خوبی است. اما برخی موارد مرز باریکی میان کنترل و توجه وجود دارد. چیزی که می دانید این است که به طور فزاینده ای در مورد انجام برخی کارها به تنهایی یا تصمیم گیری مستقل تردید دارید. به نظر می رسد که شما خواهان حریم خصوصی و استقلالی هستید که زمانی داشته اید. شما احساس می کنید که باید هر حرکت اطراف شریک زندگی خود را محاسبه کنید.

اگر اینطور است، ممکن است در یک رابطه کنترلی باشید. کنترل یکی از بسیاری از رفتارهای سمی است که در یک رابطه نباید آن را تحمل کنید. اگر چه زمانی که شریک زندگی‌تان صریحاً از شما می‌خواهد که به روش‌های خاصی رفتار کنید، کنترل ممکن است آشکار باشد، برخی از تاکتیک‌های دستکاری و روش‌های کنترلی ظریف‌تر وجود دارد که ممکن است باعث شود شما احساس سردرگمی و سرگیجه کنید. یادگیری برخی از نشانه های یک شریک کنترل کننده ممکن است به شما کمک کند تا تصمیمی آگاهانه و ایمن در مورد رابطه خود بگیرید.

بررسی اصلی ترین نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

اگر در آب داغ بپرید، واکنش شما ممکن است این باشد که با عجله از آن خارج شوید. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی وارد آب ولرم می‌شوید و به آرامی گرما را افزایش می‌دهید؟ این قیاس ممکن است به شما در درک پویایی یک شریک کنترل کننده کمک کند. برخی از رفتارهای کنترل کننده شریک زندگی شما ممکن است آنقدر ظریف باشند یا به تدریج ظاهر شوند که در ابتدا تشخیص آنها دشوار باشد. حتی ممکن است به برخی از آنها عادت کنید. و سپس، یک روز، ممکن است متوجه شوید که آب خیلی داغ است و شما آسیب می بینید.

اگرچه همه شرکای کنترل کننده به یک شکل رفتار نمی کنند. درجات زیادی از کنترل وجود دارد و این کنترل ممکن است به طرز ماهرانه ای در رابطه شما ادغام شود. آنچه واقعا مهم است این است که شما در مورد این رفتارها چه احساسی دارید. آیا آنها باعث می شوند که در مورد برخی از جنبه های خود و زندگی خود احساس ناامنی، ناراحتی یا دست بسته بودن کنید؟ این ممکن است به خودی خود یک پرچم قرمز باشد. رایج ترین و اصلی ترین نشانه های شریک کنترل کننده رابطه عبارتند از:

آنها برای شما تصمیم می گیرند

یک خط مبهم بین توجه و فشار وجود دارد. اما اگر شریک زندگی شما مرتباً به جای شما تصمیم می گیرد، ممکن است دومی باشد. این رفتار کنترلی است. شاید آنها همیشه اصرار دارند که شما را به همه جا ببرند، یا زمان را در برنامه شما قرار می دهند. آنها همچنین ممکن است بدون اینکه اول از شما بخواهند با دوستان شما هماهنگی کنند، یا ممکن است فقط مطابق با سلیقه خود رنگ یا تزئین کنند. اگر آنها با طرز لباس پوشیدن شما موافق نیستند، ممکن است به شما این را بگویند، یا می توانند با خرید لباس های خاص به عنوان هدیه برای شما، به آرامی شروع به “تغییر کمد لباس شما” کنند.

محافظت بیش از حد از نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

مراقبت از شما با کنترل شما یکسان نیست، اگرچه گاهی اوقات ممکن است تشخیص آنها از هم برای شما دشوار باشد. یک شریک ممکن است بیش از حد محافظه کار باشد اگر از شما سوال کند که با چه کسی بیرون رفته اید، اگر فوراً به تماس تلفنی پاسخ ندهید ناراحت شود یا نسبت به دوستان و خانواده خود حسادت کند. آنها همچنین ممکن است تصور کنند که شما فقط زمانی که آنها در اطراف هستند در امان هستید، یا ممکن است از شما بخواهند که هر بار که در مورد زندگی خود تصمیم می گیرید با آنها مشورت کنید.

یک شریک کنترل کننده ممکن است در بالای قرار ملاقات های پزشکی شما باشد، یک رژیم غذایی خاص برای شما ترسیم کند. هر یک از این رفتارها به تنهایی ممکن است معنای خاصی نداشته باشد. اما اگر شریک یا همسرتان بارها و بارها اینگونه رفتار می کند و علایق، نیازها و نظرات شما را در نظر نمی گیرد، ممکن است سعی در کنترل شما داشته باشند.

آنها بازی سرزنش را انجام می دهند

یکی از نشانه های شریک کنترل کننده رابطه، بازی سرزنش است. یک فرد کنترل کننده ممکن است به سختی مسئولیت اعمال خود را بپذیرد. ممکن است با یک همسر کنترل کننده روبرو شوید و متوجه شوید که او به نوعی آن را به شما برگردانده است. حتی ممکن است متوجه شوید که در حال عذرخواهی برای چیزی هستید که نمی دانستید باید برای آن متاسف باشید. به عنوان مثال، فرض کنید در مورد مشکلات رابطه خود به دوست نزدیک خود پیامک ارسال کرده اید. در حالی که زیر دوش هستید، همسرتان به سراغ گوشی شما می‌رود و آن پیام‌های خصوصی را می‌خواند، سپس به خاطر چیزی که دیده است از دست شما عصبانی می‌شود.

به جای اعتراف به اینکه در وهله اول به حریم خصوصی شما تجاوز کرده اند، ممکن است تقصیر را به گردن شما بیندازند تا از مسئولیت انتخاب های خود دوری کنند. این نشانه کنترل رفتار در روابط است.

انتقاد از شما یکی از نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

این بیش از یک اظهارنظر خاص است. بالاخره همه ما روزهای بد خود را داریم. انتقاد می تواند همراه با شرایط خاصی باشد. مانند شوخی کردن در مورد شما در مقابل دیگران، تحقیر لباس شما، یا همیشه اشاره به اشتباهات – مانند جایی که فراموش کرده اید لباس خود را تمیز کنید یا کمی گرد و غبار که فراموش کرده اید روی زمین تمیز کنید. با گذشت زمان، انتقاد مداوم می تواند حس اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و همچنین ممکن است باعث شود که به روش های خاصی رفتار کنید تا مورد انتقاد قرار نگیرید.

مدیریت خرد شما توسط افراد

یک شریک عاشقانه کنترل کننده ممکن است سعی کند شما را از زندگی کردن به طور معمول باز دارد. نشانه های شریک کنترل کننده رابطه در این حالت معمولا شامل موارد زیر است:

  • به شما بگوید که چه چیزی می توانید بپوشید یا چگونه باید موهای خود را بپوشید
  • شما را تحت فشار قرار می دهد تا در وزن خاصی بمانید
  • سعی می کند امور مالی شما را کنترل کند
  • از دریافت مراقبت های پزشکی یا مراجعه به درمانگر جلوگیری می کند
  • به شما بگوید چه زمانی می توانید به محل کار یا مدرسه بروید
  • شرایط مدرسه یا کار خود را از شما پنهان می کند.

یک شریک کنترل کننده نیز ممکن است این تمایل را در موقعیت های روزمره نشان دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند شرایط زیر را ایجاد کنند:

  • همیشه وقتی تلفن را قطع می کنید در مورد مکالماتتان از شما می پرسند
  • آنچه را که به تازگی از یخچال بیرون آورده اید را بررسی می کنند
  • بر آنچه در خواربار فروشی می خرید نظارت می کنند

جدا کردن شما از دیگران از نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

رفتار منزوی می‌تواند ظریف باشد، مانند تنظیم کردن مکالمه زمانی که داستان‌هایی درباره افراد دیگر به اشتراک می‌گذارید یا زمانی که به تماس‌های تلفنی پاسخ می‌دهید، چشم‌تان را در هم می‌چرخانید. همچنین می تواند آشکارتر باشد. یک شریک کنترل کننده ممکن است از اینکه چقدر وقت خود را با افراد دیگر، مانند دوستان یا خانواده می گذرانید، شکایت کند. آنها ممکن است عزیزان شما را تحقیر کنند یا بگویند که آنها تأثیر بدی روی شما دارند. آنها حتی ممکن است به روش های خاصی عمل کنند که وقتی دوستان یا خانواده شما در اطراف هستند اصطکاک ایجاد کند.

آنها همچنین می توانند با درخواست توجه شما با یک بحران، شما را منزوی کنند تا از اجرای برنامه های شما با افراد دیگر جلوگیری کنند. آنها ممکن است هر زمان که بخواهید وقت خود را با شخص دیگری بگذرانید، رفتاری بی سر و صدا به شما ارائه دهند.

تکنیک نور گاز

یکی از رفتار هایی که نشانه های شریک کنترل کننده رابطه است، تکنیک نور گاز می باشد. اصطلاح «نور گاز» از فیلمی به همین نام در سال 1944 الهام گرفته شده است. در آن، یک شوهر به آرامی همسرش را به این باور می رساند که او با انجام کارهایی مانند کم کردن چراغ گاز و سپس وانمود کردن به اینکه او این کار را نکرده، عقلش را از دست داده است.

یک شریک کنترل کننده ممکن است یک تجربه را کم اهمیت جلوه دهد، مانند یک طغیان خشم، و سپس شما را به حساسیت بیش از حد متهم کند. آنها همچنین ممکن است چیزی آزاردهنده بگویند، سپس آن را با این جمله ادامه دهند: «این فقط یک شوخی بود. شما سختگیر هستید.” این همان تکنیک نور گاز است. آنها حتی ممکن است گفتن چیزهایی را انکار کنند، به شما دروغ بگویند یا به شما بگویند که غریزه درونی شما اشتباه است. گاهی حتی ممکن است از شما بخواهند که به دنبال کمک باشید و بگویند که کنترل خود را بر واقعیت از دست می دهید.

نفوذ به حریم خصوصی یکی از نشانه های شریک کنترل کننده رابطه

ممکن است یک شریک کنترل کننده از شما درخواست کند که سابقه چت اخیر شما را ببیند، یا ممکن است زمانی که در محل کار هستید، دفترچه خاطرات شما را بخواند. همچنین ممکن است دائماً بپرسند که به چه فکر می‌کنید یا چه احساسی دارید. آنها ممکن است بر فعالیت شما نظارت کنند، مانند دنبال کردن شما در ماشینشان، تماشای تعداد قدم هایی که در Fitbit برمی دارید، یا پیگیری کارهایی که انجام می دهید از طریق رسانه های اجتماعی یا جستجو در Google. آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که رمزهای عبور شما را داشته باشند و آن را به عنوان “اگر شما چیزی برای پنهان کردن ندارید، چرا من آن را نداشته باشم؟” شما حق حفظ حریم خصوصی خود را دارید و درخواست نکردن از شما نشانه یک شریک کنترل کننده است.

آنها از مرزهای شما تجاوز می کنند

اگر به چیزی «نه» بگویید، شریک کنترل کننده ممکن است سعی کند شما را از آن منصرف کند. این می تواند به نظر فشار آوردن به شما برای تغییر نظر یا بحث با شما در مورد اینکه چرا اشتباه می کنید. این برای مرزهای فیزیکی نیز صدق می کند. به عنوان مثال، شما با شخص دیگری برنامه ریزی می کنید و به شریک زندگی خود اطلاع می دهید که در دسترس نیستید، اما شریک زندگی شما بدون دعوت در خانه ظاهر می شود.

اگر نیاز به صحبت دارید یا اگر در رابطه خود احساس ناامنی می کنید باید بدانید که تنها نیستید. می توانید در این زمینه با متخصصان ما در وب سایت همکده در ارتباط باشید.

 

 

منابع
psychcentral

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا