نشانه هایی که رقابت یک نفر با شما را بیان می کند

رقابت یک نفر با شما هم می تواند ناسالم هم می تواند سالم باشد. رقابت در هر زمینه ای وجود دارد و گاهی تبدیل به حسادت نیز می شود. نکته مهم در روابط امروزی بحث مدیریت رفتار است. شما نمی توانید در زندگی با همسر خود مانند یک رئیس باشید. تمامی روابط نیاز به هماهنگی و سازگاری با هم دارند. نکته ای که باید بدانید این است که مدیریت رفتار داشته باشید. گاهی اوقات تغییر همسر می تواند یا شرک زندگی شما می تواند خوب یا بد باشد.  اگر رابطه مثبت باشد می تواند باعث پیشرفت افراد شود. اما همین رابطه اگر منفی باشد می تواند آسیب های مختلفی را وارد کند. آسیب های یک رابطه می تواند شامل اختلالات روانی باشد. اختلالات روانی انواع مختلفی دارند.

در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این اختلالات را ممکن است بشانسید. برخی هم برای شما تازگی دارند. قطع یک رابطه نیازمند رعایت اصول مختلفی است. خصوصا اگر شما دارای فرزند باشید نمی توانید هر وقت که خواستید رابطه خود را قطع کنید. مسئولیت پذیری در روابط بسیار مهم است. در ادامه می خواهیم ببینیم که نشانه هایی که رقابت یک نفر با شما را بیان می کند چگونه است. در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است.

استرس در خانواده و رقابت یک نفر با شما

این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه هایی که رقابت یک نفر با شما را بیان می کند، صحبت کنیم.

نشانه های رقابت یک نفر با شما شما با شما چگونه است؟

برخی از مقایسه‌ها در یک رابطه می‌تواند سالم باشد. زیرا می‌تواند به زوج‌ها در ایجاد انگیزه برای بهبود در یکدیگر کمک کند. اما وقتی این مقایسه به رقابت تبدیل می‌شود، ممکن است خشم و نفرت ایجاد شود و رابطه را خراب کند. شما باید علائمی را بشناسید که نشان می دهد رقابت شریک زندگی با شما بیش از حد است. همچنین نکات مفیدی را در مورد چگونگی رفع این مشکل بیاموزید. “مقایسه یک عمل خشونت آمیز علیه خود است.” – ایانلا وانزانت. در این‌جا چند نشانه ای که رقابت شریک زندگی و نحوه رفع آن بیان خواهد شد.

عبارت “ما” در رابطه شما از بین می رود

این روزها بیشتر کارها را جداگانه انجام می دهید تا با هم. شما دیگر احساس نمی کنید که در همان اوایل رابطه خود هستید. به گفته کارشناسان، فرآیند رقابت شریک زندگی معمولاً بین شرکای که برای مدت طولانی با هم بودند اتفاق می افتد. با این حال، اگر زوج‌ها یاد بگیرند که نقاط قوت یا ضعیف خود را تشخیص دهند، می‌توانند بر اساس تفاوت‌ها و فردیت خود پیشرفت کنند. علاوه بر این، آن‌ها می توانند مکمل یکدیگر باشند. به عنوان مثال، اگر او در پرورش بچه ها عالی است و شما در آشپزخانه بهتر هستید، باید به یکدیگر بفهمانید که این‌ها حوزه های شما در خانه هستند.

رقابت یک نفر با شما همیشه نیاز به “برد” و حفظ برتری دارد.

آیا رابطه شما شبیه یک رویداد ورزشی است، جایی که شریک زندگی شما در این هفته تعداد دفعات بیشتری از ظرف ها را می شوید؟ آیا شریک زندگی شما تلاش می کند تا در هر بحثی که دارید پیروز شود؟ روابط فقط زمانی پیروز می شوند که وحدت وجود داشته باشد. خوشبختانه، رقابت شریک زندگی با شما قابل حل است. کاری انجام دهید تا مطمئن شوید که این اتفاق کمتر انجام می‌شود. به عنوان مثال، او ممکن است بیان کند دوست دارد شما به او در کارهای خانه کمک کنید. شما باید به جای مقاومت با او همکاری داشته باشید.

رقابت یک نفر با شما موفقیت شما را کوچک می کند

وقتی به او می گویید که در محل کارتان ترفیع گرفتید، هیچ هیجان و غرور از جانب شریک زندگی تان وجود ندارد؟ آیا او آن‌چه را که شما به دست آوردید کم ارزش می داند؟ یک مطالعه نشان می دهد که فرآیند رقابت شریک زندگی در روابط بسیار رایج است. این احتمالاً نشان می دهد که شریک زندگی شما برای مقابله با موفقیت و نارسایی های شما مشکل دارد. برای رفع این الگو، دفعه بعد که با مشکل کاری مواجه شدید، از او راهنمایی بخواهید. هر کاری می توانید انجام دهید تا به شریک زندگی خود کمک کنید احساس کند که نقش مهمی در موفقیت شما دارد.

شریک زندگی تان شما را به خاطر ترک شغلتان مقصر می داند

شریک زندگی تان باعث می شود که اگر شب ها تا دیر وقت کار کنید، احساس گناه می کنید. شما اغلب در مورد شغل خود دعوا می کنید. این کار باعث می شود تا فرایند رقابت شریک زندگی جایی  شما سخت تر به نظر می رسد. از انجام شغل های  سخت احساس گناه نکنید. فرض کنید موفقیت شریک زندگی شما در مقایسه با موفقیت شما کمرنگ می شود. این ناامنی های اوست که باید با آن‌ها کنار بیاید نه این که شما باید شغل خود را رها کنید.

رقابت یک نفر با شما یعنی او سلطه جو است و همیشه دنبال هدف خودش است

بسیاری از مردان ایده رقابت شریک زندگی و کنترل را دوست دارند. برخی از روابط به خوبی کار می کنند زیرا شرکا با نقش های خود به عنوان نقش مسلط یا مطیع موافقت می کنند. اما اگر شریک زندگی شما یک فرد سلطه‌گر است، ممکن است مشکلاتی در رابطه شما ایجاد شود. یک شخصیت سلطه گر می تواند به یک قلدر تبدیل شود، به خصوص اگر مقایسه ها وارد معادله شوند. با شریک زندگی خود صادق باشید و قبل از اینکه این رابطه به یک رابطه توهین آمیز تبدیل شود، به او بگویید که چه احساسی دارید.

شریک زندگی شما سعی می کند از شما پیشی بگیرد.

آیا برای تولد فرزندانتان هدایای جداگانه ای می دهید و متوجه می شوید که چگونه شریک زندگی تان سعی می کند آن‌چه را که شما می دهید به تصویر بکشد؟ ساختار رابطه تان را دوباره بررسی کنید تا بفهمید چرا او نیاز دارد از شما پیشی بگیرد. ممکن است مسائل عمیق‌تر و قانع‌کننده‌تری وجود داشته باشد که در صورت امکان، باید آن‌ها را بررسی کنید و با یک درمانگر صحبت کنید.

نشانه هایی که رقابت یک نفر با شما را بیان می کند

ایجاد استدلال علیه اثربخشی رقابت سالم چالش برانگیز است. ذهنیت رقابت یک نفر با شما به پیشرفت و موفقیت فردی و جمعی دامن می زند. زمانی که به دنبال بهبود خود هستیم، رقابت بسیار مفید است. مشکل این است که بسیاری از ما خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم. به طور طبیعی، اگر ما با کسی هماهنگ نباشیم، ممکن است (گاهی اوقات، ناخودآگاه)، یک دوئل ناسالم را آغاز کنیم – که در غیر این صورت به عنوان “رقابت” شناخته می شود. شرکت های مختلف به دلیل ایجاد یک محیط رقابتی سخت بدنام هستند. برخی از مدارس ابتدایی و متوسطه نیز این کار را انجام می دهند، البته به میزان کمتر.

نکته

سوال بزرگ: آیا رقابت یک نفر با شما به پیشرفت کمک می کند؟

امی سی. ادموندسون، نویسنده مجله هاروارد بیزینس ریویو، می گوید که سازمان ها اغلب به طور ناآگاهانه پیام اشتباهی ارسال می کنند و از این رو هرگونه “سودمندی” فرضی را باطل می کنند:

پیام صریح (و مورد نظر) (محیط های بسیار رقابتی) این است که برای موفقیت در این‌جا به کار سخت نیاز است. پیام ضمنی (و شاید ناخواسته) این است که موفقیت شما زمانی رخ می دهد که دیگران شکست بخورند. در یک رقابت، اگر می‌خواهید برنده شوید، دیگران باید ببازند. حفظ خود نیروی قدرتمندی است.»

نکته

ادمونسون می نویسد:ذ«… طبیعی است که اطلاعاتی را که ممکن است به دیگران کمک کند، دریغ نکنیم، یا در مواقعی که ممکن است نیاز به کمک باشد، کمکی نکنیم. اگر شما (آگاهانه یا غیرآگاهانه) همکار خود را به عنوان رقیب نگاه کنید، همکاری دشوار است…” در اصل، اگر رقابت یک نفر با شما مانع کار تیمی – و بهره وری تیمی شود، چه فایده ای دارد؟

وقتی رقابت شخصی می شود

اگر در هر کاری به موفقیت کمی دست یابید، هدفی برای رقابت می شوید.

نکته ای در ارتباط با رقابت یک نفر با شما

مردم این نگرش های مخالف را به روش های مختلف بیان می کنند. ممکن است ندانید که کسی با شما رقابت می کند. از سوی دیگر، دیگران (به دلیل عدم بلوغ) تمام تلاش خود را می کنند تا به شما اطلاع دهند که به دنبال شما می آیند. اگر مورد اول اتفاق بیفتد، هیچ مشکل بزرگی وجود ندارد و آسیبی به صفر نمی رسد. موضوع دوم، با این حال، می تواند یک محیط خصمانه ایجاد کند – و همه چیز می تواند به سرعت بد شود.

در چنین مواردی، دانستن اینکه چه زمانی یک فرد برای شما “دردسر درست” می کند، مفید است. با آگاهی، می توانید از آن‌ها اجتناب کنید، آن‌ها را رها کنید.

با این اوصاف، در این‌جا نشانه وجود دارد که کسی سعی دارد با شما رقابت کند:

من در رقابت با هیچ کس جز خودم نیستم. هدف من شکست دادن آخرین عملکردم است.» ~ سلین دیون

رقابت یک نفر با شما گاهی اوقات به این معناست که آن‌ها لاف می زنند

یک رقیب اغلب توانایی ها، دستاوردها و استعدادهای خود را اغراق می کند. جای تعجب نیست، زمانی که شما به خاطر موفقیت‌های سخت به دست آورده‌اید به رسمیت شناخته می‌شوید، آن‌ها بیشتر به خود می‌بالند. این اغراق ها به یک دلیل رخ می دهد: ناامنی های خودشان.

موفقیت شما را تعدیل می کنند

چیزهای کمی در این دنیا وجود دارد که از یک بازنده سخت بدتر باشد. افرادی که موفقیت های دیگران را نادیده می گیرند یا کم اهمیت جلوه می دهند، به همان اندازه که آزاردهنده هستند، سمی هستند. افرادی که بیشتر از همه به شما حسادت می کنند، کسانی هستند که بیشترین آرزوی داشتن چیزی را دارند. با در نظر گیری این موضوع، به نفع شماست که فقط از چنین افرادی دوری کنید.

رقابت یک نفر با شما زمانی که علیه شما غیبت می کنند

«او واقعاً فروشنده خوبی نیست»، « واقعاً آنقدرها هم باهوش نیست» یا احساسات مشابه توسط کسانی که درگیر رقابت ناسالم با شخص دیگری هستند ابراز می شود. درگیری در شایعات یک عمل ناپختگی است – و باید با آن برخورد کرد.

آن‌ها همیشه می خواهند بدانند که شما چگونه کار می کنید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا