مواردی که اگر در رابطه با یک بیمار اجتماعی هستید باید به خاطر بسپارید

بیمار اجتماعی شخصی است که در عین برقراری رابطه با افراد دیگر از آن ها سو استفاده خواهد کرد. بیماری روانی در دنیای امروزی و به علت وجود بیماری همه گیری بیشتر به نظر می رسد. در مقاله های قبل گفتیم که سلامت روانی با روش های درمانی مبتنی بر قوت یا تروما می تواند بهبود یابد. این بیماری های روانی اگر تا یک زمان مشخص درمان نشود، باعث آسیب های مختلفی مثل مشکلات در برقراری ارتباط با دیگران می شود.

فرزندان برای خانواده های خودشان دارای اهمیت هستند. شما نمی توانید خانواده ای پیدا کنید که از فرزند خود تنفر داشته باشد. اما اگر فرزند شما دچار اختلالات روانی شده باشد، ممکن است نوع رفتار والدین تغییر کند. تربیت فرزندان یک فرایند پر از چالش است. شما اگر همیشه تابع کودک خود باشید به او آسیب خواهید زد. از آن سمت هم اگر بخواهید جلوی او جبهه بگیرید در آینده فردی محتاج به محبت خواهد بود. در ادامه می خواهیم ببینیم که مواردی که اگر در رابطه با یک بیمار اجتماعی هستید باید به خاطر بسپارید، چگونه است؟

بهبودی افزایش بیماری روانی کودکان و تعیین آن ها

فرزندان و موفقیت در زندگی موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا بیماری فرد را برطرف کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با مواردی که اگر در رابطه با یک بیمار اجتماعی هستید باید به خاطر بسپارید، صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه جدید در مجله اختلالات عاطفی نشان داد که افسردگی مادر به طور غیرمستقیم با ایجاد علائم افزایش بیماری روانی کودکان مرتبط است و ناشی از استرس والدین است. این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل ثانویه داده‌های خانواده‌های شکننده و مطالعه رفاه کودکان برای ارزیابی علائم اضطراب و افسردگی مادران و کودکان در طول یک دهه انجام شد.

مطالعات درباره بهبودی افزایش مشکلات در یک بیمار اجتماعی

یک تحقیق بلندمدت بر اساس تجزیه و تحلیل مصاحبه‌های انجام شده با والدین گروهی متشکل از 4898 کودک است. این تحقیق در 75 بیمارستان در 20 شهر بزرگ مختلف بین سال‌های 1998 تا 2000 ایجاد شده‌ است.  محققان دریافتند که ارتباط بین استرس والدین و افسردگی دوران کودکی در هر دو جهت صادق است. به این معنا که افسردگی بیشتر مادر به طور قابل توجهی افسردگی و اضطراب بالاتر را در کودکان پیش بینی می کند. در حالی که افسردگی و اضطراب بیشتر در کودکان به طور قابل توجهی ارتباطی با افسردگی  والدین دارد. استرس والدین یکی از دلایل اصلی این بیماری روانی کودکان بود که به نوبه خود باعث ایجاد علائم افسردگی و اضطراب هم در کودکان می شد.

افسردگی در مادران چه تاثیری بر کودکان می گذارد؟

در این مطالعه، مادران افسرده گزارش دادند که کمتر به فرزندان خود دلبستگی می‌کنند. آن ها بیشتر نگران عدم بهبودی افزایش بیماری روانی فرزندان خود هستند و حمایت  کمتری از جانب همسرشان دارند. آن ها  بیشتر احساس می‌کنند که فرزندانشان قابل قبول نیستند و این تفکر را دارند که در تربیت فرزند خود تنها هستند.  در حالی که این مطالعه طولی شامل یک نمونه بزرگ از نظر قومیتی بود، اتکای آن به گزارش‌های والدین برای ارزیابی سلامت روان کودکان، در مقابل اقدامات پزشکان، از محدودیت‌های این تحقیق بود.

چیزهایی که همیشه باید در مورد بهبودی افزایش بیمار اجتماعی به خاطر بسپارید

بهبود بیماری روانی فرایندی است که چندان آسان نیست. داشتن یک مشکل روانی شدید که می تواند سال ها یا تا آخر عمر ادامه داشته باشد، چالش برانگیز است. خبر خوب این است که بیش از 65 درصد از افرادی که از بیماری روانی رنج می برند، بهبودی موفقیت آمیزی داشته اند. نکته کلیدی این است که در روند بهبودی خود فعال باشید. مغز عضوی است درست مانند سایر اعضای بدن و ممکن است بیمار و بیمار شود. متأسفانه، مردم بیماری‌های روانی را در بخش دیگری دسته‌بندی می‌کنند و این انگ باعث می‌شود که بسیاری از افراد از درمان ضروری چشم‌پوشی کنند.

شکستن ننگ اختلالات سلامت روان

شاید اگر افراد بیشتری کمک دریافت کنند، تعداد افرادی که بهبود بیماری روانی یافته اند افزایش می یابد. اگر فردی مبتلا به دیابت تشخیص داده شود، یاد می گیرد که چگونه علائم را مدیریت کند تا زندگی را به بهترین شکل انجام دهد. روند بهبودی به این معنا نیست که شما لزوماً از این عارضه درمان شده اید، بلکه یادگیری مدیریت موثر آن است.

نکته ای در ارتباط با بیمار اجتماعی

دیابت در ابتدا بیماری آسانی است، اما اگر کنترل نشود، می تواند خطرناک باشد و همین امر را می توان در مورد یک بیماری روانی نیز گفت. حتی اگر اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی یا شخصیت مرزی داشته باشید، زندگی خواهید کرد. نکته کلیدی این است که کیفیت زندگی به شما و طرز فکر شما بستگی دارد.

مدیریت بهبودی افزایش بیمار اجتماعی

هیچ یک از این بیماری ها پایان ناپذیر نیستند. اما می توانید با استفاده از ابزارهای زیر آن‌ها را مدیریت کنید:

 • درمان
 • خود مختاری
 • حمایت خانواده و دوستان
 • فعال بودن
 • امید و ایمان به توانایی های خود
 • یک تیم پزشکی عالی پشت سر شماست

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از هر کسی که از هر بیماری بهبود یافته است بپرسید، آن‌ها به شما خواهند گفت که عزیزان شما بخشی جدایی ناپذیر از این روند هستند. افرادی که شما را دوست دارند، در آنجا هستند تا به شما گوش دهند، زمانی که شما آسیب می بینید، به شما کمک می کنند. این کار باعث می شود تا راه هایی را برای بهبود اوضاع ایجاد کنید، و شما را در تجربیات زندگی خود راهنمایی کنند.

چرا افزایش ویژگی بیمار اجتماعی در افراد بیش از یک مورد است؟

بیش از نیمی از افرادی که با یک اختلال روانپزشکی تشخیص داده می شوند، در طول زندگی خود با افزایش بیماری روانی موجه می شوند. یک مطالعه اخیر که ساختار ژنتیکی اختلالات روانپزشکی رایج را تجزیه و تحلیل کرد، برخی از مشترکات را یافت.

این اطلاعات می تواند نحوه تشخیص و درمان بیماری های روانی را تغییر دهد. امروزه، به نظر می رسد بیشتر از عدم دریافت چندین تشخیص بیماری روانی، یا بیماری های همراه است. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افرادی که یک تشخیص اختلال روانپزشکی دریافت می‌کنند، تشخیص دوم یا سوم را در طول زندگی خود دریافت می‌کنند.

تحقیقات درباره این زمینه

محققان دانشگاه تگزاس در آستین، دانشگاه Vrije در آمستردام ساختار ژنتیکی یازده وضعیت روانپزشکی اصلی، از جمله اختلال دوقطبی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال افسردگی اساسی، اختلال اضطراب، اسکیزوفرنی، بی‌اشتهایی عصبی، وسواس را تجزیه و تحلیل کردند.

مواردی که اگر در رابطه با یک بیمار اجتماعی هستید باید به خاطر بسپارید

هنگامی که شخصی وارد دنیای دوستیابی می شود، شاید دورترین فکر ممکن این باشد که “من یک فرد اجتماعی پیدا خواهم کرد تا با او زندگی کنم.” در حالی که این ایده پوچ ممکن است برای بسیاری از افراد تمسخر آمیز باشد. بسیاری از افراد خوب درست در همین لحظه توسط یک بیمار اجتماعی مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

قبل از اینکه جلوتر برویم، شاید بهتر باشد ابتدا توضیح دهیم که یک بیمار اجتماعی چیست. در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM)، یک بیمار اجتماعی تحت دسته «اختلال شخصیت ضد اجتماعی» قرار می‌گیرد، وضعیتی که با بسیاری از ویژگی‌های زیر مشخص می‌شود:

 • جذابیت ظاهری و عقل خوب
 • دروغگویی و عدم صداقت
 • عدم پشیمانی و شرمندگی
 • عدم انطباق با هنجارهای اجتماعی
 • قضاوت ضعیف و شکست در یادگیری از طریق تجربه
 • خودمحوری بیمارگونه و ناتوانی در عشق
 • فقر عمومی در واکنش های عاطفی عمده
 • عدم پیروی از برنامه زندگی
 • عدم پاسخگویی در روابط بین فردی عمومی

توصیف یک بیمار اجتماعی

یک بیمار اجتماعی که خود را توصیف می‌کند به طور مختصر وضعیت خود را شرح می‌دهد:

پشیمانی برای من بیگانه است. من میل به فریب دارم. به طور کلی عاری از احساسات درگیر و غیرمنطقی هستم. استراتژیک و حیله گر، باهوش و با اعتماد به نفس هستم، اما برای واکنش مناسب به سردرگمی دیگران و نشانه های اجتماعی احساسات محور تلاش می کنم.

دقیقاً بیمار اجتماعی آن نوع فردی نیست که بخواهد خود را در رابطه با او تصور کند. با این حال، افراد دارای ویژگی بیمار اجتماعی ازدواج می‌کنند، بچه‌دار می‌شوند، شغل خود را متوقف می‌کنند و غیره. او به‌عنوان یک «آدم خوب» عمل می‌کند. اما درباره «بسیاری از بیمار اجتماعی احمق، غیرقابل مهار یا خطرناک خارج» هشدار می‌دهد.

نکاتی برای رابطه با یک شخص بیمار اجتماعی

در این‌جا چند نکته مهم برای به خاطر سپردن در رابطه با یک بیمار اجتماعی بیان خواهد شد:

مستعد طغیان های عاطفی و غیرمنطقی هستند

هوش شناختی یک ویژگی مشترک در بین افراد بیمار اجتماعی است. با این حال، هوش هیجانی نیست. DSM در معیارهای تشخیصی سوسیوپاتی چنین توضیح می دهد: “… سابقه جرم، مشکلات قانونی، یا رفتار تکانشی و پرخاشگرانه.” اگر برای مدت زمان قابل توجهی با یک بیمار اجتماعی رابطه داشتید، احتمالاً بیش از یک بار شاهد چنین تکانشگری بودید.

نکته

بیماران اجتماعی مانند روان‌پزشکان مستعد خشونت فیزیکی نیستند. بنابراین، برای شما بسیار مهم است که آگاه باشید و در صورت لزوم یک استراتژی خروج داشته باشید.

نمی توان به پول یا هیچ منبع دیگری اعتماد کرد

جامعه‌شناس‌ها پول را به‌گونه‌ای اداره می‌کنند که با هر چیز دیگری – با بی‌احتیاطی- رفتار می‌کنند. درک این نکته مهم است که جامعه‌شناسان بی‌احتیاطی و خطر را به‌عنوان یک «بالا» بالقوه می‌بینند.

نکته

چیزی که افراد بیمار اجتماعی را خطرناک می کند این است که خواسته های آن‌ها همیشه تغییر می کند. آن‌ها ممکن است به دنبال یک هیجان کوتاه مدت باشند. بنابراین، از آنجایی که تقریباً تمام “آرزوها” در زندگی هزینه های پولی دارند، تحویل پول نقد یا کارت اعتباری به یک بیمار اجتماعی پایان خوبی نخواهد داشت.

رفتار سو استفاده هرگز متوقف نخواهد شد

بیمار اجتماعی مردم را همان‌گونه می‌بینند که کودک نوپا جغجغه می‌بیند. به عنوان چیزی که باید با آن بازی کرد. مردم صرفاً «وسیله‌ای برای رسیدن به هدف» هستند، صرف‌ نظر از اینکه نمایش «عشق»، «محبت» یا «همدلی» آن‌ها چقدر قانع کننده است.

نکته

این غیرمعمول نیست که یک بیمار اجتماعی از وعده‌های دروغین یا نوع دیگری از تاکتیک‌های دستکاری برای رسیدن به مسیر خود استفاده کند. “اگر شما این کار را انجام دهید، من هم آن کار را برای شما انجام خواهم داد” و البته، آنها هرگز به تعهد خود عمل نمی کنند. اگر این کار نتیجه ای نداشت، آنها سعی می کنند “روان شما را بیرون بیاورند” – معمولاً با ایجاد احساس وحشتناک – تا به آن‌چه می خواهند برسند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا