محققان توضیح می‌دهند که چگونه مشاجره می‌تواند ازدواج شما را بهبود بخشد؟

مشاجره گاهی اوقات نقش بهبودی را در روابط ایجاد می کند. البته که نباید همیشه این اتفاق بیفتد. همیشه بحث و جدل در بین زوجین نشان دهنده جدایی نیست. رابطه نیاز به همکاری و مسئولیت پذیری هر دو طرف و زوجین دارد. همه ما دوست داریم روابط خود را در بهترین حالت ببینیم. حتی انسان ها دوست دارند همیشه بهترین باشند. بهترین بودن صرفا از نظر کاری و پیشرفت شغلی نیست. گاهی اوقات شما بیایید ارتباطات خود را پیشرفته کنید. همیشه نباید به این فکر باشید که صرفا برای پیشرفت کردن باید از کسی جلو بزنید. شما باید رکورد هر روزه خود را بشکنید.

در روابط نکته مهم شناخت از یکدیگر است. عدم شناخت باعث جدایی در افراد می شود. جدایی آسیب های روانی بسیاری را وارد می کند. اما نکته مهم این است که ما چگونه بتوانیم مدیریت مشاجرات با همسر خود را انجام دهیم؟ چه بخواهید چه نخواهید جدایی باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در شما خواهد شد. بهتر است در مدت زمان جدایی با مشاور در ارتباط باشید تا دچار آسیب های روانی نشوید. در ادامه می خواهیم ببینیم که دانشمندان توضیح می‌دهند که محققان توضیح می‌دهند که چگونه مشاجره می‌تواند ازدواج شما را بهبود بخشد، چگونه است.

مشاجره و جلوگیری احساسات دردناک

این طبیعی است که در هر رابطه های ناراحتی یا بحث به وجود بیاید. افراد باید بتوانند خصوصا بعد از ازدواج قدرت کنترل خشم خود را داشته باشند. جدایی و طلاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در هر دو فرد و اگر بچه ای وجود داشته باشد در بچه آن ها هم مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با دانشمندان توضیح می‌دهند که محققان توضیح می‌دهند که چگونه مشاجره می‌تواند ازدواج شما را بهبود بخشد، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

دانشمندان توضیح می‌دهند که چگونه مشاجره نشان دهنده عشق بیشتر است؟

هیچ کس دوست ندارد در زندگی با همسر خود بحث کند. در حالت ایده‌آل، زوج‌ها می‌خواهند با هم کنار بیایند و بدون هیچ اختلافی با هم در آرامش زندگی کنند. متأسفانه، زندگی اینگونه نیست. مهم نیست که چقدر شریک زندگی خود را دوست دارید، در یک مقطع زمانی مشاجره ایجاد می شود.

بسیاری از مردم دعوا بین شرکا را یک اتفاق وحشتناک می دانند که نشان دهنده یک رابطه ناسالم است. اما آیا می دانستید که بحث در زوجین لزوما چیز بدی نیست؟ در واقع، اگر به روش درست انجام شود، می تواند بخش بسیار سالم و مثبتی از یک مشارکت خوب باشد. بیایید به توضیح دانشمندان در مورد نحوه عملکرد این کار نگاه کنیم.

نکته

دانشمندان توضیح می دهند که مشاجره نشان دهنده عشق بیشتر است؟

کارشناسان معتقدند زوج هایی که زیاد بحث می کنند، یکدیگر را بیشتر دوست دارند

مشاجره ها نشان می دهد که هر دو طرف از نشان دادن احساس فردیت خود نمی ترسند. آن‌ها مایلند نظرات و دیدگاه‌های متفاوت خود را به شیوه‌ای مستقل بیان کنند و به نمایش بگذارند. این به این معنی است که ارتباطات بیشتری بین آن‌ها اتفاق می‌افتد. کارشناسان در همه جا موافقند که بحث در زوجین در یک رابطه مثبت ضروری است. یکی از این متخصصان دکتر استفانی سرکیس، مشاور بهداشت روان دارای مجوز است. او بیان می‌کند که طبق تجربه‌اش، اگر زن و شوهری به او بگویند که هرگز دعوا نمی‌کنند، معمولاً چیزی در رابطه آن‌ها ظاهر اشتباه است.

نظرسنجی های مختلف درباره بحث در زوجین

علاوه بر این، نظرسنجی‌ها نشان دادند که 44 درصد از همه افراد متاهل معتقدند که دعوا منجر به مشارکت‌های سازنده‌تر، بازتر و سالم‌تر می‌شود. حتی اگر بحث در زوجین بیش از یک بار در هفته اتفاق بیفتد. در همین حال، نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند که شریک‌هایی که اغلب دعوا می‌کنند یا به شیوه‌ای مؤثر با هم بحث می‌کنند، جند برابر شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه عاشقانه شاد دارند.

نکته

اما آیا این بدان معناست که شما می توانید یک روز در میان با شریک زندگی خود یک رقابت بحث و جدل بزنید؟ راز این‌جا در مبارزه با راه درست نهفته است. (اگرچه شایان ذکر است که مطالعات نشان می‌دهد حتی انواع مشاجره می‌تواند منجر به روابط مثبت‌تر شود که در آن هر دو طرف راضی‌تر هستند.)

بحث و جدل در مقابل مبارزه (روش نادرست در مقابل مبارزه درست)

اگرچه کلمات “مبارزه” و “مقابله” اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند، تفاوت زیادی بین آنها وجود دارد. البته شباهت هایی بین آن‌ها وجود دارد: آن‌ها هر دو شامل اختلاف نظر هستند و اغلب شامل خشم و ناامیدی هستند. اما اینجاست که این شباهت ها به پایان می رسد. در یک دعوا، شما به طور کلی:

 • روی برد تمرکز کنید
 • اتفاقات منفی را شامل می شود
 • سعی کنید طرف مقابل را متقاعد کنید که حق با شماست
 • همیشه نمی خواهید با مشکل کنار بیایید
 • برای برد یا گفتن حرف آخر امتیاز ارائه دهید
 • ممکن است قصد آسیب رسانی به طرف مقابل را داشته باشد
 • قصد زورگویی به طرف خود را داشته باشید
 • اغلب به موقعیت های برد-باخت، باخت-برد یا باخت-بازنده ختم می شود
 • اغلب بدون رضایت به پایان می رسد
 • از سوی دیگر، در یک مقابله یا بحث در زوجین، شما تمایل دارید:
 • بر بیان خود تمرکز کنید
 • افکار مثبت بیشتری را درگیر کنید
 • می خواهید به صحبت های طرف مقابل گوش دهید
 • هدف رسیدن به تفاهم از یکدیگر
 • به دنبال حل مشکل هستید
 • نکاتی را برای شنیدن آن‌ها ارائه می دهید
 • همیشه منصفانه رفتار می کنید
 • آرزو نکنید که به طرف مقابل آسیبی برسد
 • قصد دارید طرف خود را روشن کنید و آن‌ها را درک کنید
 • اغلب با آرامش تمام می شود
 • اغلب به یک برد-برد یا یک سازش مناسب ختم می شود

نکته

واضح است که چرا بحث و جدل در مقایسه با دعوا گزینه بسیار مثبت‌تری است. دعوا چیزی را حل نمی کند و فقط می تواند موضوع را طولانی کند. به این ترتیب، راه «درست» روشن برای حل اختلاف، بحث و جدل است، نه دعوا.

دلایلی که مشاجره می تواند نشان دهنده یک رابطه قوی تر باشد

حتی پس از همه این‌ها، هنوز ممکن است باور این موضوع سخت باشد که مشاجره می تواند نشانه هایی از یک رابطه قوی و سخت را نشان دهد. اما این درست است – و علم این را پشتیبانی می کند. در این‌جا برخی از دلایلی وجود دارد که چرا بحث در زوجین می تواند نشان دهنده یک رابطه قوی تر و عاشقانه تر باشد.

ارتباط بهتر

بسیاری از مردم مشکلات رابطه را حل می کنند. اما انجام این کار باعث از بین رفتن آن‌ها نمی شود. فقط باعث ایجاد و ساخت خشم می شود. زوج هایی که اغلب با هم بحث می کنند، به احتمال زیاد خطوط ارتباطی باز دارند. اگر چیزی را دوست ندارند، در مورد آن صحبت می کنند.

نکته

ارتباط یکی از مهمترین جنبه های یک رابطه است و بحث در زوجین یک شکل بسیار صادقانه ارتباط است. به این ترتیب، دور از ذهن نیست که فرض کنیم زوج‌هایی که بیشتر دعوا می‌کنند، در صورت بحث و گفتگوی سازنده، ارتباط بهتری دارند.

محققان توضیح می‌دهند که چگونه مشاجره می‌تواند ازدواج شما را بهبود بخشد؟

برخی افراد ممکن است تصور کنند که ازدواج های موفق تنها به این دلیل است که آن زوج ها دعوا نمی کنند. حقیقت این است که هر زوجی سهم عادلانه خود را از مشاجره دارند. این کسانی هستند که به روش درست مبارزه می کنند که در یک رابطه پایدار و دو جانبه سودمند زنده می مانند و شکوفا می شوند. محققان راه‌هایی را توضیح می‌دهند که مشاجره واقعاً می‌تواند ازدواج شما را بهبود بخشد:

در این‌جا چند راه وجود دارد که مشاجره می تواند ازدواج شما را بهبود بخشد

«تصور این که هر زوجی بدون بحث و جدل پیش می روند، بی معنی است.»

شما خلق و خوی خود را کنترل می کنید

هنگام مشاجره با همسرتان باید خلق و خوی خود را کنترل کنید. مشاجره های شدید ممکن است به شعله ور شدن و کلمات آزاردهنده منجر شود. زیرا بدیهی است که افراد هنگام عصبانیت بسیار احساساتی می شوند. حواستان باشد که چه زمانی می خواهید عصبانی شوید. در چنین مواقعی به شریک زندگی خود بگویید که به مدتی برای خنک شدن نیاز دارید. برخی از زوج ها به جای ملاقات مستقیم و برانگیختن خشم بیشتر، در وسط یک بحث پرتنش، در واقع مکث می کنند.

نکته

زمان استراحت یک ابزار رفتاری موثر برای مدیریت خشم است. در یک ازدواج، شرکا ممکن است در واقع یک توافقنامه رسمی تنظیم کنند که پارامترهای یک زمان استراحت را با جزئیات مشخص کند و هر بار که دعوا می کنند از آن استفاده کنند. به این ترتیب، اختلافات بین زوج ها زمانی که سرها سردتر باشد، بهتر حل و فصل می شوند.

دوره های عدم احساسات نیز به شریک زندگی این فرصت را می دهد که مسائل را بهتر ببیند. وقتی عصبانی نیستید، سازماندهی افکارتان یا جمع آوری بینش های منطقی آسان تر است.

هنگام بیان استدلال های خود به نوبت عمل می کنید.

مشاجره خوب، مانند روابط خوب، در مورد داد و ستد است. زوج هایی که با یک روش درست مشاجره می کنند همیشه می دانند که باید به یکدیگر فرصت ابراز احساسات و نظراتی را بدهند. همانطور که گفتیم، شروع مکالمه در طول مشاجره سخت است. اما زوج هایی که به یکدیگر احترام می گذارند، مهم است که وقتی طرف مقابل در حال بیان یک مورد است، صحبت را قطع نکنند. زمانی که در جریان مشاجره حرف شریک خود را قطع می کنید، به جای اینکه سعی کنید طرف دیگر موقعیت را درک کنید، سعی می کنید بر موقعیت مسلط و کنترل کنید.

نکته

کیسی کاستون درمانگر گفت که در ازدواجش، او و همسرش با استفاده از میکروفون اسباب‌بازی مانع از قطع صحبت یکدیگر در هنگام مشاجره می‌شوند. کسی که در یک لحظه میکروفون در اختیار دارد، فرصت صحبت  دارد. وقتی صحبت آن شخص تمام شد، باید میکروفون را به شریک زندگی خود بدهد تا او صحبت کند.

شما به حرف یکدیگر گوش می دهید

در راستای عدم قطع رابطه شریک زندگی خود در بحث، مهارت های ارتباطی خوب به مهارت های گوش دادن نیز نیاز دارد. در ازدواج‌های موفق، وقتی یک نفر صحبت می‌کند، دیگری واقعاً گوش می‌دهد تا نگرانی همسرش را بفهمد. بر اساس یک مطالعه گفته می شود افرادی که مهارت های خوب گوش دادن را توسعه می دهند، باهوش تر هستند و نسبت به طرف دیگر بحث باز هستند. مهارت شنیداری فعال نه تنها در ازدواج، بلکه در همه انواع روابط مؤثر است.

نکته

مهارت شنیداری همچنین به زوج ها این امکان را می دهد که نظرات و احساسات یکدیگر را تصدیق کنند، حتی اگر هنوز در یک صفحه نیستند. این باعث می شود سبک ارتباط یکدیگر را بهتر درک کنند. گوش دادن فضای مثبتی ایجاد می کند که حالت تدافعی را از بین می برد. با دوری از این موضوع، زوج ها می توانند مشاجره و مسائل خود را به طور مؤثر حل کنند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا