علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد

رابطه سالم دارای ویژگی های است که روانشناسان آن را اعلام کردند. همان طور که می دانید عادت های مثبت در رابطه انواع مختلفی دارد. اما شما نمی توانید همیشه توقع داشته باشید که همسر شما تمام رفتارهای مثبت را داشته باشد. در دنیای روان شناسی تعاریف متفاوتی وجود دارد. این تعاریف می تواند برای پیگیری از گزینه های مختلف درمانی یا پیشگیری باشد. در مقاله امروز ما می خواهیم در ارتباط با علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد صحبت کنیم. روابط در همه افراد نقش های مختلفی دارند. برخی افراد ازدواج و روابط را ساده می پندارند و برخی هم روابط خود را سخت می گیرند.

رابطه سالم و ماندگاری زوجین

این که هر فردی در روابط خودش چه نوع طرز فکری دارد می تواند در زندگی او هم تاثیر داشته باشد. روابط بین افراد دارای نکات و قوانین مختلفی است. هر فرد که بتواند این قوانین را به درستی انجام دهد می تواند در آینده روابط خود پیشرفت داشته باشد. جذابیت عاشقانه در افراد مختلف به صورت های مختلفی اتفاق می افتد. در ادامه می خواهیم ببینیم که این جذابیت عاشقانه برای هر فردی چه تعریفی دارد و چه تاثیراتی می تواند بگذارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد، صحبت کنیم.

عادت های مثبت در رابطه سالم که باعث ماندگاری زوجین می شود

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

شما می خواهید که رابطه شما دوام داشته باشد و یک شراکت امن، سالم و شاد ایجاد کنید. شما می خواهید که شریک زندگی تان در طولانی مدت با شما همراه باشد. اما گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، به خصوص در صحنه دوستیابی امروزی. مردم همیشه از هم جدا می شوند، و این احتمال وجود دارد که شما سهم عادلانه خود را از روابطی که به پایان نهایی خود رسیده است، دیده باشید. بنابراین، راز آن زوج های طولانی مدتی که برای یک دهه با هم بوده اند و هنوز خیلی خوشحال به نظر می رسند چیست؟ چرا به نظر می رسد برخی از روابط هرگز حالت های دوستی را ترک نمی کنند؟ در این‌جا چند عادت مثبت در رابطه که باعث ماندگاری زوجین می شود، آورده شده است.

عادت شماره ١: ابراز قدردانی منظم

هر چه یک رابطه سالم بیشتر طول بکشد، افراد حاضر در آن تمایل کمتری به ابراز قدردانی از یکدیگر دارند.  مردم تصور می کنند که شریک زندگی آن‌ها می دانند که آن‌ها را دوست دارند و از آن‌ها قدردانی می کنند. یا آنقدر به اعمال شریک زندگی خود عادت می کنند که همه چیز را فراموش می کنند و واقعاً در عشقی که دریافت می کنند غوطه ور شوند. ماهیت تند و گاه به گاه نحوه کاهش عبارات قدردانی در طول زمان ماندگاری زوجین را برای روابط بسیار کشنده می کند. تحقیقات نشان می دهد که حرکات کوچک و ابراز تشکر و قدردانی از شریک زندگی شما می تواند به میزان قابل توجهی رضایت از رابطه را افزایش دهد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کارهایی که همسرتان انجام می دهد توجه کنید و در مورد آن چیزها نظر مثبت بدهید. فقط مطمئن شوید که با صداقت و واقعیت صحبت می کنید.  مردم می توانند بفهمند که شما در حال نمایش دادن هستید. می توانید این کارها را امتحان کنید:

  • از آن‌ها برای زحماتشان در خانه و شغلشان تشکر کنید
  • چیزهایی را که در مورد آن‌ها دوست دارید با توجه به ویژگی ها و نقاط قوت آن‌ها بیان کنید
  • وقتی شما را تحت تاثیر قرار دادندار آن‌ها تعریف کنید
  • از آن‌ها حمایت کنید
  • زمانی که آن‌ها با مشکلی روبرو می شوند و تحسین خود را برای پشتکار، قدرت و توانایی های آن‌ها ابراز کنید.
  • مرتباً از ظاهرشان تعریف کنید
  • یادداشت های کوچکی برای یکدیگر بنویسید
  • هدایای کوچک اما متفکرانه به یکدیگر بدهید

عادت شماره 2 – انجام کارها با هم در رابطه سالم

هیچ چیز سریعتر عدم همکاری جرقه یک رابطه را از بین نمی برد. خصوصا این که برای شریک زندگی خود مانند یک خانه دار، خدمتکار یا والدین باشید. انجام کارها با هم و تقسیم وظایفی که هر دو دوست ندارید می تواند به تسهیل پیوند و در عین حال کاهش عصبانیت کمک کند. همچنین با یکدیگر اعتماد ایجاد خواهید کرد، و این راهی است برای گذراندن وقت با هم می توانید انجام دهید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تقسیم کار در واقع می تواند به این معنا باشد که یکی از شرکا در نهایت کارهای بیشتری را انجام می دهد. برای مثال، یک همسر خانه‌دار احتمالاً کارهای خیلی بیشتری را نسبت به شریکی که خانه را برای کار ترک می‌کند انجام می‌دهد. با این حال، این تصور اشتباه وجود دارد که این تقسیم به این معنی است که همسر شما نباید هیچ کاری را انجام دهد. در این‌جا دلیل این امر وجود دارد:

کارها برای او عادی هستند

کارهای روزمره بخشی از زندگی همه افراد است. افرادی که تمام وقت کار می کنند و مجرد هستند 100٪ کارهای خود را انجام می دهند. در یک رابطه سالم، برای فرآیند ماندگاری زوجین آن افراد مسئولیت های شخصی خود را از دست نمی دهند. البته می‌توان برخی از آن کارها را به شریکی واگذار کرد، اما آن‌ها نباید مسئولیت 100% کارهای طرف مقابل را بر عهده بگیرند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شریک زندگی در خانه مجبور باشد کودکان را بزرگ کند و از آن‌ها مراقبت کند. چرا که این خود یک کار طاقت فرسا است.

خانوم های خانه دار تمام وقت همیشه «در حال فعالیت» هستند

وقتی در خارج از منزل کار می کنید، زمانی وجود دارد که به خانه می آیید و برای خود استراحت می کنید. با این حال، زنان خانه دار هرگز استراحت نمی کنند. آن‌ها باید شبانه روز به انجام کار ادامه دهند، اما برای این اضافه کاری 24 ساعته حقوق دریافت نمی کنند. منطقی است که یک زن خانه دار تمام کارهایی را که می تواند در زمانی که همسرش در محل کار است انجام دهد.

علم روانشناسی چند راز یک رابطه سالم را توضیح می دهد

آیا زوج هایی دارای رابطه سالم وجود دارند؟ در بیشتر موارد، ربطی به میزان عشق یا تعهدی که یکی نسبت به دیگری دارد ندارد. همان‌طور که در پشت عناصر دیگر روابط انسانی علمی وجود دارد، علمی برای یک رابطه سالم و رضایت بخش هم وجود دارد.

رازهای یک رابطه سالم چیست؟

اول، بدیهی است که بدانید روابط پیچیده هستند، زیرا، طبیعتاً، انسان ها پیچیده هستند. و برخی از انسان ها پیچیده تر از دیگران هستند. و بی ثباتی در این موضوعات باعث می شود تضمینی برای رابطه سالم وجود نداشته باشد. برای برخی افراد، روابط بدترین چیزها را در آن‌ها نشان می دهد.

دوم، همه روابط متفاوت است. اما از آنجایی که یکی از کارهای مورد علاقه ما بازی مقایسه است، سعی می‌کنیم شرایط خودمان را با دیگران مقایسه کنیم. بازی مقایسه را برای ایجاد رابطه سالم را انجام ندهید – این یک رقابت بدون برد است. و باز هم، متغیرها و چیزهای نادیده زیادی در بازی وجود دارد.

رفتارهای معمول در یک رابطه سالم

به هر حال، در این‌جا لیستی از چیزهایی است که در یک رابطه طبیعی هستند که به دلایلی، بسیاری از ما فکر می کنیم اینطور نیست. پس از آن، به موضوعات علمی می‌رسیم.

دوره‌های طولانی سکوت

چه کسی در یک لحظه نتوانست بداند که سطح صفر دسی‌بل معلق در هوا ناخوشایند نیست؟ به هر حال، هر چه شما و شخص مهمتان بیشتر با هم باشید، بیشتر رابطه سالم را می سازید.

نیاز به زمان جدا برای فکر

مهم نیست چقدر رضایت بخش است، یک رابطه به معنای فقط حل نیاز فرد نیست. قرار گیری مداوم در فاصله های مختلف بین هم نشانه رابطه سالم نیست.

احساس حواس پرتی (مخصوصاً در مکالمه)

برای شروع، انسان ها بهترین دامنه توجه را ندارند. این را با این واقعیت همراه کنید که، ما بدون آموزش، دامنه توجه مناسبی نداریم و یکی از شما احتمالاً زمانی احساس می‌کند که نادیده گرفته می شود.

داشتن لحظات “فانتزی” در مناسبت‌ها:

شیفتگی را در اولین قرار ملاقات با همسرتان  احساس کردید؟ بله، قرار نیست این دوام داشته باشد. با آن تخیل بیش از حد فعال که از ذهن ما عبور می کند، چه کنیم؟

احساس نیاز به “آزادی” برای رابطه سالم

این فرآیند با شماره 2 همراه است. این منم ورد در زمانی وجود دارد که رابطه خود را “غل و زنجیر” کردید. پس طبیعی است که به آن‌چه در آن سوی در است فکر کنیم.

آزردگی از عادات شریک زندگی

هرگز تعجب نمی کند که چگونه بسیاری از افراد در روابط متعهدانه به راحتی از اصرار شریک خود برای ترک عادت آزرده می شوند. آیا انتظار داشتید که آن‌ها عاشق جویدن ناخن های شما و رهایی جوراب های کثیف روی زمین شوند؟

عدم برخورد با یکی از دوستانشان و رابطه سالم

افراد زیادی در زندگی هستند که همه نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند. برخورد شخصیت ها در گونه‌شناسی یونگ، علائم زودیاک، نمودار چینی، و غیره را بخوانید. این وظیفه شماست که آن دوستی را که از مسیر مشخص خود خارج می‌شود درست کنید.

گفتن یک دروغ ساده

در یک دنیای عالی و در یک رابطه سالم، ما شجاعت گفتن حقیقت را در هر شرایطی خواهیم داشت. اما این دنیای ما کامل نیست و چیزی به نام رابطه کامل وجود ندارد. اما باز هم، مرزهای عقل سلیم وجود دارد که هرگز نباید از آن‌ها عبور کرد.

ترک یک یا دو رفتار مهم

نادیده گیری برخی چیزها در مورد گذشته بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید. در حالی که روانشناسان قطعاً با کنار گذاشتن “هر گونه اطلاعاتی که می تواند به شریک بالقوه آسیب برساند” مخالفند.

چند راز “علمی” یک رابطه سالم

“زنان با مردان ازدواج می کنند به این امید که آن‌ها تغییر کنند. مردها با زنانی ازدواج می کنند به این امید که آن‌ها تغییر نکنند. بنابراین هر کدام به ناچار ناامید می شوند.» – آلبرت انیشتین

بدانید چطور بحث کنید

مشاجره در روابط اتفاق می افتد و گاهی اوقات برای حل تعارض ضروری است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا