علم توضیح می دهد که چرا آسیب پذیری زنان با استرس بیشتر از مردان است

آسیب پذیری زنان با استرس نسبت به مردان بیشتر است. علم روانشناسی توضیح می دهد که این امر به چه علت اتفاق می افتد. همه ما در این دوسال وجود بیماری همه گیری دچار استرس و اضطراب شدیم. این بیماری همه گیری می تواند علاوه بر استرس روی موارد زیادی تاثیر بگذارد. تاثیر گذاری کرونا بر مردم احتمالا تا مدت زمان طولانی باقی خواهند ماند. با شروع شغل های حرفه ای طبیعتاً این استرس می تواند ادامه دار باشد. استرس زنان در دوران مختلف زندگی موضوع امروز ما است.

حال بیماری همه گیری باعث افزایش این اختلالات روانی شده است. همه ما می دانیم که اختلالات از موارد مختلفی سرچشمه می گیرد. متاسفانه برخی از افراد با وجود داشتن اختلالات درمان نمی شوند. برخی هم آنقدر از این حالت خود راضی هستند که خود را بیمار روانی حساب نمی کنند. بیماری همه گیری به خاطر تاثیر روی ذهن و روان انسان باعث آسیب می شود. اختلالات روانی انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها را می شناسید. در ادامه می خواهیم ببینیم که علم توضیح می دهد که چرا آسیب پذیری زنان با استرس بیشتر از مردان است.

آسیب پذیری زنان با استرس در همه گیری و مشکلات ناشی از آن

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

یکی از نکاتی که باید بدانید این است که بتوانید مدیریت کافی داشته باشید.  در روان شناسی برای هر امری توضیحاتی داده شده است. در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با علم توضیح می دهد که چرا آسیب پذیری زنان با استرس بیشتر از مردان است، صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با آسیب پذیری زنان با استرس

اگر چه این مطالعه تنوع درون دانشگاهی را برجسته می‌کند که بر مشاغل اساتید تأثیر می‌گذارد، محدودیت این تحقیق استفاده از جنسیت های مختلف بود.

آسیب پذیری زنان با استرس و اختلالات خواب

یک مطالعه جدید نشان داد که مسائل مربوط به سلامت روان در ابتدای همه گیری بسیار مهم است. این فرایند  بر مدت زمان خواب افراد تأثیر می گذارد. تجربه خواب ضعیف می تواند سطح اضطراب را افزایش داده و یک چرخه منفی ایجاد کند. برای مقابله با اختلالات خواب، متخصصان توصیه می کنند از استفاده نمایشگر خودداری کنید. زمان خواب ثابت داشته باشید و روال شب را رعایت کنید.

آیا تا به حال شده است که شب را در تختخواب دراز بکشید اما نتوانید بخوابید؟  یا به دلیل چیزی که باعث ناراحتی شما شده مدام بیدار می شوید؟ یا شاید شما بیش از حد معمول احساس خستگی کرده اید؟ یا  بیش از حد معمول خوابیده اید اما روز بعد هنوز خسته هستید؟ اگر یکی یا هر دو سناریو را تجربه کرده اید، احتمالاً استرس را تجربه کرده اید.

آیا همه‌گیری بر آسیب پذیری زنان با استرس تأثیر می‌گذارد؟

روانپزشک، الیزابت نترتون، MD، می گوید: “ما می دانیم که زنان بار نامتناسبی از مسئولیت های خانه و مراقبت از کودکان را در خانواده های امروزی به دوش می کشند.” دکتر نترتون توضیح می‌دهد: «نکته اصلی این مقاله این است که در طول همه‌گیری COVID-19، استرس زنان در همه گیری، مانند بسیاری از محیط‌های کاری دیگر،  بیشتر احتمال دارد که تأثیر منفی بر حرفه‌های خود را تجربه کنند، زیرا همه گیری آسیب های زیادی به شغل ها در جوامع وارد کرده اند.

از آن جایی که این تحقیق با سایر مطالعاتی که نشان می‌دهد زنان به‌طور نامتناسبی تحت تأثیر از دست دادن شغل قرار می‌گیرند، همراه است. دکتر نترتون خاطرنشان می‌کند که آن ها در بخش‌هایی از اقتصاد که تحت تأثیر نامطلوب این همه‌گیری قرار گرفته‌اند، نمایندگی بالایی دارند. این تحقیق مشکلاتی را که زنان در محل کار در تلاش برای ایجاد تعادل بین مسئولیت‌های شغلی اولیه با تعهدات خانه و مراقبت از کودک خود با آن روبرو هستند، برجسته می‌کند.

نظر پزشکان در ارتباط با آسیب پذیری زنان با استرس

دکتر نترتون تاکید می کند، “ما می دانیم که در ابتدا زنان برای کاری که انجام می دهند دستمزد کمتری دریافت می کنند. و خانواده های تحت رهبری زنان بیشتر با مشکلات مالی مواجه می شوند.” دکتر نترتون خاطرنشان می کند که با توجه به این که چگونه این مطالعه با تحقیقات مربوط به تقسیم مسئولیت های مراقبت از خانه و مراقبت از کودکان در  کشور های مختلف مطابقت دارد، “ما از آن تحقیق می دانیم که زنان بار نامتناسبی از این مسئولیت ها را به دوش می کشند. این بر زنان در تعدادی از زمینه ها تأثیر می گذارد انتخاب های شغلی، و زمینه های زندگی، یکی از آن ها است.

انعطاف پذیری در کار و آسیب پذیری زنان با استرس

دکتر نترتون توضیح می‌دهد: «ما از ادبیات، و من از کار بالینی‌ام با زنان می‌دانم که انعطاف‌پذیری کارفرمایان و درک این نابرابری‌ها، پتانسیل کاهش استرس و بهبود تجربه زنان در محل کار را دارد. زیرا آن ها با این چالش‌ها مواجه می‌شوند.  این برای حفظ زنان در نیروی کار در همه جاهایی که ما شدیداً به آن ها نیاز داریم، حیاتی است.” متخصص علوم اعصاب و مددکار اجتماعی بالینی، رنتتا ویور، LCSW-C، CEAP، می‌گوید: «یافته‌های تحقیق به من یادآوری کرد که ایجاد سیاست‌های جدید در محل کار چقدر پیچیده است که ارزش‌های تنوع و گنجاندن در محیط کار را با مأموریت محیط کار متعادل کند.

نظر ویور در ارتباط با این زمینه

ویور توضیح می‌دهد: «تعجب آور نبود که یافته‌ها به این نتیجه رسیدند که آسیب پذیری زنان با استرس در اوایل کار با بچه‌های کوچک ایجاد شده است. آن ها بیشترین استرس را در مقایسه با مردانی داشتند که قبلاً شغلی را بر عهده داشتند و مسئولیت‌های مراقبت کمتری داشتند. از آن جایی که زنان با استرس بیشتری مواجه بودند، ویور خاطرنشان می‌کند که باید انتخاب می‌کردند کجا و چگونه حاضر شوند.

او می گوید: “آن ها می خواستند ارزش خود را در محل کار ثابت کنند، اما باید اطمینان حاصل کنند که از خانواده آن ها مراقبت می شود.”

ویور تاکید می کند: “کاش مردم بدانند که بسیاری از این زنان ممکن است در مقایسه با همکاران مرد خود در زمانی که این زنان در دانشگاه در زمان استرس و عدم اطمینان بالا در محل کار و خانه عالی بودند، عملکرد ضعیفی دارند.”

تاثیر همه گیری بر مشاغل تحصیلی و آسیب پذیری زنان با استرس

ویور خاطرنشان می‌کند که با توجه به تأثیر همه‌گیری بر اساتید دانشگاهی، « این زنان با انتخاب‌های سخت برای رها کردن برخی چیزها در ازای حفظ چیزهای دیگر، آن را کنار هم نگه می‌داشتند. ویور توضیح می‌دهد که مردان ممکن است منابع استرس مشابه زنان را نداشته باشند. اما همچنین ممکن است اجازه ابراز احساسات خود را نداشته باشند. زیرا می‌ترسند در صورت اذعان به استرس کاری، ضعیف به نظر برسند. ویور خاطرنشان می‌کند مردان در دانشگاه ممکن است به طور کلی فشارهای یکسانی را برای انجام مسئولیت‌های مراقبتی در خانه تجربه نکنند.

علم توضیح می دهد که چرا آسیب پذیری زنان با استرس بیشتر از مردان است

“شما باید بتوانید استرس را مدیریت کنید. زیرا زمان های سختی فرا خواهد رسید و دیدگاه مثبت چیزی است که شما را از آن عبور می دهد.” – ماری آزموند. استرس چیزی است که همه ما با آن مقابله می کنیم. مهم نیست زندگی ما چگونه است، همه ما به نوعی با استرس مقابله می کنیم. چه مربوط به شغل باشد، چه استرس ناشی از خانواده یا روابط ما، هیچ کس مصون نیست. با این حال، به نظر می رسد که آسیب پذیری زنان با استرس بیشتر از مردان است.

طبق مطالعه‌ای که توسط مرکز ملی PTSD، انجام شد اثبات شد که: «شواهد قابل توجهی نشان می‌دهد که آسیب پذیری زنان با استرس بیشتری گزارش می شود. همچنین احتمال ابتلا به اختلالات اضطرابی بیشتر از مردان است. آسیب پذیری زنان با استرس را می‌توان تا حدی با بررسی تفاوت‌های جنسیتی در عوامل سبب‌شناختی که به اضطراب کمک می‌کنند، درک کرد.

سطوح هورمونی و آسیب پذیری زنان با استرس

با بازگشت به دوران بلوغ متوجه می شوید که زنان و مردان آرایش هورمونی کاملاً متفاوتی دارند. این یکی از اصلی ترین چیزهایی است که آسیب پذیری زنان با استرس را نسبت به مردان بیشتر می کند. در مقایسه با مردان، زنان بیشتر از مردان نوسانات هورمونی خود را تجربه می‌کنند که می‌تواند زنان را در برابر استرس بسیار آسیب‌پذیر کند. در مقایسه با مردان، زنان نوسانات بسیار بیشتری در سطوح هورمونی را تجربه می‌کنند که با علائم افسردگی مرتبط است. Kellie Marksberry، می گوید: زنان علاوه بر اختلال نارسایی پیش از قاعدگی، تا 15٪ افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند.

نکته ای در ارتباط با آسیب پذیری زنان با استرس

در حالی که هیچ راهی برای تغییر هورمون‌هایتان وجود ندارد، اگر در زمان‌های خاصی از ماه از استرس رنج می‌برید، حتماً با فردی صحبت کنید که بتواند به شما کمک کند. این کار باعث می شود تا با آن مقابله کنید و احساس مثبت‌تری داشته باشید.

انقباض عروق خونی عامل آسیب پذیری زنان با استرس

نه تنها زنان زمانی که تحت استرس هستند در برابر یک بیماری قلبی خاص آسیب پذیرتر هستند، بلکه قلب زنان نیز مانند مردان به استرس واکنش نشان نمی دهد. هنگامی که زنان تحت استرس بودند، این تحقیق نشان داد که رگ‌های خونی آن‌ها بیشتر از مردان منقبض و سفت می‌شوند. به گفته انجمن قلب در اروپا، انقباض عروق محیطی در هنگام استرس روانی بر گردش خون قلب زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد. همچنین به طور بالقوه خطر ابتلا به حوادث قلبی و مرگ را در زنان افزایش می دهد.”

استرس باعث سفت شدگی و انقباض بیشتر رگ‌های خونی زنان می‌شود. همچنین باعث عدم جریان خون به قلب می‌شود و می‌تواند باعث ایسکمی میوکارد شود.

ایسکمی میوکاردی به خاطر آسیب پذیری زنان با استرس

گاهی اوقات، آنچه زنان را در برابر استرس آسیب پذیرتر می کند، خود استرس نیست، بلکه آن چیزی است که استرس ایجاد می کند. استرس مزمن می تواند به بدن ما آسیب برساند. زنان در برابر استرس آسیب‌پذیرتر هستند. زیرا بیشتر از مردان از آنچه به عنوان “ایسکمی میوکارد” شناخته می‌شود، رنج می‌برند.  در زنان به جای گشاد شدگی و افزایش جریان خون به قلب در هنگام استرس، رگ‌های خونی کوچک منقبض می‌شوند. این کار باعث می شود تا استرس منجر به کاهش جریان خون می‌شود. انقباض عروق محیطی همچنین می تواند به طور غیرمستقیم باعث ایسکمی در قلب شود، زیرا قلب باید در برابر افزایش مقاومت پمپاژ کند.

نکته

هنگامی که قلب شما خون کافی دریافت نمی کند، به طور طبیعی اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این موضوع می تواند باعث تشدید ایجاد آسیب پذیری زنان با استرس شود. اگر تحت استرس زیادی هستید، باید مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد خطری که برای قلبتان وجود دارد صحبت می کنید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا