عادات روزانه شما چه چیزی را در مورد شخصیت شما نشان می دهد؟

عادات روزانه ما از نظر روانشناسی می تواند بخشی از شخصیت ما را نشان دهد. هر چند که تمام شخصیت یک نفر را این گونه نمی توان تشخیص داد. همه ما هم عادت های خوب داریم و هم عادت های بد. تغییر عادت ها برای اکثریت افراد دشوار است. اعتیاد در هر زمینه آسیب های زیادی به خانواده ها رسانده است. فارغ از مشکلات شخصی و آسیب های خانوادگی مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب‌ نیز در آن ها وجود دارد. خانواده ها نیز نقش مهمی در این ترک اعتیاد در افراد دارند.  اما باید بدانید که وقتی به یک چیزی عادت کنید ترک آن سخت خواهد بود. در روان شناسی اختلالات مختلفی وجود دارند.

اختلالات همیشه جسمی نیستند. برخی اوقات اختلالات روحی روانی آسیب بیشتری به افراد وارد می کنند. برخی اوقات در جوامع ما افراد به علت فشار های مختلف رو به مصرف مواد مخدر می روند. مواد مخدر بسیار خطرناک است. متاسفانه جوانان امروزی به شدت به مصرف مواد مخدر روی آورده و آسیب های جدی می بینند. یکی از اختلالاتی که می تواند با مصرف مواد مخدر ارتباط داشته باشد مشکلات روانی  است. در مقاله های قبل در ارتباط با ترک اعتیاد  صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که عادات روزانه شما چه چیزی را در مورد شخصیت شما نشان می دهد، چگونه است؟

استرس و بهبودی از افسردگی ترک عادات روزانه بد

همه ما می دانیم که استرس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برا همه افراد به وجود آمده است. استرس در زندگی تا حدودی باعث پیشرفت است. حال اگر این استرس بیشتر از حد معمول باشد آسیب زا خواهد بود. در واقع شما در هر کاری اگر بیش از حد بخواهید آن را تکرار کنید روزی شما را آزار می دهد. استرس انواع مختلفی دارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با عادات روزانه شما چه چیزی را در مورد شخصیت شما نشان می دهد، صحبت کنیم.

گام های آسان برای ترک عادات روزانه بد از نظر روانشناسان

همه عادات بدی دارند، و بسیاری از مردم سخت می‌توانند آن‌ها را برای همیشه تغییر دهند. آن‌ها در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند، حتی زمانی که می‌دانند بهترین چیز برایشان است و با عدم ترک عادت‌های بد پیشرفتی نخواهند داشت. اسکات بی روانشناس کلینیک کلیولند نشان می دهد که افراد در برابر ترک عادات بد خود مقاومت می کنند. زیرا این رفتارها باعث آرامش آن‌ها می شود. اینطور نیست که آن‌ها نمی خواهند سالم یا شاد باشند، اما آرزوی راحتی دارند. این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا مشکل را حل کنید و تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ترک عادات بد ضروری است، زیرا آن‌ها شما را از رسیدن به اهداف باز می دارند و بر سلامت شما تأثیر می گذارند. عادات روزانه بد نیز می تواند مضر باشد اگر شما مسئول دیگران باشید، چه در مقام رهبری و چه به عنوان والدین. رفتارهای شما احتمالاً بر دیگران تأثیر می گذارد تا همان عادات بد را شکل دهند و بر همه افراد دخیل تأثیر بگذارد. وقتی می دانید با چه چیزی روبرو هستید، می توانید برنامه ریزی کنید و تلاش و انرژی خود را روی تغییر متمرکز کنید. در حالی که ترک عادات بد می تواند چالش برانگیز باشد، اما می توانید به موفقیت دست پیدا کنید و دیگر به روش های قدیمی خود باز نگردید. برای کمک به شما در شروع، روانشناسان چند راه برای رسیدن به موفقیت را توضیح می دهند.

ترک عادات روزانه بد با درک چگونگی شکل گیری عادت ها شروع می شود

قبل از اینکه بتوانید به طور موثر تغییر ایجاد کنید، دانستن چگونگی شکل گیری عادات برای شروع مفید است. اساساً، مغز شما با پاداش‌هایی که از هر الگو به دست می‌آید، آرامش پیدا می‌کند. این یک مسیر عصبی ایجاد می کند که فعالیت های مکرر را به یک عادت ناخودآگاه تبدیل می کند. عادت ها با یک نشانه ای شروع می شوند که به مغز شما می گوید که به طور خودکار واکنش نشان دهد. واکنش خودکار شما ممکن است یک رفتار فیزیکی، ذهنی یا احساسی در پاسخ به محرک باشد. هنگامی که اقدام می کنید، مغز شما تصمیم می گیرد که آیا پاداش ارزشمند است یا خیر.

نکته

مغز شما تعیین می‌کند که کدام اعمال پاداش‌های خوشایندی را ارائه می‌کنند. زیرا وقتی لذت می‌برید، دوپامین ترشح می‌کند. اگر رفتاری استرس را از بین ببرد یا احساس خوبی در شما ایجاد کند، مغز شما دوپامین ترشح می کند و به مغز شما پاداش می دهد. مغز شما حلقه عادت را به خاطر می‌آورد که با محرک شروع می‌شود. سپس، هر زمان که با نشانه مواجه شدید، به طور خودکار به همان روش قبلی پاسخ خواهید داد. چرخه‌ای ایجاد می‌کند که شکستن آن در طول روتین روزانه سخت می‌شود.

چند گام برای ترک عادات روزانه بد

در حالی که عادت های بد به مغز شما وارد می شود، می توانید تغییری برای رشد بهتر ایجاد کنید. شما می توانید با تکرار مداوم عادت های بد را کنار بگذارید و آن‌ها را با عادات سالم جایگزین کنید. این نکات می تواند به شما کمک کند تا عادت های بد را یک بار برای همیشه کنار بگذارید.

در حین کار بر روی ترک عادت های بد، اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید

یکی از اشتباهاتی که مردم هنگام ترک عادات بد مرتکب می شوند، تعیین اهداف غیر واقعی است. آن‌ها می خواهند همه چیز را در زندگی خود به یکباره تغییر دهند و این بیش از آن است که هر کسی بتواند آن را تحمل کند. به جای درگیری در این دام، هر بار با یک عادت شروع کنید و با گذشت زمان به عادت های دیگر اضافه کنید.

عادات روزانه شما چه چیزی را در مورد شخصیت شما نشان می دهد؟

با کمال تعجب، عادات روزانه و ترجیحات شخصی شما می تواند تصویر بسیار دقیقی از تیپ شخصیتی شما ارائه دهد. همه ما یک روال داریم که هر روز آن را دنبال می کنیم و بر اساس خواسته ها، خصلت ها و رفتار ما متفاوت است. به عنوان مثال، افراد سحرخیز ممکن است صبح های خود را به انجام یوگا، مدیتیشن یا استراحت قبل از کار بگذرانند.

با این حال، افراد شب نشین ممکن است تا آخرین دقیقه قبل از شروع روز خود بخوابند. این به آن‌ها زمان کمتری برای آمادگی برای روز آینده می دهد، اما آن‌ها ترجیح می دهند چند دقیقه بیشتر بخوابند. این تنها یک نمونه از چگونگی عادات روزانه ما است که نگاهی اجمالی به شخصیت منحصر به فرد ما می دهد.

چند عادات روزانه که در مورد شخصیت شما می گویند

در زیر، به برخی از عادت‌های روزمره و انتخاب‌های روزانه می‌پردازیم که کمی از ماهیت انسان را آشکار می‌کنند.

انتخاب شما درباره نوع کفش

ممکن است هر روز به کفش هایی که می پوشید فکر نکنید. اما این تصمیم بینشی در مورد شخصیت شما ارائه می دهد. مطالعه‌ای در مجله تحقیقات شخصیتی نشان داد که کفش‌ها، مانند سایر لباس‌ها و لوازم جانبی، ماهیت درونی شما را به دنیا نشان می‌دهند. محققان از شرکت کنندگان خواستند تا پرسشنامه ای در مورد شخصیت خود پر کنند و از کفش های خود عکس بگیرند.

سپس، تیم تحقیقاتی از یک گروه جداگانه خواست تا عکس ها را تجزیه و تحلیل کنند و سعی کنند شخصیت هر یک از شرکت کنندگان را حدس بزنند. به نظر می‌رسد آن ها شخصیت اکثر مردم به درستی حدس می‌زنند.

نکته

بر اساس این مطالعه، افرادی که کفش‌های راحت و غیررسمی می پوشند، شخصیتی خوشایند و راحت‌تر داشتند. کسانی که نیم بوت را ترجیح می دادند طبیعت تهاجمی تری داشتند و افرادی که کفش های ناراحت کننده می پوشیدند روحیه آرامی داشتند. شرکت‌کنندگانی که در تمیز کردن کفش‌های خود دقیق بودند، حال و هوای مضطرب داشتند. البته، چیزی بیشتر از انتخاب کفش برای عادات روزانه وجود دارد.

دست دادن شما به دیگران

برخی از افراد دست دادن را دوست ندارند، اما در محیط های حرفه ای لازم است. با کمال تعجب، شیوه انجام این کار شما می تواند چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما آشکار کند. یک مطالعه در دانشگاه آلاباما در سال 2000 نشان داد که نحوه انجام این کار رفتار افراد را در طول زندگی ثابت می ماند و تصویری از رفتار آن‌ها ارائه می دهد.

نکته

این تحقیق نشان داد افرادی که دست دادن محکم و قوی داشتند شخصیت برونگراتر و کمتر روان رنجور داشتند. آن‌ها همچنین در عادات روزانه خود گشودگی بیشتری نسبت به تجربیات جدید نشان دادند. از سوی دیگر، افرادی که دست دادن ضعیفی داشتند، تاثیر اولیه کمتری بر جای گذاشتند. این تحقیق نشان داد که زنانی که محکم دست می دادند، ویژگی‌های شخصیتی و باورهای مشترکی داشتند. آن‌ها عموماً علاقه بیشتری به تجربیات جدید داشتند.

سبک ایمیل و پیام‌رسانی شما

در این عصر مدرن، برخی از مردم ایمیل ها را به عنوان چیزی متعلق به گذشته می دانند. چت های گروهی و برنامه های پیام رسانی محبوبیت بیشتری پیدا کردند. اما برخی از شرکت ها هنوز از ایمیل برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. بر اساس تجزیه و تحلیل جامع شرکت Myers-Briggs، عادات و ترجیحات شما در مورد ایمیل ها چیزهای زیادی در مورد شخصیت شما می گوید.

مثالی در ارتباط با این زمینه

به عنوان مثال، این تحقیق نشان داد که افراد برونگرا نسبت به افراد درونگرا ایمیل های بیشتری ارسال و دریافت می کنند. با این حال، آن‌ها به جای استفاده از ایمیل، صحبت حضوری یا تلفنی را ترجیح دادند و شانس بیشتری برای ارسال ایمیل به شخص اشتباه داشتند. کسانی که ترجیح حسی به جای شهودی داشتند، زبان ساختارمندتر و مختصرتری در ایمیل‌های خود داشتند.

عادات روزانه تیپ های شهودی ترجیحات ایمیل کمتر ساختاریافته و معمولی تری داشتند. وقتی پاسخ به موقع دریافت نکردند، بیشتر از انواع دیگر عصبانی می شدند.

عادات روزانه و رفتارهای غذایی شما

غذاهایی که به طور منظم می خورید می تواند چیزهای زیادی در مورد شما بگوید. یک مطالعه استرالیایی در سال 2020 رابطه بین عادات غذایی، BMI و پنج ویژگی شخصیتی بزرگ (برونگرایی، توافق پذیری، ذهنیت باز، وظیفه شناسی و روان رنجوری) را بررسی کرد.

نکته

این تحقیق نشان داد شرکت‌کنندگانی که غذاهای گیاهی و ماهی بیشتری مصرف می‌کردند، ذهنیت باز، وظیفه‌شناسی و ثبات عاطفی بالاتری نشان دادند. از سوی دیگر، کسانی که گوشت بیشتری می‌خوردند، ذهنیت باز و قدرت عاطفی کمتر و برون‌گرایی بالاتری از خود نشان دادند. در نهایت، افرادی که کربوهیدرات بیشتری می‌خوردند، وظیفه‌شناسی، برون‌گرا یا از نظر احساسی پایدار نبودند.

محققان دریافتند که BMI با وظیفه شناسی و ثبات عاطفی ارتباط منفی دارد. با این حال، آن‌ها یک رابطه مثبت با توافق را کشف کردند.

مدیریت زمان در شما

بر اساس تحقیقات انجام در مجله روانشناسی اجتماعی کاربردی، وقت شناسی ما (یا فقدان آن) می تواند نشان دهد که آیا ما یک شخصیت تیپ A یا B هستیم. جای تعجب نیست که کسانی که زودتر به جلسات می‌رسند، شانس بیشتری برای شخصیت «نوع A» دارند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا