روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی

آیا تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که از اتفاقی که تصور می کنید فاجعه آمیز است نگران باشید، اما به نظر می رسد هیچ کس دیگری فکر نمی کند که این یک اتفاق بزرگ است؟ البته، شما شدت وضعیت را برای آنها توضیح می دهید، زیرا آنها به وضوح درک نمی کنند که چه اتفاقی دارد می افتد. اما هر چه بیشتر به آنها توضیح دهید، بیشتر اصرار می کنند که شما بیش از حد واکنش نشان می دهید. البته، شما شدت وضعیت را برای آنها توضیح می دهید، زیرا آنها به وضوح درک نمی کنند که چه اتفاقی دارد می افتد. اما هر چه بیشتر به آنها توضیح دهید، بیشتر اصرار می کنند که شما بیش از حد واکنش نشان می دهید. روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی می تواند در این مسیر کمک کند.

ما در این مقاله از اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می خواهیم به شما تکنیک های ویژه ای بیاموزیم. علاوه بر آن می توانید برای بهبودی روانی خود به صورت حضوری یا از طریق مشاوره تلفنی روان شناسی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

داشتن موقعیت هایی که در ابتدای  مقاله گفتیم باعث می شود که شما متعجب شوید. از یک طرف، می توانید فرض کنید که دیگران اشتباه می کنند و شما مسائل را خیلی جدی نمی گیرید. مشکل این است که آنها نمی دانند چه چیزی در خطر است. از سوی دیگر، ممکن است شما مسائل را کمی بیش از حد شخصی بگیرید. آیا دائما نگران این هستید که از خودتان خجالت بکشید؟ شهرت یا تصویر، شما را از تجربه برخی تجربیات به دلیل ظاهر آن باز می دارد؟ آیا اعتراف به سختی است آن هم در زمانی که اشتباه می کنید یا چیزی را نمی دانید؟

اگر به چند مورد از این سؤالات بله گفتید (یا برای نه گفتن تلاش کردید)، احتمالاً خودتان یا زندگی را خیلی جدی می گیرید. در حالی که شما نباید با همه چیز ساده لوحانه برخورد کنید، همچنین نباید با پوشیدن کت و شلوار و کراوات، به بیان استعاری، در کباب زدن حاضر شوید. بیایید به روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی نگاهی کنیم که به شما کمک می‌کند راحت‌تر شوید و به شما کمک می‌کند تا همه چیز را آرام کنید.

طرز فکر خود را تغییر دهید

همه چیز از ذهن شروع می شود. افکار منفی به اعمال تبدیل می شوند. شما نمی توانید اعمال خود را بدون تغییر افکار خود تغییر دهید. هر هدفی که می خواهید به آن برسید، هر عادتی را که باید ترک کنید، ابتدا باید آن را در ذهن خود انجام دهید. شما باید چرخه های فکری منفی را که در ذهن شما تکرار می شوند شناسایی کنید. آیا همیشه نگران چیزی هستید؟ ذهن شما پر از افکار فاجعه آمیز است؟ آیا شما درگیر این هستید که دیگران در مورد شما چه فکری می کنند؟ در هر صورت ممکن است با افکار منفی مقابله کنید. آنها را نادیده نگیرید و آنها را رها نکنید. در مقابل افکار منفی با جملات تاکیدی مثبت یا فقط برخی از حقیقت قدیمی خوب مقاومت کنید.

اگر در پروژه ای در محل کارتان اشتباه کردید، به خود یادآوری کنید که به عنوان یک انسان ناقص، گاهی اوقات خراب خواهید شد. اما اشکالی ندارد زیرا همه گاهی اوقات اشتباه می کنند. طرز فکرت را عوض کن اجازه ندهید افکار منفی بدون کنترل در ذهن شما جاری شود.

دیدگاه مثبتی در مورد موقعیت پیدا کنید

یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی داشتن دیدگاه مثبت است. حتی اگر همه چیز آنقدر بد باشد که شما تصور می کنید، همیشه یک پوشش نقره ای در جایی پنهان خواهد بود. ترفند یافتن نکات مثبت در یک موقعیت منفی است. مطمئناً ممکن است اشتباه کرده باشید، اما درسی وجود دارد که باید یاد بگیرید یا روش جدیدی برای انجام کارها برای کشف کردن وجود دارد. بنابراین، وقتی احساس می‌کنید تحت تأثیر موقعیتی قرار گرفته‌اید، از خود بپرسید که چه چیز مثبتی می‌توانم از این تجربه دریافت کنم؟ چه چیزی می توانم از آنچه اتفاق افتاده است یاد بگیرم؟ اگر دوباره این اتفاق افتاد باید چه کار کنم یا نکنم؟

اگر تنها چیزی که می توانید به دست آورید یک درس است، پس هنوز در موقعیت بهتری نسبت به قبل هستید.

درمان یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی

تغییر سخت است، و ما دوست داریم فکر کنیم که می توانیم همه آن را به تنهایی انجام دهیم. اما تغییر رفتار و عادات واقعاً دشوار است. زمانی فرا می رسد که شما فقط باید برای کمک دست دراز کنید زیرا ایجاد تغییر لازم فراتر از توانایی شما است. این معنی نیست که شما ضعیف یا احمق هستید. بلکه به این معنی است که شما توانایی خود را برای مقابله ارزیابی کرده اید و تشخیص داده اید که برای مقابله با این موضوع به کمک نیاز دارید. شاید تعجب کنید که این چه ربطی به جدی گرفتن خودتان دارد؟ خوب، ممکن است با این چالش روبرو شوید زیرا مشکل بزرگتری در دست است.

شاید از اضطراب اجتماعی رنج می برید یا در طیف اوتیسم هستید. اما بدون کمک یک متخصص دارای مجوز، تشخیص درستی نخواهید داشت و نحوه مدیریت تعاملات اجتماعی را نمی‌آموزید. به دلیل شرایطی که خارج از کنترل شماست، به سرزنش خود ادامه می‌دهید و نسبت به موقعیت‌ها احساس ناامیدی می‌کنید. حتی اگر چیز جدی‌تری مطرح نباشد، باز هم از صحبت کردن با شخص ثالثی که می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه کارها را آرام کنید، سود خواهید برد. در این مسیر می توانید با درمانگران خبره در مرکز مشاوره همکده صحبت کنید.

قانون 5*5 را اعمال کنید

این مقررات یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی است. ضربان قلب شما تندتر است، فشار خون در حال افزایش است و وحشت در ستون فقرات شما می خزد. شما چند ثانیه با سختی و حتی مرگ فاصله دارید. قبل از اینکه کنترل خود را از دست بدهید، سعی کنید قانون 5*5 را در مورد رویداد فاجعه بار قریب الوقوع اعمال کنید. هنگام اعمال قانون 5×5، از خود بپرسید که آیا این مشکل در 5 سال آینده اهمیت خواهد داشت؟ اگر بله، به جای فکر کردن در مورد بحران حل نشده، با کسی صحبت کنید که می تواند به شما در یافتن راه حل کمک کند. مشغول یافتن راه حل باشید. اگر نه، شما 5 دقیقه فرصت دارید تا در مورد آن نگران باشید و سپس ادامه دهید.

قانون 5×5 به شما کمک می کند تا همه چیز را در چشم انداز قرار دهید. این به شما اجازه می دهد تا احساسات خود را احساس کنید، اما همچنین شما را به حرکت وادار می کند، چه با تمرکز بر وضوح یا با رها کردن.

یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی معاشرت با بچه ها است

آیا تا به حال توجه کرده اید که بچه ها چقدر سریع از همه چیز عبور می کنند؟ یک دقیقه آنها می خندند، لحظه دیگر در صورت قرمز هستند و گریه می کنند. یک دقیقه آنها نمی خواهند با شما دوست شوند، لحظه ای دیگر ادعا می کنند که شما بهترین دوست آنها در تمام دنیا هستید. با بچه ها، هیچ چیز مهم نیست. آنها به راحتی می بخشند و فراموش می کنند. میدانید چیست؟ در نتیجه برای آن بهتر هستند. آیا تا به حال نوزاد افسرده یا مضطرب دیده اید؟ حتی زمانی که در حالی که راه رفتن را یاد می‌گیرند زمین می‌خورند، خودشان را بلند می‌کنند و به آن بازمی‌گردند.

معاشرت با بچه ها بیشتر می تواند به شما بیاموزد که چگونه به راحتی رها شوید، چگونه در لحظه سرگرم شوید و چگونه بدون ترس عشق بورزید.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی مقایسه نکردن است. ما در یک جامعه رقابتی زندگی می کنیم. از دوران کودکی، ما را با افراد دیگر مقایسه می کنند تا رفتار یا عملکرد بهتری داشته باشیم. این مقایسه یا ما را وادار می‌کند که رفتار خود را تغییر دهیم یا از کار بیفتیم زیرا احساس می‌کنیم هرگز نمی‌توانیم اندازه‌گیری کنیم.

به عنوان بزرگسالان، ما همچنان خود را با افراد دیگر مقایسه می کنیم و با افرادی که مشغول زندگی خود هستند رقابت می کنیم. ما دستاوردهای خود را دست کم می گیریم زیرا احساس می کنیم که آنها مطابق با کاری که فلانی انجام می دهد نیستند. از آنجایی که احساس می کنیم زندگی ما با دیگران مقایسه نمی شود، نمی توانیم قدر آنچه را داریم بدانیم. مقایسه شما را مشغول دنبال چیزها، افراد و تجربیاتی می کند که واقعاً نمی خواهید. عینی به زندگی خود نگاه کنید. آیا حتی نیمی از چیزهایی را که دارید می خواهید؟ آیا از زندگی ای که می سازید راضی هستید؟

هر کس متفاوت است. همه ما توانایی های منحصر به فردی داریم و در مسیر متفاوتی در زندگی قرار داریم. بفهمید که چه توانایی هایی دارید و مسیرتان چیست. به جای اینکه اجازه دهید مقایسه شادی و اعتماد به نفس شما را بدزدد، روی آن تمرکز کنید.

یکی از روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی فکر نکردن به دیگران است

از فکر کردن دیگران دست بردارید. آیا تا به حال مطمئن بوده اید که همه در مورد شما صحبت می کنند؟ شاید شما در یک مهمانی بودید و فقط می دانستید که موضوع بحث شما بودید. کاملا واضح بود وارد اتاق شدی و صدای موسیقی فوراً قطع شد. همه یکدفعه از حرف زدن بازماندند و گویی یکپارچه برگشتند و در حالی که خیره شده و زمزمه می کردند به تو نگاه کردند. به عبارتی خیلی احمقانه به نظر می رسد، اینطور نیست؟ با این حال بسیاری از ما این تصور را داریم که همه در مورد ما صحبت می کنند.

در واقع، انسان ها موجودات بسیار خودخواه هستند. ما فقط نگران خودمان و چیزهایی هستیم که بر ما تأثیر می گذارد. اگر شما یا مسائلتان به هیچ وجه بر ما تأثیری نداشته باشد، احتمالاً بیش از چند دقیقه اهمیتی نمی‌دهیم. به صراحت بگویم، هیچ کس شما را بررسی نمی کند. وقتی به آن فکر می کنید، بسیار متکبرانه است که فرض کنید همه نگران شما هستند، درباره شما صحبت می کنند یا به شما نگاه می کنند. بدانید که تمام دنیا حول شما نمی چرخد.

در این مسیری که هستید و برای یادگیری هر چه بیشتر روش های ساده برای جدی نگرفتن خود یا زندگی می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه کنید.

 

 

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
aconsciousrethink

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا