روانشناسی چند ویژگی یک فرد سرسخت را آشکار می کند

فرد سرسخت دارای رفتارهایی است که می تواند برای رسیدن به اهداف کمک کننده باشد. سرسختی یا لجبازی برای برخی از مردم نشانه های بدی دارد اما اگر مدیریت درست داشته باشیم این گونه اتفاقی نمی افتد. ارتباط و نحوه برقراری ارتباط بسیار مهم است.

ارتباطات فقط از شخص یه شخص دیگری نیست. گاهی اوقات شما حتی می تواند با ارتباطات درست عجیب ترین کار ها را انجام دهید. برای مثال امروزه ارتباطات در زمینه کار مهم است. طبیعتاً اگر شما فردی با استعداد در زمینه ارتباطات باشید به راحتی استخدام می شوید. یک نکته مهم در فرآیند ارتباطات زبان بدن هست. در مقاله های قبل گفتیم که زبان بدن چیست و چه ویژگی هایی دارد. در ادامه می خواهیم ببینیم که روانشناسی چند ویژگی یک فرد سرسخت را آشکار می کند چگونه است؟

زبان بدن در فرد سرسخت

زبان بدن یک گزینه بسیار مهم برای ارتباطات مختلف است. یکی از راه هایی که از طریق آن افراد می توانند احساسات و سخنان خود را بگویند همین زبان بدن است. مهم ترین نکته در این باره این است که چگونه افراد بتوانند از زبان بدن خود استفاده کنند. زبان بدن اشاره به هر نوع سیگنالی غیرشفاهی دارد که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن ها استفاده می کنیم. بر اساس یافته های محققان، این سیگنال های غیرشفاهی می توانند بخش بزرگی از ارتباطات روزانه ی ما را بسازند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسی چند ویژگی یک فرد سرسخت را آشکار می کند صحبت کنیم.

زبان بدن مطمئن می تواند نگرش مردم را نسبت به فرایند رفتاری فرد سرسخت تغییر دهد

حالات بدن مطمئن می تواند نگرش مردم را نسبت به فرایند رفتاری فرد سرسخت تغییر دهد و به موفقیت شما در زندگی کمک کند. زبان بدن مطمئن چیست و چگونه با زبان بدن که اعتماد به نفس ندارد مقایسه می شود؟ تسلط بر این نوع زبان می تواند به شما کمک کند دیگران را بهتر بخوانید و بر تصویر خود که ارائه می دهید کنترل بیشتری داشته باشید.

زبان بدن در فرد سرسخت

زبان بدن یکی دیگر از وسایل ارتباطی است. می توانید از طریق موارد زیر با دیگران ارتباط غیرکلامی برقرار کنید.

  • حرکات بدن
  • حالت ها
  • حرکات دست
  • تن صدا
  • حجم صدا
  • حالات چهره
  • عبارات خرد

ممکن است آگاهانه استفاده از نوع خاصی از زبان بدن را انتخاب کنید، یا ممکن است این کار را حتی بدون آگاهی از آن انجام دهید.

ارزش نشان دادن اعتماد به نفس در فرد سرسخت

از اولین دوران ماقبل تاریخ تا به امروز، اعتماد به نفس همیشه مزایای زیادی داشته است. انسان های اولیه قدرت را به دست آوردند و بقای خود را از طریق اعتماد به دیگران در قبیله خود تضمین کردند. امروزه کسانی که اعتماد به نفس نشان می دهند، بیشتر مستعد این هستند که در مصاحبه های شغلی خوب عمل کنند و موقعیت های موردنظر خود را در شرکت خود تأمین کنند. وقتی اعتماد به نفس خود را نشان می دهید، به دیگران انگیزه می دهید که به شما اعتماد کنند. زبان بدن شما با اعتماد به نفس شما را به یک پیشرو تبدیل می کند که مردم به احتمال زیاد آن را دنبال کرده و تحسین می کنند.

مطالعاتی در ارتباط با زبان بدن فرد سرسخت

مطالعات بر روی فرضیه بازخورد صورت نشان داده است که وقتی لبخند می زنیم، احساس شادی بیشتری می کنیم. همین امر ممکن است در مورد زبان بدن مطمئن نیز صادق باشد. یعنی وقتی بدن خود را حرکت می دهیم و به گونه ای صحبت می کنیم که اعتماد به نفس ما را نشان می دهد، در واقع ممکن است احساس اعتماد به نفس بیشتری نیز داشته باشیم.

آیا همیشه نشان دادن عدم اعتماد به نفس خوب است؟

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که عدم اعتماد به نفس را نشان دهیم، اما مهم است که قبل از بیان زبان بدن خود مطمئن باشید که در یکی از آن موقعیت ها قرار دارید. به عنوان مثال، اگر نیاز دارید چیزی را از شخص دیگری بیاموزید، نشان دادن اعتماد به نفس بیش از حد ممکن است باعث شود که شخص صحبت کننده با شما آن طور که می خواهید توضیح ندهد.

چگونه از زبان بدن مطمئن برای تبدیل به یک فرد سرسخت استفاده کنیم

سریع‌ ترین راه برای تقویت زبان بدن شما این است که چند ترفند را بیاموزید و آن ها را به سادگی عملی کنید. در این جا چند مثال وجود دارد که چگونه می توانید اعتماد به نفس خود را از طریق بدن، صدا و نگرش خود ابراز کنید.

موفقیت های گذشته را به خاطر بسپارید

شاید این پیشنهاد را شنیده باشید که “روی گذشته تمرکز نکنید”. با این حال، مواقعی وجود دارد که زندگی روی خاطرات مثبت می تواند زندگی شما را در لحظه حال تحت تأثیر قرار دهد. وقتی می دانید که باید اعتماد به نفس خود را نشان دهید، چند لحظه را به فکر موفقیت های گذشته اختصاص دهید. موقعیت هایی را به یاد آورید که نمایش قدرت شخصی شما نتایج مثبتی داشت.

لبخند زدن در زبان بدن

اگر فقط می توانید یک چیز را در زبان بدن خود تغییر دهید، روی لبخند خود کار کنید. وقتی به کسی لبخند می زنید، او تمایل دارد شما را واضح تر به یاد آورد. آن ها نسبت به آن چه شما باید بگویید احساس بازتری می کنند. شما همچنین قابل اعتمادتر به نظر می رسید و مردم شما را بیشتر نزدیک می دانند. علاوه بر این، وقتی به کسی لبخند می زنید، او تقریباً همیشه لبخند می زند، بنابراین شما یک مبادله مثبت در هر دو طرف ایجاد می کنید.

روانشناسی چند ویژگی یک فرد سرسخت را آشکار می کند

ما اغلب به لجبازی به عنوان یک ویژگی منفی فکر می کنیم، اما کمی سرسختی گاهی اوقات مفید است. این به شما کمک می کند تا در موضع خود بایستید و به دلیل فشار یا احساس گناه تسلیم افراد نشوید. سازش در شرایط خاص سودمند است، اما باید بدانید چه زمانی باید همانند یک فرد سرسخت در برابر مشکلات بایستید. مهم نیست که در مورد لجبازی چه احساسی دارید، تحقیقات جدید نشان می دهد که این ویژگی شخصیتی ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و دانشگاه رم La Sapienza انجام شد به دنبال یافتن ارتباطی بین ویژگی های شخصیتی یک فرد سرسخت و طول عمر بود. بیست و نه فرد 90 تا 101 ساله از روستاهای دورافتاده روستایی ایتالیا در این مطالعه شرکت کردند. در پایان این مطالعه، دانشمندان تأیید کردند که این گروه به طور کلی از سلامت روانی بهتری نسبت به اعضای جوان‌تر خانواده 51 تا 75 ساله خود برخوردار بودند، حتی اگر سلامت جسمانی آن‌ها بدتر بود.

ویژگی های کلیدی مشترک در فرد سرسخت

این گروه چند ویژگی کلیدی مشترک داشتند، از جمله سرسختی، اخلاق کاری صمیمانه، روابط سالم با خانواده و نگرش خوش بینانه. محققان بر این باورند که لجبازی به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند. این کار باعث می شود تا کمتر به فکر دیگران در مورد خود اهمیت دهند و این به نوبه خود استرس روانی آن‌ها را کاهش می‌دهد. این قدرت ذهنی و تمایل تسلیم ناپذیر به آن‌ها کمک زیادی کرد تا دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داشته باشند.

احتیاجات یک فرد سرسخت

آنا اسکلزو، یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه مطبوعاتی از UC San Diego Health گفت: «ما همچنین دریافتیم که فرد سرسخت نیاز به حس کنترل دارند.  “این تمایل به کنترل محیط حاکی از ظرافت قابل توجهی است که با نیاز به انطباق با شرایط در حال تغییر متعادل می شود.” بنابراین، همانطور که می بینید، لجبازی نتیجه می دهد. در زیر، به برخی از ویژگی های مهم یک فرد سرسخت می پردازیم. زیرا وجود غرور زیاد با معایب خود همراه است. بنابراین، ما در مورد برخی از چالش هایی که افراد سرسخت با آن روبرو هستند نیز صحبت خواهیم کرد. روانشناسی چند ویژگی فرد سرسخت را آشکار می کند:

اراده قوی دارند

افراد سرسخت هرگز از پیروی چیزی که واقعاً به آن اعتقاد دارند دریغ نمی‌کنند. اگر آن‌ها چشم‌اندازی داشته باشند، به اهداف خود می‌رسند. این نشاط ذهنی نتیجه می دهد زیرا اگر حتی ترس از خروج از مسیر را دارید نمی توانید به مقصد برسید. به عبارت دیگر، داشتن غرور شما را قادر می‌سازد تا با رویاهای خود سازگار بمانید و حرکت خود را حفظ کنید، حتی زمانی که به شکست‌ها می‌رسید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

داشتن اراده قوی ممکن است از رویارویی با موقعیت های چالش برانگیز در دوران کودکی ناشی شود. افرادی که در اوایل زندگی سختی‌های زیادی دارند، ممکن است قدردانی بیشتری از کار سخت داشته باشند و مایل بیشتری را برای رسیدن به رویاهای خود طی کنند. کسانی که چیزی برای از دست دادن ندارند، به خوبی می دانند که چه حسی دارد. با این حال، صعود و کسب موفقیت ارزش این را دارد.

کسانی که اراده تزلزل ناپذیری دارند اجازه نمی دهند زندگی مانعی برای آن‌ها شود و به راحتی زیر فشار تسلیم نمی شوند. این به نکته بعدی ما می انجامد.

فرد سرسخت انعطاف پذیری زیادی دارند.

کسانی که غرور زیادی دارند احساس می کنند که باید هر کاری را خودشان انجام دهند. هیچ چیز در زندگی به آن‌ها واگذار نمی شود و آن‌ها می دانند که اگر چیزی بخواهند، باید برای آن تلاش کنند. با این حال، هیچ چالشی یک فرد سرسخت را نمی ترساند. آن‌ها انگیزه و اراده تسلیم ناپذیری دارند تا واقعیت را آنطور که مناسب می بینند شکل دهند.

اگر مجبور باشند برای کسب اهدافشان چندین ساعت در روز کار خواهند کرد. یک فرد سرسخت ممکن است در اولین ملاقات شما ترسناک به نظر برسد. اما اجازه نمی دهد نظرات دیگران برنامه های آن‌ها به هم بریزد.

آن‌ها فقط به دلیل فشار همسالان نظر خود را تغییر نمی دهند.

یک فرد سرسخت فقط به این دلیل که هیچ کس با او موافق نیست وارد بحث نمی شود. آن‌ها نظرات خود را بیان می کنند، شواهدی برای حمایت از آن‌ها خواهند داشت، و حتی اگر کسی در کنار آن‌ها نباشد، موضع خود را حفظ خواهند کرد. در حالی که برخی از مردم فقط با حرف مردم جلو می روند زیرا احساس راحتی می کنند. فردی که غرور دارد اجازه نمی دهد ذهنیت گروهی روی آن‌ها تأثیر بگذارد.

بدون توجه به موضوع، فرد سرسخت چالش زیادی را به بحث وارد می کند و ذهن همه افراد حاضر در اتاق را گسترش می دهد. اگرچه، آن‌ها گاهی اوقات برای اعتراف به اشتباه خود مشکل دارند.  شخصیت انعطاف ناپذیر آن‌ها اغلب می تواند باعث ایجاد ناهماهنگی در زندگی افراد سرسخت شود. زیرا آن‌ها دوست ندارند شکست یا اشتباه را بپذیرند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر آن‌ها بتوانند ذهن خود را در حین بحث حفظ کنند، هم در محل کار و هم در زندگی خانگی به آن‌ها کمک زیادی می کند. فرد سرسخت نگرش پرشوری نسبت به زندگی دارد.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا