اثرات منفی خواب دیر وقت بر بدن شما

خواب دیر وقت می تواند آسیب های زیادی به بدن افراد برساند. خواب موضوع مهمی است که همه ما باید آن را در نظر بگیریم. البته آسیب های ناشی از کم خوابی به طور کلی فقط روانی نیست، بلکه از نظر جسمانی هم شما دچار مشکلاتی می شوید. در مقاله های قبل گفتیم که چه عواملی باعث ایجاد بی خوابی در افراد مختلف می شود. روان شناسان راه حل های مختلفی را برای کم خوابی ارائه داده اند. بخش های حرکتی بدن نیازمند استراحت و کسب انرژی هستند. خیلی از ما عادات خواب مناسبی نداریم. خواب برای کسی انرژی و سلامتی بسیار مهم است. افرادی که دارای خواب مناسبی هستند می توانند انرژی مناسبی در طول روز کسب کنند.

خوابیدن مراحل مختلفی دارد و روان شناسان راه حل های محتلفی برای درست خوابیدن ارائه داده اند. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات خوابیدن نیز وجود دارد. برخی اوقات بیماری های مختلف می توانند اختلالات خواب را به وجود بیاورند. اگر فردی نتواند برنامه خواب درستی داشته باشد دچار آزار و اذیت خواهد شد. در مقاله های قبل در ارتباط با خواب و ویژگی های خواب خوب صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که اثرات منفی خواب دیر وقت بر بدن شما، صحبت کنیم.

مشکلات زندگی و خواب دیر وقت

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. پیشرفت کردن در زندگی بسیار مهم است و نیازمند تلاش هایی در بخش های مختلف زندگی است. این نکته را باید بدانید که خواب کافی می تواند باعث پیشرفت فعالیت شما هم بشود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با اثرات منفی خواب دیر وقت بر بدن شما، صحبت کنیم.

تعلل در وقت خواب و خواب دیر وقت

تعلل در وقت خواب به پدیده ای اشاره دارد که در آن افراد برای انجام فعالیت هایی که در طول روز وقت ندارند از رختخواب منصرف می شوند. این راهی برای یافتن زمان برای اوقات فراغت و سرگرمی است اما به قیمت خواب.

اصطلاح “به تعویق انداختن زمان خواب”

اصطلاح “به تعویق انداختن زمان خواب” در مقاله ای در سال 2014 معرفی شد. افزودن کلمه “انتقام” برای اولین بار در چین به کار رفت تا توصیف کند که چگونه افرادی که اغلب 12 ساعت کار می کنند، بیدار می مانند و تنها راه آن ها این است که کنترل خود را پس بگیرند. این اصطلاح به دنبال توئیت ویروسی روزنامه نگار دافنه کی لی رواج یافت. او این را چیزی توصیف می کند که زمانی اتفاق می افتد که “افرادی که کنترل زیادی بر زندگی روز خود ندارند از خوابیدن زود خودداری می کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این ممکن است بسته به موقعیت افراد و این که چرا آن ها احساس می کنند باید تا دیروقت بیدار بمانند، تأثیر متفاوتی داشته باشد. برای والدین کودکان خردسال، ساعت ها بعد از خواباندن بچه ها ممکن است تنها زمانی باشد که آن ها تنها می توانند تمرکز خود را بر روی کارهایی که می خواهند انجام دهند، داشته باشند.

چگونه خواب دیر وقت به سلامت روان شما آسیب می زند؟

آیا تا به حال برای به خواب رفتن مشکل داشتید؟ آیا شما همیشه خسته هستید، مهم نیست چقدر سعی می کنید استراحت کنید؟ آیا برنامه خواب شما در همه جا وجود دارد؟ بسیاری از افراد از کم خوابی مزمن رنج می برند و حتی از آن اطلاعی ندارند. با هر کاری که در یک روز کاری باید انجام شود، افراد زمان کمتری برای خواب پیدا می کنند. و حتی وقتی این کار را انجام می دهند، به نظر می رسد که هرگز آرام از خواب بیدار نمی شوند.

نکته ای در ارتباط با خواب دیر وقت

با این همه گیری گسترده بی خوابی، مردم عصبانی تر، کارآمدتر و کمتر شاد می شوند. بنابراین، چه خطراتی با کمبود خواب مزمن مرتبط است؟ و چه تغییراتی می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که دیگر مجبور نخواهید شد با این کم خوابی مبارزه کنید؟

کم خوابی مزمن و خواب دیر وقت

کم خوابی مزمن وضعیتی است که در اثر خواب ناکافی یا تجربه بی خوابی در یک دوره طولانی ایجاد می شود. شدت آن می تواند متفاوت باشد، و در برخی موارد، علت آن می تواند اختلال خواب زمینه ای باشد. بزرگسالان بین هفت تا نه ساعت خواب در شب نیاز دارند، در حالی که کودکان و نوجوانان به خواب بیشتری نیاز دارند. حتی اگر بتوانید به میزان لازم بخوابید، کیفیت خواب نیز می تواند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کم خوابی مزمن می تواند اولیه یا ثانویه باشد. اولیه به این معنی است که این موضوع به خودی خود ناشی از بی خوابی یا اضطراب است. ثانویه به معنای ناشی از یک نگرانی نامرتبط است، برای مثال، برخی شرایط پزشکی. علائم شامل حلقه های تیره زیر چشم، ناتوانی در باز نگه داشتن چشم ها، تکان سر، تحریک پذیری، کمبود انرژی، مشکل در تمرکز و خمیازه کشیدن است.

در حالی که ممکن است سعی کنید با استفاده از محرک ها این مشکلات را جبران کنید، اما هیچ چیز را حل نمی کند. کافئین و سایر محرک‌ها می‌توانند با سختی فرآیند خواب کافی یا کم‌خوابی را بدتر کنند. این نتیجه می تواند یک چرخه مضر بی خوابی شبانه و به دنبال آن مصرف کافئین برای مدیریت خستگی ایجاد کند.

چند روشی که کم خوابی مزمن بر سلامت و سلامت روان شما تأثیر می گذارد؟

کم خوابی عواقب مخربی بر سلامت روان دارد. در این‌جا چند پیامد احتمالی بی خوابی آورده شده است.

خواب دیر وقت خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد

کم خوابی علت بسیاری از مشکلات سلامتی است که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. در حالی که کمبود خواب یک مشکل جزئی به نظر می رسد، می تواند اثرات طولانی مدتی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود استراحت بر تمام زمینه‌های سلامت افراد، از چاقی گرفته تا مشکلات قلبی عروقی، دیابت و نقص ایمنی تأثیر می‌گذارد.

اثرات منفی خواب دیر وقت بر بدن شما

به نظر می رسد که عادات شبانه شما، از جمله خواب دیر وقت، ممکن است بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. کارشناسان نشان می‌دهند افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات پزشکی هستند. این مسائل شامل بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سایر شرایط است. افرادی که به عنوان یک انتخاب شخصی تا دیروقت بیدار می مانند، خطرات مشابهی نیز دارند.

نکته

مردم به سمت خواف زود هنگام شب، با انعطاف کمی جذب می شوند. آن‌ها یا دوست دارند تا خواب دیر وقت خود را ترجیح دهند زود بخوابند و زود بیدار شوند.

اگر شما یک فرد دارای خواب دیر وقت هستید، حقیقت ناراحت کننده این است که برای سلامتی شما مضر است. علم ثابت کرد که خواب دیر وقت  اثرات ناسالمی بر بدن شما دارد و هرگونه استدلال مخالف را باطل می کند.

چند اثر منفی خواب دیر وقت

خواب دیر وقت می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند

سیستم ایمنی ما به طور جدایی ناپذیری با چرخه خواب و بیداری مستعد – ریتم شبانه روزی – مرتبط است. یک ریتم شبانه روزی طبیعی برای 12 ساعت نور و 12 ساعت تاریکی قابل برنامه ریزی است. وقتی این ساعت درونی بدن با آن بازی می شود، سیستم ایمنی بدن ما آسیب می بیند.

در مطالعه ای که در ژورنال Science منتشر شد، محققان تأثیرات ریتم شبانه روزی را مشاهده کردند. اختلالات چرخه نور باعث افزایش سلول های ایمنی التهابی در بدن شما می شود که از عفونت ها محافظت می کنند.

خواب دیر وقت می تواند برای سلامت مغز مضر باشد

دانشمندان دانشگاه آخن در آلمان اسکن مغزی 59 نفر را انجام دادند که به سه گروه تقسیم شدند. با تجزیه و تحلیل نتایج اسکن، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که افراد دارای رفتار خواب دیر وقت دارای “یکپارچگی ماده سفید” کمتری در مناطق مختلف مغز هستند.

ماده سفید در مغز بافت چربی است که ارتباط بین نورون ها یا نحوه ارسال سیگنال های مغز به نواحی مختلف بدن را تسهیل می کند.

نکته

سطوح نامتناسب ماده سفید توانایی انتقال سیگنال ها را در سراسر مغز و بدن سرکوب می کند. تا به امروز، سطوح غیر طبیعی ماده سفید با افسردگی و اختلال در عملکرد شناختی مرتبط است.

خواب دیر وقت ممکن است منجر به عادات غذایی ضعیف شود

افراد دارای خواب دیر وقت علاوه بر داشتن سیستم ایمنی ضعیف و مغز بالقوه ناسالم، بیشتر در مصرف غذاهای ناسالم زیاده روی می کنند. در یک مطالعه 52 نفره، محققان به ارتباط بین الگوهای خواب و عادات بد غذایی پی بردند.

دکتر فیلیس زی، نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: «وقتی خواب و غذا با ساعت داخلی بدن هماهنگ نباشد، می‌تواند منجر به تغییراتی در اشتها و متابولیسم شود که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود.» در این‌جا برخی از اطلاعات خاص این مطالعه بیان خواهد شد:

  • در طول روز 248 کالری بیشتر خورد.
  • دو برابر فست فود مصرف می شود
  • نصف میوه و سبزیجات مصرف کنید
  • نوشابه پر کالری بیشتری بنوشید
  • شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری داشت که معیاری برای وزن بدن است

خواب دیر وقت به طور منفی تولید ملاتونین را تغییر می دهد

ملاتونین هورمونی است که در غده صنوبری تولید می شود و خواب و بیداری را تنظیم می کند. قرار گیری در معرض نور باعث تحریک مسیری از شبکیه چشم به هیپوتالاموس مغز می شود. این مسیر جایی است که شما هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) را پیدا خواهید کرد.

علاوه بر تولید ملاتونین، SCN، سیگنال‌هایی را به قسمت‌هایی از مغز می‌فرستد که دمای بدن و سطح هورمون را کنترل می‌کنند. به طور معمول، پاسخ فیزیولوژیکی فوق‌الذکر تقریباً در ساعت 9:00 شب اتفاق می‌افتد.

نکته

مغز و بدن خود را با تغییرات محیطی، از جمله تغییرات خودساخته، از جمله عادات، سازگار می‌کنند. معنی این موضوع برای کسانی که تا دیروقت بیدار می مانند تولید ناکافی ملاتونین و اختلال در عملکردهای مختلف این هورمون است.

خواب دیر وقت خطر ابتلا به دیابت و سندرم متابولیک را افزایش می دهد.

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی در مجله کلینیکال غدد درون ریز و متابولیسم، مردان و زنان هر دو با خطراتی برای سلامتی از خواب دیر وقت مواجه هستند. مردانی که تا دیر وقت بیدار می مانند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند و زنان دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سندرم متابولیک هستند.

در حالی که دلایل این اثرات مبهم است، محققان پیشنهاد می کنند که مصرف کالری بعد از ساعت 8 عصر و قرار گیری بیش از حد در معرض نور مصنوعی هر دو می توانند بر عملکرد متابولیک تأثیر بگذارند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا