کلپتومانیا چیست؟

در تمام دنیا بیماری های مختلفی و جدیدی پدید می آیند. پزشکان و داذنشمندان مختلف به دنبال راه هایی برای درمان و بررسی چگونگی ایجاد این بیماری های هستند. یکی از این بیماری های جدید کلپتومانیا است. شاید بسیاری از شما تا به حال  اسم این بیماری را نشنیده باشید اما باید بدانید که این بیماری وجود دارد. در ادامه این مقاله به توضیحی در ارتباط با کلپتومانیا می پردازیم و علل ایجاد آن را برای شما خواهیم گفت. اگر شما از این مشکل رنج می برید می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره همکده، اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره، بهترین اقدامات را برای رفع مشکل خود انجام دهید. شما می توانید از مشاوره حضوری با بهترین متخصصان استفاده کرده یا از مشاوره تلفنی روان شناسی استفاده کنید.

کلپتومانیا

کلپتومانیا چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

کلپتومانیا بیماری است که با تمایل غیرقابل مقاومت در سرقت مشخص می شود. مردم اقلامی را که به آن ها نیازی ندارند، توانایی خرید آن ها را دارند و یا ارزش پولی کمی دارند یا نیازی به سرقت آن ها نمی باشد، سرقت می کنند. افراد مبتلا به کلپتومانیا تنشی را تجربه می کنند که با ارتکاب سرقت از بین می رود .  کلپتومانیا غالباً زمانی در سنین بلوغ ظاهر می شود و در زنان بیشتر از مردان ظاهر می شود . از آنجا که سرقت غیرقانونی است، این اختلال می تواند منجر به عواقب قانونی قابل توجهی شود.

کلپتومانیا یک شکست مکرر در مقاومت در برابر میل به سرقت است. در بیشتر موارد کلپتومانیا، فرد چیز هایی را که نیازی به آن ها نیست سرقت می کند. اقلام به سرقت رفته معمولاً کم و بدون هیچ ارزشی هستند و در صورت تصمیم به پرداخت هزینه، آن ها به راحتی از پس هزینه آن برمی آیند. این برخلاف بیشتر موارد سرقت مجرمانه است که اجناس را به دلیل نیاز یا به دلیل گران بودن یا باارزش بودن به سرقت می برند. افراد مبتلا به کلپتومانیا ممکن است در اثر علائم خود دستگیر ، محاکمه و زندانی شوند. یک مطالعه بر روی بیماران بالینی نشان داد که بیش از 68٪ افراد مبتلا به کلپتومانیا به دلیل سرقت دستگیر شده اند. کمی بیش از 20٪ این بیماران به جرم خود محکوم و زندانی شده اند.

علائم و نشانه های بیماری

طبق معیارهای تشخیصی که توسط انجمن روانپزشکی کشور های اروپایی در DSM-5 تعیین شده است ، کلپتومانیا با عدم توانایی مکرر در مقاومت در برابر میل به سرقت مشخص می شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند قبل از سرقت با افزایش فشار روبرو می شوند و در نتیجه هنگام انجام یک سرقت، اضطراب و تنش ایجاد می کنند. سرقت منجر به احساس رضایت ، آسودگی و حتی لذت می شود. گرچه این سرقت ممکن است تنشی را که فرد در حال تجربه آن بود برطرف کند، اما ممکن است به دنبال این جنایت احساس گناه و پشیمانی داشته باشد. احساس شرم، خود سرزنش کردن و پشیمانی به دنبال یک قسمت سرقت کاملاً رایج است.

نکته قابل توجه

توجه به این نکته مهم است که فرد دارای کلپتومانیا به دلیل منافع شخصی سرقت نمی کند. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند بر اساس انگیزه مالی چیز هایی را نمی دزدند یا به این دلیل که به کالا هایی که می گیرند طمع دارند. این سرقت ها نیز مربوط به عدم توانایی خرید وسایل مورد بحث نیست. در بسیاری از موارد ، ممکن است خود اقلام ارزش پولی کمی داشته باشند و هیچ ارزشی نداشته باشند. گاهی اوقات فردی که دچار کلپتومانیا است، وسایل را در جایی دور نگه می دارد، که اغلب هرگز به آنها نگاه نمی شود یا مورد استفاده قرار نمی گیرد. دیگران ممکن است با واگذاشتن وسایل دزدیده شده به دوستان و خانواده یا حتی بازگرداندن آن ها به محلی که از آنجا برده شده اند، خود را از شر سرقت ها خلاص کنند.

اپیزودهای سرقت معمولاً شامل برنامه ریزی دقیق نیستند و غالباً خود به خود رخ می دهند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است در هنگام اشتیاق به سرقت اعتصابات در یک مکان عمومی مانند یک مرکز خرید یا سوپرمارکت باشند. شدت این اصرار ها می تواند متفاوت باشد. افرادی که این وضعیت را دارند، ممکن است از ارتکاب سرقت خودداری کنند ، زیرا احتمال سرقت در مغازه آنها زیاد است، مانند کارمندان فروشگاه یا مجریان قانون در این نزدیکی است.

علائم کلیدی کلپتومانیا

کلپتومانیا چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

برای این بیماری برخی علائم بسیار کلیدی هستند. این علائم عبارتند از:

  • شکست مکرر در مقاومت در برابر انگیزه سرقت
  • سرقت موارد فاقد ارزش و یا مورد نیاز یکی
  • احساس راحتی یا لذت در هنگام سرقت

کلپتومانیا از سرقت عادی مغازه متمایز می شود زیرا دزد مغازه ها به طور معمول سرقت های خود را برنامه ریزی می کنند و برای بدست آوردن وسایلی که مایل هستند اما توانایی خرید ندارند این رفتار را انجام می دهند. از طرف دیگر، افراد مبتلا به کلپتومانیا خود به خود سرقت می کنند تا در صورت عدم اقدام به تنش ادامه یابد.  کلپتومانیا می تواند به تنهایی رخ دهد ، اما اغلب در کنار سایر موارد نیز ظاهر می شود. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است مستعد مصرف مواد و اضطراب و همچنین سایر اختلالات مرتبط با کنترل تکانه باشند.

سایر اختلالات کنترلی

همچنین نشان داده شده است که این اختلال با مصرف مواد و الکل همراه است. برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است نوعی ارتباط ژنتیکی مشترک بین اختلالات استفاده از مواد و کلپتومانیا وجود داشته باشد. تحقیقات همچنین نشان داده است که 73 درصد از افراد مبتلا به کلپتومانیا نیز در دوره ای از زندگی خود با یک اختلال عاطفی تشخیص داده شده اند. همچنین مشخص شده است که بین 43 تا 55٪ از افراد مبتلا به کلپتومانیا دارای یک اختلال شخصیت همزمان هستند. شایعترین اختلال شخصیت پارانوئید و شخصیت هیستریونیک است. برای تشخیص کلپتومانیا، ابتدا باید مشخص شود که علائم را نمی توان با بیماری روانی دیگری مانند اختلال سلوک یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی بهتر توضیح داد.

دلایل دقیق کلپتومانیا

کلپتومانیا چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

دلایل دقیق کلپتومانیا مهارت تحت بررسی است، اگرچه گفته می شود که تأثیرات ژنتیکی و محیطی می تواند در این امر نقش داشته باشد.

رویکرد روانکاوی

 توضیحات روانکاوی کلپتومانیا آن را به طرق مختلف مفهوم بندی کرده است. برخی پیشنهاد می کنند که افراد برای جبران نمادین نوعی از دست دادن زودهنگام یا غفلت، به سمت بدست آوردن اشیا سوق داده می شوند. طبق این روش، درمان این اختلال در کشف انگیزه های اساسی رفتار است.

رویکرد شناختی-رفتاری

 توضیحات رفتاری-شناختی نشان می دهد این اختلال ممکن است زمانی شروع شود که فرد برای سرقت چیزی تقویت مثبت شود. پس از وقوع اولین سرقت بدون عواقب منفی ، احتمال وقوع مجدد این رفتار در آینده بیشتر می شود. سرانجام ، نشانه هایی که با اقدامات سرقت مرتبط می شوند بسیار قوی می شوند و احتمال ادامه آن را بسیار بیشتر می کند. از آنجا که عمل سرقت استرس و تنشی را که فرد متحمل می شود برطرف می کند، این رفتار با کاهش استرس نیز همراه می شود. با گذشت زمان، فرد ممکن است به عنوان وسیله ای برای کنار آمدن و تسکین استرس، شروع به سرقت کند.

رویکرد زیست شناختی

توضیحات بیولوژیکی نشان می دهد که این رفتار ممکن است به مناطق خاصی از مغز و تنظیم نامناسب احتمالی انتقال دهنده های عصبی خاص مرتبط باشد. برخی مطالعات ظهور کلپتومانیا را به اختلال عملکرد در لوب فرونتال مغز مرتبط می دانند. در دو مورد گزارش شده، ضربه ای صاف به لوب پیشانی منجر به علائم جسمی مانند سرگیجه، علائم رفتاری مانند پرخاشگری و علائم شناختی مانند به عنوان از دست دادن حافظه و به دنبال آن بروز ناگهانی رفتارهای مربوط به کلپتومانیا رخ می دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که از SSRI برای درمان موثر کلپتومانیا استفاده شده است که نشان می دهد ممکن است در تنظیم سروتونین نقش داشته باشد .10 انتقال دهنده های عصبی دیگر مانند دوپامین و مواد مخدر درون زا نیز ممکن است در ایجاد اختلال نقش داشته باشند.

شیوع کلپتومانیا

کلپتومانیا چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

کلپتومانیا چقدر شایع است؟ تصور می شود که نسبتاً نادر باشد. تخمین ها شیوع آن را در جایی بین 0.3 تا 0.6 از جمعیت قرار می دهد، اگرچه همچنین گفته شده است که تعداد واقعی ممکن است بیشتر باشد. شیوع دقیق کلپتومانیا مشخص نیست اما تخمین زده می شود که تقریباً 1.2 میلیون بزرگسال کشور های غربی یا 6 نفر از هر 1000 فرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار دهد. تخمین زده می شود که کلپتومانیا 5 درصد از کل سرقت مغازه را تشکیل می دهد و این به ضرر اقتصادی سالانه حدود 500 میلیون دلار است.

از آنجا که افراد ممکن است از وضعیت خود احساس خجالت یا شرم کنند، تصور می شود که این اختلال کمتر گزارش شده است.  به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی بیماران بالینی نشان داد که تقریباً 3.4-28 درصد علائم فعلی را مطابق با کلپتومانیا گزارش کرده اند.

تشخیص کلپتومانیا

کلپتومانیا به طور معمول توسط پزشک یا متخصص بهداشت روان تشخیص داده می شود. اگر علائم کلپتومانیا منجر به دستگیری برای سرقت شود ، ممکن است تشخیص نیز ایجاد شود.

منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا