نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی

تمرکز روی یک کار می تواند سخت باشد اما قضیه زمانی واقعا چالش برانگیز خواهد شد که عوامل زیادی در اطرافتان وجود دارند که حواس شما را پرت می کنند. در دنیای ارتباطات امروزی، پرت شدن حواس می تواند به سادگی باعث یک کلیک اشتباه شود. حتی زمانی که در جای ساکتی هستید حواس پرتی می تواند به سادگی چک کردن فیس بوک یا تلاش برای دانلود یک فیلم باشد. نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی در ادامه بیان می شوند.

توانایی تمرکز روی یک چیز در محیط و تلاش ذهنی مستقیم به سمت آن برای یادگیری مطالب جدید، رسیدن به اهداف و داشتن کارایی خوب در شرایط مختلف ضروری است. چه تلاش می کنید گزارشی را در محیط کار به اتمام برسانید یا در یک دوی ماراتن به رقابت بپردازید، توانایی تمرکز می تواند به معنای تفاوت میان شکست و موفقیت باشد.

نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی

بهبود تمرکز ذهنی قابل دستیابی است اما به این معنا نیست که لزوما سریع و ساده خواهد بود. اگر این کار ساده بود همه ی ما در تمرکز ذهنی نخبه بودیم. این کار به تلاش واقعی از جانب ما نیاز دارد و باید در برخی عادات روزانه ی خود تغییرات مهمی ایجاد کنید.

در اینجا نکات و ترفندهایی آورده شده اند که کمک می کنند تمرکز ذهنی و حضور ذهن بیشتری داشته باشید.

نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی – با ارزیابی تمرکز ذهنی خود شروع کنید

قبل از شروع کار برای بهبود تمرکز ذهنی، شاید بخواهید ارزیابی کنید که در حال حاضر تمرکز شما چقدر قوی است.

اگر بخش اولیه ی جملات زیر بیشتر شبیه به شماست در حال حاضر احتمالا مهارت های تمرکزی خوبی دارید اما می توانید با کمی تمرین در این زمینه قوی تر شوید.

تمرکز شما خوب است اگر…

  • حفظ هشیاری برای شما ساده است.
  • استراحت های کوتاهی داشته و بعد دوباره به کارتان برمی گردید.
  • برای خود هدف مشخص کرده و کارها را به بخش ها کوچکتری تقسیم می کنید.
نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی

نیاز به تمرین بیشتری برای تمرکز دارید اگر..

  • مرتبا رویابافی می کنید.
  • پیشرفت کارهایتان را دنبال نمی کنید.
  • نمی توانید مانع پرت شدن حواستان شوید.

اگر حس می کنید بیشتر شبیه به جملات بخش دوم هستید شاید نیاز باشد روی تمرکز ذهنی خود کمی کار کنید. شاید مقداری زمان ببرد اما تمرین کردن عادات خوب و کسب توانایی برای بی توجهی به عوامل پرت کننده ی حواس می تواند به شما کمک کند.

نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی – عوامل پرت کننده ی حواس را حذف کنید

باید بپذیرید این حقیقت وجود دارد. با وجودی که خیلی واضح است اما اغلب افراد به اینکه چطور عوامل حواس پرتی مانع از تمرکز روی کارشان می شوند بی توجهی می کنند. این عوامل می توانند به شکل صدای رادیو بوده یا شاید همکار نفرت انگیزی که مرتبا داخل اتاق شما می آید.

به حداقل رساندن این منابع حواس پرتی اغلب ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد این کار می تواند به سادگی خاموش کردن تلویزیون یا رادیو باشد، البته گاه برخورد با یک همکار، همسر، کودک یا هم خانه ای مزاحم دشوار خواهد بود.

یک راه برای برخورد با این موضوع گذاشتن زمان و مکان خاصی برای خودتان و درخواست تنها بودن برای بازه ای از زمان است. راه جایگزین دیگر گشتن برای جای آرامی است که می دانید می توانید بدون پرت شدن حواستان آنجا کار کنید. کتابخانه، یک اتاق خصوصی در خانه یا حتی یک کافی شاپ آرام می توانند جاهای خوبی برای امتحان کردن باشند.

یک استراتژی برای به حداقل رساندن یا از بین بردن عوامل حواس پرتی داخلی این است که اطمینان یابید قبل از کار خوب استراحت کرده اید و از افکار و تصورات مثبت برای مبارزه با اضطراب و نگرانی استفاده کنید. اگر حس کردید ذهنتان درگیر افکار مختلف است سعی کنید تمرکز را به کاری که پیش رویتان دارید برگردانید.

هربار روی یک موضوع تمرکز کنید.

نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی

در حالی که به نظر می رسد انجام همزمان چند کار راه خوبی برای انجام سریع کارهاست اما باعث می شود افراد کارشان را درست انجام ندهند. انجام چند کار همزمان می تواند خلاقیت شما را از بین برده و تمرکز روی جزئیاتی که واقع مهم هستند را دشوار می سازد.

تمرکز را مانند یک چراغ قوه تصور کنید. اگر آن را روی نقطه ی خاصی نگه دارید می توانید همه چیز را کاملا واضح ببینید. اگر تلاش می کنید همان مقدار نور را در اتاقی تاریک پخش کنید در نهایت تنها می توانید نگاهی اجمالی روی وسایل داشته باشید.

بخشی از بهبود تمرکز ذهنی بهره بردن از بیشترین منابعی است که در دسترس دارید. انجام چند کار همزمان را کنار گذاشته و به جای آن هربار تمرکز کاملی روی یک کار داشته باشید.

نکات مفید برای بهبود تمرکز ذهنی – در زمان حال زندگی کنید.

وقتی در حال یادآوری گذشته برای خودتان هستید. نگران آینده اید یا به هر دلیلی در زمان حال نیستید تمرکز کردن روی کارتان دشوار خواهد بود. شاید شنیده باشید برخی افراد در مورد اهمیت بودن در زمان حال صحبت می کنند. تمام این ها یعنی دور کردن عوامل پرت کننده ی حواس، چه فیزیکی باشند. (تلفن موبایل شما) یا روانی (نگرانی های شما) و درگیری ذهنی کلی در زمان حال.

بودن در زمان حال و حفظ تمرکز ذهنی برای هر کاری اهمیت دارد. در همان نقطه و همان زمان بوده و توجه کامل داشته و تمامی منابع ذهنی خود را روی جزئیاتی که اهمیت دارند متمرکز نمایید.

شاید کمی زمان ببرد اما برای یادگیری زندگی درست، بودن در همان لحظه را تمرین کنید. شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید و آینده نیز هنوز اتفاق نیفتاده است. اما کاری که امروز انجام می دهید کمک می کند. مانع از بروز اشتباهات گذشته شده و مسیر را برای موفقیت بیشتر در آینده هموار می سازد.

تمرین تمرکز ذهنی

تمرکز ذهنی این روزها موضوع داغی است و این توجه دلیل خوبی دارد. با وجود این حقیقت که می گویند انسان هزاران سال است انواع شکل های مدیتیشن تمرکز ذهنی را تمرکز می کند. اما بسیاری از فواید آن برای سلامت اخیرا یافت شده است.

شاید این کار به نظر خیلی ساده بیاید اما در عمل آن را دشوارتر از چیزی که واقعا به نظر می رسد می بینید. خوشبختانه تمرین تنفس روشی است که می توانید هر زمان و در هر جایی انجام دهید. در نهایت متوجه می شوید با تمرینات تمرکز ذهنی بهتر می توانید افکار مخرب را کنار بزنید. دوباره تمرکز خود را روی جایی که باید باشد برگردانید.

منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا