تریپوفوبیا یا ترس از حفره

در جهانی که زندگی می کنیم روزانه بیماری های جدیدی به وجود می آید. برخی از بیماری ها دارای آسیب های جسمانی و برخی از آن ها هم دارای آسیب های روانی است. یکی از آسیب هایی که همه ما با آن آشنا هستیم فوبیا هست. افراد به چیز های مختلفی فوبیا دارند. امروز ما در این مقاله یک نوع از انواع فوبیا را برای شما خواهیم گفت. تریپوفوبیا یا ترس از حفره یکی از انواع فوبیا هست که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. برای بهبود ترس های خود می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نمایید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی است.

تریپوفوبیا یا ترس از حفره

تریپوفوبیا یک انزجار یا ترس از خوشه های سوراخ های کوچک، برجستگی ها یا الگوها است. وقتی مردم این نوع خوشه را می بینند، علائم انزجار یا ترس را تجربه می کنند. نمونه هایی از اشیا که ممکن است باعث واکنش ترس شوند شامل غلافهای بذر یا تصویر نزدیک منافذ پوست کسی است. درمورد اینکه آیا تریپوفوبیا یک بیماری واقعی است یا خیر ، در بین محققان بحث شده است.

گزارشات اولیه تریپوفوبیا برای اولین بار در یک انجمن آنلاین در سال 2005 شرح داده شد، اما به عنوان تشخیص متمایز در چاپ پنجم کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روان پزشکی آمریکا شناخته نشده است.  اگرچه در DSM-5 ذکر نشده است، تا زمانی که علائم مداوم، بیش از حد باشد و منجر به اختلال یا پریشانی قابل توجهی شود، تریپوفوبیا در طبقه بندی گسترده هراس های خاص قرار می گیرد.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

ترایپوفوبیا چیست؟

تریپوفوبیا یا ترس از حفره

ترایپوفوبیا اغلب به عنوان “ترس از سوراخ” توصیف می شود، اما توجه به این نکته مهم است که ممکن است در مورد برجستگی ها یا سایر الگوهایی که کاملاً با هم جمع شده اند نیز اعمال شود. هنگامی که افراد اجسام ماشه ای را مشاهده می کنند، علائمی مانند ترس شدید، حالت تهوع، خارش، تعریق، لرزش و حتی حملات وحشت را تجربه می کنند . ترس یکی از علائم رایج است، اما انزجار غالباً به عنوان احساسی طاقت فرسا توصیف می شود که افراد با این فوبی احساس می کنند.

تریپوفوبیا یا ترس از حفره همچنین بسیار بصری است. دیدن تصاویر بصورت آنلاین یا چاپی برای ایجاد احساس دافعه یا اضطراب کافی است. یک گزارش از موارد نشان می دهد که چگونه تریپوفوبیا اغلب بروز می کند. بیمار، دختری 12 ساله، هنگام مواجهه با سطوح و اشیا پوشیده از سوراخ یا نقطه، احساس ناراحتی می کند. هنگامی که از او خواسته شد تصویری از ترس خود را ترسیم کند، او کاغذی را پر از الگوی تکراری از نقاط خوشه ای و گرد رسم کرد.

تریپوفوبیا یا ترس از حفره چقدر شایع است؟

در حالی که شیوع آن ناشناخته است، برخی تحقیقات نشان می دهد که تریپوفوبیا ممکن است کاملاً شایع باشد. یک مطالعه در سال 2013 در مجله Psychological Science منتشر شده است که 16٪ از شرکت کنندگان هنگام مشاهده تصویر غلاف دانه نیلوفر آبی احساس انزجار یا ناراحتی می کنند.

محرک های رایج

تحقیقات در مورد تریپوفوبیا هنوز نسبتاً نادر است، اما برخی از اشیا محرک هایی است که مشاهده شده اند عبارتند از:

 • بسته بندی حباب دار
 • حباب ها
 • میعان
 • مرجان
 • دانه های میوه
 • سوراخ هایی در گوشت بیمار یا در حال پوسیدگی
 • سوراخ یا برجستگی های گوشتی
 • لانه زنبوری
 • چشم حشرات
 • غلاف های بذر لوتوس
 • انار
 • اسفنج دریایی
 • توت فرنگی

الگوهای ساخته شده توسط انسان و همچنین حیواناتی که طرخ هایی لکه دار یا طرح دار دارند نیز می توانند واکنش فوبیایی ایجاد کنند.

علائم ترایپوفوبیا

علائم این بیماری شبیه سایر فوبیاهای خاص است. بعد از دیدن خوشه هایی از سوراخ های کوچک یا برجستگی ها، چه به صورت شخصی و چه به صورت تصویری، افراد معمولاً تجربه می کنند:

 • پریشانی احساسی
 • ترس و اضطراب
 • احساس طغیان
 • خارش
 • حالت تهوع
 • موارد وحشت زدگی
 • تنفس سریع و پی در پی
 • تکان دادن بدن
 • تعریق
 • استفراغ

تریپوفوبیا یا ترس از حفره می تواند منجر به علائم مربوط به ترس ، انزجار یا هر دو شود، اگر چه تحقیقات نشان می دهد که افراد احساس انزجار بیشتری نسبت به ترس دارند. علاوه بر تجربه علائمی مانند ترس و انزجار، افراد مبتلا به تریپوفوبیا اغلب تغییرات رفتاری را نیز تجربه خواهند کرد. پرهیز از اجسام ماشه ای معمول است. به عنوان مثال، ممکن است فردی از خوردن برخی غذاها (مانند توت فرنگی یا شکلات هوادهی) خودداری کند یا از رفتن به مکان های خاص (مانند اتاقی با کاغذ دیواری خال خالی) خودداری کند.

علل این ترس

تحقیقات در مورد تریپوفوبیا هنوز کاملاً محدود است، اما نظریه هایی در مورد علت وقوع آن وجود دارد.

علل تکاملی

طبق یکی از مشهورترین نظریه ها، تریپوفوبیا یا ترس از حفره پاسخی تکاملی به مواردی است که با بیماری یا خطر همراه است. به عنوان مثال، بیماری پوست، انگلی و سایر شرایط عفونی ممکن است با چنین سوراخ ها یا برجستگی هایی مشخص شود. این تئوری حاکی از آن است که این ترس هراسی اساس تکاملی دارد. همچنین با تمایل افراد به تریپوفوبیا برای انزجار بیشتر از ترس با دیدن جسم ماشه سازگار است.

ارتباط با حیوانات خطرناک

نظریه دیگری حاکی از آن است که سوراخ های خوشه ای، ظاهری مشابه الگوی پوست و پوشش در برخی از حیوانات سمی دارند. مردم ممکن است از این الگوها خارج از ارتباطات ناخودآگاه باشند. برخی تحقیقات وجود دارد که از این ایده پشتیبانی می کند. یک مطالعه در سال 2013 بررسی کرد که چگونه افراد مبتلا به تریپوفوبیا در مقایسه با افراد فاقد این بیماری به برخی محرک ها پاسخ می دهند . هنگام مشاهده یک لانه زنبوری (یک جسم رایج تریپوفوبیا)، افرادی که ترپوفوبیا ندارند بلافاصله به چیزهایی مانند عسل یا زنبورها فکر می کنند.

محققان بر این باورند که مبتلایان به تریپوفوبیا به طور غیر آگاهانه مشاهده یک لانه زنبوری را با ارگانیسم های خطرناکی که از ویژگی های اصلی بصری مشترک مانند مار زنگی برخوردار هستند، مرتبط می کنند. ممکن است همین امر باعث احساس انزجار یا ترس در آن ها شود.

ارتباط با عوامل بیماری زای عفونی

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که شرکت کنندگان تمایل دارند الگوهای سوراخ را با عوامل بیماری زای منتقل شده از پوست مرتبط کنند. شرکت کنندگان در مطالعه احساس خارش پوست و خزیدن پوست هنگام مشاهده چنین الگوهایی را گزارش کردند. انزجار یا ترس از تهدیدهای احتمالی، یک واکنش تکاملی سازگار است. در بسیاری از موارد، این احساسات به ما در امان ماندن از خطر کمک می کند. در مورد تریپوفوبیا، محققان بر این باورند که این ممکن است یک شکل کاملاً بزرگ و اغراق شده از این پاسخ تطبیقی ​​معمول باشد.

پاسخی به خصوصیات بصری

برخی تحقیقات نشان می دهد که ناراحتی مردم احساس بیشتری با خصوصیات بصری خود الگوها دارد. یک مطالعه منتشر شده در گزارش های روانشناختی نشان داد که در حالی که مردم هنگام مشاهده الگوهای تریپوفوبیک احساس ناراحتی می کنند ، این احساسات بیشتر مربوط به خود الگوهای بینایی است تا ارتباط با حیوانات خطرناک. همه  به سادگی پاسخ طبیعی به انواع خاصی از محرک های بینایی هستند.

پیوند به سایر اختلالات

محققان همچنین دریافتند که افراد مبتلا به تریپوفوبیا به احتمال زیاد علائم اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند. همچنین علائم تریپوفوبیا پایدار بوده و منجر به اختلالات عملکردی در زندگی روزمره می شود. این علائم به احتمال زیاد مطابق با معیارهای تشخیصی DSM-5 برای هراس های خاص بیش از سایر شرایط مانند وسواس فکری عملی است.

درمان ها برای تریپوفوبیا یا ترس از حفره

هیچ درمان خاصی به ویژه در درمان این بیماری موثر نشان داده نشده است. با این حال، بسیاری از روش های درمانی که برای هراس های خاص استفاده می شوند نیز ممکن است در کاهش علائم مفید باشند.

درمان از طریق مواجهه

تریپوفوبیا یا ترس از حفره

این درمان شامل قرار گرفتن تدریجی فرد در معرض شی ترس است. امید این است که با گذشت زمان، این قرار گرفتن در معرض باعث کاهش علائم ترس شود. این فرآیند معمولاً خیلی تدریجی انجام می شود. یک فرد ممکن است با تصور آن چه از آن می ترسد شروع کند، سپس به عکس های شی ترسناک نگاه کند و سپس سرانجام نزدیک شود یا حتی منبع اضطراب خود را لمس کند. در مورد تریپوفوبیا ، فرد مبتلا به علائم ممکن است با بستن چشم و تصور چیزی مانند لانه زنبوری یا غلاف دانه شروع کند. آنها تا زمان شروع علائم به کار روی این فعالیت ادامه خواهند داد.

هنگامی که او بتواند شی را بدون پاسخ تصور کند، به مرحله بعدی حرکت می کند، که اغلب شامل مشاهده یک تصویر از یک شی است که به طور معمول علائم را ایجاد می کند. روند مواجهه درمانی تا زمانی که بیمار قادر به مواجهه با یک شی بدون احساس انزجار، ترس یا اضطراب بیش از حد باشد، ادامه می یابد.

درمان رفتاری شناختی (CBT)

رفتار درمانی شناختی شامل کار با یک درمانگر برای تغییر افکار و رفتارهای اساسی است که ممکن است در تریپوفوبیا نقش داشته باشد. این ممکن است شامل بحث در مورد افکار غیر واقعی، جایگزین کردن افکار واقع بینانه تر و سپس ایجاد تغییر در رفتارها باشد. یکی از دلایلی که افراد علائم فوبیا را تجربه می کنند این است که آن ها اغلب معتقدند که چیزی ذاتی خطرناک یا تهدیدکننده در مورد شی ترسناک وجود دارد. این به محض مواجهه با افکار خودکار منفی منجر به ایجاد افکار خودکار منفی می شود. از طریق CBT، افراد تلاش می کنند تا عقاید مثبت و واقع بینانه ترشان را غالباً غیر منطقی و افکار منفی خود جای دهند.

تکنیک های آرامش

استراتژی های مختلف آرام سازی همچنین می توانند برای کاهش احساس انزجار، ترس یا اضطراب مفید باشند.

 

 

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
.verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا