پنهان کاری

همه ی افراد رازهایی دارند. آن ها مانند سنگ هایی که داخل جیبمان گذاشته باشیم همه جا همراه با ما هستند. برخی روی دوشمان سنگینی زیادی دارند. در حقیقت گفته می شود هر فردی به طور میانگین حداقل سیزده راز برای خود دارد. رایج ترین رازهایی که در طبیعت دیده می شوند جنسی هستند، روان شناسان می گویند: داشتن رازهایی در رفتار یا افکار عاشقانه در مورد کسی بیرون از رابطه ی اصلی شما. اما تمامی رازها، چه بزرگ و چه کوچک، تاثیر عمیقی بر شما و ازدواجتان خواهند گذاشت چه خودتان متوجه ان شده باشید یا نه.

رازها در روابط متداول هستند. اما تحقیقات می گویند این پنهان کاری ها می توانند اثرات روانی حتی فیزیکی مضری روی سلامت داشته بشند. رازها تبدیل به مشکل می شوند زیرا ذهن ما به سوی رازی که در سر داریم منحرف خواهد بود و این می تواند باعث کاهش حس سلامت گردد.

راز نگه داشتن از یک شریک عاطفی باعث می شود نسبت به فرد رازدار اعتماد کمتری پیدا کند و این اغاز شروع حلقه ای از آسیب های بی نهایت در رابطه خواهد بود. رازهای مهم اغلب اثراتی منفی روی سلامت دارند و برملا شدن آن ها باعث ایجاد احساس خجالت و حس گناه خواهد شد. تحقیقات می گویند بیان کردن رازهایتان کمک می کند دیگران دیگر ان را مانند یک راز پنهانی ندیده و از این رو اعتاد به نفس شما بالاتر خواهد رفت اما تنها زمانی که فرد اعتراف کننده ببیند کسی که مقابل او حرف زده است واکنش مثبتی از خود نشان داده می باشد.

دانشمندان اغلب در زمینه ی رازها تحقیقات متعددی انجام داده اند. این باور یک نگه داشتن یک راز همیشه باعث آسیب به شما شده و بیان آن همیشه اوضاع را بهتر خواهد کرد شاید زیاد درست نباشد.

بررسی تحقیقات نشان داده اند بیان کردن رازها باعث می شود تا فرد حس بهتری پیدا کند البته تا زمانی که در مورد مطلب ادا شده برخورد سخت و نادرستی با او نگردد. درست شبیه به اینکه اغلب افراد جذب موضوعاتی می شوند که دوست دارند آن را بشنوند، نه اینکه بر اساس تاثیری که ممکن است برای هر فرد ایجاد کنند واکنش داشته باشند.

برای مثال اگر به همسر خود خیانت می کنید شاید بیان آن بتواند به شما کمکی کند اما بهتر است فردی را برای گفتن راز خود انتخاب کنید که در کنار شما و هم عقیده با شما باشد، نه دوستی ر سمت دیگر زمین که عقیده ای کاملا مخالف با شما داشته و در تمام عمر خود تنها یک شریک جنسی داشته است.

شواهد کافی بسیاری برای نتیجه گیری وجود دارد که برای بسیاری از افراد رازها می توانند باعث استرس و اضطراب شده و روی سلامت رابطه شان اثر خواهد گذاشت.

در پایه ای ترین سطح، همه ی ما به دنبال زنده بودن هستیم و با داشتن ارتباط با کسانی که هم سطح ما هستند شانس زنده بودن خود را بیشتر خواهیم کرد. ما وقتی رازی داشته یا با حس طرد شدن توسط دیگران احساس فریب خوردن می کنیم ، این احساسات باعث افزایش انسولین و کورتیزول در بدن خواهند شد و می تواند باعث ضربان قلب و تاثیر روی مغز گردد.

این اثرات به مقدار زیادی به خود فرد بستگی دارند. اگر دروغ گفتن به یک شریک عاطفی یا پنهان کاری و آسیب آن به فرد اضطراب نمی دهد، آن ها این علائم روان شناختی را تجربه نخواهند کرد. بیماران روانی و افراد جامعه ستیز مثلا با دروغ گفتن به دیگران یا پنهان کار بودن اذیت نمی شوند. با این وجود اگر با یک فرد نارسیست در رابطه باشید و رازی داشته باشید شاید ترجیح دهید ان را در ذهن خودتان نگه دارید. بیان کردن رازها برای افراد نرسیست تنها باعث می شود بیشتر برای تخریب شما خود را آماده کنند و این به کیفیت رابطه ی شما برمی گردد.

اما اینکه چطور از نظر عاطفی رازها را مدیریت کنیم روی حس همدلی و برخورد دیگران تاثیر خواهد داشت.

اگر همسرتان چیزی را از شما پنهان می کند این موارد را در او خواهید دید.

پنهان کاری | مرکز مشاوره همکده

اگر مرتبا حس می کنید همسرتان چیزی را از شما پنهان می کند باید به حس خود اعتماد کرده و اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید. لازم نیست همان اول بدترین چیزها را پیش بینی کنید اما نباید به پرچم های قرمز بی توجه نیز بمانید. اگر این اتفاقات تکرار شد قضیه مهم تر خواهد بود.

در این نقطه، زمانی برای صحبت با همسر خود پیدا کنید. برای او توضیح دهید چه کاری کرده است که باعث شده شما به او مشکوک شوید و مستقیما از او بپرسید آیا چیزی وجود دارد که به شما نگفته باشد. سپس به چیزی که بعد اتفاق افتاده است توجه دقیقی داشته باشید.

هدف شما باید داشتن یک مکالمه ی صادقانه باشد، و در کنار ان به واکنش های همسرتان دقت داشته باشید. اگر کسی به نظر می رسد چیزی را از شما پنهان می کند باید انتظار نمایشی بزرگ را از جانب او داشته باشید. انحراف بردن بحث، مهم کردن و عصبانیت همه نمونه هایی از رفتارهایی هستند که یک فرد دروغگو از خود نشان می دهد. اگر همسر شما عصبانی بوده یا حالت تهاجمی داشت مطمئن باشید چیزی در پس این رفتار او وجود دارد.

  • او واکنش زیادی از خود نشان خواهد داد.

 باید واکنش او را پیش خود ارزیابی کنید. اگر همسر شما به سادگی تحریک شده و یا وقتی حرفتان را در این مورد می زنید عصبانی می شود شاید سعی در مخفی کردن چیزی دارد که درون خود پنهان کرده است. گاهی این کار عمدی است و برخی مواقع دیگر یک دفاع بدون هشیاری برای اجتناب از بین چیزی است که حس کرده می باشد.

در این مورد اگر شما بخواهید کمی بیشتر از امروز او بدانید سریعا ترش کرده و واکنش بدی خواهد داشت. اگر شخصیت او همیشه اینطور است شاید چیزی است که شما خبر ندارید شما این حق را دارید که سعی کنید تا چیز بیشتری متوجه شوید.

  •  خیلی مراقب تلفن خود است.

با وجودی که داشتن حریم شخصی در رابطه موضوع قابل قبولی است اما اگر شریکتان به طور ناگهانی موبایل خود ر قفل کرده و پسوردهایش را تغییر داده است باید بدانید نشانه ی بزرگی را می بینید.

اگر برای وسایل الکترونیکی خود پسوردهایی دارد که با شما در میان نگذاشته و طوری وانمود می کند که کارهای اداری انجام می دهد احتمال زیاد سعی در پنهان کردن چیزی شخصی از شما دارد.

کسی که چیزی را پنهان می کند مسلما همان اول نمی پذیرد چه اتفاقی افتاده است اما باید به این تغییر اشاره کرده و ببینید او چطور به شما واکنش نشان می دهد. اگر او حالت دقاعی و تهاجمی گرفت احتمالا چیزی وجود دارد.

  • از نظر عاطفی از شما دور شده است.
پنهان کاری | مرکز مشاوره همکده

شاید متوجه شده باشید ناگهان همسر شما حضور کمتری پیدا کرده و از نظر عاطفی از شما دور شده است. دلیل این اتفاق می تواند هزاران چیز مختلف باشد اما در کل نشان می دهد کاملا با شما روراست نیست.

اغلب افراد خودشان را از رابطه دور می کنند تا این رابطه وسیله ای نشود که موضوع پنهانی برای شریکشان برملا گردد. این کار کاملا بیهوده است – دوری از همسرتان باعث ایجاد فاصله نمی شود بلکه تنها رابطه تان را خراب خواهد کرد.

به همین دلیل وقتی می بینید از شما دور شده اند از ان ها می پرسید چه اتفاقی افتاده. به احتمال کمی بتوانید این شکاف را پر کرده و اطمینان دهید می تواند رازی که دارد را بیان کند.

  • نمی توانید برنامه های او را دنبال کنید.

اگر شما وارد فعالیتی جدید شده یا سعی در تغییر دادن زندگی خود داشته باشید اغلب عادات یا برنامه ی زندگی روزانه ی خود را تغییر می دهید. برای مثال کسی که در مورد خیانت کردن فکر می کند ممکن است عادات ورزشی خود را عوض کند، به عنوان راهی برای دریافت توجه بیشتر.

اما اینکه یک نفر عادت مثبت جدیدی پیدا کند لزوما به این معنا نیست که به شما خیانت می کند، دروغ می گید یا چیزی را پنهان می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر نگرانی هایتان را با همسر خود در میان بگذارید. اگر رابطه ی شما قوی است و همه چیز در ان خوب است ان ها برای صحبت با شما اشتیاق خواهند داشت.

پنهان کاری | مرکز مشاوره همکده
  • زیاد از حد مهربان شده اند.

اینکه ناگهان همسرتان مهربان شده و زیاد به شما می رسد یا برای شما گل و هدیه می خرد شاید چیز بدی به نظر نرسد اما باید ببینید آیا این کار واقعا مرتبط با شخصیت اوست.

این یعنی ان ها به دنبال بهبود رابطه با شما هستند اما می تواند گاه به این معنا باشد که نمی خواهند شما به تغییرات رفتار ان ها مشکوک شوید. برای مثال اگر خیلی دیر به خانه برگردد دسته ای گل برای شما می گیرد تا حواستان را پرت کرده و مانع از سوالات بیشتر شود.

این یک راه شیرین برای پوشاندن کارهایشان است. بنابراین اگر احساس خوبی ندارید به حس خود اعتماد کنید.

  • شما را به خیانت کردن متهم می کنند.
پنهان کاری | مرکز مشاوره همکده

انسان ها می خواهند گناه خود را به گردن دیگران بیندازند، بنابراین یک فرد دروغگو یا خائن ممکن است شما را متهم به چک کردن موبایلش کرده و متهم کند که به او اعتماد ندارید. این کار برای تحریک احساس گناه در شماست تا به ان ها نشان دهد چقدر می توانید و باید به ان ها اعتماد کنید.

و مشابه همین قضیه برای رازهای دیگر وجود دارد. آیا ناگهان شما را متهم به خرج کردن زیاد می کند؟ اگر اینطور است شاید این کاری است که دقیقا خودش انجام می دهد و این تنها راهی برای پوشاندن اشتباهش می باشد.

  • جزئیات را با شما در میان نمی گذارد.
پنهان کاری | مرکز مشاوره همکده

به شکلی مشابه متوجه می شوید همسرتان ناگهان در بخش هایی از زندگی خود که قبلا با شما در میان می گذاشته است مبهم شده.

اگر در مورد روزی که گذرانده از او سوال کنید او به جای اینکه جزئیات را در مورد حس خود یا کارهایی که کرده است بیان کند تنها می گوید خوب بود. اگر بپرسید شب را در کنار دوستانش چطور گذراند به جای گفتن چند داستان کوتاه و خاطره از آن شب تنها می گوید بد نبود. و اگر می خواهید در مورد آینده با هم صحبت کنید از این موضوع اجتناب می کنند، حتی اگر قبلا از برنامه ریزی با هم لذت می بردند.

  • نمی توانند برای تغییرات در برنامه ها توضیحی داشته باشند.

صحبت کردن از تغییرات، برای کسی که چیزی را پنهان کرده است باعث می شود زمان سختی برای توضیح اینکه چرا ناگهان کارهایش متفاوت شده اند داشته باشد. برای مثال شاید تا دیرووقت در محل کار بماند اما برای شا دلایل بیهوده ای بیاورد. و اگر برای چک کردن با او تماس بگیرید به احتمال زیاد خواهید دید تلفن محل کارش را جواب نمی دهد.

اگر او برای شما نتواند دلایل یا جزئیاتی را بیان کند احتمالا چیزی از برنامه ی خود را از شما پنهان می کند و این یعنی کاری را انجام می دهد که نمی خواهد ان را با شما در میان بگذارد.

منابع
fatherly.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا