روش ترک هروئین

هروئین از گیاهی به نام خشخاش یا کوکنار به دست می آید که در مکزیک، آسیا و جنوب آمریکا رشد می کند. این گیاه بسیار اعتیادآور است و در بسیاری از کشورها غیرقانونی شمرده می شود. این ماده می تواند شبیه به پودری سیاه یا قهوه ای باشد و یا حتی سیاه رنگ. نام های دیگر برای این ماده اسب، شکر قهوه ای یا اسمک می باشد. باید در ارتباط با روش ترک هروئین اطلاعات داشته باشید.

هروئین چگونه مصرف می شود؟

اهمیتی ندارد چطور این ماده را وارد سیستم بدن خود می کنید، هروئین بسیار سریع به مغز شما خواهد رسید. اعتیاد به این ماده بسیار سریع و ساده خواهد بود. درست بعد از یک یا دو بار استفاده، دیگر برای شما خیلی سخت خواهد بود تا بتوانید جلوی مصرف خود را بگیرید.

می توانید هروئین را کشیده یا استنشاق کنید اما اغلب اوقات مصرف کنندگان آن را داخل رگ های خود تزریق می کنند تا بتوانند هرچه سریع تر به بالاترین حد از تاثیر برسند. شما ممکن است به سادگی دچار اوردوز شوید و ممکن است توسط سوزن های آلوده دچار عفونت شوید. روش ترک هروئین به این موارد وابسته است.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

هروئین چه تاثیری را در بدن شما ایجاد می کند؟

درست بعد از مصرف هروئین، به سرعت شادی زیاد و احساسات خوب به سراغ شما خواهند امد. سپس برای چند ساعت حس می کنید همه چیز در دنیای اطراف شما کند شده است. شما آرام فکر کرده و ممکن است حتی به سختی بتوانید راه بروید. برخی مصرف کنندگان می گویند شما بعد از مصرف احساس خواهید کرد در رویا و خیالات فرو می روید.

در یکی از بررسی های صورت گرفته روی مصرف کنندگان هروئین، برخی می گویند بعد از مصرف و وقتی نگرانی هایان برطرف شد حس می کنند در پتویی گرم پیچیده شده اند.

این ماده می تواند باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شود. همچنین باعث خارش در برخی افراد خواهد شد. مصرف هروئین باعث می شود پیام های درد را دیگر دریافت نکرده و همچنین هردو ضربان قلب و سرعت تنفس کند خواهد شد. اگر در زمان مصرف دچار اوردوز شدید ممکن است تنفس شما متوقف شده و حتی بمیرید.

افراد زیادی برای درمان اضطراب، نگرانی ها و استرس های دیگر خود هروئین مصرف می کنند. بیماران دریافته اند 75 درصد از مصرف کنندگان دچار مشکلاتی روحی هستند مانند، افسردگی، اختلال کم توجهی بیش فعالی و یا حتی اختلال دوقطبی.

چرا امروزه اغلب افراد از هروئین استفاده می کنند؟

روش ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

روش ترک هروئین به اطلاعات ما وابسته است. در بین سال های اخیر می توان گفت مصرف هروئین چیزی حدود دو برابر شده است.

متخصصان می گویند این موضوع مرتبط با رشد مصرف مسکن هایی مانند ویکودین و اوکسی کانتین است که ان ها نیز از گیاه خشخاش به دست می آیند. کسانی که از این داروها درست استفاده نمی کنند به دنبال ماده ای ارزان تر و قوی تر خواهند رفت. هروئین هردو این خصوصیات را دارد. اما این ماده ی مصرفی خطرناک تر است. هیج راهی وجود ندارد که بتوانید متوجه شوید ماده ی ای که تهیه کرده اید چقدر قوی است و یا با چه چیزهایی مخلوط شده است.

هروئین غیرقانونی می تواند ساده تر از هر ماده ی مسکن دیگری تهیه شود. برای برآورده کردن تقاضای روبه رشد مصرف، قاچاقچیان هروئین اغلب تولید ان را افزایش خواهند داد و مقدار مصرف در تمامی کشورها رو به افزایش است.

عوارض مصرف هروئین چه هستند؟

هروئین با سرعت زیاد وارد مغز شما شده و با گیرنده های مواد افیونی در سلول ها که در نقاط زیادی از بدن قرار دارند، خصوصا ان هایی که باعث حس لذت و درد شده و ضربان قلب فرد، خواب و تنفس را کنترل می کنند.

اثرات کوتاه مدت مصرف

کسانی که هروئین مصرف می کنند حس لذتی زیاد و خوشحالی شدید را تجربه خواهند کرد. با این وجود عوارض رایجی برای مصرف وجود دارد:

 • خشکی دهان
 • خارش شدید
 • کند شدن عملکرد ذهنی
 • احساس گرگرفتگی روی پوست
 • احساس سنگینی در دست ها و پاها
 • نداشتن تعادل درست و ماندن در بین وضعیت هشیاری و نیمه هشیاری

عوارض مصرف طولانی مدت

روش ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

کسانی که هروئین را برای زمانی طولانی مصرف می کنند ممکن است اثرات زیر را تجربه نمایند:

 • بی خوابی
 • بیماری های کبد و کلیه
 • یبوست و انقباضات شکمی
 • مشکلات ریوی مانند ذات الریه
 • عفونت بافت قلب و دریچه های ان
 • عدم کارکرد جنسی درست برای مردان
 • نامنظم شدن سیکل قاعدگی برای زنان
 • از بین رفتن رگ ها در کسانی که هروئین را تزریق می کنند.
 • ورم های چرکی (بافت های ملتهبی که با چرک پر شده اند.)
 • اختلالات روانی مانند افسردگی و اختلال شخصیتی ضد اجتماعی
 • آسیب دیدن به بافت های داخل بینی برای کسانی که ماده را استنشاق می کنند.

اثرات قوی دیگر

هروئین اغلب شامل مواد اعتیاداور است، مانند قند، نشاسته و شیرخشک که می تواند رگ های خونی را بسته و منجر به اسیب های دائمی برای ریه ها، کبد، کلیه ها یا مغز شود. همچنین شریک شدن تجهیزات تزریق و داشتن قدرت قضاوت ضعیف بر اثر مصزف می تواند خطر بیماری های عفونتی مانند HIV و هپاتیت را زیاد کند.

آیا بر اثر مصرف هروئین ممکن است اوردوز ایجاد شود؟

بله، فرد ممکن است بر اثر مصرف اوردوز کند. اوردوز هروئین زمانی اتفاق می افتد که فرد مقدار کافی از این ماده را مصرف کرده باشد که منجر به واکنشی تهدیدآمیز برای زندگی فرد یا مرگ شود. اوردوز هروئین در سال های اخیر بیشتر شده است.

وقتی فرد بر اثر مصرف هروئین اوردوز می کند اغلب تنفس او کند شده یا متوقف می شود. نتیجه می تواند مقدار اکسیژنی که به مغز می رسد را کاهش دهد، شرایطی که هیپوکسی نامیده می شود. هیپوکسی می تواند اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت ذهنی داشته و اثراتی روی سیستم عصبی برجا بگذارد، از جمله کما و آسیب های دائمی به مغز.

اگر فکر می کنید کسی هروئین مصرف می کند باید چه کار کرد؟

کسی که از هروئین استفاده می کند شاید معتاد دیده نشود. او ممکن است تنها خواب الود دیده شود. اعتیاد اغلب چیزی است که فرد در عین مصرف بازهم آن را نمی پذیرد.

اکر فکر می کنید یک دوست یا عضوی در خانواده ی شما از هروئین مصرف می کند منتظر نمانده و امید دارد که شرایط بهتر خواهد شد. باید فورا در این مورد اقدام کرد. هرچه زوتر فرد کمک های لازم را دریافت کند بهتر است.

اعتیاد به هروئین قابل درمان است. با فردی متخصص در مورد اعتیاد به الکل و استقلال دارویی مشورت داشته باشید تا خدمات مرتبط را در نزدیکی خود پیدا کنید.

اگر فرد می کنید کسی دچار اوردوز شده است فورا با اورژانس تماس بگیرید. درمان لازم است فورا و در عرض چندین دقیقه دریافت شود. داروهای مناسب، اگر فوری دریافت شوند، می توانند اثرات هروئین را معکوس سازند. در حقیقت درمانی تجویز شده است که می تواند برای اعضای خانواده یا دیگر افراد مراقب فرد بیمار استفاده شود تا برای درمان فردی که می دانید یا شک دارید به هروئین اعتیاد دارد استفاده کند. اوردوز هروئین با کاهش تنفس و ضربان قلب شناخته می شود و همچنین از دست دادن هشیاری فرد.

روش ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

نشانه هایی که معتاد به مصرف هروئین هستید.

اگر از هروئین استفاده می کنید اما مطمئن نیستید معتاد باشد باید بدانید شما تنها نیستید. اعتیاد به این ماده سریع ایجاد می شود و در اغلب موارد فرد معتاد حتی متوجه بروز ان نمی شود. خانواده و دوستان اغلب در کنار ایستاده و بدون هیچ کمکی مشاهده می کنند که فردی که دوستش دارند بیشتر و بیشتر در اعتیاد فرور رفته و بعد تعجب می کنند برای اجتناب از این کار باید چه کنند. شناختن علائم اعتیاد به هروئین می تواند به خانواده ها کمک کند بتوانند فرد عزیز خود را وارد درمان های موثر برای اعتیاد کنند، در نتیجه افراد معتاد می توانند مسیر بهبود را شروع کنند.

در زمان مصرف هروئین نگاهی به کارها و افکار خود کنید. آیا حس می کنید در تمام طول روز باید به این ماده دسترسی داشته باشید؟ آیا فکر می کنید برای آرامش یا برخورد با مشکلات و استرس به هروئین نیاز دارید؟ اگر جواب شما به هریک از این سوالات مثبت است احتمالا به هروئین اعتیاد دارید. نشانه های دیگر اعتیاد به هروئین شامل عدم توانایی برای ترک و فکر کردن مکرر در مورد اینکه چطور می توانید هروئین بیشتری را دریافت کنید. مثلا مرتبا برای دریافت هروئین پیش کسانی می روید که دوستشان ندارید یا به آن ها بی اعتمادید ، از خانواده ی خود برای تهیه ی پول خرید هروئین دزدی می کنید و یا حتی مغازه می زنید.

دریافت کمک برای اعتیاد و روش ترک هروئین

اعتیاد به هروئین یک بیماری است و یک اعتیاد را نمی توان بعد از مصرف در حالت عادی کنار گذاشت. تعداد اندکی که خودشان موفق می شوند بیشتر در خطر بازگشت دوباره به مصرف قرار دارند زیرا این ماده ی خطرناک قوی و به شدت اعتیاد اور است. برای توقف موفق مصرف هروئین نیاز به درمان های تخصصی دارید اما هروئین به همه ی درمان ها پاسخ نخواهد داد. برای موفق بودن درمان، باید برای فرد مناسب باشد. دو نوع گزینه ی درمانی داریم: بستری و درمان سرپایی. همچنین برنامه های درمانی هستند که نیاز به تلاش های جامع تری دارند، خصوصا برای زنان و نوجوانان، و همچنین تجهیزات درمانی که به افراد کمک می کند بیشتر به این ماده معتاد هستند.

مراکز سم زدایی و درمان های روش ترک هروئین

روش ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

اولین گام برای ترک هروئین رفتن به یک مرکز درمانی تخصصی است که می تواند درمانی را برای علائم ترک داشته باشد. در طول دوازده ساعت بعد از ترک هروئین بدن شما علائم ترک را تجربه خواهد کرد که می تواند در حدود دو روز تا دو هفته ادامه داشته باشد. متداول ترین علائم ترک عبارتند از:

 • تعریق
 • بی خوابی
 • خرخر و عطسه
 • بی قراری و خارش
 • تب، حالت تهوع و لرز
 • اسهال و دردهای شکمی

همچنین ترک هروئین علائمی روانی و ذهنی خواهد داشت که شامل تغییرات خلقی، اضطراب، افسردگی و حتی فکر به خودکشی می شود. در مراکز تخصصی ترک فرد متخصص درمانی می تواند داروهایی را برای بیمار تجویز نماید تا علائم ترک را قابل تحمل تر نماید.

روش ترک هروئین و درمان آن

روش ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

رنج درمان ها شامل داروها و رفتاردرمانی است که برای کمک به کسانی که قصد ترک هروئین را دارند موثر خواهد بود. بسیار مهم است که هر درمان متناسب با نیازهای هر فرد بیمار انتخاب شود.

برخی داروها به ترک هروئین کمک می کنند مانند متادون. آن ها همان دریافت کننده های ماده های افیونی در مغز که برای هروئین هستند را به هم متصل می سازند، اما ضعیف تر از ان و باعث کاهش علائم ترک می شوند. درمان دیگر  داروی نالتروکسن است که گیرنده ها را مسدود کرده و از تاثیر کردن داروهای افیونی جلوگیری می کند. از انجایی که برای درمان با نالتروکسن نیاز به سم زدایی کامل وجود دارد و شروع درمان در بین مصرف کنندگان فعال سخت است اما اگر سم زدایی کامل ابشد هردو داروها موثر خواهند بود.

رفتار درمانی برای اعتیاد به هروئین شامل روش های درمان رفتار شناختی است. درمان رفتار شناختی کمک می کند بیمار رفتارهای مرتبط با استفاده از مواد را تنظیم کند و کمک می کند به طور موثری استرس و محرک ها کاهش یابند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
drugabuse.govwebmd.comaddiction-treatment.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا