برخورد با عوارض ترک هروئین

اگر برای مدتی از هروئین استفاده کرده باشید. چه در فواصل معینی باشد یا تنها برای تفریح یا به آن وابسته شده باشید. دوست دارید بدانید اگر مصرف هروئین را کنار بگذارید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و عوارض ترک هروئین چه هستند. برخورد با عوارض ترک هروئین مهم است.

وابستگی به هروئین چطور ایجاد می شود؟

وقتی یک نفر از هروئین استفاده می کند به آن وابسته شده و باعث فعال شدن گیرنده هایی در مغز خواهد شد. این عمل باعث تحریک یک فرایند زیست شیمی در بدن می شود که شبیه به همان فرایندی است که وقتی احساس لذت بخشی را تجربه می کنید دارید. مثل خوردن غذاهای لذیذ و رابطه ی جنسی. این احساسات باعث می شوند فرد بخواهد بارها و بارها از این ماده استفاده کند.

در ابتدا مصرف مکرر هروئین با فعال کردن سیستم پاداش دهی در مغز تقویت می شود. اما به مرور زمان افراد زیادی برای وابستگی روانی و اجتناب از عوارض ترک به مصرف هروئین ادامه می دهند.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

به مرور که فرد به مصرف هروئین ادامه می دهد تاثیر دارو که تحریک کردن گیرنده های مواد دارای تریاک می باشد کاهش خواهد یافت. خصوصا با ایجاد مقاومت در بدن، مغز کمتر به این ماده واکنش نشان خواهد داد.از این رو فرد نیاز به مقدار بیشتر و دوزهای بالاتری دارد تا همان حس قبل را تجربه کند. بعلاوه در نقطه ای بعد از مصرف مکرر، مغز مصرف کننده تنها وقتی شروع به فعالیت عادی می کند که هروئین در سیستم بدن وجود داشته باشد.

ترک هروئین و برخورد با عوارض ترک هروئین

برخورد با عوارض ترک هروئین

اگر به هروئین معتاد شده باشید به احتمال بیشتری با کنار گذاشتن آن علائم ترک را تجربه خواهید کرد اما عوارض ترک می تواند تنها بعد از مصرف زیاد ایجاد شود. ترک اولیه ی هروئین می تواند بر اساس زمان و میزان مصرف متغیر باشد و اغلب علائم ترک بعد از 6 تا 12 ساعت از آخرین دوز مصرفی آشکار می شوند، در یک تا سه روز به اوج می رسند و بعد از 5 تا 7 روز به تدریج از بین می روند. با این وجود برخی مصرف کننده ها هفته ها یا ماه ها علائم ترک را تجربه می کنند که با نام سندروم علائم بعد از ترک یا  PAWSشناخته می شود.

تجربه ی هر فرد از ترک هروئین متفاوت است اما مشکلاتی هستند که در اینجا آورده شده اند.

بیایید به مصرف هروئین مانند قرض کردن مقداری پول فکر کنیم- وقتی در اوج مصرف هستید حس خوبی خواهید داشت اما حس شما در زمان بدهی داشتن شبیه حسی است که با عوارض ترک ایجاد می شود. این پاسخ بخشی از روشی است که بدن شما برای حفظ هم ایستایی ( حفظ شرایط پایدار داخل خود ) حفظ می کند. وقتی قبض های خود را می پردازید می توانید به طور طبیعی حس خوبی داشته باشید.

تمایل به مصرف هروئین

اغلب افرادی که از تجربه ی مصرف هروئین دور می مانند میل شدیدی به مصرف بیشتر دارند. این حس در بین تمام افرادی که به مواد مختلف معتاد هستند رایج است. بخشی از این تمایل برای از بین بردن علائم ناشی از ترک است و بخشی از آن تمایل به تجربه ی دوباره ی حس لذت بخش در اوج بودن با مصرف هروئین.

تغییرات خلقی و برخورد با عوارض ترک هروئین

برخورد با عوارض ترک هروئین

احساس افسردگی، اضطراب یا زودرنجی که با نام تغییرات خلقی ملال یا dysphoric mood شناخته می شود بخشی عادی از فرایند ترک هروئین بوده و برای رضایتی است که شما در طول مصرف زیاد هروئین تجربه کرده بودید. حتی بدون وجود یک گذشته ی سخت، این تغییرات خلقی مورد انتظار هستند اما افراد زیادی از هروئین استفاده می کنند تا احساسات مربوط به خشونت های گذشته را از بین ببرند. این یکی از دلایلی است که در زمان ترک هروئین باید حتما یک حمایت عاطفی داشته باشید.

با وجودی که اغلب این احساسات در طول ترک شدید هستند با گذشت مرحله ی اولیه، عوارض ترک شدت کمتری خواهند یافت. اگر از امکانات درمانی استفاده می کنید باید بیشترین حمایت را داشته و سعی کنید بیشترین پشتیبانی که در جامعه می توانید داشته باشید را دریافت کنید.

برخورد با عوارض ترک هروئین | مرکز مشاوره همکده

دردها

یک بخش ازعملکرد هروئین مسدود کردن مسیرهای درد در بدن است. وقتی هروئین از شما گرفته می شود این تاثیر معکوس شده و شما حس درد خواهید داشت، خصوصا در پاها و کمر، و حساسیت بیشتری به درد پیدا خواهید کرد.

 

جمع شدن مایعات در بدن و برخورد با عوارض ترک هروئین

وقتی در دوران تجربه ی علائم ترک هروئین هستید شاید تولید زیاد مایعات در بدن را داشته باشید. مانند تعریق، اشک یا آبریزش بینی. همچنین متوجه می شوید انتهای موهای شما سیخ می شوند. در کنار دیگر  علائم فیزیکی ناشی از ترک، بدن با این روش تعادل خود را برمی گرداند.

اسهال و دردهای شکمی

یک واکنش طبیعی بدن به ترک اسهال یا شل شدن، آبکی شدن و  دفعات مکرر مدفوع است. شاید این ها با دردهای شکم یای همراه باشند که بر اثر اسپاسم در دستگاه گوارشی ایجاد می شود. ناراحتی از دردهای شکمی و ترس از داشتن ادرارهای بی اختیار باعث می شود روال عادی خود را ادامه ندهید.

حالت تهوع و استفراغ

اگرچه این علائم شما را مضطرب خواهند کرد اما حالت تهوع و استفراغ بخش هایی عادی از ترک هروئین هستند. این حس شما را ناراحت کرده، میل به غذا را از بین برده و باعث می شود مجبور باشید مرتبا نزدیک دستشویی بمانید.

برخورد با عوارض ترک هروئین – تب

برخورد با عوارض ترک هروئین

تب به معنای بالا رفتن دمای بدن است. دمای بدن هر فرد از فرد دیگر متفاوت می باشد و همچنین به فاکتورهایی مانند زمان روز و چرخه ی قاعدگی بستگی دارد اما در کل دمای بالاتر از 37.2 تا 37.5 درجه ی سانتی گراد در بزرگ سالان تب نامیده می شود. تب راهی است که بدن با بیمارهای ها و عفونت ها مبارزه می کند اما زمانی که در حال ترک هروئین هستید تب به عنوان راهی برای مبارزه با عفونت ها نخواهد بود، در نتیجه ممکن است برای کنترل آن با مشکل مواجه شوید.

بی قراری و مشکلات خواب

کسانی که در حال ترک هروئین هستند اغلب بی قراری را تجربه می کنند. که با اضطراب و بی خوابی نیز همراه بوده و می تواند باعث شود فرد احساس پریشانی داشته باشد. عوارض ترک هروئین اغلب باعث مشکلات خواب می شود. خصوصا بی خوابی (مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن.) خمیازه های مکرر نیز متداول است.

کمک های پزشکی برای برخورد با عوارض ترک هروئین

در حالی که اغلب افراد در طول ترک هروئین از کمک های پزشکی مناسبی بهره می برند. اما به دلایل متعددی شرایط برای برخی اینطور نخواهد بود. یک دلیل این است که آن ها باور ندارند هیچ چیز بتواند بیشتر از هروئین یا مواد مخدر کمک کند. حس بهتری داشته باشند. با این وجود داروهایی که توسط پزشک تجویز می شوند می توانند به کاهش ناراحتی های ترک هروئین کمک کنند. درنتیجه در صورت امکان در اولین فرصت قبل یا بعد از شروع ترک نزد یک پزشک بروید.

با وجودی که برخی افرادی که در حال ترک از متادون بوده اند گفته اند طب سوزنی برای آن ها مفید بوده است اما برای تایید طب سوزنی به عنوان یک درمان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
verywellmind.comdeserthopetreatment.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا