عوامل افت تحصیلی

امروز قصد داریم عوامل افت تحصیلی در دانشجویان را بیان کنیم. دانشگاهیان در آموزش و پرورش همه علت را در مورد مطالعه و استدلال می دانند. در واقع افت تحصیلی شامل کارهایی است که در مدارس ، کالج ها و دانشگاه ها انجام می شود. موفقیت شما در دانشگاه به میزان دانش عملی شما بستگی دارد. والدین همیشه از فرزندان خود انتظاراتی دارند. به همین دلیل دانشجویان و دانش آموزان برای عملکرد خوب در دانشگاه و مدرسه با فشار اضافی مواجه هستند.

مدارس، کالج ها و دانشگاه ها هنوز هم نقشی اساسی در موفقیت دانشجویان دارند. اگر نمی توانید برای افت تحصیلی خود از تکنیک های خاص استفاده کنید، بهترین کار مراجعه به مرکز مشاوره همکده، اولین و بزرگترین مرکز مشاوره می باشد. شما می توانید از خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی استفاده کنید.

افت تحصیلی در بین دانشجویان و دانش آموزان

دانشگاه ها و مدارس نقش مهمی در موفقیت دانشجویان و دانش آموزان دارند. به گفته یک سری از محققان، دانشجویان با معدل های بالاتر در آموزش عالی همیشه فرصت بهتری برای حرفه های مختلف دارند. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان و روان شناسان، دانش آموزانی یا دانشجویانی که دارای تحصیلات سطح بالا با نمرات بالا هستند همیشه شانس بیشتری برای استخدام دارند. بعلاوه ، آن ها همیشه فرصتی برای دریافت حقوق های بالا تر، و پیشرفت بیشتر در شغل خود دارند. توجه داشته باشید که امروزه ، نحوه آموزش به محصلین تغییرکرده است.

به طوری که این روزها دانش آموزان مفهوم برنامه درسی خود را حفظ نمی کنند. آنها در حال درک فن آوری ها و مهارت های جدید و افزایش دانش خود برای رقابت و آماده بودن برای آینده هستند. به این ترتیب ، دانش آموزان با نمره علمی بالا همیشه گزینه های زیادی برای انتخاب در مراحل مختلف زندگی خود دارند.  اما این نکته را در نظر داشته باشید که به دست آوردن نمرات بالا در دانشگاه یا مدارس  برای دانشجویان یا دانش آموزان آسان نیست ، همانطور که در بالا اشاره کردیم دانشجویان به علت انتظارات والدین خود دچار فشار های بسیار زیادی هستند. همچنین گزینه ها و عوامل بسیار زیادی وجود دارد که دلیل اصلی افت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان  است.

چرا با وجود تلاش کافی نتیجه حاصل نمی شود؟!

سوال اصلی و دغدغه مهمی که برای همه افراد به خصوص محصلین و خانواده ها به وجود می آید این است که، چرا بیشتر دانش آموزان یا دانشجویان با وجود تلاش کافی خود برای درس خواندن  نتیجه نمی گیرند؟ چرا با وجود زمان کافی برای آماده شدن برای امتحانات و انجام بهترین کار ها در نهایت نتایج مطلوبی را کسب نمی کنند؟ همان طور که اشاره شد، دانش آموزان و دانشجویان با موفقیت تحصیلی فرصت های بسیاری برای انتخاب های آینده خود دارند.

عدم موفقیت آغاز تعداد زیادی از مشکلات روحی و روانی در دنیای انسان است. به خصوص هنگامی که ما در مورد دانشگاهیان صحبت می کنیم. در نقطه دیگر از دانش آموزان انتظار می رود تعداد زیادی از امتحانات را قبول شوند. آزمایشات و تکالیف بسیاری را هم برای اثبات توانایی علمی و توانایی یادگیری خود انحام دهند. اما زمانی که فشار بر روی آن ها زیاد می شود چه اتفاقی می افتد؟ عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به عدم موفقیت دانش آموزان در دبیرستان ها شود. بعضی از اینها عوامل داخلی هستند در حالی که برخی دیگر عوامل خارجی و بیرونی هستند.

دلایل و عوامل افت تحصیلی

یک مطالعه برای بررسی عواملی که باعث افت تحصیلی دانشجویان می شوند انجام شد.  عموما علل افت تحصیلی در بین دانشجویان به دلایل زیر بود:

 • محیط یادگیری
 • عوامل اقتصادی اجتماعی
 • وضعیت مالی
 • آموزش والدین
 • روش تدریس
 • دلایل علمی ، آموزشی و انگیزشی
 • دلایل فیزیولوژیکی ، عصبی و شناختی

حال ببینیم هر کدام از این عوامل چه جزئیاتی در روند تحصیل دارند؟!

عوامل سازمانی داخلی

شامل اجزای خاصی هستند که این اجزا عبارتند از:

 • روش تدریس
 • خصوصیات معلم
 • روش ارزیابی
 • پشتیبانی نوشتاری آموزشی از دانشجویان
 • ارائه تکالیف آنلاین به جای افراد
 • امکانات کتابخانه ای

تاثیر معلم و استاد بر موفقیت علمی

تلاش جمعی از دانش آموزان ، معلم ، مدیر مدرسه و دولت برای دستیابی به استانداردهای کیفی مطلوب  و دستیابی به یک آموزش با کیفیت لازم است. مدرسه باید امکانات خاص و وضعیت مطلوب را فراهم کند تا تلاش های گروه های مختلف دانش آموزی را تسهیل کند. یک معلم نقش مهمی در عملکرد تحصیلی دانش آموزان دارد. دانش آموزان از معلمان انتظار دارند تمام تلاش خود را برای گسترش دانش انجام دهند.

آنها با ارائه دانش ، مهارت ها ، ارزش ها و دیدگاه های مربوط به علم، تکنیک های یادگیری را بهبود می بخشند. به دلیل وجود مکان ها و کلاسهای درسی بزرگ و مدارک علمی معلمان و استادان ، کیفیت آموزش متأثر از معلمان تحت تأثیر قرار می گیرد. کمبود قابل توجه کارکنان آموزشی می تواند مشکل اصلی در جهت ارائه آموزش با کیفیت باشد کیفیت آموزش نیز تحت تأثیر زمانی است که معلم نماینده دانش آموزان است. گاهی اوقات ، یک ساعت زمان برای پوشش دادن یک موضوع کافی نیست ، بنابراین معلم باید یک تکلیف آنلاین را انتخاب کند تا دانش آموزان بتوانند به راحتی مشکلات خود را برطرف کنند. انواع مختلف روشهای مورد استفاده برای ارزیابی نیز تأثیر مستقیم بر دانشجویان و دانش آموزان دارنا

عوامل فردی از عوامل افت تحصیلی

شامل اجزای خاصی هستند که بر تحصیلات تاثیر دارد. این اجزا عبارتند از:

 • داشتن یک هدف
 • الهام
 • قاعده مند بودن برای کلاس
 • آمادگی کافی
 • وضعیت سلامت روحی و جسمی دانش آموز.

تمرکز و اثر آن بر محصلان

رفتن به کلاس برای حضور در کورس درسی یا ماندن در کتابخانه از طلوع خورشید تا غروب ممکن است به معنای پیوستن دانش آموز به یک مطالعه جدی باشد. اما اگر فرد نتواند تمرکز خود را نسبت به تحصیل متمرکز کند، مشکلاتی برای او پدید می آید. بنابراین ، آمادگی کافی در اینجا باید میزان تمرکز بدن ، روح و روان باشد که در ساعات مطالعه اعمال می کند. به عبارت دیگر ، دانش آموز ضمن آماده شدن برای امتحان ، باید ذهن خود را در روند مطالعه قرار دهد. این وظیفه تعهد ، جدیت و تمرکز بر میزان جدی بودن دانش آموز نسبت به امتحانات است.

دانشجو باید مرتباً تلاش کند و نباید صرفاً به منظور دریافت حضوری در کلاسها شرکت کند. هدف رسیدن به کلاس باید یادگیری چیزهای جدید باشد. جلسات تعاملی و کمک به نوشتن مقالات دانشگاهی برای درک نکات و ایده های مختلف کاملاً مفید است.

عوامل عملکرد ضعیف محصلان

مطالعه یعنی یادگیری و درک آنچه باید با تمرکز کامل انجام شود. انگیزه ، علاقه به زمینه تحصیل و اعتماد به نفس نیز از عوامل مهم افت تحصیلی است. اگر دانش آموز علاقه یا کمبود موضوعی را که می خواند نداشته باشد ، احتمال عملکرد ضعیف وجود دارد. برنامه ریزی از قبل عامل دیگری است که بر عملکرد تحصیلی دانشجویان تأثیر می گذارد. به این معنی که جدول زمانی تهیه کنید و برنامه درسی را از قبل بپوشانید.

عامل سازمانی خارجی از عوامل افت تحصیلی

این عوامل شامل مولفه هایی هستند که عبارتند از:

 • سطح تحصیلات والدین
 • رفتار والدین
 • وضعیت اجتماعی خانواده
 • چشم انداز تجاری

تاثیر وضعیت اجتماعی خانواده

فرزندان خانواده های دارای وضعیت اقتصادی – اجتماعی پایین به محیط تحصیل مناسب در خانه خود دسترسی ندارند که در نهایت بر پیشرفت تحصیلی آنها تأثیر منفی می گذارد. علل افت تحصیلی در بین دانش آموزان متعلق به خانواده های طبقه پایین ، نبود زمینه فرهنگی است.

اثرات سطح تحصیلات والدین بر موفقیت محصلان

استانداردهای آموزشی والدین و عملکرد آنها در نتایج آموزشی فرزندان آنها تأثیر دارد. مطالعات ثابت کرده است که سطح تحصیلات دانش آموزان موفق بیش از سطح تحصیلات والدین دانش آموزان ناموفق است. والدینی که تحصیلات عالی دارند ، مطلوب ترین محیط را برای تحصیل فرزندان خود فراهم می کنند ، این انگیزه لازم را برای حرکت به سمت جلو برای تحصیلات عالی فراهم می کند. بنابراین، تحصیلات و درآمد خانواده یک عنصر مهم در تعیین موفقیت دانش آموزان است و تا زمانی که کودک در آموزش شرکت می کند ، تحصیلات خود را ادامه می دهد.

نمرات پایین می تواند نتیجه وضعیت اقتصادی بد دانش آموزباشد. با این حال ، اگر رفتار مثبتی را در پیش بگیرید و نیازهای اساسی او را برآورده کنید ، می توان از این کار جلوگیری کرد و همچنین هزینه های مدرسه وی را والدینش بلافاصله پرداخت می کنند. مهمترین وظیفه یک سیستم آموزشی، آماده سازی دانش آموزان برای کسب دانش و مهارت برای ورود به جامعه است. بنابراین، شناسایی عوامل مهم برای پیشرفت تحصیلی و عوامل اختلال زا در آنها بسیار مهم است.

نتیجه گیری عوامل افت تحصیلی

توجه بیشتر به برنامه درسی ، عوامل مرتبط با معلمان ، بهبود اعتماد به نفس دانش آموزان و محیط یادگیری مناسب می تواند علاوه بر جلوگیری از اتلاف منابع ، از افت تحصیلی دانش آموزان نیز جلوگیری کند. علاوه بر این ، جلسات تعاملی می تواند برای دانشجویان و دانش آموزان ترتیب داده شود تا مفاهیم پنهان خود را در مورد محیط دانشجویان یا دانش آموزان و کمبودهای دانشکده یا مدرسه که برای رشد آن ها مورد نیاز هستند ، کشف کنند. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم که علل افت های تحصیلی محصلین به یک شخص وابسته نیستند.

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. اکنون  با مطللعه این مقاله ممکن است در مورد دلایل افت تحصیلی اطلاعات دقیقی کسب کرده باشید. صدها روش برای بهبود عملکرد تحصیلی دانش آموزان وجود دارد. اساسی ترین روش توجه به برنامه درسی ، افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان و مهمترین آنها ترتیب منابع کافی برای دانشجویان است. مدرسه و دانشگاه ها همچنین می توانند برخی از جلسات برای رفع مشکلات محصلین را ترتیب دهند که بهترین راه برای کشف نیازهای دانش آموز است.

منابع
statanalytica.comciencedirect.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا