دی هیدروتستوسترون چه فوایدی دارد؟

دی هیدروتستوسترون یا DHT چیست؟

دی هیدروتستوسترون نقش های زیادی در بدن دارد. جدا از تولید موهای جدید، این ماده به نوعی با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (شایع ترین علت انسداد ادراری) یا بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات در ارتباط است.

DHT یک استروئید جنسی است یعنی در غدد جنسی تولید می شود. همچنین یک هورمون آندروژن می باشد.

آندروژن ها مسئول خصوصیات بیولوژیکی مردان هستند، از جمله داشتن صدایی کلفت تر، موهای بدن یا افزایش حجم ماهیچه ها. در طول رشد جنین DHT نقش مهمی در رشد غدد پروستات و آلت تناسلی دارد.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس
نکته قابل توجه

در مردان آنزیم 5-AR مسئول تبدیل تستوسترون به DHT در پروستات و بیضه ها می باشد. بیش از 10 درصد از تستوسترون در حالت عادی به DHT تبدیل می شود.

DHT قوی تر از تستوسترون است. این ماده همان سمت و سوی تستوسترون را دارد اما ساده تر عمل می کند. از این رو برای مدت طولانی تری باقی خواهد ماند.

دی هیدروتستوسترون چطور کنترل می شود؟

دی هیدروتستوسترون چه فوایدی دارد؟

میزان هورمون دی هیدروتستوسترون موجود در بدن در هر روز بستگی به مقدار تستوسترون موجود دارد. وقتی سطح تستوسترون افزایش می یابد بیشتر آن تبدیل به دی هیدروتستوسترون خواهد شد و در نتیجه سطح دی هیدروتستوسترون نیز افزایش خواهد یافت.

کنترل کردن سطح دی هیدروتستوسترون در بدن با کنترل تولید تستوسترون ممکن خواهد بود و این نیز توسط هیپوتالاموس و غدد هیپوفیز کنترل می گردد. در واکنش به کاهش سطح تستوسترون (و در نتیجه کاهش مقدار دی هیدروتستوسترون) هیپوتالاموس هورمون آزادسازی گنادوتروپین را تولید می کند که به سمت غدد هیپوفیز رفته و آن را تحریک به تولید و آزادسازی هورمون لوتئینه کننده می کند. این هورمون ها داخل جریان خون رفته و از انجا به سلول هایی در بیضه ی مردان یا تخمدان زنان می روند و آن ها را تحریک تولید تستوسترون بیشتر می کند. با افزایش سطح تستوسترون در بدن، بیشتر آن تبدیل به دی هیدروتستوسترون خواهد شد در نتیجه مقدار این هورمون نیز بالاتر می رود.

نکته قابل توجه

با زیاد شدن سطح تستوسترون و دی هیدروتستوسترون در جریان خون، میزان تولید هورمون آزادکننده ی گنادوتروپین نیز افزایش یافته و در نتیجه تولید هورمون لوتئینه کننده توسط غدد هیپوفیز نیز زیاد می شود. سطح تستوسترون (و در مقابل دی هیدروتستوسترون) کاهش خواهند یافت، در نتیجه این واکنش منفی کم شد و هیپوتالاموس به ترشح هورمون گنادوتروپین ادامه می دهد.

اثرات دی هیدروتستوسترون

موهای روی سر بدون وجود دی هیدروتستوسترون رشد می کنند اما موهای زیربغل، ناحیه ی شرمگاهی و ریش بدون وجود این آندروژن رشد نخواهند کرد.

کسانی که عقیم شده یا کمبود 5-AR را دارند الگوهای طاسی مردانه را تجربه نخواهند کرد اما در نقاط دیگر از بدن خود موهای کمی دارند.

بنا به دلایلی که درست درک نشده است DHT برای رشد بیشتر موهای بدن لازم است اما برای رشد موهای سر مضر خواهد بود.

نکته قابل توجه

فرض بر این است که DHT متصل به گیرنده های آندروژن در فولیکول های مو می باشد. بنا به مکانیسمی شناخته نشده این ماده گیرنده ها را تحریک به شروع روال مینیاتوری سازی کردن می کند.

در سال 1998 تحقیقات نشان دادند هردو پوست و فولیکول ها در یک پوست سر طاس دارای سطح بالاتری از گیرنده های آندروژن نسبت به پوست سر بدون الگوی طاسی می باشند.

برخی دانشمندان باور دارند برخی افراد از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد انتقال سطح عادی از اندروژن ها در جریان خون می باشند، خصوصا DHT. این ترکیب از فاکتورهای هورمونی و ژنتیکی می توانند توضیح دهند چرا برخی افراد نسبت به دیگران بیشتر مستعد از دست دادن موهای خود هستند.

DHT چه کاری انجام می دهد؟

DHT از تستوسترون به دست می آید. تستوسترون هورمونی است که در هردو مردان و زنان وجود دارد. این هورمون و DHT آندروژن هستند یا هورمون هایی که وقتی به سن بلوغ می رسیم باعث ایجاد خصوصیات مردانه می شوند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • صدایی بم
 • افزایش موی بدن و حجم ماهیچه
 • تغییر در نحوه ی ذخیره شدن چربی در بدن
 • رشد آلت تناسلی و بیضه با شروع تولید اسپرم

با زیادتر شدن سن، تستوسترون و DHT فواید زیادی برای بدن به همراه خواهند داشت، مانند حفظ توده ی بدنی و بهبود وضعیت سلامت جنسی و باروری.

مردان اغلب تستوسترون بیشتری در بدن خود دارند. حدود ده درصد از تستوسترون در تمام بزرگسالان با کمک آنزیمی به نام 5-AR به DHT تبدیل می شود.

نکته قابل توجه

از آنجایی که آزادانه 5-AR در جریان خون می گردد می تواند با گیرنده های فولیکول های مو روی پوست سر ارتباط داشته و باعث شکنندگی یا کاهش توانایی ان ها برای حمایت از موهایی سالم شود.

و البته آسیب های ناشی از DHT می تواند فراتر از موهای شما باشد. تحقیقات DHT، خصوصا سطح بالاتر از حد عادی این هورمون، را در ارتباط دانسته اند با:

]دی هیدروتستوسترون چه فوایدی دارد؟
 • سرطان پروستات
 • بزرگ شدن پروستات
 • بیماری های قلبی کرونری
 • بهبود کند پوست بعد از جراحی

پایین بودن سطح DHT

بالا بودن سطح هورمون DHT می تواند خطر برخی مشکلات را افزایش دهد اما کم بودن زیاد ان در سنین بلوغ نیز باعث ایجاد مشکلاتی در رشد جنسی فرد خواهد شد.

مقدار کم DHT می تواند ظهور بلوغ در اکثر جنسیت ها را به تاخیر بیندازد. البته به نظر می رسد مقدار کم این هورمون زیاد روی زنان تاثیری نداشته باشد اما در مردان مقدار کم DHT می تواند باعث مشکلاتی شود، از جمله:

 • افزایش خطر رشد تومورهای بدخیم در پروستات
 • رشد دیرهنگام یا ناکامل اعضای جنسی مثل آلت تناسلی یا بیضه ها
 • تغییرات در توزیع چربی، باعث بروز مشکلاتی مانند بزرگ شدن سینه ها در مردان

دی هیدروتستوسترون چه فوایدی دارد؟ | مرکز مشاوره همکده

اگر دی هیدروتستوسترون در بدن زیاد باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مقدار زیاد از دی هیدروتستوسترون، اغلب باعث تولید زیاد تستوسترون می شود و روی مردان و زنان اثرات متفاوتی خواهد داشت. اغلب مقدار این هورمون قبل از شروع دوران بلوغ زیاد نخواهد شد. همچنین در مردان بالغ با دی هیدروتستوسترون زیاد شاهد تغییرات قابل تشخیصی نخواهید بود. زنانی که دارای سطح بالای هورمون دی هیدروتستوسترون در بدن خود هستند شاهد موهای زیاد در صورت، بدن و ناحیه ی شرمگاهی بودن، قاعدگی های ماهانه شان متوقف شده و جوش های پوستی افزایش می یابد. تغییرات غیرعادی در اندام تناسلی زنان می تواند بر اثر سطح بالای دی هیدروتستوسترون ایجاد شود.

چرا DHT به شکل های مختلفی روی افراد اثر می گذارد؟

DHT اثرات متغیری روی افراد مختلف خواهد داشت. شاید این ها به خاطر چیزهایی است مانند:

 • افزایش تولید DHT
 • حساسیت بیشتر گیرنده های آندروژن
 • افزایش گیرنده های DHT در فولیکول ها
 • تولید DHT بیشتر در هر جای بدن و دریافت آن از طریق گردش خون
 • گردن بیشتر تستوسترون در جریان خون که یک ماده ی پیشگام برایDHT است.

گفته می شود DHT پنج برابر تستوسترون مشتاق به ارتباط با گیرنده های فولیکول است اما مقدار آن در پوست سر در مقایسه با پروستات بسیار کم می باشد.

اینکه سطح این هورمون چطور کنترل شده و چرا تغییر می کند هنوز به خوبی یافته نشده است.

نقش آنزیم 5-alpha-reductase

5-alpha-reductase آنزیمی است که تستوسترون را به آندروژنی قوی تر به نام DHT تبدیل می کند.

اگر سطح 5-AR افزایش یابد تستوسترون بیشتری به DHT تبدیل خواهد شد و نتیجه ریزش موی شدیدتر است.

انواع 5-AR

 •  1 عمدتا در غدد چربی وجود دارد که لوبریکانت و سبوم طبیعی پوست را می سازد.
 •  2 اغلب در دستگاه تناسلی و فولیکول های مو وجود دارد. نوع 2 در فرایند ریزش مو اهمیت بیشتری خواهد داشت.

DHT در مقایسه با تستوسترون

تستوسترون فراوان ترین و فعال ترین آندروژن در بدن مردان است. این هورمون مسئول فرایندهای جنسی و فیزیولوژیکی بسیاری است، از جمله:

 • تنظیم تولید اسپرم
 • کمک به توزیع چربی در بدن
 • تنظیم احساسات و وضعیت خلقی
 • تنظیم سطح هورمون آندروژن در بدن
 • حفظ توده ی ماهیچه و تراکم استخوان

DHT در واقع یک شاخه ی فرعی از تستوسترون است. همچنین این هورمون در بخشی از فعالیت های جنسی و فرایندهای فیزیولوژیکی مشابه تستوسترون نقش دارد اما قوی تر است. DHT می تواند برای زمانی طولانی تر با گیرنده ی آندروژن در ارتباط بماند و تاثیر تولید تستوسترون در تمام بدن را افزایش دهد.

چگونه میزان DHT را کاهش دهیم؟

داروهای زیادی برای ریزش موی مرتبط با DHT هستند و بسیاری از آن ها با هدف تولید DHT و ارتباط با گیرنده ها تایید شده اند. دو نوع اصلی برای این داروها وجود دارد:

 • بازدارنده؛ این ها تولید DHT در بدن را کاهش می دهند.
 • مسدود کننده ها؛ این ها از ارتباط DHT با گیرنده های 5-AR جلوگیری می کنند، از جمله ان هایی که در فولیکول های مویتان بوده و می توانند به DHT اجازه دهند فولیکول های مو را شکننده سازد.
 1. بیوتین
دی هیدروتستوسترون چه فوایدی دارد؟

بیوتین یا ویتامین H یک ویتامین B طبیعی است که کمک می کند برخی از مواد غذایی و مایعاتی که مصرف می کنید به انرژی ای تبدیل شوند که برای بدن قابل استفاده است.

همچنین بیوتین به بهبود و حفظ سطح کراتین کمک می کند، نوعی از پروتئین موجود در موها، ناخن ها و پوست. تحقیقات هنوز نمی دانند چرا بیوتین برای حفظ سطح کراتین بدن اهمیت دارد. اما تحقیقی در سال 2015 می گوید بیوتین می تواند به رشد دوباره ی مو و حفظ موهای حالا از ریزش کمک کند.

شما می توانید بیوتین را به شکل مکمل های خوراکی دریافت کنید اما باید بدانید در زرده ی تخم مرغ، اجیل ها و غلات کامل نیز وجود دارد.

 1. گیاه پیجیوم

پیجیوم گیاهی است که از پوست درخت گیلاس آفریقایی به دست می آید. اغلب این ماده به شکل مکمل غذایی برای مصرف خوراکی در دسترس است.

پیجیوم به خاطر توانایی مسدود کردن DHT برای درمان بزرگ شدن پروستات و پروستاتیت موثر است. به همین دلیل می توان یک درمان ممکن برای ریزش موی ناشی از DHT باشد. البته هنوز تحقیقات کمی برای استفاده ی تنها از پوسته ی پیجیوم به عنوان مسدود کننده ی موفق DHT انجام شده است.

 1. روغن دانه ی کدوتنبل

روغن دانه ی کدوتنبل یک مسدودکننده ی دیگر DHT است که نشان داده شده است در این کار موفق می باشد.

تحقیقی در سال 2014 روی 76 مرد با الگوی طاسی انجام شد. نتیجه نشان داد بعد از مصرف روزانه 400 میلی گرم از روغن دانه ی کدوتنبل برای 24 هفته، این ماده باعث افزایش میانگین تعداد موها در سر شده است.

 1. کافئین

تحقیقات کمی در مورد تاثیر کافئین روی بهبود رشد موها انجام شده است. اما منبعی معتبر در سال 2014 بیان کرده است که کافئین می تواند از طریق موارد زیر به پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

 • بهبود تولید کراتین
 • رشد موهایی بلندتر
 • افزایش مرحله ی رشد مو

عوارض جانبی مسدود کننده های DHT

برخی از عوارض جانبی مستند مسدود کننده های DHT عبارتند از:

 • استفراغ
 • اختلال نعوظ
 • احساس بیماری
 • دانه های پوستی
 • تیره و ضخیم شدن موهای صورت و بالاتنه
 • انزال زودرس یا زمان زیاد برای رسیدن به انزال
 • افزایش حجم چربی و حساس شدن در نواحی سینه

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
yourhormones.infomedicalnewstoday.comhealthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا