سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از زایمان

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از زایمان اهمیت زیادی دارد. سلامت عاطفی وضعیتی از سالم بودن ذهن است. وقتی شما حس خوب بودن دارید بهتر می توانید با استرس برخورد کرده، روابط خود را حفظ کرده و از زندگی لذت ببرید. مراقبت از سلامت عاطفی برای هردو شما و نوزادتان اهمیت دارد.

فعال بودن، حس تعلق و داشتن هدف در زندگی همه برای سلامت جسمی و عاطفی شما مفید هستند. شما حس می کنید شادتر بوده و بهتر می توانید با مشکلات و استرس مقابله کنید.

فواید سلامت عاطفی در طول بارداری

زمانی که باردار هستید نوزاد شما در معرض هرچیزی که شما تجربه می کنید قرار دارد. این شامل تمام صداهای محیط، هوایی که نفس می کشید، غذایی که می خورید و احساساتی است که تجربه می کنید.

وقتی شما شاد و ارام هستید این وضعیت اجازه می دهد نوزاد شما در محیطی شاد و آرام رشد کند. با این وجود احساساتی مانند استرس و اضطراب می توانند هورمون هایی خاص در بدن را زیاد کنند که این ها روی رشد بدن و مغز نوزاد اثرگذار خواهند بود.

فواید سلامت عاطفی بعد از تولد نوزاد

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از تولد

از زمان تولد، ارتباطی که شما با نوزادتان دارید به شکل گیری طرز فکر، احساس و رفتار او در زندگی آینده اثر خواهد گذاشت. همچنین این ارتباطات و برخوردها به ایجاد پیوند عاطفی بین شما و کودکتان کمک می کند.

سلامت عاطفی خوب به حفظ روابط مثبت با کودکان بزرگتر و دیگر اعضای خانواده کمک می کند. آن ها می توانند به حمایت از شما و همسرتان در طول چالش هایی که با نوزاد جدید دارید کمک کنند.

سلامت عاطفی در طول بارداری

همانطور که می دانید بارداری با خود چالش های زیادی را همراه خواهد داشت، و همه ی آن ها می توانند روی سلامت عاطفی شما در طول بارداری اثر بگذارند. میزان تغییرات فیزیکی و تغییرات در سبک زندگی باعث احساساتی پیچیده شده و حتی تردیدهایی برای شما ایجاد خواهد کرد. با وارد شدن به مرحله ی جدیدی از زندگی بروز افکار و رویاهای منفی عادی است.

تغییراتی که حالا برای شما ایجاد می شوند ممکن است باعث شوند حس نگرانی یا دلهره پیدا کنید. حتی اگر برای بارداری برنامه ریزی کرده بودید یا اینکه سریع و بی مقدمه باردار شده اید، شاید حالا متوجه این حقیقت شده و با خودتان فکر می کنید آیا واقعا زمان مناسبی برای این کار است، آیا شما می توانید والدین خوبی باشید، آیا می توانید شرایط مالی را مدیریت کنید و این اتفاق چه تاثیری روی روابط شما با همسرتان، خانواده و دوستان خواهد داشت.

وقتی متوجه اثرات طولانی مدت و مهم این تغییر روی زندگی خود شدید می بینید این نگرانی کاملا عادی و طبیعی است. به هر حال وقتی تغییر بزرگی در راه است و شما نمی توانید برای همه چیز آماده شده یا همه چیز را کنترل کرده و حتی از همه چیز اگاه باشید داشتن سطحی از استرس عادی است.

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از زایمان – استرس در بارداری

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از تولد

با وجودی که داشتن مقداری استرس در زندگی عادی است زمانی که این استرس شروع می شود می تواند روی توانایی عملکرد شما با بیشترین کیفیت اثر بگذارد.

اغلب استرس همراه با حس از دست دادن کنترل یا نداشتن منابع یا توانایی مدیریت چالش ها همراه است.

برخی فاکتورهایی که می توانند استرس در دوران بارداری را افزایش دهند عبارتند از:

  • تجربه ی مشکلات در طول بارداری
  • داشتن بارداری پراسترس یا بدون برنامه ریزی
  • داشتن مشکل با همسر و جدایی که در نتیجه برای بزرگ کردن کودک به شما استرس می دهد.
  • داشن بارداری، زایمان یا تجربیات منفی در نوزاد قبلی (مانند خواب بی کیفیت، مشکلات شیردهی، یا نوزادی بی قرار)
  • تجربه ی مشکل در روابط با همسر می تواند به طور قابل توجهی حس نگرانی و استرس شما در رابطه را زیاد کند. همچنین برای این خانواده ی در حال رشد احساس امنیت نمی کنید

استراتژی های متعددی هستند که می توانند برای شما مفید بوده و به کاهش حس ناامیدی و هراس کمک کند.

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از تولد | مرکز مشاوره همکده

از انتظارات خود آگاه باشید

حتما باید در دوران بارداری، زایمان و مادر شدن از انتظارات خود آگاه باشید و از خودتان بپرسید ایا این ها واقع گرایانه هستند یا باعث فشار بیشتری روی شما خواهند شد؟ برای مثال آیا انتظار دارید همه چیز عالی باشد، درست مانند سریال های تلویزیونی؟ آیا از خودتان توقعاتی دارید که از دیگران نداشتید؟ آیا فکر می کنید تجربیات منفی شما در گذشته به طور خودکار تکرار خواهند شد؟

مثلا ” من همیشه دوست داشتم در دوران شیردهی یک مادر عالی بوده و هرگز از شیرخشک استفاده نکنم. من حتما زایمان طبیعی خواهم داشت، سزارین از خواسته های من جداست. ” این ها از حقیقت نهایی برای شما ممکن است دور باشند و شرایط را برایتان بدتر می کنند زیرا آرزوها و توقعات خیلی بالایی داشته اید.

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از تولد

شما می توانید از این زمان برای شناسایی و گسترش شبکه ی حمایتی در اطراف خود استفاده کرده و دقت کنید این کار چطور می تواند استرس شما را با تامین حمایت عاطفی و کاربردی کاهش دهد.

البته اینکه از خودتان توقع زیادی نداشته باشید اهمیت زیادی دارد. باید بدانید چالش های زیادی مقابل شما هستند که شاید مقابل آن لزوما راه درست یا غلطی برای انجام کارها نبوده و هیچ پاسخ قطعی و مشخصی وجود نداشته باشد.

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از زایمان – از الکل و داروها دور بمانید

باید مراقبت هرگونه استراتژی غیرموثر که ممکن است برای کاهش استرس خود انجام دهید باشید. یکی از این ها نوشیدن الکل یا مصرف مواد یا داروهای دیگری است که حس استرس، تنش یا اضطراب شما را کاهش می دهد. شاید نوشیدن یک یا دو لیوان شراب یا مصرف مقداری مواد یا دارو در ابتدا باعث شود از نظر فیزیکی به یک حس آرامش برسید اما در طولانی مدت به شما کمکی نکرده و در حقیقت می تواند اوضاع را بدتر کند. باید دقت داشته باشید که الکل و داروها می توانند روی رشد جنین تاثیر بگذارند، بنابراین پیشنهاد می شود زنان باردار اصلا الکل یا هیچ ماده ی دیگری را استفاده نکنند (مگر داروهایی که توسط پزشک برای آن ها تجویز می شود) اگر دیدید گذراندن روز بدون مصرف الکل یا مواد دیگر برای شما سخت و طاقت فرساست باید فورا به سراغ دریافت کمک های تخصصی بروید. این کار کمک می کند راه های دیگری برای مدیریت استرس پیدا کنید که شما یا کودکتان را در معرض خطر قرار ندهد.

سلامت عاطفی والدین در بارداری و بعد از زایمان –  بررسی مشکلات در روابط

اگر در رابطه ی خود نگرانی یا مشکلاتی دارید دریافت مشاوره در این مرحله می تواند برای شما بسیار موثر باشد، قبل از اینکه کودک جدید به دنیا بیاید. این کار کمک می کند هردو شما بخش هایی در رابطه که نیاز به رسیدگی و توجه دارند را شناسایی کرده و از انجام کارهایی که شرایط را بدتر کرده یا باعث مشکلات بیشتر می شوند خودداری کنید. کمک گرفتن حالا آسان تر از منتظر ماندن برای تولد نوزاد جدید است، زمانی که دیدن یک مشاور عملا برای شما سخت خواهد شد.

منابع
cope.org.auhealthywa.wa.gov.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا