انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه رفتاری است که از طریق کنترل یا عدم تعادل قدرت بر شخص دیگری، بدرفتاری نشان دهد. صدمه بزند یا بر او تأثیر منفی بگذارد. سوءاستفاده موضوعی داغ است. با تغییر نقش های جنسیتی، و تغییر نگرش های مربوط به ازدواج و روابط، به نظر می رسد که بیشتر آشکار می شود که روابط توهین آمیز به طرز دردناکی رایج است. اغلب زیر رابطه خوب پنهان می شوند. چه از روی غرور، شرم، یا نفرت و وحشت. اگرچه اخبار و منابع خبری زیادی برای زنانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند در دسترس است. اما در مورد مردانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

اغلب منابع و داستان های خبری به همین میزان وجود ندارد. که این امر باعث می شود جلو آمدن یا بیرون آمدن از شرایط شما غیرممکن باشد. علی رغم عدم تحقیق و پشتیبانی، مردان نباید مجبور شوند در روابط پر از سوءاستفاده باقی بمانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه نمایید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

سوءاستفاده چیست؟

انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

سوءاستفاده هر رفتاری است که از طریق کنترل یا عدم تعادل قدرت بر شخص دیگری، بدرفتاری نشان دهد، صدمه بزند یا بر او تأثیر منفی بگذارد. سو  استفاده می تواند در سنین مختلف، زمینه ها، ملیت ها، سیستم های اعتقادی و اخلاقی رخ دهد. برخی از افراد می توانند سوءاستفاده را به دلایل مذهبی (با استناد به این تصور که زنان باید نرم و مطیع مردان باشند)، دلایل دفاعی (“او سعی داشت مرا بترساند!”) و موارد دیگر را توجیه کنند.

به دلیل ماهیت خود، سوءاستفاده معمولاً مخفی نگه داشته می شود تا گیرنده ساکت بماند و چرخه رفتارهای سوءاستفاده را ادامه دهد. این مورد اغلب به آسانی برای دیگران قابل مشاهده نیست، حتی در صورت سوءاستفاده جسمی، زیرا سوءاستفاده کنندگان اغلب دستکاری های ماهرانه ای هستند که در دروغ گفتن یا گفتن نیمه واقعی ها بسیار عالی عمل می کنند تا مطمئن تر به نظر برسند. سوءاستفاده کنندگان می توانند از نظر اقتصادی خوب باشند و یا از زمینه های جرم فارغ از منشأ دقیق آنها مبرا باشند. سوءاستفاده کنندگان زخم های روانی، عاطفی، ذهنی و جسمی بر جای می گذارند.

انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

اگرچه انواع سوءاستفاده ها مذموم است، اما هر نوع سوءاستفاده متفاوت ظاهر می شود و می تواند تأثیرات روحی و جسمی متفاوتی داشته باشد. تعداد کمی از افراد که از دیگران سوءاستفاده می کنند این کار را در یک نوع انجام می دهند. اکثر سوءاستفاده کنندگان به تمام موراد مختلف رجوع می کنند. این نوع رفتار خشم آور است و کم توجهی به دیگران پریدن از یک نوع سوءاستفاده به شکل دیگر، بندرت به عنوان بی رحمی یا نامهربانی دیده می شود.

در واقع، اکثر سوءاستفاده کنندگان موفق می شوند رفتار خود را با خود و افرادی که سوءاستفاده را تجربه می کنند توجیه کنند، این امر می تواند چرخه سردرگمی، بی اعتمادی و عدم اطمینان را تداوم بخشد. سه نوع متداول سوءاستفاده، آزار کلامی، آزار جسمی، و سوءاستفاده عاطفی است. هر نوع سوءاستفاده می تواند توسط هر کسی انجام شود، از جمله دوستان، اعضای خانواده، شرکای عاشقانه و والدین.

سوءاستفاده لفظی

سوءاستفاده کلامی هر زبانی است که بیانگر ظلم یا خشونت باشد. سو استفاده کلامی می تواند واضح باشد، مانند موردی که یک زن فریاد می زند که شوهرش “یک فرد بی فایده” است، یا چیزی شبیه به آن، اما همچنین می تواند در تحویل آن پنهان تر باشد. سوءاستفاده می تواند به عنوان صداقت (“چه؟ من فقط صادق هستم”)، مهربانی (“من فقط نمی خواهم ناامید شوی.”) و عمل گرایی (این واقع گرایانه نیست). تو فرد باهشی نیستی، نمی توانی چنین چیزی را به انجام برسانی ). در هر صورت، سوءاستفاده کلامی برای از بین بردن قدرت، اعتماد به نفس و خودمختاری دریافت کننده برای ایجاد یک وابستگی ناسالم بین سوءاستفاده کننده و سوءاستفاده شده است.

سوءاستفاده کلامی غالباً با سوءاستفاده عاطفی در هم آمیخته شده است، اما لازم نیست. سوءاستفاده کلامی را می توان با دستکاری عاطفی و روشن کردن شعله های خشم انجام داد، مانند موردی که همسر بد دهن کلامی به همسرش می گوید: “من تو را تحمل نمی کنم ؛ هیچ کس نمی تواند تحمل کند. تو یک بچه بزرگ و بدجنس هستی و خیلی خوش شانس هستی که من با تو باشم. شما باید سپاسگزار باشید. ” در این نمونه، او با توهین به همسر خود و سوءاستفاده عاطفی با ایجاد احساس اینکه مشکل از آنها است، سوءاستفاده کلامی را انجام می دهد و برای این که مقدس بودن با آنها باشد مقدس است.

سوءاستفاده جسمی یکی از انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

سوءاستفاده بدنی کمترین نوع سوءاستفاده توسط زنان می باشد اما با این وجود واقعی است و نباید به آن سخت توجه کرد. در حالی که زنان ممکن است گاهی اوقات کوچکتر از مردانی باشند که به آنها حمله می کنند. همیشه اینطور نیست و برخی از مردان ممکن است احساس کنند از ترس اتهام حمله یا آسیب رساندن به یک زن، نمی توانند از خود دفاع کنند. آزار جسمی معمولاً با مشت یا لگد زدن همراه است.

هنوز هم بسیاری از اقدامات مختلف زیر چتر “آزار جسمی” قرار دارند، بسیاری از آنها تحقیرآمیز و دردناک هستند. ضربه زدن به کسی با هر دست باز، مشت، پا، زانو، آرنج یا هر قسمت دیگر از بدن، به قصد آسیب رساندن. در حالی که یک سیلی یک بار هم ممکن است احساس ایجاد  ناراحتی کند، اما ممکن است الگوی سوءاستفاده نه تنها با مشاجرات جسمی بلکه از طریق لفظی دیده شود.

نکته قابل توجه

آزار جسمی غالباً شامل رفتارهای خشن و شدید است. اینها حتی در تابستان نیز می تواند با لباس پوشانده شود و به همین دلیل سوظن ایجاد نمی کند.

سوءاستفاده عاطفی یکی از انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

سوءاستفاده عاطفی غالباً به صورت دستکاری، روشن کردن شعله خشم و موارد دیگر است. این سه مرتباً چیزی شبیه به سه گانه تشکیل می دهند. با این حال، هر یک می توانند بدون دیگری وجود داشته باشند. همه آنها اغلب با هم مورد استفاده قرار می گیرند و تأثیرات منفی آنها بر روی افرادی که سوءاستفاده را تجربه کرده اند باعث ایجاد یک حالت روحی و عاطفی قدرتمند، دردناک و طاقت فرسا می شود. سوءاستفاده عاطفی با سوءاستفاده کلامی از نظر تحویل متفاوت است: سوءاستفاده کلامی به افراد کوچک توهین می کند، و کسی را مسخره می کند، در حالی که سوءاستفاده عاطفی برای دستکاری استفاده می شود.

دستکاری می تواند دشوارترین مسئله برای تشخیص نوعی سوءاستفاده باشد، زیرا غالباً با برخی از پیام های به ظاهر نشاط آور یا دوست داشتنی همراه است. “من فقط بهترین چیز را برای شما می خواهم”، “من فقط خیلی شما را دوست دارم”، “من شما را خیلی دوست دارم که به شما اجازه نمی دهم” و موارد دیگر عبارات رایجی هستند که در روابط سوءاستفاده عاطفی استفاده می شوند. این عبارات به طور همزمان بر سوءاستفاده شده اعمال کنترل می کنند در حالی که به آنها احساسی وارد می شود که حتی نسبت به مهربانی اولیه نیز ناسپاس هستند و سزاوار آن نیستند – که پس از آن سوءاستفاده کننده را به عنوان یک شخصیت نجات مانند یک مقدس معرفی می کند.

خارج شدن از یک ازدواج با سوءاستفاده

انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

اولین قدم برای خروج از ازدواج سوءاستفاده کننده، تشخیص وجود سوءاستفاده است. هر یک از انواع سوءاستفاده ها در بالا شرح داده شده به منزله رفتار سوءاستفاده ای است که حکم به ترک یک ازدواج می دهد. بسیاری از افراد با استناد به مشکل طلاق در کودکان، امور مالی و موارد مشابه در ازدواج های سوءاستفاده می کنند. هنوز هم، روابط سوءاستفاده كننده به طور سیستماتیک رفاه ذهنی، عاطفی و جسمی گیرنده را از بین می برد و محیط های مسكونی، ناپایدار و وحشتناكی را برای والدین و فرزندان ایجاد می كند.

گرچه خروج از یک ازدواج توهین آمیز به ندرت آسان است. بسیاری از سوءاستفاده کنندگان قاطعانه از قربانیان خود پشتیبانی می کنند. آنها ممکن است احساس ناتوانی کنند. یا نتوانند آن ها را ترک کنند. خواه این امر از طریق کمبود منابع باشد یا این احساس که آنها نمی توانند بدون کمک سوءاستفاده کننده خود عمل کنند. ترک همسر بدرفتار ممکن است دشوارتر نیز باشد. زنان اغلب به عنوان مرتکب آزار شناخته نمی شوند و اعضای خانواده و دوستان ممکن است وقتی زنی به سوءاستفاده متهم می شوند. مردد یا خشمگین شوند. حتی در این صورت، هیچ کس لیاقت زندگی در یک ازدواج توهین آمیز را ندارد. حتی بدون داشتن منابع کافی، دور شدن از سوءاستفاده کننده امکان پذیر است.

نکته قابل توجه درباره انواع مختلف سوءاستفاده در یک رابطه

یافتن کمک و قدرت از طریق گروه های پشتیبانی آنلاین، یک پزشک یا یک متخصص بهداشت دیگر می تواند به شرکا کمک کند تا قدرت ترک همسران متخلف خود را پیدا کنند.

شواهد سوءاستفاده را جمع آوری کنید. این می تواند ذخیره متن یا ایمیل، ضبط موارد سو استفاده، گرفتن کاتالوگ آسیب های جسمی و موارد دیگر باشد. اثبات سوءاستفاده بدون داشتن مدارک مشخص ممکن است دشوار باشد. بنابراین به نفع شماست که مطمئن شوید می توانید شواهد کامل و قانع کننده ای برای تأیید این فرض که همسرت از شما سوءاستفاده می کند ارائه دهید. متأسفانه، قضات برای تأیید شرایط حضانت، امضای احكام طلاق و صدور قرار منع تعقیب در صورت لزوم، به مدارك سو استفاده احتیاج دارند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
regain.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا