برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید

اگرچه والدین کنترل کاملی روی اینکه فرزند آن‌ها بعد از بلوغ فردی سالم و موفق و مفید در جامعه باشد ندارند اما می‌توانند تأثیری مثبت برجا بگذارند. کاری که بچه‌ها در سنین بالا انجام می‌دهند به خودشان بستگی دارد اما شما می‌توانید در خانه برای آن‌ها پایه‌ای ایجاد کنید تا بزرگ‌سالانی با ثبات و سلامت فیزیکی، روحی، اجتماعی و عاطفی باشند. شما می‌توانید رفتارهایی مثبت مانند ورزش و خوابیدن را در خانه ایجاد کرده، روابطی سالم با خانواده داشته و حس خانواده به عنوان یک ساختار را به وجود آورید. برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید.

به نصیحت‌های خود فکر کنید.

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید | مرکز مشاوره همکده

کودکان توجه خاصی به رفتارها و باورهای والدین خود دارند. از این‌ رو بسیار مهم است که حضور شما در زندگی آن‌ها انعکاسی از یک مدل شخصی مثبت باشد. اگر سیگار می‌کشید، مشروب می‌خورید، از کلمات بد استفاده می‌کنید یا دیدگاهی تبعیضی دارید به احتمال زیاد کودکان شما نیز این‌طور خواهند بود. به‌جای اینکه به آن‌ها بگویید باید چه کار کنند سعی کنید با رفتار خود به آن‌ها نشان دهید.

روی سلامت تأکید داشته باشید.

باید تغذیه‌ی خوب و تمرینات سلامت را به تمامی خانواده تأکید کنید. هرچه توان مالی شما اجازه می‌دهد از میوه‌ها و سبزیجات تازه، پروتئین کم‌چرب، غلات و پروتئین و گوشت‌های کم‌چرب خریداری کنید. با پیاده‌روی در نزدیکی خانه یا ورزش کردن در پارک، زمینه ی فعالیت کافی را برای کودکان را مهیا سازید. آن‌ها را به موقع به تختخواب ببرید تا مطمئن شوید هر شب حداقل نه ساعت می‌خوابند.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

با تقویت اعتماد به‌ نفس برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید

راه دیگری که شما می‌توانید از محیط خانه‌ی خود برای ساخت یک شخصیت مثبت و خوب در کودکان استفاده کنید حمایت از اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس آن‌هاست. کودکانی باعزت نفس مثبت انعطاف‌پذیرتر هستند، حس می‌کنند بهتر پذیرفته می‌شوند و دیدگاه مثبتی نسبت به خودشان دارند.

  • ساخت صفت ” من می‌توانم ” در کودکان می‌تواند همراه با ایجاد فرصت‌هایی برای رشد مهارت‌های جدید باشد، مانند لباس پوشاندن به خودشان یا دوچرخه‌سواری. به آن‌ها یاد دهید چطور این کار را انجام دهند و شانس امتحان کردن را به آن‌ها بدهید. حالا باید تلاش آن‌ها را تحسین کنید.

کمک کنید علایق خود را رشد دهند.

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید | مرکز مشاوره همکده

زمانی که کودک حس می‌کند برای یادگیری و پیشرفت در مهارت‌های جدید توسط والدین حمایت می‌شود محدودیتی برای او وجود ندارد. ببینید کودک شما به چه چیزهایی علاقه دارد و راه‌هایی برای کمک به ایجاد علایق جدید در او پیدا کنید.

علایق کودک شما می‌تواند در زمینه‌ی درس، موسیقی، ورزشی یا جمع کردن کلکسیون باشد. او را در فعالیت‌های بیشتری درگیر کند که اجازه می‌دهند مهارت‌های خود را رشد داده و با کودکان دیگری که علایق مشابه دارند دیدار داشته باشد.

  • با درگیر کردن خودتان در کارها و علاقه نشان دادن به مسیر کودک گامی فراتر بردارید. برای مثال اگر کودکی دارید که در یک گروه مناظره است می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا در خانه و در کنار خانواده تمرین داشته باشد. خانواده برای نشان دادن حمایت خود باید در کارهای کودک مشارکت داشته باشند.

روی اهمیت ارتباط در خانواده تأکید داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی که می‌توانید برای کودکان خود انجام دهید پیشنهاد گذراندن زمانی در کنار یکدیگر به عنوان یک خانواده است. زمانی برای خانواده این فرصت را فراهم می‌کند تا بتوانید در محیطی آرام به علایق و قدرت‌های کودک خود پی ببرید. همچنین به شما این شانس را می‌دهد تا ارتباط خود با یکدیگر را تقویت کرده و ارزش خانواده را بالا ببرید.

  • راه‌های زیادی هستند که خانواده در کنار یکدیگر باشند. می‌توانید هر هفته صبح  یا شب با هم غذا بخورید. داشتن یک تفریح در خانواده مانند بازی بسکتبال یا رفتن به دوچرخه‌سواری خوب است. می‌توانید با هم برای مراسم مذهبی بروید. خرید کنید. مطمئن باشید همه در فعالیت‌های مهم مانند مسابقات ورزشی شرکت دارند.
برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید | مرکز مشاوره همکده

زمانی برای تنهایی یک‌به‌یک داشته باشید.

باوجودی که در کنار هم بودن خانواده خوب است اما باید زمانی را جداگانه با هر کودک بگذرانید. زمانی که همه با هم هستید داشتن توجه خاص به یک‌یک کودکان کار سختی است. بنابراین اینکه هر هفته زمانی را به هر کودک خود اختصاص دهید استراتژی مثبت دیگری برای یک ساخت یک خانه‌ی مثبت است.

  • اینکه چطور زمان مناسبی برای هر کودک داشته باشید به خود کودک بستگی دارد. برای مثال یک کودک خجالتی شاید از دیدن فیلم و نشستن در کنار شما لذت ببرد. در همین حین کودک فعال‌تر شاید بخواهد به خرید رفته و به شما از آخرین تجربیات با دوستانش بگوید. فعالیت‌های مناسبی برای خود و کودکتان انتخاب کنید.

 با تشویق کودکان برای توصیف خودشان برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید

زمانی که در کنار خانواده یا با هم دو نفره وقت می‌گذرانید فرصت خوبی برای صحبت کردن با کودکان است. تلاش کنید از تجربیات آن‌ها در مدرسه و در کنار دوستان یا در محیط‌های دیگر بپرسید.

  • شاید اینکه به عنوان یک بزرگسال با کودک خود صحبت کنید کار دشواری باشد. بگذارید آن‌ها شما را راهنمایی کنند. به اینکه هر کودک به چه چیزی علاقه دارد توجه داشته و از آن موضوعات برای شروع استفاده کنید. اگر دختری دارید که در تیم شنا است شاید بتوانید با او برای شنا رفته و بخواهید به شما نکاتی را یاد دهد. سپس از او بپرسید ” در شنا از چه چیزی بیشتر لذت می‌بری و چرا”

گوش دادن فعال را تمرین کنید.

اهمیتی ندارید چقدر کار دارید، وقتی کودکتان صحبت می‌کند حرف او را قطع نکنید. این یعنی چیزی که می‌گوید برای شما اهمیتی ندارد. شنیدن نیاز به فعال گوش دادن دارد، نه‌تنها شنیدن کلمات. باید افکار او را فهمیده و پیام‌ها را حس کنید.از قوانین گوش دادن فعال در زمان صحبت کردن کودک استفاده کنید، مانند ارتباط چشمی، نشان دادن زبان بدن یا ایجاد فرصتی برای ساخت حالت‌های چهره.

یک روال قابل پیش‌بینی را دنبال کنید.

ساخت یک خانه‌ی مثبت برای کودک به قابل پیش‌بینی بودن و ثبات شما بستگی دارد. کودک باید زمانی مشخص برای بیدار شدن، خوابیدن، خوردن و انجام کارهای دیگر داشته باشد تا احساس امنیت پیدا کند. داشتن برنامه‌های نامنظم می‌تواند او را برای انجام کارها گیج کند. تحقیقات نشان داده‌اند حتی اگر کودک از داشتن ساعت برای رفتن به رختخواب بدش می‌آید بازهم این کار برای کمک به تنظیم احساسات و مدیریت زمان مفید است.

  • کمک کنید فرزند شما یاد بگیرد چطور برنامه‌ای قابل پیش‌بینی برای فعالیت‌هایی مانند بیدار شدن، خوردن صبحانه، خوردن میان وعده بعد از مدرسه، شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه، انجام تکالیف، اتمام کارهایی در خانه و آماده شدن برای رفتن به رختخواب را ایجاد کند.

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید – قوانین مشخصی در خانه بگذارید.

محدودیت گذاشتن لازمه‌ی دیگری برای ایجاد یک ساختار در محیط خانه است. ایجاد مجموعه‌ای از قوانین در خانه اجازه می‌دهد کودکان متوجه پارامترهایی برای رفتار خود شوند؛ محدودیت‌ها چه هستند و چه چیزی قابل‌قبول است. این کار پایه‌ای برای محیط‌های دیگری می‌سازد که شاید کودک وارد شود ، مانند خانه‌ی اقوام یا مدرسه.

  • قوانین شما باید چیزهایی این‌گونه باشند: ” در خانه ندو”، ” روی مبل‌ها نپر”، ” دروغ نگو” و ” خواهر یا برادرت را نزده و حرف بد نزن “.

در قوانین ثبات داشته باشید.

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید | مرکز مشاوره همکده

زمانی که قانونی گذاشته و آن را با کودکان به اشتراک گذاشتید حتماً آن را در هر شرایطی با عواقب شکستن قانون دنبال کنید. عواقب نافرمانی باید برای کودک مشخص باشد.

  • برای مثال اگر قانون دارید که همه باید زمان خواب وسایل خود را از اتاق نشیمن جمع کنند، عواقب نافرمانی می‌تواند این باشد که هر چیزی جا مانده است برای زمانی مخفی شده و باید برای گرفتن دوباره‌ی آن کار دیگری در خانه را انجام دهد.
  • حتی می‌توانید برای قانون‌گذاری کودکان را نیز دخالت داده و عواقبی که فکر می‌کنند عادلانه است را در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند حس کنند برای آن‌ها ارزش می‌گذارید و احتمال پیروی قوانین از جانب کودکان را بالا می‌برد.

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید – قرار دادن وظایفی متناسب با سن کودک

برای فرزندان خود خانه ای مثبت بسازید | مرکز مشاوره همکده

خیلی خوب است که کودکان اجازه داشته باشند در کارهای خانه به هر شکلی که می‌توانند شرکت کنند. این کار کمک می‌کند بتوانند اخلاق کاری خوبی پیدا کنند، بفهمند چگونه می‌توانند در کارها با دیگران شرکت داشته باشند و قدر پاکیزگی و مرتب بودن را می‌دانند. می‌توانید یک برنامه‌ی کاری تهیه ‌کرده و در آشپزخانه یا جای دیگری از خانه بگذارید تا هر کودک کاملاً وظایف خود را بشناسد.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا