چگونه کسی که پشیمان نیست را ببخشیم

پشیمان بودن برخی از افراد اصلا دیده نمی شود اما با این وجود کسانی هستند که آن ها را می بخشند. ابزار پشیمانی و ناامیدی در زندگی می تواند اختلال در آرامش شما ایجاد کند. اگر همیشه بخواهید با هر اتفاقی در زندگی دچار منفی گرایی شوید آسیب خواهید دید. هر چه افراد در زندگی بیشتر تلاش کنند طبیعتاً زودتر به موفقیت خواهند رسید. بسیاری از افراد هستند که در زندگی موفق بودند.

آن ها به یک باره شکست خورده‌ اند و از این شکست ناامید شدند. در واقع آن ها راه خود را ادامه نداده اند.  این تا امیدی باعث می شود در مسیر زندگی دچار مشکلاتی شوند. از آن سمت هم افرادی هستند که از شکست های خود درس می گیرند. شکست در زندگی به معنای پایان کار نیست. سعی کنید مثبت اندیش باشید. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه کسی که پشیمان نیست را ببخشیم، چگونه است.

احساس شادی و خوشبختی یک نوع از ایجاد صلح با شخص پشیمان

در مقاله های قبل در ارتباط با این که شادی و خوشبختی چه تاثیری بر ذهنیت افراد دارد صحبت کردیم ما گفتیم که شادی و خوشبختی می تواند بر ذهنیت و جسم افراد تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. شادی انواع مختلفی دارد و واکنشی در بدن است که باعث ایجاد هورمون های خوب در بدن خواهد شد. هورمون ها در بدن به خصوص هورمون های شادی بسیار می تواند باعث موفقیت و پیشرفت شما شود. در ادامه می خواهیم بدانیم که چگونه بر شک خود غلبه کنیم و موفق شویم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه کسی که پشیمان نیست را ببخشیم، صحبت کنیم.

چند راه برای توقف پشیمانی و ایجاد صلح با شخص پشیمان

کمتر کسی می تواند با اطمینان بگوید که هیچ پشیمانی را تجربه نمی کند. متأسفانه، بخشی از زندگی به انجام کارهایی مربوط می شود که بعداً به خوبی به آن‌ها نگاه نخواهید کرد. این گونه است که ما به عنوان انسان، یاد می گیریم و رشد می کنیم.

اما پشیمانی می تواند بزرگتر شود تا زمانی که ایجاد صلح با خود برای شما بسیار دردناک شود. آن‌ها حتی می توانند به نقطه ای برسند که شما شروع به وسواس در مورد آن‌ها کنید و این منجر به پشیمانی بیشتر می شود. بنابراین چگونه می توانید از ادامه این چرخه جلوگیری کنید؟ در این‌جا یک روانشناس چند راه برای جلوگیری از پشیمانی و ایجاد صلح با خود را توضیح می دهد.

دوره فعلی خود را تغییر دهید

اگر خود را همیشه ناراضی می بینید، ممکن است این نشانه ای مطمئن باشد که باید چیزی را در زندگی خود تغییر دهید. طبق تحقیقات شاون مگان برن، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، پشیمانی می تواند راهی برای مغز باشد و به شما اطلاع دهد که نیاز به ایجاد صلح با خود است. در نظر بگیرید که شاید لازم باشد:

 • بازگشت به مدرسه را در نظر بگیرید.
 • شغل را به چیزی رضایت بخش تر تغییر دهید
 • دور شوید و یک رابطه ناسالم را ترک کنید
 • با دیگران تماس بگیرید و روابط را بازیابی کنید
 • یاد بگیرید چگونه احساسات خود را چه مثبت و چه منفی بیان کنید
 • سفر کنید و جهان را کشف کنید
 • به یک خانه جدید نقل مکان کنید
 • حالات فیزیکی، عاطفی و ذهنی خود را بهتر کنترل کنید.

بدانید که شما خطاپذیر هستید

دکتر مارک بانشیک، روانپزشک و نویسنده کودک و نوجوان، می گوید: طبیعی است که انسان ها در یک مقطع زمانی مرتکب اشتباه شوند. با این حال، همیشه پشیمانی و افسوس خوردن از اشتباهات در تصمیمات خود، سالم نیست. درک کنید که اشتباهات شما همیشگی نیستید، و شما هنوز هم یک فرد فوق العاده هستید که با وجود اشتباهاتتان ارزش عشق را دارید. اگر یاد نگیرید که اشتباهات خود را بپذیرید و از آن‌ها عبور نکنید، این حس طولانی مدت همانند یک شخص پشیمان ممکن است در موارد زیر اختلال ایجاد کند:

 • آسیب به حس ارزشمندی نسبت به خودت
 • جنبه های روابط شما
 • شغل شما
 • توانایی شما در مراقبت از سلامتی شما
 • مثبت اندیشی

برای ایجاد صلح با خود عذرخواهی کنید

تحقیقات به ما نشان می‌دهد که ایجاد صلح با خود برای همه افراد درگیر بهتر است:

 • از خودخوری، هم در درون و هم از نظر بیرونی خودداری کنید
 • یک بخشش واقعی و صادقانه به شخص پشیمان بخواهید
 • سعی کنید آن را جبران کنید. سپس، چیزها را به بهترین شکل ممکن اصلاح کنید
 • از این به عنوان انگیزه ای برای تغییر رفتار و اقدامات آینده خود برای بهتر شدن استفاده کنید

به فکر بایدها و نبایدها درباره شخص پشیمان نباشید

آیا شما فردی هستید که با ایجاد صلح با خود دست و پنجه نرم می کنید و در عوض از خود نفرت دارید؟ این ممکن است دلیل افسردگی و اضطراب شما باشد. تحقیقات نشان می دهد که اگر به طور مداوم به خود تنفر داشته باشید، به طور مؤثر بر وضعیت روانی شما نیز تأثیر می گذارد – در کنار همه اعمال و رفتارهایی که از آن ناشی می شود. همانطور که می توانید تصور کنید، این برای شما یا افرادی که دوستشان دارید مفید نیست. در عوض، برای شما بهتر است:

 • از تثبیت اشتباهات گذشته خود و کارهایی که باید می کردید دست بردارید.
 • درک کنید و بپذیرید که گذشته تغییر ناپذیر است
 • روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید در این‌جا و اکنون بهتر انجام دهید
 • به طور فعال دنبال چیزهای مثبتی که می خواهید، مانند عشق، پذیرش و قدردانی را دنبال کنید.

برای ایجاد صلح با شخص پشیمان و خودتان اتفاقات زندگی را تغییر دهید

همه ما با این فانتزی بزرگ شدیم که نسخه ایده آل زندگی ما چیست. برنز می‌گوید در حالی که این چشم‌انداز خارق‌العاده به عنوان ایده‌آلی عمل می‌کند که می‌خواهیم به سمت آن کار کنیم، واقعیت – و افراد درون آن – کامل نیستند. بنابراین به جای اینکه به طور مداوم واقعیت را با خیال پردازی خود مقایسه کنید، سعی کنید:

به خود یادآوری کنید که شکست ها و اشتباهات طبیعی هستند و بخشی از زندگی هستند

انتخاب‌های متفاوت لزوماً به تجربه بهتری منجر نمی‌شود و در عوض احتمالاً مجموعه متفاوتی از پشیمانی ایجاد می‌کند.

تصور کنید که چقدر می تواند بدتر باشد

به این فکر کنید که احتمالاً این مسیری است که ممکن است برای رسیدن به نتیجه بهتری که هنوز نمی توانید تصورش را بکنید باید طی کنید

برای شمردن نعمت هایی که دریافت کردید و درس هایی که آموخته اید وقت بگذارید

برای کارهایی که درست انجام دادید به خودتان اعتبار بدهید.

چگونه کسی که پشیمان نیست را ببخشیم

در این زندگی، این امکان وجود دارد که ما با افراد متعددی برخورد کنیم. در برابر آن ها ممکن است احساسات ما را عمیقا جریحه دار کنند و از خود پشیمانی نشان نمی دهند. یکی از سخت ترین کارها این است که یاد بگیرید چگونه یک نفر را با وجود دردی که برایتان ایجاد کرد ببخشید. با این حال، هنگامی که بفهمید چه چیزی برای شما مفید است، بدون شک درد طولانی مدت کمتری را تجربه خواهید کرد که توسط دیگران ایجاد می شود.

نکته

ما نمی‌توانیم اعمال آن‌ها را کنترل کنیم. اما با کمی تمرین، می‌توانیم نحوه واکنش خود را به آن‌ها کنترل کنیم. ما فهرستی از مواردی را برای شما گردآوری کردیم که باید در نظر بگیرید و اگر در تلاش هستید کسی را که پشیمان نیست ببخشید، امتحان کنید. در این‌جا نحوه بخشیدن کسی که پشیمان نیست بیان خواهد شد:

تمرکز خود را به سمت درون زندگی معطوف کنید

بخشش اغلب با تبرئه شخصی که به شما آسیب می رساند از اشتباهش مرتبط است. اما اگر تمرکز خود را از او به خودتان تغییر دهید، می‌توانید روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید کار کنید. از خود بپرسید برای اینکه در حال حاضر احساس بهتری داشته باشم به چه چیزی نیاز دارم؟ تمرین کنید هر آن‌چه را که نیاز دارید به خودتان بدهید. با تمرکز بر آن‌چه در لحظه حال نیاز دارید، خود را از تجربه گذشته حذف می کنید و برای ایجاد احساس خوشحالی در خود اقدام می کنید.

یکی از قوی‌ترین راه‌ها برای التیام بخشیدن به خودتان در زمینه بخشش شخص دچار عدم پشیمان همین مورد است. “در روند رهایی، چیزهای زیادی را از گذشته از دست خواهید داد، اما خود را خواهید یافت.” -دیپاک چوپرا

برای بخشش شخصی که پشیمان نیست مسئولیت احساسات خود را بپذیرید

گفتار و کردار دیگران می‌تواند به ما صدمه بزند. اما وقتی یاد می‌گیریم چگونه کسی را ببخشیم، باید یاد بگیریم که چگونه مسئولیت احساسات خود را بپذیریم. اگرچه ممکن است در ابتدا چالش برانگیز باشد. اما فقط می توانیم دیگران را به خاطر احساسی که برای مدت طولانی داریم سرزنش کنیم. باید متوجه باشید که وقتی کینه را نگه دارید، فقط به خودتان آسیب می رساند.

با تغییر روشی که برای درک قدرتی که دیگران بر شما دارند، انتخاب می‌کنید. یا دنیای جدید و درخشانی از پتانسیل نامحدود برای خود خواهید دید… فوراً می‌دانید که چگونه شخصی که پشیمان نیست را ببخشید و هر چیزی را رها کنید.» -دکتر وین دایر

بخشی که فعالیتی که کردید را بشناسید

این یکی از سخت ترین بخش های بخشش است، اما جزء ضروری در رشد شخصی ماست. منیت ما می خواهد که بدون اینکه مسئولیت نقشی را که در هر اتفاقی که افتاده است بپذیریم، آسیب ببینیم، اما حقیقت این است که همه چیز یک طرفه نیست. اگرچه ممکن است شخصی که شما را آزار دهد پشیمان نباشد و شخصیت سردی داشته باشد. اما از خود بپرسید آیا کاری برای تحریک او انجام دادید  و صادقانه به خودتان پاسخ دهید. با تصدیق نقش خود، می‌توانید احساسات منفی‌ای را که نسبت به کسی دارید، سریع‌تر رها کنید. زیرا شما را مجبور می‌کند تا متوجه شوید که هیچ‌کس کامل نیست و مشاجره‌ها معمولاً یک خیابان دوطرفه هستند.

برای بخشش شخصی که پشیمان نیست با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید

اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که می توانید پیش او بروید و همیشه نظر صادقانه خود را به شما می دهد، به سراغ او بروید. دریافت دیدگاه دیگران می‌تواند بسیار مفید باشد. زیرا آن‌ها می‌توانند به چیزهایی که ما تمایلی به بررسی آن‌ها نداریم توجه کنند. دیگران می توانند به ما نکاتی را در مورد اینکه چگونه یک نفر را ببخشیم ارائه دهند.  و تجربه های شخصی را در اختیار ما قرار دهند که می توانیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم و از آن‌ها به عنوان الهام بخش برای حرکت از نگرشی که به ما کمک نمی کند استفاده کنیم.

نکته

بخشش یک شخصی که پشیمان نیست سخت است و این یک نگرش دائمی است.» -مارتین لوتر کینگ. یادگیری نحوه بخشش کسی می تواند زمان و صبر زیادی را ببرد. با خودتان ملایم باشید، اجازه دهید آنچه در گذشته برایتان اتفاق افتاده است، از بین برود، حتی اگر در یک زمان اندکی باشد. با تمرین متوجه خواهید شد که اعمال دیگران کمتر بر شما کنترل دارند و این شما را رها می کند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا