چگونه از دوستی های سمی رها شویم و عبور کنیم؟

دوستی های سمی را ممکن است همه ما تجربه کنیم. در واقع هیچ نوع ارتباطی تا زمانی که تجربه کافی نداشته باشیم تشخیص سمی بودن آن برایمان سخت می شود. افراد ممکن است در موقعیت های مختلف رفتار های متفاوتی داشته باشند. رفتار می تواند شامل گزینه ها مختلف باشد. رفتار ها اگر به گونه ای باشد که باعث پیشرفت افراد شود  رفتار ها برای افراد مختلف نشانه های متفاوتی دارد. برای مثال یک شخص ممکن است از رفتار تکبر خودش احساس رضایت داشته باشد.

از آن سمت این رفتار ممکن است به بقیه افراد آسیب برساند. گاهی اوقات باید با یک سری از رفتار ها کنار بیاییم. چگونه از دوستی های سمی رها شویم و عبور کنیم، موضوع امروز ما است. رفتار ها همان طور که قبلاً گفتیم انواع مختلفی دارند. انواع رفتار ها می تواند در افراد مختلف ایجاد شود. برای مثال وقتی که یک فرد در هنگام عصبانیت یا هنگام تماشای مسابقه فوتبال واکنش های از خود نشان می دهد نمی توان گفت این واکنش برای رفتار همیشگی او است.

رفتارهای دارای دلبستگی به دوستی های سمی

گزینه دیگری که باید بدانید این است که رفتار ها ممکن است در هر شخصی به نوع های مختلفی بروز دهد. رفتار های اجتماعی یکی از رفتار هایی است که موضوع امروز ما نیز هست. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه از دوستی های سمی رها شویم و عبور کنیم، صحبت کنیم.

احساس بی ارزشی در افراد مختلف

آیا با احساس بی ارزشی دست و پنجه نرم کرده اید؟ شما تنها نیستید زیرا بسیاری از مردم سعی می کنند با شرم سمی کنار بیایند. شرم سمی اصطلاحی است که به شرمساری ای اشاره دارد که مردم به دلیل برخورد نادرست توسط دیگران و گذراندن حوادث آسیب زا احساس می کنند. بسیاری از افرادی که با شرم سمی کنار می آیند از کودکی دچار حوادث آسیب زایی شده اند، اما برخی از افراد بعداً در زندگی دچار مشکلات دلبستگی به افراد سمی می شوند. وقتی احساس شرم سمی می کنید، به شما این احساس را می دهد که انگار بی ارزش هستید و همچنین با نفرت از خود مشخص می شود.

احساسات ذهن منفی شدید مانند این می تواند بر هر کسی آسیب بزند.

احساسات ذهن منفی شدید مانند این می تواند بر هر کسی آسیب بزند. هنگامی که شرم سمی را تجربه می کنید، می تواند شما را فلج کند و شما را از رسیدن به اهداف زندگی باز دارد. ممکن است به دلیل شرم سمی که احساس می کنید، نتوانید در زندگی به جلو حرکت کنید. در صورت عدم کنترل، این شرم سمی می تواند باعث شود با گذشت زمان دلبستگی به افراد سمی بیشتر شود. بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه به درستی با شرم سمی کنار بیایید تا بتوانید زندگی خود را به مسیر درست برسانید.

خطرات شرم و دلبستگی به دوستی های سمی

شرم سمی بسیار خطرناک است زیرا می تواند احساس بی لیاقتی و تحقیر ایجاد کند. وقتی کسی توسط دیگران در چنین موقعیت تحقیرآمیزی قرار گرفته باشد، می تواند باعث از بین رفتن ایمان به خود شود. آن ها ممکن است کاملاً ناکافی احساس کنند و مانند این که هرگز نمی توانند کاری درست انجام دهند. شرم سمی اغلب اتفاقی است که برای کودکان در جوانی رخ می دهد. والدین ممکن است با برقراری ارتباط منفی با آن ها یا بدرفتاری با آن ها، شرم سمی را به فرزندان خود منتقل کنند. حتی بعضی اوقات نشانه های غیرکلامی باعث احساس شرم سمی شدید در کودکان می شود. این بچه ها وقتی بزرگ شوند بزرگتر می شوند و می توانند آشکارتر شوند.

نکته ای در ارتباط با دوستی های سمی

شناخته شده است که در صورت عدم درمان ، شرم سمی به افسردگی کامل تبدیل می شود. همچنین باعث شده است برخی از افراد دچار اختلالات خوردن، اختلالات استرس پس از سانحه ، مشکلات اضطرابی و مشکلات عمومی عزت نفس شوند. خطرات شرم سمی آشکار است، اما شما می خواهید بدانید که چگونه با آن کنار بیایید. شرم سمی بی شباهت به بیماری های روحی دیگر نیست و قابل درمان است. بسیاری از راه های عقل سلیم وجود دارد که می توانید با شرم سمی کنار بیایید و همچنین می توانید برای مشکلات خود از متخصصان کمک بگیرید.

متوجه شوید که دلبستگی به دوستی های سمی از اشخاص دیگر ناشی می شود

هنگامی که نوبت به کنار آمدن با شرم سمی می رسد ، مهم است که سعی کنید درک کنید که احساس شرم از شما ناشی نمی شود. این احساسات شرم آور سمی در واقع از سوی افراد دیگر ناشی می شود. شرایطی از این دست هنگامی رخ می دهد که دیگران احساس ناکافی بودن خود را بر روی افراد دیگر بگذارند. آن ها با دیگران رفتار ضعیفی دارند و برای تحقیر کردن آن ها تلاش می کنند تا احساس بهتری در خود ایجاد کنند. بیشتر اوقات، کسانی که با دیگران چنین رفتاری می کنند این کار را می کنند تا احساس قدرت کنند و یا به این دلیل که بی رحمانه رفتار می کنند. شما در واقع هیچ اشتباهی نکرده اید، و شرم سمی که تجربه می کنید فقط به خاطر کاری است که شخص دیگری با شما انجام داده است.

احساس راحتی درمورد کارها با پذیرفتن احساسات منفی

وقتی پذیرفتید که احساسات شما به دلیل کار منفی نیست، احساس راحتی درمورد کارها راحت تر خواهد بود. کنار آمدن با احساس دلبستگی به افراد سمی می تواند زمان ببرد. صرف نظر از این، دانستن این که شما مقصر آنچه در حال وقوع است مقصر نیستید مفید خواهد بود. شما نمی توانید خود را بخاطر شرم سمی و تأثیری که در زندگی شما ایجاد کرده سرزنش کنید. کنترل احساس شرم سمی و آزاد کردن آن هنگامی که احساس قدرت کافی کردید امکان پذیر خواهد بود.

چند راه برای رهایی از دلبستگی به دوستی های سمی

ما در زندگی به چیزهای زیادی وابسته می شویم. اما همه این موارد برای ما خوب نیست. به همین دلیل است که عدم دلبستگی مفهومی حیاتی است. بسیاری از مردم این اشتباه را مرتکب می‌شوند که باور کنند حالت عدم دلبستگی بی‌احساس و بسته است. اما این موضوع بسیار دور از ذهن است.

در عوض، این مقاله عدم دلبستگی به افراد سمی و مسائل عاطفی اشاره دارد که وقتی به آن‌ها وابسته می‌شوید. همچنین دلبستگی به افراد سمی می‌تواند باعث آشفتگی و مسمومیت شود. این می تواند به معنای رهایی افراد و روابط سمی باشد به گونه ای که احساس آزادی و مثبت اندیشی را در شما ایجاد کند.

نکته

عدم دلبستگی زمانی که به درستی انجام شود، آرامش، تفکر مثبت و شادی را در زندگی ایجاد می کند.

چگونه از دوستی های سمی رها شویم و عبور کنیم؟

ما انسان‌ها ذاتاً موجوداتی بسیار اجتماعی هستیم. بسیاری از ما از همراهی در جمع حلقه اجتماعی خود قدردانی می کنیم و از آن لذت می بریم. کیفیتی که به ما امکان می دهد تجربیات شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم. یک مثال خوب از این ویژگی مشترک، انفجار نسبتاً اخیر ابزارهای مختلف شبکه های اجتماعی است. چیزی که تمایل شدید انسان به تعلق اجتماعی و تعامل را نشان می دهد. دوستی های سمی به هیچ وجه به ما در رسیدن به آن هدف کمک نمی کند.

نکته

“روابط – تعجب آور نیست – برای سلامتی بسیار مهم هستند، و مطالعات زیادی در مورد فرآیندهای بیولوژیکی وجود دارد که ارتباط بین روابط و سلامت را توضیح می دهد.” – دکتر آرتور آرون، مدیر آزمایشگاه روابط بین فردی در دانشگاه استونی بروک

دانشمندان تکاملی و دانشمندان علوم اعصاب به فرآیندهای تکاملی مغز اشاره می کنند. این کار باعث می شود تا مکانیسم هایی را بیان کنند که نیاز فرد به شمول اجتماعی را تحریک می کند. نئوکورتکس، بیرونی ترین لایه مغز، در انسان بسیار بزرگتر از سایر پستانداران است. و جزء اصلی است که “شناخت اجتماعی بالاتر … و همچنین همدلی و تئوری ذهن – توانایی درک احساسات و نیات را تحریک می کند.”

درک احساسات و دوستی های سمی

«…توانایی درک احساسات و مقاصد دیگران، توانایی ما برای همدلی را در بر می گیرد».

علیرغم شواهد عصب‌بیولوژیکی گسترده که نیاز انسان به شمول اجتماعی را به پایان می‌رساند، چیزی در مورد تمایل به برقراری و حفظ روابط سالم نمی‌گوید. همانطور که همه ما در حال حاضر به خوبی آگاه هستیم، روابط می توانند برای سلامت روانی و جسمی ما مضر باشند.

در این مقاله، ما در درجه اول بر روی دوستی ها تمرکز می کنیم، نوع رابطه ای که برخی از ما بیشترین تعامل را داریم. به طور خاص، ما قصد داریم در مورد اینکه چه چیزی دوستی های سمی را تشکیل می دهد و چگونه خود را از شر این نوع افراد خلاص کنید، بحث خواهیم کرد.

“دوستی های سمی” چیست؟

برای پاسخ به سؤال قبل، ممکن است مفید باشد توضیح دهید که یک دوست چه می کند:

  • فردی که شما را شادتر می کند.
  • شخصی که شما را بزرگ می کند.
  • شخصی که به شما وابسته می شود.
  • فردی که هر چقدر هم که سخت باشد با شما صادق خواهد بود.
  • فردی که پتانسیل شما را می بیند، حتی اگر شما نبینید.
  • فردی که شما را تشویق می کند تا بهترین باشید.

دوستی های سمی از انجام این کارها اجتناب می کنند.

آن‌ها به شما صدمه می زنند و به ندرت عذرخواهی می کنند. آن‌ها انتظار وفاداری شما را بدون پاسخگویی مشابه دارند. افراد با ویژگی دوستی های سمی احساسات بیهوده را ایجاد و تشدید خواهند کرد. آن‌ها کانون توجه را از شما (و دیگران) می‌گیرند و آن را به خودشان برمی‌گردانند. به عبارت دیگر، اعمال و گفتار آنهاغ از راه دور نشان نمی دهد که یک دوست چیست و باید باشد.

چرا «گسستن» از دوستی های سمی می تواند سخت باشد؟

نقل قولی را که یکی از جنبه های دوستی را تعریف می کند، به خاطر دارید: «…توانایی درک احساسات و نیت دیگران»؟ از قضا، این موضوع که در اکثریت ما وجود دارد می تواند اتمام دوستی های سمی را با کسانی که فاقد چنین طرز فکری هستند، دشوار کند. صرف نظر از اعمال، رفتارها و سخنان فرد سمی، برخی از ما به سختی می توانیم با چنین فردی از ترس آسیب به او روبرو شویم.

چرا لازم نیست “از هم جدا شویم”

با فرض اینکه تخلف فرد سمی آنقدر فاحش نبود که بتوانیم با آن مقابله کنیم و آن را پایان دهیم، می‌توانیم در عوض انرژی خود را به سمت دیگران منحرف و برگردانیم.

ویژگی های منفی دوستی های سمی

در میان یکی از ویژگی های منفی آن‌ها، افراد سمی می توانند به سرعت سطح انرژی ما را کاهش دهند. افراد سمی این کار را به یکی از دو روش انجام می دهند: از طریق تعامل شما با آن‌ها یا پاسخ پیش بینی شما به هر چیزی که ممکن است در آینده به سمت شما اعمال کنند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا