چگونه احساسات دردناک و گذشته را رها کنیم؟

احساسات دردناک در دوران مختلفی از زندگی به سراغ ما می آید. البته که برای هر شخصی نوع احساسات دردناک متفاوت است. شما در زندگی خود احساسات مختلفی را حس می کنید. برخی از ما نیز برای ایجاد یک رابطه جز منطق به هیچ نوع احساسی ورود نمی کنیم. گاهی اوقات برخی از ما به خاطر اتفاقاتی که در گذشته برایمان افتاده است احساسات خود را کنار می گذاریم.

احساست در زندگی بسیار مهم است. شما نمی توانید شخصی را پیدا کنید که احساسات برایش مهم نباشد. احساسات بخش بسیار مهمی را در زندگی و روند رشد فرد تشکیل می دهد. در روان شناسی تعاریف متفاوتی از احساسات وجود دارد. نکته ای که باید بدانید این است که همه روان شناسان احساسات را مهم می دانند. احساسات انواع مختلفی دارد. احساس دوست داشتن کسی یا چیزی یا احساس خشمگین شدن نسبت به دوستان یا عضوی از خانواده همه نمونه های از این فرایند هستند.

عدم وجود  کنترل احساسات دردناک

عدم احساسات و سرد بودن نسبت به موضوعات مختلف درست نیست. هر فرد در طول زندگی خودش ممکن است رفتار های مختلفی از خودش بروز دهد. این رفتار ها می تواند به علت های مختلفی ایجاد شود. هر فرد در طول زندگی خودش دارای رفتار های مختلفی است. برخی از آن ها ممکن است به خاطر شرایط مختلف زندگی دچار حالت های رفتاری مختلف شوند. این رفتار ها می تواند در هر فردی به گونه ای باشد که او را آزار دهد یا این که او را به سمت بیماری های روحی دیگر ببرد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه احساسات دردناک و گذشته را رها کنیم، صحبت کنیم.

راه‌هایی برای کنترل احساسات دردناک که رها کردن آن‌ها خیلی سخت است

همه با افکار و احساسات منفی سر و کار دارند. متأسفانه، به نظر می رسد که این احساسات دردناک همیشه در نامناسب ترین زمان ها ظاهر می شوند. مسئله واقعی این است که این کشمکش‌های عاطفی حل‌نشده می‌تواند شما را از چیزهای خوب زندگی‌تان منحرف کند. اگر این افکار را خیلی زودباورانه ارائه دهید، به زودی متوجه خواهید شد که طرز فکر شما بیشتر منفی است تا مثبت. ترک عادت به طرز فکر بدبینانه آسان نیست و نیازمند آموزش مجدد مغز شما برای رهایی همه چیز است. آخرین باری که توانایی کنترل احساسات دردناک داشتید کی بود؟

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک فرد معمولی اغلب اوقات استرس را احساس می کند، و قبل از این که متوجه شوید می تواند به سطوح انفجاری برسد. در نتیجه، زمانی که تحت فشار هستید، ذهن شما تمایل دارد در مورد تمام مسائلی که از گذشته شما دوباره ظاهر می شوند، نشخوار کند. چگونه هرج و مرج را در ذهن خود آرام می کنید و از مه های مغزی جلوگیری می کنید؟

چند راه برای مقابله با عدم کنترل احساسات دردناک

اگر یاد بگیرید با این احساساتی که شما را فلج می کنند کنار بیایید، کمک خواهد کرد. اگر می خواهید زندگی شاد و سالمی داشته باشید، باید گذشته را رها کنید. اینکه کسی چه زمانی به شما صدمه زده باشد یا مورد آزار قرار گرفته اید مهم نیست. هر آسیبی می تواند باعث شود که در مورد تمام اشتباهات زندگی خود نشخوار فکری کنید. خوشبختانه، چند راه وجود دارد که می توانید از آن‌ها برای غلبه بر این مشکلات و ادامه کار استفاده کنید.

یاد بگیرید که در لحظه حضور داشته باشید

یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که یاد خواهید گرفت این است که چگونه در لحظه حضور داشته باشید. وقتی همه چیز خراب می شود، برای ذهن شما آسان است که به گذشته برگردد. ذهن شما برای آن‌چه که احساس می کنید نیاز به توجیه دارد، بنابراین دوست دارد یک حالت ترحم داشته باشد و تمام احساسات دردناک گذشته خود را مطرح کند. مشکل دیگری که معمولاً اتفاق می افتد این است که مردم نگران چیزهایی هستند که هنوز اتفاق نیفتاده است. چند بار می نشینید و نگران چیزی هستید که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد یا نشود؟ اگر یک اختلال اضطرابی دارید، بیشتر از دیگران مستعد نگرانی هستید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با این حال، مقاله ای به مطالعه ای در مورد نگرانی اشاره کرد. کارشناسان دریافتند که بیش از 85 درصد از چیزهایی که از آن‌ها ناراحت هستید هرگز اتفاق نمی‌افتند. به تمام زمانی که هدر می دهید فکر کنید زیرا در آن لحظه زمانی حضور واقعی ندارید.

فکر در مورد آینده و گذشته باعث آسیب می شود؟

هم آینده و هم گذشته شما زمان ارزشمندی را در زمان حال از شما می گیرند. راه مقابله با این موضوع این است که بر این‌جا و اکنون تمرکز کنیم و دیروز یا فردا را در مرکز صحنه قرار ندهیم. اکنون، این بدان معنا نیست که نباید برنامه ریزی کنید، بلکه به این معنی است که اجازه نمی دهید چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده ذهن شما را به هم ریخته کند. این فرآیند ساده به نظر می رسد، اما آنطور که به نظر می رسد آسان نیست. با این حال، چند ترفند وجود دارد که می تواند به شما کمک کند در لحظه باشید. تصویری را پیدا کنید که به شما آرامش می دهد. شاید محل آرامش شما ساحلی باشد که اطراف آن را مرغان دریایی احاطه کرده اند.

کنترل احساسات دردناک با قدرت بیشتر

هر چه قدرت بیشتری به این احساسات مضر و دردناک بدهید، قوی تر می شوند. اگر این احساسات را با برقراری ارتباط مجدد با دنیای اطراف خود خنثی کنید، کمک خواهد کرد. یکی از راه هایی که می توانید دوباره به هم متصل شوید، داوطلب شدن است. وقتی می بینید که شخص دیگری شرایط بسیار بدتر از شما دارد، برگزاری یک مهمانی برای خود چالش برانگیز است.

یکی دیگر از کارهایی که ممکن است بخواهید انجام دهید این است که پاهای خود را روی زمین قرار دهید و به محیط اطراف خود توجه کنید.

چگونه احساسات دردناک و گذشته را رها کنیم؟

در حالی که ممکن است احساس کنید مسیر شما به سوی بهبودی است – اما می تواند دور از واقعیت باشد. وقتی نوبت به گذشته شما می رسد و اینکه قبلاً چگونه آسیب دیدید، بهترین و سالم ترین کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که احساسات دردناک را رها کنید. در این‌جا چند راه برای رهایی از درد گذشته بیان خواهد شد:

«آرامش درونی تنها زمانی حاصل می شود که بخشش را تمرین کنیم. بخشش، رهایی گذشته است، و بنابراین، وسیله ای برای اصلاح تصورات نادرست ما است.» -جرالد جامپلسکی

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگرچه تلاش برای رهایی ممکن است سخت ترین کار به نظر برسد. اما این چیزی است که شما را از دردی که احساس می کنید رها می کند. نگهداری درد گذشته فقط شما را به درد خود متصل می کند و نمی توانید شادی را احساس کنید. اگر امیدوارید از گذشته رها شوید. اما مطمئن نیستید که چگونه شروع کنید، این چند نکته را بخوانید تا از احساسات دردناک شوید و دوباره خوبی را وارد زندگی خود کنید.

تفاوت بین انتظارات و واقعیت را در روابط خود درک کنید

همه ما انتظارات ایده آلیستی خاصی برای زندگی خود و افرادی که با آن‌ها ارتباط داریم، داریم. با این حال، زندگی هرگز همان چیزی نخواهد بود که فکر می‌کردیم، پس این انتظارات را کنار بگذارید. ما باید خود و دیگران را در زندگی مان آن گونه که هستند بپذیریم. اولین قدم این است که از وضعیت خود و نقشی که در روابط بازی می کنید آگاه باشید. در همین راستا، باید حقایق مربوط به افرادی را که در زندگی شما هستند بپذیرید. از آن‌ها قدردانی کنید و قدردان باشید که آن‌ها در زندگی شما هستند، دقیقاً همانطور که هستند.

پاسخ منطقی به نتایج غیر منتظره و احساسات دردناک

هر انتظار یا امیدی که برای آینده داشته باشیم، زندگی روشی خنده دار برای انجام برعکس دارد. وقتی زندگی نتایج متفاوتی از آنچه انتظارش را داشتیم به ما ارائه می دهد، باید به روشی منطقی پاسخ دهیم. این می تواند به معنای ایجاد مرزهایی بین خود و دیگران باشد و همچنین افرادی را که دیگر نمی توانیم آن‌ها را در زندگی خود جای دهیم، رها کنیم.

باورهای محدود کننده توسط خود ما ایجاد می شوند

اغلب، تنها چیزی که ما را از تحقق رویاهایمان باز می دارد، خودمان هستیم. وقتی فکر می کنید “من هرگز نتوانستم به آن برسم” یا “این برای من غیرممکن است”، شما تنها کسی هستید که خود را پایین نگه می دارید. اکنون زمان آن است که شک و تردیدهای گذشته را کنار بگذارید و به خودتان ایمان بیاورید. در حالی که افراد دیگری ممکن است با اعتقادات محدود کننده خود وارد زندگی شما شوند. اما شما با شکست احساسات دردناک باعث ایجاد حقیقت در زندگی خود باشید. همچنین به دنیا نشان دهید که می توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید.

درک کنید که نمی توانید دیگران را کنترل کنید

تنها چیزی که می توانید کنترل کنید خودتان و نحوه پاسخ دادن به چیزها است. در حالی که ممکن است آرزو داشته باشید که قدرت کنترل رفتار دیگران با شما را داشته باشید، دیگران فقط می توانند مسئول اعمال خود باشند. در حالی که این ممکن است گاهی ناامید کننده باشد، به شما این امکان را می دهد که واقعاً روی شخصی که می خواهید باشید تمرکز کنید.

روی اینکه چگونه در مورد خود فکر می کنید تمرکز کنید

“خوشبختی زمانی است که آن‌چه فکر می کنید، آن‌چه می گویید و آن‌چه انجام می دهید با هم هماهنگ باشند.” – مهاتما گاندی. تمرکز بر آن‌چه دیگران در مورد شما فکر می کنند، سریع ترین راه برای ایجاد یک زندگی ناراحت است. به خود اجازه دهید که از نظرات دیگران در مورد شما و زندگی خود رها شوید. بدون اینکه به دنبال تایید دیگران باشید، با خودتان شاد و در صلح باشید.

فرصتی برای اشتباهات فراهم کنید

اشتباهات و احساسات دردناک بخشی از شرایط انسان است. همه ما مرتکب اشتباه می‌شویم. یاد بگیرید که آن‌چه را که اتفاق افتاد بپذیرید و بدون وسواس در مورد آن یا نگرانی در مورد آن حرکت کنید.

کار و پیشرفت در زندگی برای مبارزه با احساسات دردناک

همه ما در حال پیشرفت هستیم. رهایی از اهداف در زندگی ممکن است احساسات دردناک یا ناخوشایند را تحریک کند. صرف زمان برای رهایی و بهبودی بخشی از این فرآیند است. با اجازه به خود برای زندگی عاری از درد و خجالت نسبت به گذشته، می‌توانید به روی شادی و امیدی که آینده در انتظار شماست باز باشید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از این چند نکته برای رهایی احساسات دردناک به عنوان راهنمایی استفاده کنید. این کار باعث می شود تا تمرکز خود را در این مسیر حفظ کنید. به یاد داشته باشید که خودتان را دوست داشته باشید و تلاش کنید تا بهترین نسخه «خودتان» باشید. منفی‌گرایی همیشه در دنیا وجود خواهد داشت. اما همانطور که برای درک بیشتر خود تلاش می‌کنید، می‌توانید با عشق مثبت به خود، از موارد منفی پیشی بگیرید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا