چند روش هوشمند برای مقابله با افراد سمی 

افراد سمی آسیب های زیادی در زندگی به ما می زنند. افراد ممکن است در موقعیت های مختلف رفتار های متفاوتی داشته باشند. رفتار می تواند شامل گزینه ها مختلف باشد. رفتار ها اگر به گونه ای باشد که باعث پیشرفت افراد شود  رفتار ها برای افراد مختلف نشانه های متفاوتی دارد. برای مثال یک شخص ممکن است از رفتار تکبر خودش احساس رضایت داشته باشد.

از آن سمت این رفتار ممکن است به بقیه افراد آسیب برساند. گاهی اوقات باید با یک سری از رفتار ها کنار بیاییم. چند روش هوشمند برای مقابله با افراد سمی موضوع امروز ما است. رفتار ها همان طور که قبلاً گفتیم انواع مختلفی دارند. انواع رفتار ها می تواند در افراد مختلف ایجاد شود. برای مثال وقتی که یک فرد در هنگام عصبانیت یا هنگام تماشای مسابقه فوتبال واکنش های از خود نشان می دهد نمی توان گفت این واکنش برای رفتار همیشگی او است.

رفتارهای دارای دلبستگی به افراد سمی

گزینه دیگری که باید بدانید این است که رفتار ها ممکن است در هر شخصی به نوع های مختلفی بروز دهد. رفتار های اجتماعی یکی از رفتار هایی است که موضوع امروز ما نیز هست. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند روش هوشمند برای مقابله با افراد سمی، صحبت کنیم.

احساس بی ارزشی در افراد مختلف

آیا با احساس بی ارزشی دست و پنجه نرم کرده اید؟ شما تنها نیستید زیرا بسیاری از مردم سعی می کنند با شرم سمی کنار بیایند. شرم سمی اصطلاحی است که به شرمساری ای اشاره دارد که مردم به دلیل برخورد نادرست توسط دیگران و گذراندن حوادث آسیب زا احساس می کنند. بسیاری از افرادی که با شرم سمی کنار می آیند از کودکی دچار حوادث آسیب زایی شده اند، اما برخی از افراد بعداً در زندگی دچار مشکلات دلبستگی به افراد سمی می شوند. وقتی احساس شرم سمی می کنید، به شما این احساس را می دهد که انگار بی ارزش هستید و همچنین با نفرت از خود مشخص می شود.

احساسات ذهن منفی شدید مانند این می تواند بر هر کسی آسیب بزند.

احساسات ذهن منفی شدید مانند این می تواند بر هر کسی آسیب بزند. هنگامی که شرم سمی را تجربه می کنید، می تواند شما را فلج کند و شما را از رسیدن به اهداف زندگی باز دارد. ممکن است به دلیل شرم سمی که احساس می کنید، نتوانید در زندگی به جلو حرکت کنید. در صورت عدم کنترل، این شرم سمی می تواند باعث شود با گذشت زمان دلبستگی به افراد سمی بیشتر شود. بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه به درستی با شرم سمی کنار بیایید تا بتوانید زندگی خود را به مسیر درست برسانید.

خطرات شرم و دلبستگی به افراد سمی

شرم سمی بسیار خطرناک است زیرا می تواند احساس بی لیاقتی و تحقیر ایجاد کند. وقتی کسی توسط دیگران در چنین موقعیت تحقیرآمیزی قرار گرفته باشد، می تواند باعث از بین رفتن ایمان به خود شود. آن ها ممکن است کاملاً ناکافی احساس کنند و مانند این که هرگز نمی توانند کاری درست انجام دهند. شرم سمی اغلب اتفاقی است که برای کودکان در جوانی رخ می دهد. والدین ممکن است با برقراری ارتباط منفی با آن ها یا بدرفتاری با آن ها، شرم سمی را به فرزندان خود منتقل کنند. حتی بعضی اوقات نشانه های غیرکلامی باعث احساس شرم سمی شدید در کودکان می شود. این بچه ها وقتی بزرگ شوند بزرگتر می شوند و می توانند آشکارتر شوند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شناخته شده است که در صورت عدم درمان ، شرم سمی به افسردگی کامل تبدیل می شود. همچنین باعث شده است برخی از افراد دچار اختلالات خوردن، اختلالات استرس پس از سانحه ، مشکلات اضطرابی و مشکلات عمومی عزت نفس شوند. خطرات شرم سمی آشکار است، اما شما می خواهید بدانید که چگونه با آن کنار بیایید. شرم سمی بی شباهت به بیماری های روحی دیگر نیست و قابل درمان است. بسیاری از راه های عقل سلیم وجود دارد که می توانید با شرم سمی کنار بیایید و همچنین می توانید برای مشکلات خود از متخصصان کمک بگیرید.

متوجه شوید که دلبستگی به افراد سمی از اشخاص دیگر ناشی می شود

هنگامی که نوبت به کنار آمدن با شرم سمی می رسد ، مهم است که سعی کنید درک کنید که احساس شرم از شما ناشی نمی شود. این احساسات شرم آور سمی در واقع از سوی افراد دیگر ناشی می شود. شرایطی از این دست هنگامی رخ می دهد که دیگران احساس ناکافی بودن خود را بر روی افراد دیگر بگذارند. آن ها با دیگران رفتار ضعیفی دارند و برای تحقیر کردن آن ها تلاش می کنند تا احساس بهتری در خود ایجاد کنند. بیشتر اوقات، کسانی که با دیگران چنین رفتاری می کنند این کار را می کنند تا احساس قدرت کنند و یا به این دلیل که بی رحمانه رفتار می کنند. شما در واقع هیچ اشتباهی نکرده اید، و شرم سمی که تجربه می کنید فقط به خاطر کاری است که شخص دیگری با شما انجام داده است.

احساس راحتی درمورد کارها با پذیرفتن احساسات منفی

وقتی پذیرفتید که احساسات شما به دلیل کار منفی نیست، احساس راحتی درمورد کارها راحت تر خواهد بود. کنار آمدن با احساس دلبستگی به افراد سمی می تواند زمان ببرد. صرف نظر از این، دانستن این که شما مقصر آنچه در حال وقوع است مقصر نیستید مفید خواهد بود. شما نمی توانید خود را بخاطر شرم سمی و تأثیری که در زندگی شما ایجاد کرده سرزنش کنید. کنترل احساس شرم سمی و آزاد کردن آن هنگامی که احساس قدرت کافی کردید امکان پذیر خواهد بود.

چند راه برای رهایی از دلبستگی به افراد سمی

ما در زندگی به چیزهای زیادی وابسته می شویم. اما همه این موارد برای ما خوب نیست. به همین دلیل است که عدم دلبستگی مفهومی حیاتی است. بسیاری از مردم این اشتباه را مرتکب می‌شوند که باور کنند حالت عدم دلبستگی بی‌احساس و بسته است. اما این موضوع بسیار دور از ذهن است.

در عوض، این مقاله عدم دلبستگی به افراد سمی و مسائل عاطفی اشاره دارد که وقتی به آن‌ها وابسته می‌شوید. همچنین دلبستگی به افراد سمی می‌تواند باعث آشفتگی و مسمومیت شود. این می تواند به معنای رهایی افراد و روابط سمی باشد به گونه ای که احساس آزادی و مثبت اندیشی را در شما ایجاد کند.

نکته

عدم دلبستگی زمانی که به درستی انجام شود، آرامش، تفکر مثبت و شادی را در زندگی ایجاد می کند. مشکل این است که شروع این سفر معنوی می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر مجبور باشید افرادی را که به داشتن آن‌ها در زندگی خود عادت کردید، رها کنید. حتی اگر آن‌ها ذهنیت منفی را سمی ایجاد کنند.

این یک مسیر دشوار است که می تواند ترسناک باشد، اما نتایج نهایی آن ارزش موفقیت را دارد. از اینکه چقدر احساس آرامش و شادی می کنید شگفت زده خواهید شد.  در این‌جا چند راه برای از نابودی دلبستگی به افراد سمی وجود دارد.

چند روش هوشمند برای مقابله با افراد سمی

زمانی که یک فرد سمی دیگر نمی تواند شما را کنترل کند، سعی می کند نحوه دید دیگران را کنترل کند.  همه ما آشفتگی اجتناب ناپذیر یک زندگی را تجربه می کنیم. ما فراز و فرود های شدید، نزول های شدید و هر چیزی در این میان داریم. همه ما به گونه ای رفتار خواهیم کرد که می تواند مانند رفتار افراد سمی سمی تلقی شود. آیا این ما را انسان های سمی می کند؟ نه اینطور نیست.

رفتار فرد لزوماً نشان دهنده هویت او نیست. در واقع، بیشتر اوقات آن‌ها متقابلاً منحصر به فرد هستند. اما رفتار آن‌ها نسبت به دیگران، به ویژه آن‌هایی که در هر نوع رابطه ای هستند که اغلب بار چنین رفتاری را متحمل می شود.

افراد سمی خود را با تمایل به «ایجاد نمایشنامه در زندگی خود یا محاصره شدن توسط آن» متمایز می کنند. سعی کنید دیگران را دستکاری یا کنترل کنید.

نکته

به طور خلاصه، افراد سمی از طریق رفتار سمی (عمدی یا غیرعمدی) خود به طور مداوم و منفی بر افراد اطراف خود تأثیر می گذارد. در این‌جا چند راه برای برخورد مثبت با افراد سمی – و رفتار سمی – وجود دارد:

رفتار سمی آن‌ها را منطقی نکنید.

بسیاری از مردم تعارض را دوست ندارند، چیزی که به عنوان اجتناب از تعارض شناخته می شود. به این ترتیب، گیرندگان رفتار سمی به این رفتار اجازه خواهند داد تا به آرام کردن افراد سمی ادامه دهد. دریافت‌کنندگانی که می‌خواهند از مشاجره اجتناب کنند، به سادگی به فرد سمی اجازه می‌دهند که سر و صدا کند.

صدای خود را به گوش دیگران برسانید

همه کسانی که رفتار سمی از خود نشان می دهند «قلدر» نیستند، اما برخی از آن‌ها چنین هستند. افراد سمی و قلدرهای سمی اغلب سمیت خود را به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف به دیگران می ریزند. وقتی چنین رفتاری مشهود است، زمان آن  است که صدای خود را به گوش دیگران برسانید و با چنین اعمال ارعاب آمیز مخالفت کنید. اغلب اوقات، “قلدر” هنگامی که با مقاومت روبرو می شود، عقب نشینی می کند و به سادگی ادامه می دهد.

موضع بگیرید

شما سزاوار این هستید که به عنوان یک انسان با شما رفتار شود – با ادب، احترام و وقار. وقتی کسی این قرارداد پذیرفته شده اجتماعی را نقض می کند، باید آن را یک عمل پرخاشگرانه تلقی کرد.

این زمانی است که تعیین مرزهای واضح کاملاً ضروری است. خوشبختانه، شما نیازی به گفتگوی طولانی با آن‌ها ندارید. برای مثال دوری ناگهانی از یک مکالمه با افراد سمی می تواند کافی باشد.

تراوش شفقت

همانطور که گفته شد، باید رفتار سمی خود را از “خود واقعی” خود جدا کرد. وقتی می دانیم که شخصی به هر دلیلی رفتار منفی می کند. مشکلات شخصی، استرس ناشی از کار، مشکلات پزشکی و غیره، مناسب است که دلسوزانه پاسخ دهید.

در صورت لزوم از افراد سمی دور شوید.

قرار گیری در معرض رفتار سمی به طور مکرر می تواند از نظر ذهنی و جسمی خسته کننده باشد. ما به طور غریزی می دانیم که چه زمانی یک فرد ما را از منطقه راحتی عبور می دهد – و گاهی اوقات لازم است که به سادگی دور شویم.

مسائل را شخصی نگیرید.

زمانی که توصیه های مختلف در مورد یک فرد سمی صدق می کند. این رفتار بیشتر در یک حمله مستقیم (مثلاً حمله لفظی) به شما مشهود است.

نکته

تعامل با افراد سمی – در مقطعی از زمان – به ناچار منجر به گفتن چیزی می شود که توهین آمیز، غیرانسانی، شرم آور و غیر ضروری است. مبادلات از این نوع تقریباً مطمئناً به نوعی با ما مخالفت خواهد کرد.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا