روانشناسی نشان می دهد که چگونه مثبت اندیشی به ترک سیگار کمک می کند

ترک سیگار و ترک عادات بد کار دشواری است. بسیاری از مردم نمی توانند برخی از عادات بد خود را ترک کنند. مصرف سیگار متاسفانه در جوامع امروزی بین همه افراد بزرگ و کوچک مرسوم شده است. حتی در برخی جوامع مصرف سیگار به مانند پوشیدن یک لباس برند است. همان طور که می‌دانید اعتیاد در هر زمینه ای خطرناک است. شما اگر در غذا خوردن هم رعایت نداشته باشید و برخی مواد غذایی اعتیاد پیدا کنید بدن خود را در خطر قرار خواهید داد. ترک مصرف سیگار برای زنان سخت است. بنابراین بهتر است زیر نظر پزشک رو مشاور این فرآیند ترک انجام شود. اختلال اعتیاد یکی از موارد شایع در دنیای امروزی است.

اگر در دوران کودکی این اختلالات درمان نشوند می تواند تا بزرگسالی هم ادامه داشته باشد. یکی از اختلالات معروف در دنیای روان شناسی اعتیاد است. اعتیاد برای هر فردی دارای علائم مختلفی است. این علائم در افراد مختلف متفاوت است. در مقاله های قبل در ارتباط با ترک مصرف ماری جوانا و سیگار صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که روانشناسی نشان می دهد که چگونه مثبت اندیشی به ترک سیگار کمک می کند، چگونه است. درمان ها نیز انواع مختلفی دارد.

مصرف سیگار و استرس ترک سیگار

تا حدودی بخشی از این استرس و اضطراب طبیعی است. اما اگر ادامه پیدا کند می تواند زندگی ما را مختل کند. اضطراب و استرس اگر کنترل و درمان نشود می تواند جلوی موفقیت شما را در بخش های مختلف زندگی بگیرد. انواع مختلفی از اضطراب ها وجود دارد که برخی از آن ها را برای شما گفتیم. انواع درمان حمله اضطراب موضوع امروز ما است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسی نشان می دهد که چگونه مثبت اندیشی به ترک سیگار کمک می کند، صحبت کنیم.

مصرف سیگار یکی از رایج ترین مواد مخدر و ترک سیگار

در حالی که سیگار یکی از رایج ترین مواد مخدر در کشور های مختلف است، بسیاری از مردم این سوال را دارند: آیا سیگار برای زنان خطرناک تر است؟ پاسخ این است که بله، می تواند باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که همه کسانی که از این ماده استفاده می کنند شرایط خطرناکی دارند .

اکثر افرادی که از سیگار استفاده می کنند به آن معتاد نمی شوند. آن ها کنترل استفاده از آن را از دست نمی دهند. آن ها معمولاً از مقداری که می خواهند استفاده کنند استفاده می کنند و وقتی می خواهند از آن استفاده کنند مقدار مصرف کنترل می کنند. هنگامی که آن ها از ماری جوانا استفاده می کنند، دقیقاً نتایجی را که انتظار دارند و قصد دارند دریافت می کنند. با این حال، برخی از افرادی که از سیگار استفاده می کنند، پس از مصرف مزمن سیگار، علائم اعتیاد واقعی را بروز می دهند.

آیا مصرف سیگار برای افراد خطرناک است؟

در حالی که اکثر افرادی که از سیگار استفاده می کنند، اعتیاد پیدا نمی کنند، اما این بدان معنا نیست که هرگز اتفاق نمی افتد. برخی از افرادی که از سیگار استفاده می کنند بسیاری از رفتارهایی را که معمولاً با اعتیاد مرتبط است از خود نشان می دهند.

نکته ای در ارتباط با ترک سیگار و اعتیاد

اختلالاتی مثل اعتیاد  وضعیتی است که در نتیجه مصرف مزمن هر نوع ماده مخدر ایجاد می شود. در ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) به عنوان نتیجه وابستگی یا سوء استفاده از سیگار تعریف شده است.

هشدار برای مصرف سیگار در زنان و علائم ترک سیگار

اکثر مردم تا به حال با هشدارهای مربوط به سیگار آشنا هستند، به خصوص که سیگار می تواند باعث سرطان و افزایش خطر بیماری قلبی شود. با این حال، مهم است که بدانیم زنان سیگاری با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند. واقعیت این است که تقریباً 23 میلیون زن در ایالات متحده (23٪ از جمعیت زنان) هنوز سیگار می کشند. این مقاله نگرانی‌های سلامتی را که زنان سیگاری با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار می‌دهد. خطرات سلامت روان، سلامت زنان و سایر مسائل مربوط به سلامت جسمانی را پوشش می دهد.

آمار مصرف سیگار برای زنان

مصرف سیگار  قابل پیشگیری ترین علت مرگ و میر در کشور های مختلف است. با این حال طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه بیش از 200000 زن به دلیل سیگار کشیدن جان خود را از دست می دهند. بالاترین میزان مصرف سیگار (16.7٪) در بین زنان بین 25 سال رخ می دهد. و 44. در حالی که مردان کمی بیشتر از زنان سیگار می کشند، نزدیک به 13 درصد از زنان هنوز سیگار می کشند. با وجود تمام هشدارهایی که نوجوانان امروزی درباره مضرات سیگار شنیده اند، واقعیت این است که تقریباً همه سیگاری های جدید امروزی نوجوان هستند. CDC گزارش می دهد که در سال 2020، 3.9٪ از دختران نوجوان سیگار می کشند و 22.5٪ از نوعی محصول تنباکو (که ممکن است شامل سیگارهای الکترونیکی، قلیان یا سیگار باشد) استفاده می کنند.

نکته ای در ارتباط با ترک سیگار

زنان سیگاری در معرض خطرات مشابهی با مردان سیگاری هستند. مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف (از جمله ریه، دهان، حنجره، حلق، مری، کلیه، پانکراس، کلیه و مثانه) و بیماری‌های تنفسی. همچنین خطرات مربوط به سیگار کشیدن برای سلامتی زنان منحصر به فرد است.

خلاصه ای از تاثیرات عدم ترک سیگار بر بانوان

نرخ استعمال دخانیات در سال‌های اخیر کاهش یافته است، اما درصد زیادی از دختران و زنان به سیگار کشیدن و مصرف تنباکو به اشکال دیگر ادامه می‌دهند.

زنان سیگاری نیز بسیار بیشتر در معرض سوء استفاده در دوران کودکی و خشونت شریک صمیمی بودند.

روانشناسی نشان می دهد که چگونه مثبت اندیشی به ترک سیگار کمک می کند

اگر سیگاری هستید، هرگز زمانی بهتر از الان برای ترک سیگار وجود نداشته است. هیچ کس نگفته که این کار آسان خواهد بود زیرا نیکوتین یک اعتیاد قوی است. با این حال، پیشرفت در حمایت از ترک سیگار و درمان جایگزین نیکوتین می تواند کار را برای شما کمتر کند.

شما قصد اعتیاد به دخانیات را نداشتید. تماشای فیلم‌هایی را که در دوران دبستان درباره مضرات سیگار و مطالعات بی‌شماری که آن را با بیماری‌های ریوی مرتبط می‌کنند، تماشا کردید؟  آن فیلم‌های آموزشی چشم‌نواز بودند، زیرا تصاویری از ریه‌های بیمار را نشان می‌دادند که بر اثر سال‌ها عدم ترک سیگار و تغییر شکل بودند. درد و رنج عمیق ناشی از آمفیزم مرحله نهایی و سرطان ریه به طور گسترده شناخته شده است. اما احتمالاً زمانی که در مدرسه مخفی شده بودید و با دوستان خود سیگار می کشیدید، آن‌ها را در نظر نمی گرفتید.

روابط افراد امروزی با تنباکو و ترک سیگار

رابطه عشقی جهان با تنباکو هزاران سال است که یک ارتباط خطرناک بوده است. هنگامی که کاوشگران اروپایی به سواحل آمریکا آمدند، دریافتند که تنباکو در مراسم مقدس مردم بومی جایگاهی برای احترام دارد. در طول استعمار، پس از مبارزه برای استقلال، و تا دوران مدرن، تنباکو به عنوان یک محصول عمده در کشورهای مختلف باقی می ماند.

در اوایل قرن بیستم، بسیاری از ایالت ها و قوانین محلی زنان را از کشیدن سیگار در مکان های عمومی منع می کردند. با ظهور حق رای زنان و پیوستن زنان به نیروی کار در طول جنگ جهانی دوم، افکار عمومی متحیر شد و بسیاری از زنان سیگار کشیدن را نماد درخشان آزادی می‌دانستند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

حتی پس از وضع قوانینی مبنی بر قرار گیری هشدار بهداشتی برای ترک سیگار از سوی جراحان عمومی بر روی هر بسته سیگار، شرکت‌های بزرگ دخانیات از کمپین‌های تبلیغاتی حیله‌گرانه برای ترغیب جوانان به سیگار استفاده کردند. تلویزیون، مجلات و صفحه های طلایی با مدل ها و بازیگران جذابی که سیگاری در دست داشتند، شعله ور بودند.

در تبلیغات سیگارهای خوش طعم و معطر از مضامین آزادی زنان برای جذابیت زنان استفاده می شد. افراد خشن سوار بر اسب می‌رفتند و سیگاری با مارک مورد علاقه استفاده می کردند. این کار باعث می شود تا نشان دهند مصرف سیگار چقدر لذت بخش است. متأسفانه، این تصاویر ظریف کارساز بود و نسل‌های کامل جوانان را مجذوب خود کرد.

طرز فکر شخص دارای اعتیاد به دخانیات و ترک سیگار

مانند هر سوء مصرف دیگری، شما در ابتدا کنترل همه چیز را داشتید. شاید از سنین پایین شروع به مصرف سیگار کردید و احساس گناه می کنید. ممکن است به خود گفته باشید که هر زمانی می توانید سیگار را ترک کنید. اما به زودی متوجه شدید که تنباکو کنترل زندگی شما را در دست دارد.

اولین قدم شما برای ترک نیکوتین در زندگی این است که بپذیرید مشکلی دارید که کنترل نشده است. نیکوتین از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی بسیار اعتیادآور است. برای ترک سیگار، به رویکردی جامع نیاز دارید که بدن، ذهن و روح را در برگیرد.

ترک سیگار سخت است خصوصا برای افراد بیش از حد مصرف کننده

بسیاری از سیگاری‌های سابق می‌گویند که غلبه بر وابستگی روانی احتمالاً سخت‌ترین بخش ترک آن‌ها است. وقتی آن‌ها ذهن خود را به روی شفقت به خود و تفکر مثبت باز کردند، مبارزه با هوس و ترک سیگار برای همیشه آسانتر بود. پیروزی آن‌ها در ذهن آن‌ها شروع شد و الگوهای فکری آن‌ها را اصلاح کردند.

قدرت مثبت اندیشی

آیا تفکر مثبت می تواند برای ترک مواد مخدر مفید باشد و به شما در جلوگیری از بیماری های مرتبط با ریه و سایر بیماری های مرتبط کمک کند؟ ذهن شما ابزار قدرتمندی است که می تواند به شما در غلبه بر اعتیاد کمک کند. اگر تصمیم گرفتید سیگار را کنار بگذارید، در این‌جا چند راه وجود دارد که مثبت اندیشی می تواند به شما کمک کند.

نگرش شما را تغییر می دهد

اگر سال ها سیگاری بودید، شاید فکر می کنید ترک سیگار برای شما خیلی دیر است. بسیاری از سیگاری‌های قدیمی می‌گویند که مدت طولانی سیگار کشیدند و مشکلی نداشتند. بنابراین ممکن است بدون در نظر گیری سلامتی خود به این کار ادامه دهند. آیا این بهانه ای آشنا در ذهن شما به نظر می رسد؟

از آنجایی که اعتیاد به نیکوتین در ذهن شما شروع خواهد شد، ترک سیگار نیز شروع می شود. برخی از تصاویری که در وهله اول به شما عشق و علاقه مصرف سیگار را داد برعکس کنید. به جای اینکه فکر کنید سیگار باعث می شود که شما جذاب به نظر برسید، متوجه شوید که وقتی این عادت را از بین می برید چقدر تحسین برانگیز به نظر می رسید. در کل نگرش خود در مورد اینکه چگونه سیگار بر سبک زندگی و سلامتی شما تأثیر گذار است تجدید نظر کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شما در حال تغییر از یک سیگاری به غیرسیگاری هستید و ممکن است احساسات شما در همه جا وجود داشته باشد. شما آنقدر با آن سیگار همذات پنداری کردید که تبدیل به امتداد خودتان می شود. بخشی از ترک سیگار این است که اعتیاد شما را تعریف نمی کند و شما قدرت تغییر را دارید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا