راه های موثر برای توقف استرس کودکان

توقف استرس کودکان یک امر دشوار است. خصوصا که کودکان دارای احساسات شدید ترس هستند و از لحاظ منطقی رفتار مناسبی ندارند. گاهی اوقات استرس والدین می تواند منجر به بیماری های روانی کودکان شود. این بیماری های روانی اگر تا یک زمان مشخص درمان نشود، باعث آسیب های مختلفی مثل مشکلات در برقراری ارتباط با دیگران می شود.

فرزندان برای خانواده های خودشان دارای اهمیت هستند. شما نمی توانید خانواده ای پیدا کنید که از فرزند خود تنفر داشته باشد. اما اگر فرزند شما دچار اختلالات روانی شده باشد، ممکن است نوع رفتار والدین تغییر کند. تربیت فرزندان یک فرایند پر از چالش است. شما اگر همیشه تابع کودک خود باشید به او آسیب خواهید زد. از آن سمت هم اگر بخواهید جلوی او جبهه بگیرید در آینده فردی محتاج به محبت خواهد بود. در ادامه می خواهیم ببینیم که راه های موثر برای توقف استرس کودکان چگونه است؟

توقف استرس کودکان و نقش والدین در آن ها

فرزندان و استرس آن ها در زندگی موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا بیماری فرد را برطرف کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه های موثر برای توقف استرس کودکان، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

دو نکته مهم در ارتباط با توقف استرس کودکان و تاثیر استرس مادران

  • بین سلامت روان مادران و سلامت روان فرزندان رابطه دوسویه مشاهده شد.
  • استرس والدین با افسردگی مادر و مسائل بهداشت روانی کودکان مرتبط بود.

این یافته های تحقیقاتی بینش هایی را در مورد مداخلات خانواده برای پرداختن به سلامت روان ارائه می دهد. مدیریت استرس والدین می تواند دشوار باشد، و تلاش می کند تا والدین این اجازه را نداشته باشند روی فرزندان خود تأثیر بگذارند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه جدید در مجله اختلالات عاطفی نشان داد که افسردگی مادر به طور غیرمستقیم با ایجاد علائم بیماری روانی کودکان مرتبط است و ناشی از استرس والدین است. این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل ثانویه داده‌های خانواده‌های شکننده و مطالعه رفاه کودکان برای ارزیابی علائم اضطراب و افسردگی مادران و کودکان در طول یک دهه انجام شد.

مطالعات درباره توقف استرس کودکان

یک تحقیق بلندمدت بر اساس تجزیه و تحلیل مصاحبه‌های انجام شده با والدین گروهی متشکل از 4898 کودک است. این تحقیق در 75 بیمارستان در 20 شهر بزرگ مختلف بین سال‌های 1998 تا 2000 ایجاد شده‌ است.  محققان دریافتند که ارتباط بین استرس والدین و افسردگی دوران کودکی در هر دو جهت صادق است. به این معنا که افسردگی بیشتر مادر به طور قابل توجهی افسردگی و اضطراب بالاتر را در کودکان پیش بینی می کند. در حالی که افسردگی و اضطراب بیشتر در کودکان به طور قابل توجهی ارتباطی با افسردگی  والدین دارد. استرس والدین یکی از دلایل اصلی این بیماری روانی کودکان بود که به نوبه خود باعث ایجاد علائم افسردگی و اضطراب هم در کودکان می شد.

افسردگی در مادران چه تاثیری بر توقف استرس کودکان می گذارد؟

در این مطالعه، مادران افسرده گزارش دادند که کمتر به فرزندان خود دلبستگی می‌کنند. آن ها بیشتر نگران تربیت فرزندان خود هستند و حمایت  کمتری از جانب همسرشان دارند. آن ها  بیشتر احساس می‌کنند که فرزندانشان قابل قبول نیستند و این تفکر را دارند که در تربیت فرزند خود تنها هستند.  در حالی که این مطالعه طولی شامل یک نمونه بزرگ از نظر قومیتی بود، اتکای آن به گزارش‌های والدین برای ارزیابی سلامت روان کودکان، در مقابل اقدامات پزشکان، از محدودیت‌های این تحقیق بود.

چگونه افسردگی در دوران بارداری و بعد از آن ممکن است بر توقف استرس کودکان تأثیر بگذارد؟

سلامت روان خانواده اغلب در هم تنیده است. دکتر امی نسامران، روانشناس دارای مجوز، و مربی والدین در روانشناسی اطلس، می گوید: “نکته کلیدی در اینجا این است که سلامت روانی والدین و کودک اغلب در هم تنیده و به شدت مرتبط هستند.” دانشمندی به نام نسامران می گوید: “این جای تعجب نیست، با توجه به این که رشد کودکان بسیار به والدین آن ها بستگی دارد. کودکان جهان را از والدین خود یاد می گیرند. آن ها از تماشای و مشاهده این که چگونه والدین خود با استرس و چالش های زندگی کنار می آیند چیزهای زیادی یاد می گیرند.”

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تحقیقات طولانی مدت در مورد این که چگونه سلامت روان والدین می تواند بر توقف استرس کودکان تأثیر بگذارد، وجود دارد. نسامران تأکید می کند که والدین مراقبان اصلی و منبع حمایت از کودکان هستند. او می‌گوید: «والدینی که مشکلات سلامت روانی دارند، مانند اضطراب یا افسردگی، می‌توانند با چالش‌های منحصربه‌فردی روبرو شوند تا از خواسته‌های والدین پیروی کنند.

همانطور که در این مطالعه اشاره شد، نسامران بیان می‌کند: «یکی از  موارد این است که دشواری در ارائه سطح حمایت  که بچه‌ها اغلب در آن سن به آن نیاز دارند، می‌تواند بر سلامت روان و رفاه کودک تأثیر بگذارد.»

توقف استرس کودکان و ارتباط آن با والدین

نسامران می‌گوید: «در حالی که می‌دانیم نیازهای سلامت روان در طول همه‌گیری به طور قابل توجهی افزایش یافته است. نکته مهمی که این مطالعه بر آن روشن می‌کند، اهمیت پرداختن به استرس والدین، نیازهای بهداشت روانی واحدهای خانواده و سیستم‌هایی است که کودک در آن وجود دارد.

راه های موثر برای توقف استرس کودکان

استرس یک عامل رایج در زندگی بسیاری از مردم در سراسر جهان است. در میزان کم، می توان آن را مدیریت کرد، اما زمانی که طاقت فرسا شود، می تواند زندگی روزمره شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. این نوع استرس کنترل نشده می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، کاهش کارایی و عملکرد و مسائل مشابه شود. این به شما بستگی دارد که استرس را متوقف کنید. خوشبختانه، اگر نمی دانید چگونه توقف استرس کودکان را ایجاد کنید، لازم نیست وحشت کنید. با توجه به شیوع این موضوع، علم و پزشکی راه های مختلفی را برای تحت کنترل درآوردن آن تجربه منفی کشف کرده اند. در این‌جا روانشناسان چند راه عملی برای توقف استرس کودکان را بیان می کنند.

از مصرف آب برای جلوگیری از استرس استفاده کنید

آب برای بسیاری از عملکردهای بدن ضروری است، و زمانی که در حال بررسی راه‌هایی برای کاهش استرس هستید، نباید آن را نادیده بگیرید. در این‌جا نحوه استفاده از آب برای کاهش تنش و آرامش آورده شده است:

هیدراته بمانید

حتی قبل از اینکه تشنگی را تجربه کنید، ممکن است کمی کم آب شوید. کمبود هیدراتاسیون، حتی زمانی که شدید نباشد، می تواند بر قدرت مغز و همچنین تفکر مثبت شما تأثیر بگذارد. طبق گفته های مدیر عامل و موسس کاتلین هال، شما باید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. همچنین می توانید سعی کنید مایعات مورد نیاز خود را از نوشیدنی هایی مانند دمنوش و چای تامین کنید.

غرغره با آب

فرآیند غرغره به تحریک عصبی در بدن به نام عصب واگ کمک می کند. این عصب مسئول ایجاد یک پاسخ آرامش در بدن است. به گفته هایدی هانا، مدیر اجرایی انستیتوی توقف استرس کودکان، زمانی که تحت استرس دائمی قرار می گیرید، پاسخ استرس بر شما غالب می شود و عصب واگ را کم استفاده می کند و بعداً نمی تواند شما را آرام کند. وقتی آب مصرف می کنید، عصب را تحریک می دهید و اجازه می دهید اثرات آن باقی بماند.

صورت خود را خیس کنید

به گفته هانا، غوطه ور شدن در آب سرد یک مهارت رایج است که در انواع توقف استرس کودکان، مانند رفتار درمانی دیالکتیکی استفاده می شود. پوشاندن صورت بالای دهان و اطراف استخوان گونه، رفلکسی را در بدن فعال می کند که رفلکس شیرجه نام دارد. هنگامی که دمای نواحی غوطه‌ور از آب سرد کاهش می‌یابد، واکنش آرام‌سازی طبیعی بدن ایجاد می‌شود و باعث کاهش ضربان قلب می‌شود. اگر نمی خواهید تمام صورتتان خیس شود، می توانید از کیسه سرد هم استفاده کنید.

وظایف روزانه را بهتر مدیریت کنید

اگر وظایف روزانه به خوبی مدیریت نشود، می تواند بسیار استرس زا باشد. از آنجایی که آن‌ها کارهایی هستند که شما بدون شکست انجام می دهید، استرس می تواند خیلی سریع ایجاد شود و به شما آسیب برساند. در این‌جا چند راه برای مدیریت بهتر وظایف روزانه آورده شده است:

لیست کارهای خود را دوباره ارزیابی کنید

به لیست کارهای خود نگاهی بیندازید. آیا سعی می کنید مقدار زیادی از کارها را در مدت زمان بسیار کوتاه بفشارید؟ آیا جایی برای مراقبت از خود و آرامش باقی می گذارید؟ چگونه وظایف خود را مدیریت می کنید؟ ممکن است زمان آن رسیده باشد که برخی از آن‌ها را رها کنید یا آن‌ها را به دیگری واگذار کنید.

زمان خود را معطل نکنید

وقتی همه چیز را به لحظه آخر رها می کنید، استرس ها و مسائل بی شماری را به برنامه روزانه خود اضافه می کنید. اگر بتوانید موقعیت غرور آفرین را در اولویت های خود نگه دارید، احساس بسیار بهتری خواهید داشت. اگر این کار را نکنید، مطالعات نشان می دهد که از عوارض جانبی مانند کاهش کیفیت خواب، استرس و موارد دیگر رنج خواهید برد. به‌علاوه، در پایان روز کار با کیفیت پایین‌تری انجام می‌دهید، که این استرس را حتی بیشتر می‌کند.

توقف استرس کودکان در صورتی است که برخی از وظایف را حذف کنید

اگر لیست کارهای شما پر است، به این فکر کنید که کدام یک بیشتر شما را غمگین می کند و از شر آن‌ها خلاص شوید. البته، ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که کاری را که ضروری است کنار بگذارید. فقط به محول کردن وظایف اجتناب ناپذیر یا درخواست کمک با آن‌ها فکر کنید. برای مشاغل غیر مهم، می‌تواند ایده خوبی باشد که آن‌ها را به طور کامل حذف کنید.

برای توقف استرس کودکان آن ها را وادار به ورزش کنید

ورزش می تواند فواید مثبت قابل توجهی برای تسکین استرس داشته باشد. ورزش منظم به صراحت با کاهش تجربه اضطراب و علائم آن در کل مرتبط است. این به این دلیل است که ورزش کارهای بزرگی برای ذهن نیز انجام می دهد. اما دقیقاً چرا ورزش به کاهش استرس کمک می کند؟ در این‌جا چند دلیل وجود دارد:

  • هنگامی که ورزش می کنید، هورمون های استرس در بدن کاهش می یابد در حالی که اندورفین های احساس خوبی آزاد می شوند. این حالت روحیه مثبت تری را جایگزین استرس می کند.
  • برخی از حرکات تکراری عضلانی، مانند حرکاتی که هنگام ورزش انجام می‌شوند، می‌توانند اثرات آرام‌بخشی بر بدن داشته باشند.
  • ورزش و فعالیت مرتب می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند و به شما امکان می دهد یک شب آرام تر داشته باشید. این می تواند استرس روز بعد را کاهش دهد.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا