راه هایی برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما

تسلط افراد منفی بر افکار شما به زندگی و اهداف شما آزار می رساند. همه ما می دانیم که در اطراف ما افراد مختلفی زندگی می کنند. بسیاری از ما در طول زندگی این گونه افراد را در کنار خودمان خواهیم دید. موفقیت در زندگی نیازمند تلاش زیادی است. همچنین نیازمند این است که از شکست های خود درس بگیریم. شکست در زندگی پایان همه چیز نیست. روابط می تواند در زمان های مختلف دچار مشکلاتی سود. اما اگر هر دو فرد هم دیگر را بشناسند می توانند مشکلات را حل کنند. غافل از این که برخی از افراد نمی توانند این مشکلات را حل کنند. همان طور که موفقیت در روابط و زندگی نیازمند عوامل مختلفی است شکست نیز همین گونه است.

روابط در روان شناسی تعاریف متفاوتی دارد. روابط همیشه به معنای ایجاد ارتباط بین دو زوج مرد و زن نیست. خیلی اوقات رابطه های دوستی دو دختر یا دو پسر ممکن است در آینده زندگی فرد تاثیر گذار باشد. بنابراین بهتر است در انتخاب دوست بسیار هشیار باشید. دوست خوب و انتخاب دوست خوب قاعده و قوانین خاصی دارد که بسیاری از ما آن را می دانیم. خیلی ها هم قوانین را نمی دانند.

تسلط افراد منفی بر افکار شما و روابط آن ها در زندگی

خوشبختی از نظر هر فردی یک معنا و مفهومی دارد. شما نمی توانید دو شخص را پیدا کنید که تعریف آن ها از خوشبختی یکسان باشد. خوشبختی یعنی این که شما بتوانید برای رسیدن به بهترین اتفاق در زندگی خود تلاش کنید. این تلاش ها باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند از کوچک ترین چیز ها در زندگی خود لذت ببرند. در مقاله امروز می خواهیم ببینیم راه هایی برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما چیست. البته در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه هایی برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما، صحبت کنیم.

نشانه هایی که تسلط افراد منفی بر افکار شما وجود دارد

افرادی که با آن‌ها رابطه دارید تأثیر زیادی بر زندگی شما دارند. اگر در میان انبوهی از افراد منفی معاشرت کنید دچار مشکل خواهید شد. با کسانی که شما را بالا می برند دوست باشید، و در عین حال که همین کار را برای آن‌ها انجام می دهید، برای ادامه راه حمایت خواهید شد. اما چگونه می توانید بگویید که زندگی شما توسط دوستان سمی، افراد منفی و سایر تأثیرات ناخواسته تسخیر شدید؟ پاسخ در رفتار خود شما نهفته است. در این‌جا چند نشانه وجود افراد منفی زیاد در زندگی شما بیان خواهد شد

رفاه شما در حال رنج است

ساده‌ترین و سریع‌ترین نشانه‌ای که ممکن است در رابطه با سلامت کلی خود در زمانی که توسط افراد منفی احاطه شده‌اید متوجه شوید. سطح کورتیزول شما افزایش می یابد، به دلیل ضعف سیستم ایمنی راحت تر بیمار می شوید و بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری ها هستید. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد

شما کاملا خسته هستید

وقتی روز شما به پایان می رسد، احساس می کنید کاملاً خسته شدید، حتی اگر کاری به خصوص خسته کننده انجام نداده باشید.

تسلط افراد منفی بر افکار شما و اهمیت سلامتی

قبلاً به مصرف خوب غذا و ورزش توجه می‌کردید، اما اکنون نمی‌توانید اذیت شوید. حتی ممکن است عادت‌های بد جدیدی مانند مصرف غذاهای ناسالم یا ساعت‌ها گذراندن جلوی تلویزیون را شروع کنید.

بیش از حد حساس شدید

وقتی کسی چیز بالقوه بدی به شما می گوید، ناگهان متوجه می شوید که به شدت ناراحت می شوید. شما مکالمات معمولی را اشتباه تعبیر می کنید و احساس می کنید دیگران دائماً از شما عصبانی هستند. همچنین ممکن است از واکنش خوب به انتقاد دست بردارید.

در کل کمتر خوشحال هستید

سلامت روانی و مثبت اندیشی شما در حال فرو رفتن است. شما احساس ناراحتی می کنید، انرژی خود را از دست دادید، یا فقط احساس خوبی ندارید.

به اخبار بد بهتر از اخبار خوب واکنش نشان می دهید

همه خبرهای بد را دوست ندارند، درست است؟ اما می بینید که از آن لذت می برید. به عنوان افراد منفی وقتی اخبار بد یا شایعات می شنوید، مشتاق هستید که بفهمید چه اتفاقی می افتد. مثل این است که شما در یک حالت رویایی پیشرفت می کنید، حتی اگر شما را درگیر کند.

به طور مشابه، بیشتر مردم اخبار خوب را دوست دارند، درست است؟ اما اکنون با شنیدن خبرهای خوب احساس اضطراب می کنید. شما احساس می کنید همیشه به دنبال یک موضوع هستید و در گرفتن اخبار مثبت به صورت واقعی مشکل دارید.

نکته

هنگامی که تسلط افراد منفی بر افکار شما انجام می شود، ممکن است در مورد دشواری آن صحبت کنند. برای مثال، ممکن است به فردی که به تازگی ترفیع گرفته است بگویید که اکنون ساعات کاری طولانی تری دارد. به نظر می رسد که شما بدترین قسمت های هر چیزی را می بینید!

به نظر می رسد که شما نسبه به آن‌ها وسواس دارید

افراد منفی نگر می توانند زمان و تلاش زیادی را از شما بگیرند. اگر شما توسط آن‌ها احاطه شدید، ممکن است کم کم متوجه آن‌ها شوید. این به افراد منفی قدرت زیادی می دهد. نمی توانید بگویید که آیا این اتفاق برای شما می افتد؟ در این‌جا چند نشانه وجود دارد:

شما اغلب در مورد آن‌ها فکر می کنید

حتی زمانی که آن‌ها در اطراف نیستند، به نظر می رسد که شما به این افراد منفی فکر می کنید.

اغلب در مورد آن‌ها صحبت می کنید

به نظر می رسد مدام می خواهید در مورد این افرادی که شما را پایین می آورند صحبت کنید. دیگر افراد زندگی شما از شنیدن در مورد آن‌ها خسته می شوند.

راه هایی برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما

افکار ما می توانند تحت تأثیر افرادی قرار بگیرند که اطرافمان را احاطه کردیم. این بدان معناست که وقتی با افراد مثبت احاطه می‌شویم، افکار ما بیشتر مثبت هستند. به همین ترتیب، اگر افراد منفی در زندگی ما وجود داشته باشند، افکار ما نیز می توانند منفی شوند.

“این افراد منفی به طور قابل توجهی بدبین هستند و هر کسی را خسته می کنند. انرژی و درام مخرب همه جا آن‌ها را دنبال می کند. ژاکلین ویتمور، نویسنده و کارشناس آداب معاشرت، می گوید: اگر مراقب نباشید، آن‌ها می توانند شما را به هرج و مرج بکشانند – تمرکز شما را مختل و اهدافتان را به حاشیه برانند. خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد تا اطمینان حاصل کنیم که افکار ما توسط افراد منفی در زندگی‌مان تسخیر نمی‌شوند. در اینجا برخی از بهترین راه‌ها برای مثبت نگه داشتن افکارتان وجود دارد، حتی زمانی که افراد منفی روی زندگی شما تأثیر می‌گذارند. در این‌جا چند راه برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما وجود دارد

“اگر با افراد منفی گرا معاشرت کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که زندگی مثبتی داشته باشید.” – جوئل اوستین

مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از خود بخشی جدایی ناپذیر از مثبت نگه داری افکار شماست، حتی زمانی که شما توسط افراد منفی احاطه شدید. گاهی اوقات، مراقبت از خود می تواند به سادگی لذت بردن از مدتی زمانی به تنهایی باشد. مربی و نویسنده حرفه‌ای، چرنوف می‌گوید: « از آنجایی که نمی‌توانید کاری را که آن‌ها انجام می‌دهند کنترل کنید، مهم است که از خودتان مراقبت کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید متمرکز بمانید، احساس سلامتی داشته باشید و آماده باشید که در مواجه با تسلط افراد منفی بر افکار شما بهتر عمل کنید. ”

نکته

مراقبت از خود به طور کلی هر کاری است که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید، زمانی که همه چیز در زندگی بیش از حد استرس زا می شود. همچنین زمانی که احساس می کنید افراد منفی بر زندگی شما تسلط دارند، می تواند به حذف افکار منفی شما کمک کند. از انجام کارهایی که برای مراقبت از خود نیاز دارید نترسید.

برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما خود را از افراد منفی دور کنید

افراد منفی در زندگی شما می توانند یکی از بزرگترین منابع افکار منفی باشند. بهترین راه برای اطمینان از اینکه افکار شما غرق نمی شوند، محدودیت زمانی است که با افراد منفی سپری می کنید. نمی توان از برخی افراد در زندگی شما اجتناب کرد، مانند خانواده یا همکاران. شما مجبور نیستید آن‌ها را از زندگی خود حذف کنید، اما جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما برای افکار شما معجزه می کند.

نکته

«وقتی با منفی گرایی احاطه شدید، نگاه به جنبه های مثبت دشوار است. به دنبال افراد مثبت باشید تا تعادل شما را حفظ کنند. امی مورین، مددکار اجتماعی بالینی، کارشناس قدرت ذهنی و نویسنده، می‌گوید: درست همانطور که تسلط افراد منفی بر افکار شما می‌توانند بر شما تأثیر بگذارند، یک فرد مثبت هم می‌تواند روحیه شما را درخشان کند. گذران زمان بیشتر در محاصره افراد مثبت، افکار شما را بهبود می بخشد و افکار منفی را از خود دور می کند.

انرژی خود را روی چیزهای مثبت متمرکز کنید

این می تواند وسوسه انگیز باشد که تمام انرژی خود را روی افراد منفی زندگی خود متمرکز کنید. این باعث می شود افکار شما تسخیر شود. بهترین راه برای مبارزه با این موضوع این است که انرژی خود را روی چیزهای مثبت متمرکز کنید. به کسی کمک کنید، با کسی که دوستش دارید تماس بگیرید. کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید یا یک روز را با خانواده خود بگذرانید. شما می توانید این کارها را انجام دهید. این کار باعث می شود تا افکار خود را مثبت نگه دارید و از تأثیرات منفی در زندگی خود دور نگه دارید.

نکته

سوزان رینولدز، خاطرنشان کرد: «تمرکز بر افکار منفی به طور مؤثری نیروی مثبت مغز را از بین می‌برد، سرعت آن را کاهش می‌دهد و می‌تواند تا آنجا پیش برود که توانایی مغز شما را برای عملکرد ضعیف کند، حتی افسردگی ایجاد کند. از طرف دیگر، توجه به افکار مثبت، شاد، امیدوارکننده، خوش بینانه، کورتیزول را کاهش می دهد و سروتونین تولید می کند. این باعث ایجاد حس خوب می شود. همچنین به عملکرد مغز شما در حداکثر ظرفیت کمک می کند.»

گاهی اوقات، تمرکز انرژی خود بر روی چیزهای مثبت حتی می تواند به معنای تمرکز انرژی مثبت بر روی تسلط افراد منفی بر افکار شما باشد. شما هرگز نمی دانید که کمی مثبت اندیشی می تواند چه کاری برای کسی انجام دهد.

برای جلوگیری از تسلط افراد منفی بر افکار شما مرزهای خود را حفظ کنید

لازم نیست به افراد منفی اجازه ورود به زندگی تان را بدهید فقط به این دلیل که اعضای خانواده یا افرادی هستند که زمانی به آن‌ها نزدیک بودید. تعیین حد و مرز با افراد زندگی تان کاری است که همه باید انجامش دهند، چه این افراد مثبت باشند و چه منفی. برای اطمینان از اینکه افراد منفی نگر افکار شما را تسخیر نمی کنند، مهم است که مرزهای خود را تعیین کرده و حفظ کنید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا