خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

بیماری ها در دنیای ما فقط جسمی نیستند. امیدواریم که هیچ کدام از مردم دنیا هیچ بیماری را تجربه نکنند. اما زندگی و سرنوشت و آینده افراد مشخص نیست. هر چند راه هایی برای تشخیص بیماری و جلوگیری از آن وجود دارد. در واقع افراد باید بدانند که بیماری ها ممکن است سراغ آن ها بیاید بنابراین باید خود را برای هر چیزی آماده کنند. البته گاهی اوقات آمادگی با وسواس اشتباه گرفته می شود. در آخر همین داشتن وسواس باعث ایجاد اختلالات روانی دیگری در افراد می شود. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند آزمایش برای یافتن خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل چگونه است.

اختلالات جسمی معمولا به خاطر مشکلاتی مثل ژنتیک یا محیط یا حتی ضعف سیستم ایمنی بدن فرد می تواند اتفاق بیفتد. بسیاری از ما ممکن است در یک بخشی از زندگی خود دچار بیماری های جسمی شده باشیم. نکته ای که باید بدانید این است که علاوه بر تقویت جسم ما نیاز به تقویت روح خود نیز داریم. خصوصا که روح و روان با ذهن ارتباط دارند. حافظه همان طور که قبلاً گفتیم یکی از مهم ترین بخش های ذهن انسان است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند آزمایش برای یافتن خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل صحبت کنیم.

آزمایش و یافتن خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

هنگامی که صحبت از آزمایش و یافتن خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل به میان می آید، پزشکان روشهای متنوعی برای انتخاب دارند. زوال عقل – یک اصطلاح عمومی پزشکی که شامل علائم مختلفی است که نشان دهنده کاهش عملکرد ذهنی فرد است – در 5 تا 8 درصد از بزرگسالان بالای 65 سال یافت می شود. این میزان هر 5 سال پس از این سن دو برابر می شود. دمانس معمولاً در اثر آسیب یا از دست دادن عملکرد در یک قسمت از مغز ایجاد می شود. بیماری آلزایمر 60 تا 70 درصد موارد زوال عقل را تشکیل می دهد.

نکته ای در ارتباط با خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

ضروری است که دوستان و بستگان بیماران مسن نسبت به علائم و نشانه های زوال عقل هوشیار باشند. هرچه تشخیص زودتر انجام شود، شانس بیشتری برای استفاده بیماران از درمان خطاهای شناختی ناشی از زوال عقل بیشتر می شود. برای آگاهی از علائم زوال عقل، نحوه معاینه عزیز خود از نظر خطاهای شناختی و گزینه های مختلف درمانی که می توانید انتخاب کنید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

زوال عقل: مروری سریع بر تعریف آن

خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

زوال عقل تنها یک بیماری عصبی نیست. در عوض، این اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف مجموعه ای از علائم استفاده می شود که بر حافظه، تفکر و توانایی های اجتماعی فرد تأثیر منفی می گذارد. این علائم اغلب آنقدر شدید هستند که برنامه طبیعی فرد را مختل می کنند. اختلالات بهداشت روانی همچنین می توانند در نتیجه تحریف های شناختی بیمار زوال عقل مانند شخصی سازی یا فاجعه بار ایجاد شوند.

بیماری آلزایمر عامل اصلی زوال عقل است

اگر چه بیماری آلزایمر عامل اصلی زوال عقل است، اما تعدادی از علل دیگر این بیماری وجود دارد که پزشکان ممکن است آن ها را کشف کنند. زوال عقل گاهی با سایر اختلالات عصبی مانند بیماری هانتینگتون، آسیب مغزی ناشی از ضربه (TBI)، بیماری پارکینسون و بیماری کروتزفلد-یاکوب مرتبط است. این اختلالات در کنار هم می توانند باعث خطاهای شناختی جدی در بیمار شوند.

چند نوع آزمایش برای تشخیص خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

خطاهای شناختی معمولاً در بیماران مبتلا به زوال عقل مشاهده می شود. بنابراین، اکثر پزشکان برای تشخیص این که این بیماران دارای اختلال عصبی هستند یا خیر، آزمایش می کنند. اغلب متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان سالمندان و روانپزشکان سالمند برای انجام این معاینات به کار گرفته می شوند. در این جا چند مورد از رایج ترین آزمایشاتی است که پزشکان می توانند برای تشخیص خطاهای شناختی در بیماران استفاده کنند.

1. امتحان فیزیکی

در طول قرار ملاقات برای معاینه فیزیکی، پزشک در مورد رژیم غذایی بیمار، مصرف الکل، لیست داروها و سایر عوامل بهداشتی عمومی – از جمله استعدادهای ژنتیکی یا حوادث مشکلات سلامتی خانواده – که باید در مورد آن ها اطلاعات کسب کند، پرس و جو می کند. همچنین ممکن است پزشک از بیمار بپرسد که چه علائم یا خطاهای شناختی را تجربه می کند، چه زمانی شروع می شود، چند بار رخ می دهد و آیا با گذشت زمان بدتر شده است.

پس از اتمام بررسی سابقه سلامت بیمار، پزشک بخش معاینه فیزیکی را شروع می کند

پس از اتمام بررسی سابقه سلامت بیمار، پزشک بخش معاینه فیزیکی را شروع می کند. معاینه فیزیکی ممکن است به پزشک بینش بیشتری در مورد علت ایجاد خطاهای شناختی در بیماران بدهد. این معاینه معمولاً مستلزم گوش دادن به قلب و ریه های بیمار، بررسی فشار خون و نبض وی و جمع آوری نمونه های ادرار یا خون برای آزمایش آزمایشگاهی است. داده های جمع آوری شده از معاینات فیزیکی و سوالات تشخیصی می تواند برای تشخیص سایر مسائل رایج شناختی یا مشکلات سلامتی ایجاد کننده علائم زوال عقل استفاده شود. مشکلات تیروئید، آپنه خواب درمان نشده و افسردگی می توانند خود را در علائمی نشان دهند که به راحتی با زوال عقل اشتباه گرفته می شوند. پزشکان گاهی اوقات این معاینات فیزیکی را برای رد زوال عقل در بیماران انجام می دهند، زیرا این بیماری ها معمولاً با درمان قابل درمان یا لغو هستند.

2. معاینه مغز و اعصاب

معاینات عصبی نیز برای یافتن اختلالات شناختی شایع یا بیماری‌ هایی که مربوط به زوال عقل نیستند انجام می شود. در طول معاینه عصبی، پزشک هماهنگی، گفتار، رفلکس ها، حرکت چشم و عملکردهای حسی بیمار را آزمایش می کند. آن ها همچنین سعی می کنند علائم سکته مغزی، علائم بیماری پارکینسون و شواهدی از تومورهای مغزی را پیدا کنند. گاهی اوقات، یک پزشک یک تصویربرداری مغزی انجام می دهد تا ساختار کنونی آن را دقیق تر ببیند.

اگر پزشک علائم و نشانه های زوال عقل را در ارزیابی پیدا نکند اما در عوض بدتر شود، ممکن است مجبور باشد در آینده آزمایش های بیشتری انجام دهد. برخی از بیماران تصمیم می گیرند که در این مورد نظرات دوم یا سوم را کسب کنند.

3. آزمون وضعیت روانی

پزشک همچنین ممکن است برای ارزیابی مهارت های شناختی مشترک و توانایی های حل مشکل در بیمار خود، یک آزمایش وضعیت روانی انجام دهد. این ممکن است مستلزم این باشد که از بیمار بپرسید آیا زمان را می داند یا کجاست. متخصص مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است از بیمار بخواهد فهرستی از کلمات کوتاه را به خاطر بسپارد یا مجموعه ای از دستورالعمل ها را دنبال کند. امتحان مینی روانی (MMSE) و آزمون مینی دندانه شایع ترین معاینات وضعیت روانی است که پزشکان از آن استفاده می کنند.

آزمون دولتی (MMSE)

خطاهای شناختی در بیماران مبتلا به زوال عقل

در طول MMSE، یک پزشک لیستی از سوالات مربوط به مهارتهای ذهنی منظم و روزانه را از بیمار می پرسد. بیماران می توانند حداکثر 30 امتیاز کسب کنند. نمرات زیر 24 نشان دهنده نوعی زوال عقل است، از خفیف تا جدی در 12 نقطه. به طور متوسط​​، بیماران مبتلا به آلزایمر هر سال دو تا چهار امتیاز کمتر می گیرند.

تست مینی دندانه و زوال عقل

در یک آزمایش مینی دندانه، پزشک از بیماران می خواهد دو کار اساسی را انجام دهند. اولین مورد شامل به خاطر سپردن نام 3 شی اصلی است که چند دقیقه زودتر به بیمار داده شد. وظیفه دوم بیمار را ملزم می کند که یک ساعت را که شامل همه اعداد است به ترتیب مناسب و با عقربه هایی که در زمان خاصی انتخاب شده توسط متخصص مراقبت های بهداشتی قرار دهد.

4. تست غربالگری خانگی

در حالی که انواع مختلفی از تست های غربالگری زوال عقل در بازار وجود دارد، هیچ کدام از آن ها از نظر علمی توسط هیچ مرکز تحقیقاتی یا دانشگاهی پشتیبانی نشده است. گاهی اوقات، آزمایشات حتی نتایج مثبت کاذب را تولید می کنند. در نتیجه، بسیاری از پزشکان بیماران را از استفاده از آزمایش های غربالگری خانگی به عنوان جایگزینی برای معاینه کامل توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی حرفه ای منع می کنند. بر خلاف آزمایش خانگی، یک پزشک می تواند با موفقیت هر گونه تحریف شناختی مشکلات را با احتمال کمتری برای مقابله با هرگونه خطا یا سردرگمی بررسی کند.

5. تست کامپیوتری

FDA ایالات متحده اخیراً آزمایش های مختلف کامپیوتری شناختی را تایید کرده است. این آزمون ها برای ارزیابی مهارت های تفکر، یادگیری و حافظه فرد طراحی شده اند. برخی از متخصصان بهداشت این روش را ترجیح می دهند، زیرا به آن ها این امکان را می دهد که هر بار که آزمایش انجام می شود، آزمایش ها را دقیقاً به همان شیوه انجام دهند.

پزشکان گاهی اوقات از این آزمایشات به همراه یکی از تست های وضعیت روانی برای کشف هر گونه مشکل شناختی رایج با بیمار استفاده می کنند. استفاده از چندین آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا علائم و خطاهای شناختی بیمار را به روشنی بررسی کند.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا