بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس

خود صحبتی یا فرایند های صحبت با خود می تواند باعث ایجاد کمک هایی برای رفع استرس شود. استرس یکی از شایع ترین اختلالات روانی در دنیای امروزی است. همه ما به دلایلی مختلف استرس را تجربه می کنیم. استرس و اضطراب آسیب های زیادی را به افراد می رساند. در مقاله های قبل گفتیم که چگونه روش هایی را می توان انجام داد تا استرس کاهش بیابد. برخی از استرس های که ما تجربه می کنیم برای موفقیت بیشتر مفید است. این گونه استرس ها استرس مثبت هستند. در مقاله های قبل گفتیم که چه کارهایی می تواند باعث کاهش استرس شود.

استرس یک بیماری و اختلال شایع در روان شناسی است. بیشتر افراد در سرتاسر دنیا در دوران مختلف زندگی خود دچار استرس می شوند. استرس ممکن است ناشی از اتفاقات مختلف باشد. اگر استرس در دوران ابتدایی خود درمان نشود و علائم آن تشخیص داده نشود ممکن است در آینده خطرناک باشد. در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است.

خود صحبتی برای کاهش استرس

این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است اما این که کدام یک برای چه شخصی به کار برده شود بستگی به مشاور و روان پزشکان دارد. برای کاهش استرس در ازدواج هم راه های مختلفی وجود دارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس صحبت کنیم.

خود صحبتی و استرس در روابط

همیشه این جمله را با خود بگویید “خدا به من آرامش دهد تا چیزهایی را که نمی توانم تغییر دهم بپذیرم. شجاعت برای تغییر چیزهایی که می توانم و دانایی برای دانستن تفاوت. ” این جمله را هر روز به عنوان یک فرد یا یک زوج در رابطه برای خود تکرار کنید.

استرس ریشه بسیاری از مسائل بهداشتی

استرس ریشه بسیاری از مسائل بهداشتی در دنیا است. بیماری های قلبی، افسردگی و فشار خون بالا تنها مواردی از بسیاری از بیماری های مرتبط با استرس است. سلامت جسمی تنها مصدوم یک سبک زندگی استرس زا نیست. در ازدواج ها، استرس دلیل اصلی تنش بین فردی و روابط ناکارآمد است.

روش های مختلف خود صحبتی و کاهش استرس در ازدواج

خبرهای خوبی وجود دارد وقتی هر دو طرف از عوامل استرس زا آگاه باشند.  بسیاری از استرس ها در ازدواج قابل اجتناب است. در این جا ٢ کار برای کاهش استرس در ازدواج شما ذکر شده است

با خود صحبتی همسرتان را همیشه در اولویت قرار دهید.

این یک اصل عظیم و کلیدی برای کاهش استرس در رابطه است. در حالت ایده آل، زن و شوهر یکدیگر را در اولویت قرار می دهند. اما شما فقط بر رفتار خود کنترل دارید.

با هم سرگرم شوید.

فیلم، پیاده روی، پیک نیک، بازی، سفر … نه  تنها سرگرم کننده بلکه شادی را نیز به ارمغان می آورد. خندیدن با هم یک داروی عالی در رابطه است.

بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس

استرس اغلب اجتناب ناپذیر است. اکثر مردم هر روز با مقداری استرس دست و پنجه نرم می کنند. این یک فرایند طبیعی است و قابل انتظار است، و به همین دلیل است که بسیاری از تکنیک های مختلف مدیریت استرس در دنیای امروز تبلیغ و تحقیق شده است! یکی از این تکنیک ها خود صحبتی است که روش صحبت با خودتان است. حتی بهتر از آن، می توانید از خودگویی برای کاهش استرس استفاده کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

وقتی برای اولین بار شروع به انجام این کار می کنید، گفت و گو با خودتان ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما بسیاری از این بحث ها برای رفاه بیشتر شما بسیار مهم هستند. این شامل اهمیت آن‌ها برای سطوح استرس شما می شود. زیرا این گفتگوها به شما این فرصت را می دهد که به مشکلات زندگی روزمره خود بپردازید. این کار باعث می شود تا آن‌ها را به طور مثبت مدیریت کنید.

اما چگونه می توانید خود صحبتی را انجام دهید؟ اگر صدای درونی شما به طور استثنایی مضر باشد، یا اگر نتایجی را نبینید چه؟ راز ممکن است در چیزهای شگفت آور ظریف نهفته باشد. در این‌جا بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس آورده شده است.

در حالی که از خود صحبتی برای کاهش استرس استفاده می کنید، از حالت ناراحتی خودتان خارج شوید

مردم معمولاً وقتی به جای خودشان به دیگران نگاه می کنند و با آن‌ها صحبت می کنند مهربان تر، منصف تر و کمتر مغرضانه هستند. در مورد آن فکر کنید چقدر از مشکلات و رفتار یک دوست حمایت کرده اید یا درک می کنید، و چند وقت یکبار چنین افکار مثبتی را برای خود قائل نبوده اید؟ شما خود را بیشتر از هر کس دیگری می شناسید. نقاط ضعف، نقاط قوت، تاریک ترین رازها و بدترین لحظات شما همان هایی هستند که همه از آن‌ها مطلع هستید. این می‌تواند شما را نسبت به خودتان مغرضانه کند و انصاف را برایتان سخت کند یا همان دلسوزی را به خودتان بدهید که به یکی از عزیزانتان می‌کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به همین دلیل است که بخش جدایی ناپذیر گفتگو با خودتان برای کاهش استرس مهم است. به شما این امکان را می دهد که خود را به عنوان یک فرد جداگانه ببینید تا نسبت به خودتان کمتر تعصب داشته باشید، گویی با یک دوست صحبت می کنید. کمی احمقانه به نظر می رسد، اما خود صحبتی به عنوان یک روش مناسب کار می کند. حتی اگر کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید. در این‌جا چند نکته برای کاهش استرس است:

از زبان دوم شخص در هنگام خود صحبتی برای کاهش استرس خود استفاده کنید

هنگامی که با خود صحبت می کنید، اشاره به خود به صورت دوم شخص برای رفع استرس از خود مفید است. مطالعات نشان می دهد که این شیوه خود صحبتی برای افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس مفید است. در اصل، این شامل استفاده از کلمه “شما” به جای “من” است. این امکان جریان یک سبک مکالمه ارگانیک را فراهم می کند. به عنوان مثال، جملاتی مانند «چرا چنین احساسی دارید؟»، «می‌دانم که می‌توانید این کار را انجام دهید» یا «فکر می‌کنید چگونه می‌توانیم این مشکل را حل کنیم؟» بگویید. این عبارات بیشتر از استفاده از زبان “من” استرس را کاهش می دهند.

موقعیت های ادراکی متفاوتی اتخاذ کنید

موقعیت های ادراکی نوعی تکنیک عصبی زبانی است که شامل بازتاب با دیدگاه های مختلف خارج از دیدگاه شما می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیرات مثبتی بر درک موقعیت‌ها با پیچیدگی و تفاوت‌های ظریف‌تر دارد. خود صحبتی می‌تواند به شما یاری برساند  تا در واقعیت و دوری از استرس غیرضروری به شما کمک کند.

هنگامی که در مواجهه با یک موقعیت استرس زا از دید خود به چیزها نگاه کردید، شروع به تغییر به موقعیت های دیگر کنید. اگر افراد دیگری هم درگیر هستند، دیدگاه‌های آن ها و این که از کجا آمده‌اند را بر اساس تجربیات، احساسات و افکارشان در نظر بگیرید. سپس، پس از آن، خود را به عنوان یک فرد با مشکلات فراوان تصور کنید که به داخل نگاه می کند و شاهد وقوع این رویدادها است. شما دیدگاه منحصربفردتری از یک موقعیت به دست خواهید آورد و احتمالاً اکنون که آن را واضح تر می بینید، استرس کمتری خواهید داشت!

خودتان را قضاوت نکنید

خود قضاوتی اغلب به این دلیل رخ می دهد که شما نسبت به خودتان تعصب دارید. اما به یاد داشته باشید، شما باید از خود خارج شوید. شما یک مصاحبه کننده یا یک دوست هستید و برای حمایت از خود به گوش می دهید. احساس گناه، شرم یا سایر احساسات منفی که با موضوع خود صحبتی همراه است را کنار بگذارید. این احساسات، در حال حاضر، مال شما نیستند. شما فقط تماشاچی هستید که از پشیمانی ها و اشتباهات گذشته خود اطلاعی ندارید.

برای کاهش استرس از خودگفتاری پرسشگری استفاده کنید

بر اساس مطالعات انجام شده، مصاحبه با خودتان راه بهتری برای مدیریت استرس نسبت به استفاده از جملات تاکیدی مثبت است. فرمت  پرسیدن سوال از خود صحبتی مفید برای کاهش استرس است. زیرا به شما کمک می کند به نتایج زیر دست یابید:

  • مغز شما را تشویق می کند تا به طور خودکار به دنبال پاسخ ها باشد و به جای نقش منفعل، در حل مسئله و خودآگاهی نقشی فعال داشته باشد.
  • به شما امکان می‌دهد تا توانایی‌های فراشناختی بهتری را توسعه دهید. این کار برای تقویت یادگیری مفید است و به شما فرصت می‌دهد تا تکنیک‌های بهتر مدیریت استرس را بر اساس تجربیات خود ارائه دهید.
  • به شما کمک می کند تا افکار را در یک سناریوی ناآشنا بهتر پردازش کنید. شما می توانید پاسخ های استرس را در گذشته و به سمت حل مسئله حرکت دهید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا