وابستگی کد یا Codependency چیست؟

در حالت کلی همه ما برای نشاند دادن علاقه خود ویژگی های مختلفی داریم. برای مثال برخی  اشخاص علاقه خود را به صورت کلامی بروز می دهند اما برخی دیگر نمی توانند به صورت کلامی اینکار را انجام دهند برعکس با عمل خود علاقه خود را به فرد متقابل نشان می دهتد. بحث علاقه با وابستگی دو مقوله جدا از هم هستند. البته وابستگی هم نوع خوب و نوع بد را دارد. امروز ما قصد داریم شما را با وابستگی کد یا Codependency آشنا کنیم. اگر در روابط خود دچار مشکل شده اید می توانید به مرکز مشاوره همکده و مشاوران زبده آن مراجعه نمایید. مرکز مشاوره همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

وابستگی چیست؟

وابستگی کد یا Codependency چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

وابستگی اغلب به عنوان یک کیفیت منفی در یک رابطه دیده می شود. برای بسیاری از ما، نزدیک شدن به تعطیلات زمستانی، انزوا یا ترس از تنها بودن را در خط مقدم آگاهی خود قرار می دهد. ما ممکن است به روابط مملو از روال دفاعی مبتنی بر بی ارتباطی متوسل شویم که ترس فوری از تنها بودن را برطرف می کند در حالی که به طرز متناقضی به انزوای فراگیر مشخص کننده زندگی ما می افزاید. این امر معمولاً در تکرار روابط گذشته دیده می شود که احساس نارضایتی و مراقبت از ما را به گونه ای نمود می دهد. اما وقتی صحبت از اعتماد سالم به دیگران می کنیم، به چه چیزی اشاره می کنیم؟

نکته قابل توجه درباره وابستگی کد

اگر این سوال ما را می آزارد، ممکن است به دوسوگرایی در مورد نزدیکی با دیگران منجر شود که بیانگر همدلی و صمیمیت مشترک و سرمایه گذاری در رابطه با دیگران است که حس آسیب پذیری به همراه خود دارد. آیا این دوگانگی نشان می دهد که ما ایده های گسترده ای در مورد وابستگی داشته ایم که دیگران آن را بیماری بدانند؟ نویسندگان یک استراتژی جایگزین برای وابستگی “آسیب شناسی” را پیشنهاد می کنند، بنابراین به ما این امکان را می دهد که به عنوان یک انسان کاملاً نیاز و تمایل داشته باشیم تا بارهای خود را با دیگری تقسیم کنیم. نه فقط به عنوان یک وسیله برای کاهش استرس، بلکه حداقل به همان اندازه مهم تر، به عنوان یک وسیله ایجاد صمیمیت در این حالت، وابستگی به یک رفتار “اجتماعی” تبدیل می شود.

بیایید این را بپذیریم: خواه ناخواه این جمله را برای خود بیان کنیم یا نه، ما به یکدیگر وابسته هستیم: ما گروه هایی را تشکیل می دهیم، عضوی از تیم ها می شویم و حتی خانواده های خود را ایجاد می کنیم. ما به امید ابراز مثبت، روابط کاری هماهنگ و مفید، به عنوان ابراز مهربانی یا شاید عشق، کارهایی را با دیگران انجام می دهیم.

 Codependency چیست؟

وابستگی کد به اتكای ذهنی، عاطفی، جسمی و  یا معنوی به یك شریک، دوست یا یكی از اعضای خانواده اشاره دارد. دکتر رنه اکسلبرت، روانشناس مجازی و نویسنده می گوید: “این اصطلاح در اصل در دهه 1950 در چارچوب بررسی رفتار ناشی از مشروبات الکلی برای حمایت از شرکای افرادی که مصرف بیش از حد مواد الکلی را داشتند بود و در زندگی افرادی که آن مشکل را داشتند و گرفتار مصرف بیش از حد این ماده الکلی بودند ابداع  شد.

این نظر هنوز درست است اما امروزه، وابستگی کد طیف بسیار گسترده تری را پوشش می دهد. وابستگی کد به خودی خود یک تشخیص بالینی یا یک اختلال شخصیت طبقه بندی شده رسمی نیست. به طور کلی، وابستگی کد شامل جنبه هایی از الگوهای سبک دلبستگی است که در اوایل کودکی ایجاد شده است، و همچنین می تواند با سایر اختلالات شخصیتی، از جمله اختلال شخصیت وابسته، همپوشانی داشته باشد.

اشکال متنوع وابستگی

وابستگی کد یا Codependency چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

وابستگی کد می تواند در همه اشکال و اندازه ها و از نظر شدت متفاوت باشد. دکتر مارک میفیلد، یک مشاور حرفه ای مجاز (LPC) می گوید: “از نظر بنیادی، این به دلیل مفهوم ضعیف خود فرد  و مرزهای ضعیف، از جمله عدم توانایی در داشتن یک نظر یا نه گفتن است.”
وی اضافه می کند که وابستگی به کد می تواند در انواع روابط مانند والدین-فرزند، دوست-فرد، همسر-شوهر و حتی رئیس و همکار ایجاد شود.

نشانه های وابستگی کد

همانطور که در بالا توضیح داده شد، وابستگی کد به الگوی روابط نامتعادل اشاره دارد که در آن یک شخص مسئولیت تأمین نیازهای شخص دیگر را به استثنای تأیید نیازها یا احساسات خود بر عهده می گیرد. دکتر اکسلبرگ می گوید:
“Codependency یک رابطه دایره ای است که در آن یک شخص به شخص دیگر احتیاج دارد، که به نوبه خود باید مورد نیاز باشد. فرد وابسته به کد، معروف به “دهنده”، احساس بی ارزشی می کند مگر اینکه توسط فعال کننده، و در غیر این صورت “گیرنده” به آنها احتیاج داشته باشد و فداکاری کند.

نکته قابل توجه

روابط وابسته به کد در نتیجه نابرابری قدرت ایجاد می شود که نیازهای گیرنده را ارتقا می دهد، و دهنده را مجبور می کند که اغلب با فداکاری خود راه را ادامه بدهد. به گفته دکتر میفیلد و دکتر اکسلبرت، نشانه های وابستگی به کد ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما لزوماً همه آن ها را شامل نمی شود:

احساس “راه رفتن روی پوسته های تخم مرغ” برای جلوگیری از درگیری با شخص دیگر. احساس نیاز به چک کردن با شخص مقابل و یا درخواست اجازه برای انجام کارهای روزمره. فرد وابسته در این حالت اغلب کسی است که عذرخواهی می کند حتی اگر کار اشتباهی نکرده باشد. برای شخص مقابل حتی وقتی که به شما صدمه می زند متاسف شوید. به طور منظم تلاش برای تغییر یا نجات افراد مشکل دار، معتاد یا کم عملکرد که مشکلات آن ها فراتر از توانایی یک فرد در رفع آنها است. انجام هر کاری برای شخص مقابل، حتی اگر باعث شود احساس ناراحتی کنید.

نکته قابل توجه

قرار دادن شخص دیگر روی پایه های قدرت با وجود این که شایسته این موقعیت نیستند. نیاز به این که افراد دیگر شما را دوست داشته باشند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. در تلاش برای یافتن هر زمان برای خود، مخصوصاً اگر اوقات فراغت شما به طور مداوم به شخص دیگر می رسد. احساس این که انگار احساس خود یا درون رابطه را از دست داده اید.

چرا Codependency ناسالم است؟

وابستگی کد یا Codependency چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

 در حالی که همه افراد عزیزی دارند و نسبت به آن عزیزان احساس مسئولیت می کنند، اگر هویت فردی به شخص دیگری وابسته باشد، ممکن است ناسالم باشد. دکتر اکسلبرت در زمینه Codependency می گوید: Codependency به همه رفتارها یا احساسات مراقبتی اشاره ندارد  بلکه فقط به آن هایی که تا حدی ناسالم و بیش از حد مشکل دار هستند، اشاره دارد. مسئولیت روابط با دیگران نیاز به همزیستی با مسئولیت نسبت به خود دارد. “

نکته قابل توجه


“این پویایی همچنین به عنوان” اعتیاد به رابطه “نیز شناخته شده است زیرا افراد دارای وابستگی کد اغلب روابطی یک طرفه، مخرب احساسی دارند و یا از دیگری سو استفاده می کنند.” به این معنا، مشکل ذاتی وابستگی کد این است که فرد احساس واقعی خود را از دست می دهد زیرا این همه به شخص دیگری می ریزد. حتی اگر “دهنده” بلافاصله چنین احساسی نداشته باشد – آنها احتمالاً از دادن عشق خود و اعتماد به آنها لذت می برند.

با پیشرفت روابط می تواند در درجات بسیار ناسالم پیشرفت کند. مسئله ذاتی دیگر این است که برای “بخشنده” دشوار است که خود را از رابطه خلاص کند زیرا ممکن است احساس کنند فرد مقابل خیلی اعتماد می کند حتی اگر در ذهن خود بدانند این کار صحیحی است. برعکس، “گیرنده” آنقدر نسبت به دیگری احساس اعتماد می کند که می تواند در ترک رابطه سمی نیز مشکل داشته باشد.

چگونه می توان گرایش های وابسته را کاهش داد؟

وابستگی کد یا Codependency چیست؟ | مرکز مشاوره همکده

 اولین قدم در کاهش تمایلات وابسته به کد، تمرکز بر خودآگاهی است. وی می افزاید بسیاری افراد تا زمانی که زندگی آن ها از هم بپاشد، به دنبال کمک نیستند. توصیه من این است که فعالانه عمل کنید و کمک بگیرید. ” هنگامی که در آن سفر هستید ، با تمام توان خود سعی کنید برخی از موارد مهم را انجام دهید.

رئیس کانون هواداران خود شوید.

دکتر اکسلبرت می گوید: “بیاموزید با خود عاشقانه و مثبت صحبت کنید و در مقابل انگیزه انتقاد از خود مقاومت کنید. قدم های کوچکی در جهت ایجاد جدایی در رابطه بردارید. فعالیت های خارج از رابطه را جستجو کنید و روی دوستی های جدید سرمایه گذاری کنید. تمرکز خود را بر روی کشف چیزهایی که باعث می شوند شما در حال حاضر بهتر باشید، قرار دهید و سپس آن ها را گسترش دهید. وقتی وسوسه فکر یا نگرانی درباره شخص دیگری شدید، فعالانه توجه خود را به سمت داخل معطوف کنید. این کار به تمرین نیاز دارد، بنابراین در این راه با خود مهربان باشید. دکتر اکسلبرت می گوید: “اگر کسی شما را مورد انتقاد ، تضعیف یا تلاش برای کنترل قرار دهد، در مقابل خود بایستید.”

نکته قابل توجه درباره وابستگی کد

با کار در ایجاد احساس عزت نفس، قدرت بیشتری در خود پیدا خواهید کرد. وقتی واقعاً نمی خواهید کاری انجام دهید، از گفتن “نه” به کسی نترسید. خودآگاهی و تغییر مسیر فعال از رفتار در کاهش تمایلات وابسته به کلید مهم است. با داشتن سال ها رفتار آموخته شده با خود مهربان باشید.

 

 

منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا