نقش زبان بدن در ارتباطات

زبان بدن یک گزینه بسیار مهم برای ارتباطات مختلف است. یکی از راه هایی که از طریق آن افراد می توانند احساسات و سخنان خود را بگویند همین زبان بدن است. مهم ترین نکته در این باره این است که چگونه افراد بتوانند از زبان بدن خود استفاده کنند. هر فرایند و حرکتی در زبان بدن نشان دهنده رفتار خاصی است. زبان بدن اشاره به هر نوع سیگنالی غیرشفاهی دارد که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن ها استفاده می کنیم. نقش زبان بدن در ارتباطات اهمیت زیادی دارد.

بر اساس یافته های محققان، این سیگنال های غیرشفاهی می توانند بخش بزرگی از ارتباطات روزانه ی ما را بسازند. از حالات صورت گرفته تا حرکاتی که با بدن خود انجام می دهیم. همه ی این ها چیزهایی هستند که به زبان نمی اوریم اما می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل سازند. در روان شناسی تعاریف متفاوتی از زبان بدن شده است برای همین امر باید در نظر داشت که هر شخص می تواند یک تعریف از زبان خودش داشته باشد. در ادامه بیشتر در زمینه زبان بدن و ارتباطات صحبت خواهیم کرد. این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نقش زبان بدن در ارتباطات صحبت کنیم.

زبان بدن تقریباً در هر جنبه از زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد

زبان بدن تقریباً در هر جنبه از زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. مشاهده برخی اوقات می تواند چیزهای زیادی درباره احساس فرد و آنچه در ذهن او است به شما بگوید. به عنوان مثال، در بازی ها، افراد سعی می کنند زبان بدن خود را محدود کنند تا از حدس زدن دیگران یا آن چه ممکن است انجام دهند، جلوگیری کنند. بدون گفتن چیزی، زبان بدن اغلب می تواند نظر فرد را جلب کند. در این مقاله بحث خواهد شد که چگونه زبان بدن بخشی ضروری از پالت ارتباطی ما شد. چرا به همین روال ادامه دارد.

زبان بدن چیست؟

نقش زبان بدن در ارتباطات

نقش زبان بدن در ارتباطات نقش مهمی دارند. زبان بدن نوعی ارتباط غیر کلامی است که شامل اعمال و طرز رفتارهایی مانند موارد زیر است:

  • حالات چهره
  • اشارات
  • حالت بدنی
  • حرکت سر
  • ارتباط چشمی

همه این ها برای همه انسان ها جهانی است و افراد می توانند آگاهانه یا ناخودآگاه آن ها را انجام دهند تا افکار و احساسات خود را نسبت به چیزهای بی شماری منتقل کنند. در حقیقت، اعتقاد بر این است که زبان بدن تقریباً نیمی از آن چه را که سعی در برقراری ارتباط داریم تشکیل می دهد.

زبان بدن  می تواند بستگی زیادی به زمینه داشته باشد.

با این حال، این می تواند بستگی زیادی به زمینه داشته باشد. به عنوان مثال، یک شخص همیشه لازم نیست که به طور شفاهی “نه” بگوید تا چیزی را اشتباه بگوید یا این که با گفته های شخص مخالف است. در عوض، آن ها می توانند سر خود را از یک طرف به آن طرف تکان دهند تا همان موضوع را برقرار کنند. همه ما هر روز از اشکال مختلف زبان بدن در ارتباطات استفاده می کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با این وجود، همه ما هر روز از اشکال مختلف زبان بدن در ارتباطات استفاده می کنیم، که سپس توسط دیگران تفسیر می شود. اگر دانش آموزی در کلاس بر روی صندلی خود بنشیند و در تماس غیرمستقیم چشمی باشد، این به مربی نشان می دهد که حوصله اش سر رفته است.

تقویت مهارت های ارتباط کلامی

همچنین می تواند برای تقویت مهارت های ارتباط کلامی ما مورد استفاده قرار گیرد، و این ها اغلب به خوبی مکمل یکدیگر هستند. به عنوان مثال، اگر کسی در فروشگاه راهنمایی می کند که کجا می تواند کالایی را پیدا کند و یک کارمند فقط می گوید “آنجا”، این اطلاعات کاملاً برای مشتری مفید نیست زیرا بسیار مبهم است.

نکته درباره نقش زبان بدن در ارتباطات

در آن مرحله، کارمند می تواند با بیان این که در چه راهرو یا بخشی قرار دارد، در مورد محل اقلام مشخص تر باشد. با این حال، بیشتر اوقات ژست می گیرند و به جهتی که فرد باید به آن هدایت شود اشاره می کنند. حتی اگر کارمند خیلی مشخص نبود و آن ها در حالی که اشاره می کردند می گفتند “آن طرف”، بازهم از سناریوی اصلی و بدون هیچ زبان بدن بسیار مفید خواهد بود.

زبان بدن نقش اصلی را در تعاملات روزمره شما بازی می کند

شاید تاکنون متوجه این موضوع نشده باشید، اما زبان بدن نقش اصلی را در تعاملات روزمره شما بازی می کند، به همین دلیل یکی از محبوب ترین موضوعات در مطالعات ارتباطی است. در حقیقت، این مورد برای هزاران سال مورد توجه بوده است – حتی یونانیان باستان معانی رفتار فیزیکی انسان را تفسیر می کردند.

زبان بدن به عنوان نوعی ارتباط ناخودآگاه

در بخش قبلی به چند نمونه پرداخته شده است كه نشان می دهد چگونه می توان از حركت برای تقویت گفتار استفاده كرد. با این حال، روانشناسی زبان بدن ارتباط ناخودآگاه را نیز در نظر می گیرد، زیرا اگر چه این نشانه های جسمی غیر عمدی هستند، اما هنوز هم دیگران می توانند آن ها را تفسیر کنند. اجرای قانون را به عنوان مثال در نظر بگیرید – یک روانشناس قانونی یا کسی که با هوش کار می کند آموزش دیده است که می تواند ابرازهای خرد یا احساسات سریع و تمام عیار را نشان دهد که به دلیل ناخودآگاه بودن آن ها کوتاه است.

افرادی که مسئولیت انجام تحقیقات را دارند به این نشانه های غیرکلامی علاقه مند هستند

نقش زبان بدن در ارتباطات

افرادی که مسئولیت انجام تحقیقات را دارند به این نشانه های غیرکلامی علاقه مند هستند زیرا می توانند نشان دهند که آیا شخصی دروغ می گوید یا می خواهد چیزی را از بازپرس مخفی کند. این اتفاق ممکن است در یک ثانیه ثانیه رخ دهد، اما اگر ناظری یک فیلم را کند یا مسدود کند، می تواند در یک لحظه کوچک از زمان شاهد تغییر واضحی در بیان آن باشد.

زبان بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است

برخی دیگر از شرایط معمول که ممکن است زبان بدن ناخودآگاه رخ دهد، در دوره هایی از تجربه عصبی یا جذابیت آن را حس می کنند و مثل همیشه، این ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، کسی ممکن است هنگام قرار دادن در سناریویی که باعث عصبی شدن او می شود، سرفه کند، در حالی که دیگری ممکن است صورت او را لمس کند یا خراشیده شود، گویی دچار خارش است. نقش زبان بدن در ارتباطات را نیز ارائه می کند.

بیشتر افراد در این شرایط از زبان بدن خود بی اطلاع هستند

بیشتر افراد در این شرایط از زبان بدن خود بی اطلاع هستند، زیرا این عمل در سطح ناخودآگاه انجام می شود. با این حال، برای دیگران این موارد قابل مشاهده هستند و با گذشت زمان افراد ممکن است الگوها را مشاهده کنند. این امر خصوصاً در مورد افرادی که مرتباً با یکدیگر تعامل دارند، مانند بین والدین و فرزندانشان، صادق است. از آن جا که آن ها شخصیت پایه یا شخصیت پیش فرض یکدیگر را می دانند. کسی می تواند با مشاهده تغییرات زبان بدن، وقتی چیزی خاموش است. آن را تشخیص دهد.

مثالی در ارتباط با این زمینه

به عنوان مثال، اگر پسری در مورد مکانی که می رود به مادر خود دروغ بگوید. ممکن است نشانه های متفاوتی از بدن نشان دهد که به طور معمول انجام نمی دهد، مانند جلوگیری از تماس چشمی یا صحبت سریع تر.

تکامل و ریشه های زبان بدن

استفاده از زبان بدن در واقع قبل از هر زبان گفتاری یا نوشتاری است که توسط انسان ایجاد شده باشد. از آن جا که آناتومی صوتی و اندازه مغز آن ها برای تولید گفتار همانند انسان نیست، نخستی های غیر انسان به طور مداوم از زبان بدن برای برقراری ارتباط با استفاده می کنند

تاثیر ژنتیک برای این امر

نقش زبان بدن در ارتباطات

همچنین اعتقاد بر این است که تفاوت ژنتیکی به همین دلیل مسئول این است که چرا ما می توانیم صحبت کنیم در حالی که نزدیک‌ ترین اجداد ما، شامپانزه ها و بونوبوها نمی توانند. تنوع ژن FOXP2 دلیل این امر پیشنهاد می شود و انسان جهش منحصر به فردی از آن داشت. این جهش باید در طی 4 تا 6 میلیون سال گذشته رخ داده باشد زیرا در آن زمان آخرین جد مشترک گونه های هومو و پان بوده است. جهش به جای این که به تدریج از بین برود، در اطراف گیر کرده بود زیرا افزایش توانایی های ارتباطی باعث افزایش بقای افراد و گونه های ما می شود.

مطالعاتی در ارتباط با نقش زبان بدن در ارتباطات

اگر چه آن ها نمی توانند مثل ما صحبت کنند. اما مطالعه میمون های غیر انسانی بینش خوبی در مورد این که چرا زبان بدن در وهله اول توسعه یافته است، فراهم می کند. ما می توانیم آن ها را مشاهده کنیم و ببینیم که آن ها چگونه از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. در واقع، نیاز به برقراری ارتباط دلیل اصلی توسعه زبان بدن است، جدا از صداگذاری.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

چندین بار اشاره به حرکات میمون ها و همه میمون های بزرگ برای تولید سیگنال های مختلف انجام شده است. که برخی از آن ها توسط انسان نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، یک لمس یا یک حرکت دست می تواند به فرد دیگری بگوید که متوقف شود.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا