دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

زبان بدن جز مهم ترین گزینه ها در بین افراد است. مردم برای این که بخواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می توانند از زبان بدن استفاده کنند. در مقاله های قبل در ارتباط با زبان بدن صحبت کردیم و گفتیم که چه تاثیراتی می تواند برای افراد داشته باشد. زبان بدن هر کدام معنای خاصی دارد و می تواند ارتباط شما را بهتر کند. البته باید بدانید که چگونه از زبان بدن خود به درستی استفاده کنید. زبان بدن اشاره به هر نوع سیگنالی غیرشفاهی دارد که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن ها استفاده می کنیم. در ادامه می خواهیم دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن را بدانیم.

بر اساس یافته های محققان، این سیگنال های غیرشفاهی می توانند بخش بزرگی از ارتباطات روزانه ی ما را بسازند. از حالات صورت گرفته تا حرکاتی که با بدن خود انجام می دهیم، همه ی این ها چیزهایی هستند که به زبان نمی اوریم اما می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل سازند. در روان شناسی تعاریف متفاوتی از زبان بدن شده است برای همین امر باید در نظر داشت که هر شخص می تواند یک تعریف از زبان خودش داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن صحبت کنیم.

ارتباطات نحوه درک ما به عنوان انسان است

دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

ارتباطات نحوه درک ما به عنوان انسان است، اما همه با هم ارتباط برقرار نمی کنند. برخی از افراد ارتباط کلامی دارند، و می توانند افکار، احساسات، عقاید و نظایر آن ها را بدون هیچ گونه احساس ناراحتی بیان کنند در حالی که دیگران برای برقراری ارتباط کلامی تلاش می کنند. اما تقریباً همه از زبان بدن استفاده می کنند.

نکته ای در ارتباط با دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

وقتی انسان نمی توانست صحبت کند، ما بسیار متفاوت با هم ارتباط برقرار می کردیم، و بخشی از آن استفاده از حرکات و اعمال برای برقراری ارتباط با یکدیگر بود، امروز ما هنوز هم از این حرکات استفاده می کنیم، اما این ها برای افرادی که ارتباط برقرار کنند، در درجه دوم هستند. اگر در مورد زبان بدن تعجب می کنید، پس احتمالاً با شخصی رو به رو هستید که یک ارتباط برقرار موثر نیست.

مثالی در ارتباط با این زمینه

یک مثال عالی برای این موضوع این است که مصاحبه ای که فکر می کنید خوب پیش رفته است ضعیف بوده است. شاید به نظر می رسد که گفته های فرد به اندازه کافی مثبت به نظر برسد ، اما مگر این که زبان بدن او را نیز تفسیر کنید، به احتمال زیاد از او اشتباه خوانده اید. نگاه مکرر به بیرون از پنجره، پرهیز از تماس چشمی، حتی عبور دادن از بازوها همه این ها نشانه هایی است که مهم نیست که آن ها چه می گویند احتمالاً اوضاع خوب پیش نمی رود. بنابراین چگونه می توانید زبان بدن را بخوانید که غالباً متناقض است؟

به متن نگاه کنید

اولین چیزی که به زبان بدن کسی توجه می شود زمینه است. نحوه نشستن یا ایستادن شخصی میزان راحتی او را به شما نشان می دهد. راحتی کلید زبان بدن است زیرا هرچه فرد راحت تر باشد، ارتباط او راحت تر خواهد بود. اگر استرس داشته باشند، به عنوان مثال به دلیل دروغ گفتن، بدن آنها بی روح و ناراحت خواهد بود زیرا از نظر روحی راحت نیستند.

نکته ای در ارتباط با دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

به همین ترتیب، اگر می دیدید کسی در مطب پزشکان ناراحت است، احتمالاً آن را رد می کنید زیرا پاسخ واضح این خواهد بود که آن ها به راحتی پزشکان را دوست ندارند. زبان بدن یک روش کامل برای خواندن شخصی بدون زمینه نیست تا بتوانید در مورد آن چه در ذهن آن فرد می گذرد سرنخ داشته باشید.

با سر شروع کنید

حالات صورت یکی از مهم ترین قسمت ها است

حالات صورت یکی از مهم ترین قسمت های گفتن این است که اگر کلمات کسی و احساسات واقعی او مطابقت ندارند. هنگامی که کودک هستیم، به ما آموزش داده می شود که از حالات خاصی از چهره برای بیان احساسات مختلف کپی کنیم. اما حتی وقتی این کار را می کنیم به ندرت می توانیم دقیقاً عباراتی را که یک احساس “واقعی” نشان می دهد، کپی کنیم. چشم ها به ویژه بسیار احساساتی هستند و احتمالاً هدفی غیر واقعی برای لبخند خواهد بود. زیرا به طور معمول کل چهره ما مطابقت می یابد.

بیماری به نام کوری صورت

برخی از افراد با بیماری به نام کوری صورت روبرو می شوند. این بدان معنی است که آن ها برای شناسایی چهره افراد یا حتی شناختن آن ها تلاش می کنند اما همچنین می توانند برای تعیین احساسات از طریق حالت چهره تلاش کنند. می تواند کاملاً استرس زا باشد. علاوه بر این، شرایطی به نام الکسی تیمیا به این معنی است که شما برای تفاوت بین احساسات مختلف تلاش می کنید.

تماس با روان شناسان

دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

اگر متوجه شدید که بخشی از مسئله شما در مورد زبان بدن این است که شما قادر نیستید احساسات شخصی را در هنگام نشان دادن به او به درستی شناسایی کنید، ممکن است بخواهید با یک روانشناس تماس بگیرید و خود را ارزیابی کنید تا بتواند با شما برای اصلاح وضعیت.

نکته درباره دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

در حالی که الکسیتیمیا کاملاً نادر است، اما اغلب همراه با سایر شرایط بهداشت روانی مشاهده می شود. سایت‌ های مختلفی به شما طیف وسیعی از درمانگران را ارائه می دهد بنابراین یافتن شخصی که در زمینه اختلالات عاطفی تخصص دارد بسیار آسان است.

چشم دیدن

فقط یک کتاب سیگنال زبان بدن کاملاً ارزش کتاب دارد. به عنوان مثال ، نگاه کردن مستقیم به چشمان کسی می تواند به معنای حقیقت باشد در حالی که اجتناب از نگاه او اغلب نشانه دروغگویی یا ناراحتی است. اگر بیان کسی ناراحت کننده باشد، احتمالاً به این دلیل است که چنین نیست، حتی اگر در غیر این صورت بگویند معمولاً توسط چشم او بخشیده می شود.

نکته

به توانایی آن ها در حفظ یا برقراری تماس چشمی و این که آیا به پایین نگاه می کنند توجه کنید. اگر کسی مدام به پایین نگاه می کند، رفتاری مطیعانه از خود نشان می دهد که به این معنی است که رفتار شما بیش از حد تهاجمی است.

چیزی که نمی توانید با زبان بدن جعل کنید، گشاد شدن مردمک چشم است

چیزی که نمی توانید با زبان بدن جعل کنید، گشاد شدن مردمک چشم است. وقتی استرس داشته باشیم مردمك چشم ما به عنوان بخشی از پاسخ استرس به طور طبیعی گشاد می شوند، آنها همچنین چشمك بیشتری خواهند زد كه می تواند نشانه ای از دروغ گفتن باشد. نگاهی به یک خروج همچنین ممکن است به این معنی باشد که آن ها به دنبال ترک هستند یا این که آن ها احساس راحتی نمی کنند و می خواهند از شما دور شوند.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

همچنین برخی مطالعات انجام شده است که نشان می دهد هنگامی که فرد به سمت بالا و راست نگاه می کند، احتمال دروغ گفتن او بیشتر است زیرا سمت راست مغز به تخیل و خلاقیت مربوط می شود در حالی که سمت چپ واقعی تر است بنابراین نگاه به سمت چپ نشان می دهد حقیقت.

بازوها در دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

در شرایط دشوار، ما تمایل داریم که با زبان بدن خود دستان خود را به هم بزنیم یا حالت های دفاعی بگیریم. این می تواند عضلات متشنج باشد، که از بدن دور می شود، اما به خصوص از بازوهای جلو بدن عبور می کند. با این کار، ما از نظر جسمی بازوهای خود را بین خود و چیز (یا شخص) ایجاد کننده ناراحتی قرار می دهیم. بسیاری از مردم با دستان خود “صحبت می کنند” و این حرکات به آن ها اشاره دارد.

درگیری با اشخاص

با شخص دیگر درگیر هستند، وقتی آن ها را درگیر می کنیم، به طور فعال آن تعامل را سرکوب می کنیم. به آخرین باری که در مورد چیزی هیجان زده یا متحرک شدید فکر کنید. بازوهای شما در حال حرکت بودند، احتمالاً بلند شده بودند، اما احتمالاً در حال حرکت بودند. هنگامی که فرد احساس می کند دستانش مطابق عمل آن ها عمل می کند. هنگام راه رفتن نوسان می کند، از حرکات باز استفاده می کند و به طور کلی از بدن دور نگه داشته می شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

وقتی کسی احساس بدی دارد، بازوانش به طرفین آویزان می شوند، انگار که وزن بدن او را به سمت پایین می کشد. این عمل ناخودآگاه ارتباط زیادی با “سنگینی” احساسات بر روی شخص دارد. بنابراین با مشاهده میزان حرکت، و جهتی که بازوهای شخصی در آن حرکت می کند. معمولاً می تواند تشخیص دهد که آیا احساس بدی دارد.

دست ها و زبان بدن

دستورالعمل نحوه خواندن زبان بدن

دست ها همچنین می توانند برای برخی شرایط خاص “کد” خاص خود را داشته باشند. تیم های نظامی، تیم های ورزشی و بسیاری از محیط های آرام برای انتقال پیام ها به سیگنال های دست و زبان بدن متکی هستند. در حالی که این کمی متفاوت از انتظار اکثر مردم از زبان بدن است، اما هنوز بخشی از ارتباطات موثر است. هیچ کس این را بهتر از ناشنوا نمی داند، برای آن ها دست و حالت چهره برای برقراری ارتباط و درک مهم است.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا