معنای مزاج در روانشناسی | چهار مزاج اصلی + صفات مزاجی امروز

در این پست، ما در زمینه روانشناسی به مزاج نگاه خواهیم کرد. چگونه است؟ انواع مختلف مزاج چیست و چگونه ارتباط آنها با مشکلات مختلفی که ممکن است با آنها روبرو شویم وجود دارد؟ اگر در زمینه معنای مزاج در روانشناسی نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه کنید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی است.

مزاج چیست؟

مزاج به مجموعه صفاتی گفته می شود که رویکرد شما را به جهان پیرامون سازمان می دهد. این جنبه ای از شخصیت است که به گرایش ها و واکنش های احساسی مربوط می شود. از مزاج برای توصیف خلق و خوی غالب یا معمول در فرد استفاده می شود. برخی معتقدند خلق و خو از آنچه شما هستی و از بدو تولد قابل تجسم نیست. برخی دیگر معتقدند که کاملاً آموخته شده و می توان آن را شکل داد. خود مزاج بر چگونگی زندگی و رشد کودک تأثیر می گذارد.

چهار مزاج اصلی و معنای مزاج در روانشناسی

مدت ها تصور می شد که افراد دارای چهار خلق و خوی مختلف هستند که می تواند آنها را توصیف کند. فلاسفه، از جمله بقراط، این تمایزها را طی سالهای گذشته اعلام کرده اند. اما مدتی است که مشخص شده است که چهار مزاج دقیقاً به اندازه کافی دقیق نیستند تا بتوانند جزئیات شخصیتی را به طور کامل توصیف کنند. نمی توان افراد را به طور دقیق فقط به چهار نوع مزاج تقسیم کرد.

صفات مزاجی امروز

معنای مزاج در روانشناسی | چهار مزاج اصلی + صفات مزاجی امروز

مزاج می تواند بر نحوه رفتار شخص به ویژه در کودکی تأثیر بگذارد. نحوه تربیت کودک مطمئناً بر رفتارها و کردار های شیادانه او تأثیر می گذارد. اما همه نیز با صفات و ویژگی های طبیعی متولد می شوند. امروزه روانشناسان جنبه های مختلف مزاج را مورد بررسی قرار می دهند. اینها هستند:

فعالیت

این میزان فعالیت شخصی را اندازه گیری می کند. وقتی نوبت به کودکان می رسد، بعضی ها دور خود می دوند و به نظر می رسد همیشه فعال هستند. در همین حال، سایر کودکان آرامش بیشتری نسبت به دیگران دارند.

منظم بودن

این چگونگی سازگاری کسی با عملکردهای بیولوژیکی است. همه ما افرادی را می شناسیم که هر روز یک ساعت می خوابند و بلند می شوند. با این حال، ما همچنین افرادی را می شناسیم که با میزان خواب و زمان خوابیدن متناقض هستند. نظم می تواند در اشتها و سایر عادات نیز اعمال شود.

رویکرد در مقابل برداشت

بعضی از افراد به طور طبیعی با غریبه ها صحبت می کنند. در همین حال، دیگران تمایل دارند که خجالتی باشند یا کلاً از افراد جدید اجتناب کنند. علاوه بر افراد، این خلق و خو می تواند در مفاهیم دیگری نیز استفاده شود، مانند مسافرت یا امتحان چیزهای جدید. برخی از افراد دوست دارند چیزهای جدید را امتحان کنند، در حالی که دیگران به آنچه می دانند پایبند هستند.

تطبیق پذیری

همانطور که احتمالاً فهمیده اید، سازگاری این است که چگونه کسی می تواند از چیزی که می داند به چیزی که برای او خارجی است تبدیل شود. به عنوان مثال، یک فرد سازگار در انتقال به مکان جدید یا سازگاری با ضرر در خانواده مشکل کمتری دارد. برخی از افراد به راحتی می توانند سازگار شوند و می توانند تغییرات را با لطف کنترل کنند. سازگاری با دیگران مدت زیادی طول می کشد و می توانند برای مدت طولانی مبارزه کنند.

ماندگاری

بعضی از افراد به طور طبیعی در رسیدن به اهداف خود پافشاری می کنند. هر چقدر موانع سر راهشان قرار بگیرد، هر چند بار هم که شکست بخورند، آنها تلاش خود را ادامه خواهند داد. در همین حال، دیگران ممکن است در نگاه اول از یک مشکل منصرف شوند. دومی که با دشواری روبرو می شوند، ممکن است علاقه خود را از دست بدهند و چیز دیگری را امتحان کنند.

شدت و معنای مزاج در روانشناسی

اینگونه واکنش کسی در برابر یک موقعیت است. آیا وقتی فرد با محرک مثبت یا منفی روبرو می شود، فرد با آرامش واکنش نشان می دهد یا اینکه واکنش تهاجمی دارد؟ بعضی ها به سختی با شانه بالا واکنش نشان می دهند در برابر خبرهای بزرگ یا تغییرات. برای دیگران، کوچکترین تغییر در روز آنها واکنش بزرگی ایجاد می کند.

حواس پرتی

بعضی از افراد به راحتی حواس پرت می شوند. حتی اگر آنها از فعالیت لذت می برند، باز هم می توانند راهی پیدا کنند که حواسشان به چیز دیگری باشد. افراد دیگر می توانند تمرکز خود را حفظ کنند حتی اگر فعالیت آنچنان جالب نباشد. توانایی خاموش کردن حواس پرتی های اطراف شما می تواند برای تمرکز خوب باشد. اما در عین حال، باید اطمینان حاصل کنید که اجازه نمی دهید دنیا از کنار شما عبور کند.

آستانه حسی

معنای مزاج در روانشناسی | چهار مزاج اصلی + صفات مزاجی امروز

آستانه حسی حساسیتی است که فرد نسبت به محرک دارد. برخی از افراد، به ویژه کودکان، از صداهای بلند، نورها، بافت های موجود در غذا و سایر جزئیات کوچک اذیت می شوند. در این میان، دیگران ممکن است هیچ چیز اذیت نشوند.

حالت و معنای مزاج در روانشناسی

خلق و خوی یک فرد نیز می تواند بیولوژیکی باشد. ممکن است شخصی همیشه روحیه ترش داشته باشد یا همیشه شاد باشد. میزان مثبت بودن فرد را می توان تا حدودی توسط زیست شناسی نیز تعیین کرد. ممکن است شخصی همیشه به جنبه روشن زندگی نگاه کند، در حالی که دیگران همیشه از دریچه بدبینی به همه چیز نگاه می کنند.

سه نوع مزاج

روانشناسان استلا چیس و الكساندر توماس نظریه دیگری در مورد مزاج ایجاد كردند. می توان سه نوع مزاج ایجاد کرد. با این اوصاف، این سه دسته به طور کامل به نژاد بشر اطلاق نمی شوند. آنها فقط الگوهای معمول را توصیف می کنند. تخمین زده می شود که حدود 65 درصد کودکان توسط یکی از مزاج های توماس و چیس توصیف شود. آن ها عبارتند از:

آسانی و انعطاف پذیری

این خلق و خوی، که حدود 40 درصد کودکان را توصیف می کند، نشان دهنده انعطاف پذیری یا سهل بودن فرد است. این زمانی است که کودک در بیشتر موارد روحیه مثبت دارد و می تواند خود را با تجارب مختلف سازگار کند. آنها یک برنامه معمول دارند و می توانند در هنگام فشار آرامش خود را حفظ کنند.

دشواری و سختی

این خلق و خو، که تقریباً به 10 درصد کودکان مربوط می شود، توصیف می کند که چه زمانی کودک فعال، ضعیف یا دشوار است. این زمانی است که کودک همیشه زندگی را منفی می بیند و به این ترتیب واکنش نشان می دهد. یک کودک دشوار ممکن است زیاد گریه کند، در روال زندگی خود متناقض باشد و با سازگاری با یک تجربه جدید مشکل داشته باشد. وقتی عصبانی یا ناراحت می شوند، ممکن است به سختی بتوانند آرام شوند.

آهسته. تدریجی در معنای مزاج در روانشناسی

کند مزاجی، که می تواند حدود 15 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار دهد، کودک را درگیر خود می کند، به نظر می رسد هنگام تجربه های جدید باید محتاط باشند. آنها می توانند کمی وقت بگذارند تا تنظیم شوند. کودک می تواند منفی باشد اما کاملاً منفی نیست. آنها معمولاً دارای روحیه ای آرام هستند و سطح فعالیت آنها پایین است.

همانطور که قبلا ذکر شد، هر کودکی به طور مرتب در این گروه ها قرار نمی گیرد. بسیاری از آنها ممکن است همه موارد فوق را داشته باشند. همچنین باید توجه داشت که مزاج لزوماً دائمی نیست. حتی اگر ژن های شما یک ویژگی را پسندیده باشند، شما همیشه می توانید مزاج خود را تنظیم کنید و بتوانید خود را سازگار کنید. اما ممکن است برای تحقق این امر به کمک یا آموزش حرفه ای نیاز باشد.

اختلالات مزاجی و شخصیتی

معنای مزاج در روانشناسی | چهار مزاج اصلی + صفات مزاجی امروز

شاید متوجه شده باشید که بین «شخصیت» و «مزاج» کمی شباهت وجود دارد. مزاج ویژگی هایی را توصیف می کند که نحوه برخورد انسان با دنیا را شکل می دهد. شخصیت در درون فرد بوجود می آید و جدا از مزاج است. این می تواند به شما کمک کند تا مزاج را به عنوان بوم و شخصیت را به عنوان یک اثر هنری که به بوم می رود، تصور کنید. این دلیل وجود دارد که مزاج می تواند در رشد شخصیت و سایر اختلالات نقش داشته باشد.

جستجوی کمک!

همچنین مواردی وجود دارد که در آنها افراد می توانند به بیماری روانی مبتلا شوند که مزاج آنها را درگیر می کند. یا اگر کسی که می شناسید به یک بیماری روانی مبتلا شود، ممکن است متوجه تغییر حالت مزاج وی شوید. این موارد در معنای مزاج در روانشناسی اثر دارند.

اگر مسائل مربوط به مزاج – چه خود شما و چه دیگران – رخ دهد، ممکن است بخواهید مشاوره تلفنی داشته باشید. تعداد فزاینده ای از مردم برای درمان، سهولت و دسترسی به روش درمانی تلفنی روی می آورند. برخی هنوز در مورد توانایی یک متخصص بهداشت روان در ارائه درمان از طریق ارتباطات دیجیتال تردید دارند. خوشبختانه این تردیدها بی اساس هستند. تحقیقات طی چند سال گذشته به طور مداوم نشان داده است که درمان تلفنی نتایج مشابه درمان حضوری را ارائه می دهد.

اگر نگران چگونگی رشد مزاج خود هستید، نگران نباشید. مزاج را می توان با وجود ریشه های عمیق تغییر داد. با کمک می توانید رفتارهای خود را تغییر داده و شکل دهید. اگر نگران خلق و خوی و تأثیر آن در زندگی خود هستید، صحبت با یک مشاور مجاز می تواند به شما در یادگیری مهارت های مهم کنار آمدن کمک کند. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند الگوهای موقعیت زندگی خود را هدایت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چگونه خلق و خوی شما چگونه فکر می کند. برای ارتباط با یک درمانگر می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره همکده برای مشاوره  ثبت نام کنید.

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا