منطقی سازی: مکانیسم دفاعی یا مغالطه منطقی

در روان شناسی تعاریف مختلفی وجود دارد. این تعاریف می تواند به عنوان یک هشدار برای جلوگیری از ابتلا به اختلالات مختلف یا یک تعریف به عنوان پیشرفت افراد باشد. ما می دانیم که روان شناسان تا به امروز راه های درمانی مختلفی را ارائه کرده اند. نکته ای باید بدانید این است که چگونه بهترین روش های درمانی و دفاعی را در خود پیدا کنید و ببینید که کدام یک اثر بهتری برای شما دارد. منطقی سازی یک مکانیزم دفاعی است که در ادامه می خواهیم در ارتباط با آن صحبت کنیم. یکی از نکاتی که روان شناسان به آن اشاره دارند این است که هر فردی بتواند قبل از این که آیا علائم در او تشدید پیدا کنند خود را درمان کند. هر اختلالی می تواند به علت یک اتفاق ناگوار به وجود آمده باشد.

خیلی از افراد به عنوان مثال ممکن است بعد از یک تصادف رانندگی دیگر سوار ماشین نشوند یا این که از سوار شدن به ماشین ترس داشته باشند. حال باید ببینیم فرآیند منطقی سازی چگونه می تواند به شما کمک کند؟ در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با منطقی سازی: مکانیسم دفاعی یا مغالطه منطقی صحبت کنیم.

صحبت کردن منطقی در دنیا و تاثیرات آن

برای این که بسیاری چیزها منطقی باشند، باید منطقی درباره آن ها صحبت شود.  به همین ترتیب، به نظر می رسد “منطقی سازی” چیز خوبی است. منطقی سازی  معنادار کردن چیزها است. با این حال، در روانشناسی و منطق، این اصطلاح چیز بدی را توصیف می کند. بعد از کمی فکر اما می فهمیم که این فرانید منطقی تر است. پیشنهاد می کنیم به آن فکر کنید: در کل دنیا یا یک چیز منطقی است یا نیست. “منطقی سازی” از ریشه “منطقی” استفاده می کند و آن را به یک فعل تبدیل می کند. بنابراین “منطقی سازی” به معنای “ساختن منطقی چیزی” است که قبلاً به صورت نامفهوم گفته شده است.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

منطقی سازی در منطق و روانشناسی

منطقی سازی: مکانیسم دفاعی یا مغالطه منطقی

در واقع، در هر دو زمینه – منطق و روانشناسی – “منطقی سازی” به معنای تلاش برای تطبیق یک توضیح منطقی برای چیزی است که منطقی نیست. افرادی که عقلانیت را برای توضیح چیزی که دوست ندارند یا نمی فهمند به کار می گیرند، اغلب با توضیحات قابل قبول اما بعید برای مسائل رو به رو می شوند، زیرا این آسان تر از یادگیری حقیقت در پشت یک واقعه گیج کننده یا ناراحت کننده است یا مسئولیت اقدام ناشایست یا سبک زندگی که فکر می کردند مناسب است.

منطقی سازی به عنوان مکانیزم دفاعی چیست؟

اما، منطقی سازی به عنوان مکانیزم دفاعی چیست؟ چگونه کار می کند؟ منطقی سازی به عنوان یک سازوکار دفاعی چه تفاوتی با عقلانیت به عنوان مغالطه منطقی دارد؟ اگر شما یا شخصی که می دانید برای جلوگیری از رویارویی با حقیقت باید از منطقی سازی استفاده کنید، چزا این  کار را انجام نمی دهید؟ این مقاله نگاه عمیق تری به مغالطه های منطقی و سازوکارهای دفاعی و به طور خاص توجیه پذیری در هر دو زمینه خواهد داشت. امیدواریم که در پایان این مقاله، شما بتوانید وقتی منطقی سازی اشتباه  را در زندگی خود مشاهده می کنید، شناسایی و با آن مقابله کنید یا به دیگران کمک کنید تا در زندگی خود با آن مقابله کنند.

منطقی سازی به عنوان یک مغالطه منطقی

برای شروع بحث عقلانیت به عنوان یک مغالطه منطقی، اجازه دهید ابتدا مفهوم مغالطه منطقی را به طور خلاصه مرور کنیم.

مغالطه های منطقی، در بی گناهترین حالت خود، قطارهای تفکر یا استدلالی است

مغالطه های منطقی زیادی وجود دارد که ممکن است هنگام ارائه استدلال یا مخالفت با استدلال های شخص دیگری، به طور تصادفی انجام دهیم. اگر تصور می کردید که یک چیز باعث ایجاد فرایند دیگری می شود، صرفاً به این دلیل که یک چیز پشت سر دیگری رخ داده است، شما یک مغالطه منطقی مرتکب شده اید. اگر شما هرگز با شخصی مخالفت کرده اید، نه به دلیل استدلال او بلکه به دلیل این که از چیزی در مورد شخصیت او بیزارید. مانند نحوه لباس پوشیدن که این همان مغالطه منطقی است.

در بدترین حالت، مغالطه های منطقی چیست؟

در بدترین حالت، مغالطه های منطقی مواردی است که مردم علی رغم ضعف استدلالشان، عمداً برای مخاطب تحت تأثیر قرار می دهند. اگر تا به حال شنیده اید که کسی پیشنهاد کند که اقدام غیرقابل اجتنابی منجر به زنجیره ای طولانی از عواقب وحشتناک خواهد شد، آن شخص مرتکب مغالطه منطقی شده است. اگر تا به حال شنیده اید کسی ایده ای را در نظر بگیرد و سپس آن را با اصطلاحات جدیدی نشان دهد و به جای اصل آن، به آن استدلال حمله کند، آن شخص مغالطه منطقی مرتکب شده است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این که کسی به استفاده از منطقی سازی به عنوان مغالطه منطقی اعتقاد داشته باشد موردی ندارد امااین که عمداً از منطقی سازی به عنوان مغالطه منطقی استفاده کند،  می تواند خطرناک باشد. همان طور که در مقدمه ذکر شد، عقلانیت به عنوان مغالطه منطقی زمانی است که بخواهیم یک واقعه یا عملی را که دوست نداریم یا نمی فهمیم از طریق یک سری مراحل به ظاهر معقول و منطقی توضیح دهیم.

مخالفت این افراد با این زمینه

منطقی سازی: مکانیسم دفاعی یا مغالطه منطقی

افراد اغلب این کار را وقتی انجام می دهند که به شدت مخالف آن هستند. سرزنش یک سیستم بزرگ آسان تر از بررسی وقایع یا روندهای کوچکتر است. فرض کنید شخصی در یک فروشگاه سخت افزار در شهرهای کوچک کار می کند. فروشگاه سخت افزار محلی توسط “فروشگاه اصلی” اداره می شود. ممکن است فرد بگوید که فروشگاه سخت افزار بسته شد زیرا صاحبان آن ها از نمایندگان فروشگاه بزرگ رشوه می گرفتند. این که فرد به این توضیح منطقی اما بعید باور داشته باشد یا خیر. این امکان را برای فرد فراهم می کند تا با پیشنهادات خود مبنی بر این که فروشگاه محلی به دلایل محتمل تری مانند گران بودن، مکان نامناسب یا خدمات نامناسب از بین رفته است، مبارزه کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این شخص نمی خواهد باور کند که فروشگاه سخت افزار شهر کوچک که  برای آن زحمت کشیده اند می تواند در یک مبارزه عادلانه با فروشگاه بزرگ جعبه ای که به نظر آن ها بی چهره و بی توجه است شکست بخورد. آن ها به جای مواجهه با این احتمال کاملا واقعی، موافق همان داستانی هستند که صاحب فروشگاه سخت افزار حتما یک کار اشتباه را انجام داده است.

منطقی سازی به عنوان مکانیزم دفاعی

همان طور که ما قبل از بحث در مورد عقلانیت به عنوان مغالطه منطقی، به طور خلاصه مغالطه های منطقی را بررسی کردیم، اکنون اجازه دهید قبل از مشاهده نمونه های مکانیسم دفاعی منطقی، مکانیسم های دفاعی را به طور خلاصه مرور کنیم. در روانشناسی، ضمیر ناخودآگاه از سازوکارهای دفاعی استفاده می کند تا از آن در برابر برخورد با افکار یا احساسات دشوارتر محافظت کند. این باعث می شود مکانیسم های دفاعی متفاوت از مغالطه های منطقی باشد زیرا کسی ممکن است عمداً مغالطه منطقی انجام دهد. وقتی ما از سازوکارهای دفاعی استفاده می کنیم این یک عمل آگاهانه نیست، بلکه عملی است که ذهن ما از طرف آن ها به کار می گیرد. این امر همچنین مقابله با مکانیسم های دفاعی را دشوارتر می کند.

أنواع تعریف مغالطه های منطقی

مغالطه منطقی، عمدا یا غیر این صورت، ممکن است بتوانید با اشاره به این که تفکر آن ها به درستی کار نمی کند تعریف شود.  اگر کسی سازوکار دفاعی به کار گیرد، به دلیل این که شما آن را به او تذکر داده اید. کمتر احتمال دارد که از آن دست بکشد. منطقی سازی به عنوان مکانیزم دفاعی مشابه منطقی سازی به عنوان مغالطه منطقی است. این شامل تلاش برای توجیه یک واقعه یا عملی است که منطقی نیست، یا با توصیف واقعه یا عمل به عنوان نتیجه یک سیستم قابل قبول یا زنجیره ای از وقایع، مضر شناخته شده است.

مقاومت افراد درباره رفتار های اشتباه در منطقی سازی

منطقی سازی: مکانیسم دفاعی یا مغالطه منطقی

افراد احتمالاً پس از انجام کاری که می دانند نباید انجام می دادند مقاومت می کنند و این کار را انجام می دهند. فرض کنید شخصی بیشتر درآمد خود را صرف مشروبات الکلی می کند. این فرد ممکن است بگوید تقصیر آن ها این نیست که از الکل بیش از حد استفاده می کنند. آن ها ممکن است بگویند که  الکل را بیش از حد استفاده می کنند چرا که پول ندارند. شرکت های مشروبات الکلی تبلیغات را برای افراد کم درآمد هدف قرار می دهند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این کاملا یک موضوع درست و جالب در دنیای امروز است. با اشاره به این موضوع به فرد اجازه می دهد سو مصرف الکل و سطح پایین زندگی خود را با نقاشی خود به عنوان قربانی یک صنعت غارتگر توجیه کند. این طرز تفکر به فرد اجازه می دهد تا سعی کند از مسئولیت نوشیدن و پایین بودن سطح زندگی خود جلوگیری کند.

 

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا