فواید مثبت اندیشی

شما نیمه ی پر لیوان را می بینید یا نیمه ی خالی آن را، آیا فکر می کنید تفکر مثبت می تواند روی زندگی شما اثر بگذارد؟ روی رفتارتان با خودتان تاثیری دارد؟ و اینکه باور دارید خوش بین یا بدبین بودن شما روی سلامتتان اثرگذار است؟ فواید مثبت اندیشی چیست؟

در حقیقت برخی تحقیقات نشان داده اند خصوصیات شخصیتی مانند خوش بینی و بدبینی می توانند روی جنبه های مختلف از سلامت شما اثرگذار باشند. تفکر مثبت که اغلب با نام خوش بینی شناخته می شود بخشی کلیدی از مدیریت موثر استرس است و مدیریت موثر استرس با فواید بسیاری برای سلامت همراه خواهد بود. اگر قصد دارید فردی خوش بین باشید ناامید نشوید، شما می توانید مهارت های تفکر مثبت را یاد بگیرید.

درک تفکر مثبت و صحبت با خودتان

فواید مثبت اندیشی

تفکر مثبت به این معنا نیست که سرتان را زیر برف کرده و به شرایطی در زندگی که برای شما زیاد لذت بخش نیست بی توجه بمانید. تفکر مثبت تنها یعنی به شکلی موثرتر و مثبت تر با شرایط ناخوشانید برخورد کنید. شما باید باور داشته باشید بهترین ها برای شما اتفاق خواهد افتاد، نه بدترین ها.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

تفکر مثبت اغلب از صحبت با خودتان شروع می شود. صحبت با خود جریانی بی پایان از افکار ناگفته ای است که مدام در سرتان می چرخند. این افکار اتوماتیک می توانند مثبت یا منفی باشند. برخی از صحبت های شما با خودتان بنا به دلیل و منظق هستند. برخی دیگر برخواسته از تصورات غلطی است که شما خودتان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی ساخته اید.

اگر افکاری  که در سر شما ایجاد می شوند اغلب مواقع منفی هستند دیدگاه شما در زندگی نیز بدبینانه خواهد بود. اگر افکار شما بیشتر مثبت هستند به احتمال بیشتری خوش بین هستید، کسی که مدام به تمرین تفکرات مثبت می پردازد.

فواید مثبت اندیشی برای سلامت

فواید مثبت اندیشی

تحقیقات برای کشف اثرات تفکر مثبت و خوش بینی روی سلامت ادامه دارند. فواید تفکرات مثبت روی سلامت که به اثبات رسیده اند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش طول عمر
 • کاهش سطح استرس
 • کاهش میزان افسردگی
 • رسیدن به آرامش ذهنی
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • مقاومت بیشتر در مقابل سرماخوردگی
 • مهارت های برخورد بهتر با مشکلات در زمان های سخت و پراسترس در زندگی
 • بهبود سلامت دستگاه قلبی عروقی و کاهش خطر مرگ به خطر بیماری های قلبی عروقی
 • توانایی برای رسیدن به یک زندگی متعادل با برخورد با افکاری منفی که مدام شکل می گیرند.

هنوز مشخص نیست چرا کسانی که تفکری مثبت دارند این فواید در سلامت خود را تجربه می کنند. یک نظریه این است که دیدگاه مثبت شما را قادر می کند بهتر بتوانید با شرایط پراسترس برخورد کنید، و این اثرات مضر استرس روی سلامت و بدن شما را کاهش خواهد داد.

همچنین گفته می شود افراد خوش بین و مثبت اندیش اغلب زندگی سالم تری دارند، آن ها بیشتر فعالیت فیزیکی خواهند داشت، رژیم غذایی سالمی را دنبال می کنند، سیگار نمی کشند یا در مصرف الکل زیاده روی نمی کنند.

تشخیص تفکرات منفی

فواید مثبت اندیشی

آیا مطمئن نیستید حرف زدن شما با خودتان مثبت است یا منفی؟ برخی انواع متداول از صحبت های منفی با خودتان عبارت است از:

 • فیلتر کردن: شما جنبه های منفی یک شرایط را برای خود بزرگ نمایی کرده و به نقاط مثبت آن بی توجه می مانید. برای مثال روز خوبی در محل کار داشته اید. کارهای خود را زودتر از زمان مشخص تمام کرده و برای انجام کاری سریع و کامل تشویق شده اید. درنهایت شما تنها روی برنامه ای تمرکز دارید که می خواستید کارهای بیشتری انجام دهید و کلا تشویقی که دریافت کرده اید را فراموش می کنید.
 • شخصی سازی: وقتی چیز بدی اتفاق می افتد به طور خودکار خودتان را مقصر قضیه می دانید. برای مثال می شنوید برنامه ی بیرون رفتن با دوستانتان برای شب کنسل شده است و فرض می کنید تغییرات این برنامه ها تنها به این دلیل است که هیچ کس نمی خواهد اطراف شما باشد.
 • پیش بینی بدترین ها: به طورخودکار بدترین چیزها را پیش بینی می کنید. مسئول کافی شاپ سفارش شما را اشتباه اماده کرده و شما پیش خودتان فکر می کنید باقی روزتان نیز بحران های بزرگی خواهید داشت.
 • دوقطبی کردن قضایا: شما شرایط را تنها خوب یا بد می دانید. هیچ حد متوسطی برای شما وجود ندارد. حس می کنید همه چیز یا باید عالی باشد یا کلا شکست خورده اید.

تمرکز روی فواید مثبت اندیشی

شمامی توانید یاد بگیرید تفکر منفی را به طرز فکری مثبت تغییر دهید. این فرایند ساده است اما به کمی زمان و تمرین نیاز دارد، به هر حال شما می خواهید یک عادت جدید برای خودتان ایجاد کنید. در اینجا راه هایی برای فکر کردن و عمل کردن به شکلی مثبت و خوش بینانه اورده شده است:

تشخیص نقاطی برای تغییر

اگر می خواهید خوش بین بوده و بیشتر تفکراتی مثبت داشته باشید در ابتدا باید نقاطی در زندگی خود را بشناسید که اغلب در مورد آن تفکری منفی دارید، چه کار شما باشد، ارتباطات روزانه یا روابط شخصی. می توانید از کم شروع کرده و با تمرکز روی یک بخش و رسیدن به تفکری مثبت در آن به راهتان ادامه دهید.

خودتان را چک کنید

هرازگاهی در طول روز کمی کار را کنار گذاشته و طرز تفکر خود را ارزیابی کنید. اگر دیدید افکار شما بیشتر منفی بوده اند سعی کنید راهی بیابید تا بتوانید گردشی مثبت در آن ها ایجاد نمایید.

فواید مثبت اندیشی – کمی شوخ باشید.

به خودتان اجازه ی لبخند زدن و خندیدن بدهید، خصوصا در طول زمان های سخت. در هر چیزی به دنبال موضوعی برای شاد بودن باشد. وقتی در زندگی بتوانید بخندید استرس کمتری را حس خواهید کرد.

زندگی سالمی را دنبال کنید.

در بیشتر روزهای هفته سی دقیقه زمان برای ورزش بگذارید. می توانید آن را به چند تایم ده دقیقه ای در طول روز تقسیم نمایید. ورزش تاثیری مثبت روی وضعیت روحی شما داشته و استرس را کاهش خواهد داد.برای سوخت رسانی به ذهن و بدن خود رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. تکنیک هایی را برای مدیریت استرس یاد بگیرید.

فواید مثبت اندیشی – اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید.

مطمئن شوید کسانی که در زندگی شما هستند انسان هایی مثبت و حامی می باشند که می توانند در زمان نیاز برای شما واکنش و نصایحی موثر داشته باشند. افراد منفی سطح استرس شما را بالا برده و باعث می شوند در توانایی خود برای مدیریت استرس به شکلی سالم شک کنید.

تمرین صحبت کردن مثبت با خودتان

با یک قانون کلی ساده شروع نمایید: هیچوقت حرفی را به خودتان نگویید که آن را به شخص دیگری نمی زنید. آرام بوده و خودتان را تشویق کنید. اگر تفکری منفی وارد ذهنتان شد آن را منطقی ارزیابی کرده و در واکنش به آن ببینید چه چیزی برای شما خوب خواهد بود. به چیزهایی در زندگی خود فکر کنید که برای آن ها سپاسگزار هستید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
lifeoptimizer.orgverywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا