فراموش کردن خاطرات بد

تجربه کردن یک اتفاق تلخ می تواند منجر به ایجاد خاطراتی بد شده و ویران گر ذهن شما شود که متاسفانه می تواند محرکی برای بروز شرایطی دردناک باشد، مانند اضطراب و افسردگی. با وجودی که محققان باور دارند خاطرات ترمیم شده می توانند خاطراتی نارست باشند اما شما می توانید با درمان، تحریک کردن خاطرات یا کنار گذاشتن عادت تجزیه کردن ان ها، به فراموش کردن خاطرات بد، اقدام نمایید.

استفاده از درمان برای فراموش کردن خاطرات بد

با درمانگری که در زمینه فراموش کردن خاطرات بد در گذشته تجربه دارد کار کنید.
  • مشاوری که روی اتفاقات سخت و تلخ در کذشته تمرکز دارد می تواند به شما در شرح تجربیات گذشته تان کمک کند. این کار می تواند به شما کمک کند خاطرات سرکوب شده ی خود را به یاد بیاورید. مشاور می تواند به شما کمک کند، چه این خاطرات بهبود یافته باشند یا نه. حتی اگر اتفاقاتی که برای شما رخ داده است را به یاد نمی اورید بازهم مشاور می تواند به شما کمک کند از این مشکلات گذشته و یاد بگیرید چگونه زندگی بهتری داشته باشید.

اگر شما در گذشته اتفاقات تلخی را تجربه کرده باشید رفتن نزد مشاوری که بی تجربه است می تواند بیشتر از فایده ضرر داشته باشد. از او در مورد تحصیلات، آموزش های تخصصی سوال کرده و سابقه اش را چک کنید تا مطمئن شوید کاملا برای شما مناسب است.

همچنین می توانید صفحه ی او را در اینترنت چک کنید تا بتوانید در مورد تجربیات و کارهای او اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس
به مشاور خود بگویید فکر می کنید خاطرات شما چطر به شما آسیب می زند.
  • باید در نظر داشته باشید که چرا به یاد آوردن اتفاقاتی که افتاده است برای شما اهمیت دارد. توضیح دهید چرا فکر می کنید خاطره ی سرکوب شده ای در ذهن خود دارید و اینکه فکر می کنید ممکن است چه اتفاقی در گذشته افتاده باشد. چه احساسات یا مشکلاتی را در سلامت روان خود تجربه می کنید که ریشه در این خاطرات دارند؟ چرا فکر می کنید باید برای اتفاقات قبل درمان شوید؟

مشاور شما نیاز است بداند برای ایجاد تغییر در زندگی خود چه می خواهید. همزمان با درمان شما، او می تواند به شما کمک کند برای رسیدن به هدف هایتان کار کنید، حتی اگر تمام خاطرات شما بهبود یافته نباشند.

برای مثال شاید اضطراب خیلی زیادی داشته و بر این باور هستید که این اضطراب مرتبط با تجربیاتی منفی است که در دوران کودکی داشته اید. می توانید بگویید ” اضطراب زیاد من استراحت و آرامش را برایم غیرممکن کرده است. من همیشه احساس ناراحتی داشته و عصبی هستم. و فکر می کنم علت آن چیزی باشد که برای من در تابستانی که در سن هفت سالگی با پدربزرگم بودم اتفاق افتاده است “

از گفتار درمانی متمرکز بر فراموش کردن خاطرات بد استفاده کنید

  • . این یک روال آرام است اما صحبت کردن در مورد تجربیات و احساسات می تواند به شما کمک کند به تدریج خاطراتی که در ذهنتان پنهان شده اند را به یاد بیاورید. مشاور شما زمانی که در مورد مشکلات فعلی و گذشته تان حرف می زنید به شما گوش خواهد داد.او ممکن است سوالاتی نیز داشته باشد. وقتی از گفتار درمانی استفاده می کنید هر زمان آماده شده باشید خاطراتی که در ذهنتان پنهان شده بودند خود را نشان خواهند داد.

گفتار درمانی محیط امنی را ایجاد می کند تا بتوانید از خاطرات سرکوب شده بهبود یابید، زیرا مشاور می تواند به شما کمک کند با هرگونه اتفاق تلخی که به یادتان آمده است مقابله کنید.

گفتار درمانی به عنوان بهترین راه برای بهبود از خاطرات پیشنهاد می شود. این امن ترین و موثرترین راه برای به یاد آوردن خاطرات سرکوب شده است.

از درمان های رفتار شناختی استفاده کنید.
  • مشاور شما کمکتان خواهد کرد تا مشکلات در رفتارها و کارهای خود را بشناسید. سپس به شما راه های مثبتی را برای برخورد با این افکار یا احساسات نشان می دهد. این کار به شما کمک می کند مشکلاتی که ممکن است خاطرات سرکوب شده ی قبلی در زندگی شما ایجاد کرده باشند را حل کنید، بعلاوه باعث می شود اتفاقاتی که برای شما رخ داده است را به یاد بیاورید.

به یاد داشته باشید می توان حتی با وجود به یاد نیاوردن اتفاقی که افتاده است بهبود را تجربه کرد.

برای مثال مشاور شما می تواند کمکتان کد یاد بگیرید احساس خشم شدید در خود را آرام کرده یا از صحبت کردن مثبت با خودتان برای مقابله افسردگی استفاده کنید.

تمرکز خود را روی سالم بودن در زمان حال بگذارید.

غلبه بریک گذشته ی سخت کار دشواری خواهد بود اما شما لیاقت لذت بردن از زندگی تان را دارید. اجازه ندهید تجربیات گذشته باعث شوند در همان زمان گیر کنید، زیرا تنها باعث درد بیشتر برای شما خواهد شد. به یاد آوردن خاطرات سرکوب شده تنها زمانی موثر خواهد بود که به شما کمک کند از چیزهایی که باعث آزارتان می شوند بهبود یابید.

روی هدف هایی کار کنید که با مشاور خود برای حرکت به سمت جلو تعیین کرده اید.

باید تمرین تمرکز ذهنی را بخشی از فعالیت های هر روزه ی خود قرار دهید تا بتوانید در زمان حال بمانید.

نباید در مورد چیزی که می تواند خاطره ی سرکوب شده ی شما باشد مرتبا حدس و گمان داشته باشید. این کار تنها برای شما ضرر به همراه خواهد داشت.

برای فراموش کردن خاطرات بد تحریک کردن خاطرات سرکوب شده مهم است

یادداشتی روزانه داشته باشید که به کار کردن روی خاطراتتان به شما کمک می کند.
  • احساس کردن اینکه خخاطرات سرکوب شده ای دارید می تواند دردناک و استرس آور باشد. نوشتن می کند کمک کند با این احساسات برخورد نمایید، ریشه ی احساسات خود را پیدا کرده و حیت شاید بتوانید گذشته را به یاد بیاورید. آوردن همه چیز روی کاغذ می تواند به داشتن حسی بهتر کمک کند. هر چیزی که برای شما در زمان حال اتفاق می افتد را ثبت کنید، همچنین هرچیزی از گذشته که به یاد می آورید. زمانی که شروع به یادآوری خاطرات کردید آن ها را بنویسید تا دوباره فراموششان نکنید.

خواندن یادداشت ها می تواند کمک کند خاطرات خود را در کنار هم قرار دهید.

نوشتن اغلب به شما کمک می کند افکار یا خاطراتی که در ذهن شما پنهان شده اند را آزاد سازید.

از محرک های حسی برای کمک به یادآوری خاطرات خود استفاده کنید.
  • خاطرات سرکوب شده می توانند مرتبط با یک وضعیت ذهنی خاص باشند. درگیر کردن پنج حس خود می تواند به شما کمک کند به آن زمان برگردید، حتی اگر این کار برای شما سخت باشد. مناظر، بوها، صداها، احساسات و مزه هایی که همراه با آن خاطره بوده اند می توانند محرکی برای آن باشند. با این وجود بهتر است این کار را خودتان به تنهایی انجام ندهید زیرا خاطرات می توانند احساسات دردناک یا اتفاقات تلخی که برایتان افتاده است را برگردانند.

برای مثال مثلا می خواهید چیزی را به یاد بیاورید که برای شما در یک مهمانی اتفاق افتاده است. شما لباس هایی که آنجا به تن داشتید را می پوشید، همان موسیقی که آنجا پخش می شد، نگاه به عکس هایی از آن شب می کنید و غذاهایی شبیه به غذای همان مهمانی می خورید.

نکته قابل توجه درباره فراموش کردن خاطرات بد

اگر نمی دانید باید از کجا شروع کنید باید ببینید خاطره ی شما کجا گیر افتاده است. برای مثال آیا خاطرات زیادی را از زمان شش سالگی و هشت سالگی خود دارید اما هفت سالگی تان را اصلا به یاد نمی آورید؟ این گیر کردن یک خاطره است بنابراین باید تلاش کنید محرکی برای خاطرات در ان سن پیدا کنید.

اگر سعی دارید محرک هایی را برای خاطرات سرکوب شده ی خود بیابید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

اگر می توانید به همان جایی بروید که آن اتفاق برای شما افتاده بود.

با توجه به اتفاقی که برای شما افتاده است، برگشت به همان مکان می تواند به شما کمک کند همه چیز را به یاد بیاورید. با این وجود برگشت به جایی که این اتفاق افتاده است می تواند برای شما ترسناک باشد. بعلاوه شاید نیاز به محرک های دیگری داشته باشید تا بتوانید به آن زمان برگشته و خاطرات خود را بهبود بخشید.

شاید خاطرات دردناک و سختی را به یاد بیاورید بنابراین این کار را تنها انجام ندهید. از کسی که مورد اعتماد شماست یا یک مشاور بخواهید در طول این روند به شما کمک کند.

خودتان را در شرایط خطرناک قرار ندهید، چه ا نظر فیزیکی و چه روانی. از برگست به جایی که در آن آسیب و صدمه دیده اید خودداری کنید.

از هیپنوتیزم با دقت استفاده کنید.

شاید به سراغ هیپنوتیزم بروید زیرا به نظر می رسد راه ساده ای برای ترمیم خاطرات شماست. از آنجایی که هیپنوتیزم وضعیت هشیاری شما را تغییر می دهد می توانید به بخش های مختلفی از ذهن خود دسترسی داشته و بتوانید خاطرات خود را بخش بخش یا به شکل یک جا بهبود بخشید. با این وجود هیپنوتیزم اجازه می دهد به سادگی چیزهایی که به شما گفته می شود را باور کنید، حتی اگر واقعیت نداشته باشند. در برخی موارد این کار باعث ایجاد خاطرات نادرستی خواهد شد که می توانند به اندازه ی خاطرات واقعی برای شما دردناک باشند.

برخی از متخصصان سلامت روان شاید استفاده از هیپنوتیزم را برای بهبود از خاطرات سرکوب شده به شما پیشنهاد کنند. با این وجود متخصصان هشدار می دهند به سختی می توان در طول زمان هیپنوتیزم تفاوت میان خاطرات درست و اشتباه را تشخص داد.اگر می خواهید روش درمانی هیپنوتیزم را امتحان کنید به دنبال فرد متخصصی در این زمینه باشید که در برخورد با افرادی که تجربه ی تلخی در گذشته داشته اند تجربه دارد. بهتر است با مشاور یا روان درمانی که در هیپنوتراپی تجربه دارد کار کنید.

برای فراموش کردن خاطرات بد روی احساسات خود تمرکز کنید.

این احتمال وجود دارد که می خواهید از خاطرات سرکوب شده ی خود رها شوید زیرا با احساسات دردناکی مواجه بوده یا می خواهید سلامت کلی روان خود را بهبود بخشید. خوشبختانه نیازی نیست برای کنار آمدن با احساسات خود حتما به یاد بیاورید چه اتفاقی برای شما افتاده است.

تنها کافی است بدانید شما در حال برخورد با احساساتی است که وابسته به تجربیات گذشته ی شما می باشند. سعی برای به یاد آوردن یک خاطره ی سرکوب شده می تواند دردناک تر باشد از اینکه اصلا آن را به یاد نیاورید. به جای این کار استراتژی های تطابقی جدیدی را برای برخورد با پیشرفت احساسات دردناک خود یا بگیرید. بعلاوه با یک مشاور کار کنید تا بتوانید رفتارها و افکاری که می خواهید تغییر دهید را مدیریت کنید.

عادات جدا کردن خود از اتفاقات را ترک کنید.

برای فراموش کردن خاطرات بد به دنبال نشانه های متداول از تفکیک و جداسازی خود باشید. وقتی اتفاق بدی برای شما می افتد ذهنتان در نلاش است، آن را مسدود سازد که این را جداسازی می نامند. کسانی که از جداسازی برای برخورد با تجربیات دردناک استفاده می کنند ممکن است به شکل های دیگری نیز تحت تاثیر قرار گیرند. متوقف کردن این روند می تواند به بهبود خاطرات شما کمک کند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا