تشخیص خشونت لفظی |‌ چگونه خشونت لفظی و قلدری را تشخیص دهیم؟

اغلب افراد بر این باورند که اگر مورد خشونت لفظی قرار گیرند متوجه آن خواهند شد. به هرحال خشونت لفظی شامل فریاد زدن، صدا زدن فرد با نام های بد، توهین و رفتارهایی برای تحقیر فرد است. اما تحقیقات می گویند خشونت لفظی چیزی بیشتر از آن است که افراد متوجهش می شوند. در حقیقت برخی افراد مرتبا تحت خشونت لفظی قرار دارند بدون اینکه حتی متوجه باشند چه اتفاقی می افتد. تشخیص خشونت لفظی چگونه است؟

وقتی یک فرد مورد خشونت لفظی قرار می گیرد فرد مقابل ممکن است ترکیبی از انواع شکل های خشونت را مقابل او استفاده کند، از جمله صدا زدن با نام های بد و تهدید کردن اما روش های مرموزانه ی دیگری نیز وجود دارد مانند تحقیر کردن، ایراد گرفتن مداوم از یک نفر، بین صحبت های او پریدن، بی توجهی به نظرات و درخواست های فرد دیگر و حتی سکوت های طولانی نیز نوعی از خشونت لفظی است.  وقتی این اتفاق می افتد فرد با اجتناب از صحبت کردن می خواهد فرد مقابل را کنترل و او را تنبیه کند.

برای برخی افراد، خصوصا کسانی که در خانه خشونت لفظی را تجربه می کنند یا در کودکی این تجربه را داشته اند، اغلب این اتفاق نادیده گرفته می شود زیرا خشونت لفظی مانند راهی عادی برای گفتگو به نظر می رسد. اما این اصلا چیزی عادی نیست و می تواند عواقبی طولانی داشته باشد.

برخورد با خشونت لفظی و قلدری

چگونه خشونت لفظی و قلدری را تشخیص دهیم

از آنجایی که خشونت لفظی به وضوح انواع دیگر خشونت و قلدری نیست، مانند خشونت فیزیکی یا خشونت جنسی، تشخیص آن دشوار خواهد بود. اما این باعث نمی شود واقعیت کمتری داشته باشد. در اصل خشونت لفظی شامل انواع برخوردهای لفظی می شود که باعث اسیب عاطفی به فرد خواهند شد. برای مثال وقتی فردی دیدگاه انتقادی داشته باشد، با خشونت رفتار کند و یا از لغاتی برای کنترل فرد دیگر استفاده نماید این یک نوع خشونت لفظی است. در نتیجه ی این ها قربانی نسبت به شخصیت خود دچار تردید می شود. چز عجیبی نیست که قربانیان خشونت لفظی احساس حماقت، بی ارزشی و نالایق بودن پیدا کنند. به هرحال آن ها مرتبا توسط فرد پرخاشجو با کلمات خشونت امیز و بد توصیف می شوند.

اگر خشونت لفظی در روابط بین زوج ها باشد می تواند بسیار گیج کننده شود زیرا همسر شما همیشه پرخاشگر نیست. در نتیجه وقتی فرد پرخاشگر آرام و دوست داشتنی می شود قربانی همه چیز در مورد آن رفتار منفی را فراموش خواهد کرد. در نهایت قربانی سعی می کند به الگوی خشونت لفظی بی توجهی کرده یا با گفتن حرف هایی مانند “او تنها استرس زیادی دارد” یا “او روزهای سختی را می گذراند” سعی در آوردن توجیهی برای این رفتار داشته باشد.

اثرات خشونت لفظی و قلدری

درست مانند انواع دیگر از خشونت و قلدری، خشونت لفظی تاثیری طولانی مدت روی قربانی خواهد داشت. در نتیجه ی خشونت او می تواند مشکلات متعددی را تجربه کند، از اضطراب و افسردگی گرفته تا حتی اختلال اضطراب پس از سانحه در موارد شدید. در حقیقت تحقیقات زیادی نشان داده اند کودکانی که در خانه یا توسط دوستان در مدرسه تحت خشونت لفظی قرار می گیرند در بزرگسالی بیشتر در خطر افسردگی و اضطراب هستند.

چگونه خشونت لفظی و قلدری را تشخیص دهیم

 خشونت لفظی می تواند باعث شود قربانی چیزهای منفی زیادی را در مورد خود حس کند که این ها روی عزت نفس او اثر خواهند گذاشت. همچنین این مشکل می تواند روی تمامی بخش های زندگی اثر بگذارد، از جمله در تجربیات اکادمیک، در روابط و در موفقیت های بعدی در زندگی. در حقیقت وقتی خشونت لفظی شدید است می تواند باعث شود فرد نتواند موفقیت های خود در هر بخش از زندگی را ببیند.

تشخیص خشونت لفظی در زندگی

وقتی صحبت از خشونت فیزیکی، ارعاب رایانه ای یا خشونت جنسی می شود، قربانی درباره ی مورد خشونت قرار گرفتن یا نگرفتن خود تردیدی نخواهد داشت. این نوع از خشونت ها قابل مشاهده هستند. اما وقتی صحبت از خشونت لفظی می شود قربانی اغلب در مورد تجربه کردن واقعی خشونت تردید خواهد داشت. او همچنین نمی داند آیا این یک مشکل بزرگ است یا نه. اینجا نشانه هایی اورده شده است که یک عضو خانواده، دوست یا همسر نسبت به شما خشونت فیزیکی انجام می دهد یا نه.

چگونه خشونت لفظی و قلدری را تشخیص دهیم | مرکز مشاوره همکده

صدا زدن فرد با نام های بد.

هربار فردی در صدا زدن انسان دیگر از خشونت و کلمات بد استفاده می کند این را خشونت لفظی می نامند. حتی اگر این اسامی با صدایی خنثی ادا شوند این یک رفتار قابل قبول با فرد دیگر نیست.   

استفاده از کلماتی برای شرمنده کردن شما

مثال ها شامل انتقاد کردن، طعنه زدن یا مسخره کردن است که برای اذیت کردن شما استفاده می شوند. این ها می تواند شامل لباس پوشیدن، صحبت کردن یا هوش شما باشد. در اصل خجالت زده کردن با هر صحبتی است که باعث خجالت کشیدن یا پست کردن شخصیت فرد می شود.

تحقیر کردن در بین جمع

چگونه خشونت لفظی و قلدری را تشخیص دهیم

وقتی در جمع توسط همسر، یک دوست یا عضوی از خانواده تحقیر می شوید این اتفاق می تواند دردناک باشد. هدف از این خشونت کنترل کردن شما با کاری است که باعث شود حس بدی نسبت به خود پیدا کنید.

از شما انتقاد می کند

چه این کار در جمع خصوصی انجام شود یا در عموم، انتقاد می تواند دردناک باشد، خصوصا اگر فردی که انتقاد می کند قصدی از حرف خود داشته و از انتقاد خود هیچ نیتی سازنده ای نداشته باشد.  

فریاد زدن یا ناسزا گفتن

هر زمان فردی بر سر شما فریاد زده یا شما را نفرین می کند این نمایشی از قدرت بوده و هدف کنترل کردن فرد و ترساندن او برای اطاعت کردن است. در نتیجه این حرف تعمد بوده و نباید توسط فرد برای آن بهانه ای آورده یا آن را توجیه کرد.

تهدید کردن یک فرد

هیچ تهدیدی را نباید دست کم گرفت. وقتی افراد دیگر تهدید می کنند سعی در کنترل کردن و دستکاری شما دارند. به یاد داشته باشید برای کنترل یک فرد راه بهتری از ترساندن او به یک طریق نیست.

منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا