استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان

استراتژی های انضباطی والدین با چالش های خاص خود همراه است، تقاضاها و عوامل استرس زای جدیدی به خانواده ها وارد می شود که به سرعت در حال توسعه فناوری، دسترسی آسان تر به اطلاعات و حضور پررنگ رسانه های اجتماعی است. با وجود چالش ها، افزایش دسترسی به اطلاعات و ابزارهای فناوری، یادگیری در مورد والدین مثبت و استراتژی های نظم سالم را در همه سنین آسان کرده است.

در این مقاله ما استراتژی های مثبت نظم و انضباط را در کلاس ها و محیط خانه، برای بچه ها در هر سنی از کودکان نوپا گرفته تا دانش آموزان خلاصه خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم تا استراتژی های مثبت فرزندپروری را درک و پیاده سازی کنید. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه کنید.

استراتژی های مثبت برای والدین

استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان | مرکز مشاوره همکده

تحقیقات نشان می دهد والدینی که دانش بیشتری در مورد فرزندپروری دارند، بیشتر تمایل به انجام کارهای مثبت فرزندپروری دارند. بنابراین، به دست آوردن و دستیابی به دانش، یک قسمت اصلی در ایجاد مهارت های مثبت فرزندپروری، به ویژه در مورد استراتژی های سالم برای ایجاد سازگاری برای کودکان در هر سنی است. اما گرچه ارائه بینش در مورد فرزندپروری مثبت مهم است، اما ارائه راهکارهای عملی به والدین نیز مهم است. آموزش والدین در مورد استراتژی های مثبت، بخشی اساسی در کاهش خشونت و برخی از مشکلات بهداشتی در میان کودکان است. سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت که یک گام اساسی در پیشگیری از خشونت، ارتقا واکنشهای پیشگیری اولیه، از جمله آموزش روشهای خوب والدین است. در این بخش سه استراتژی ساده آورده شده است که والدین باید هنگام تأدیب نظم مثبت در خانه خود بر آنها تمرکز کنند.

بر دلیل این رفتار تمرکز کنید

حتی اگر در لحظه ممکن است ناامیدکننده باشد، اما همیشه رفتارهای نادرست کودکان دلایلی دارد. از آنجا که کودکان به اندازه بزرگسالان در بیان احساسات خود پیچیده نیستند، هرگونه ابراز احساسات برای آنها منطقی است. اگر کودک شما اظهار داشت که از نتیجه یا وضعیت خاصی راضی نیست، واکنش فوری نباید این باشد که آن را تغییر دهید یا برای حل آن تلاش کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما به دلیل اینکه نمی خواهد به فروشگاه مواد غذایی برود، عصبانیت ایجاد می کند، شنیدن آنها و تأیید احساسات آنها گاهی قدرتمندتر از تغییر نتیجه است. شما می توانید با این جمله پاسخ دهید: “من می دانم که ممکن است شما نخواهید بروید، اما آیا می توانید بیشتر در مورد آن به من بگویید؟” یا “به نظر می رسد شما ناراحت / عصبانی / خشمگین هستید. چه احساسی باعث می شود شما چنین حالتی داشته باشید؟ “

پس از درخواست، از نظر احساسی خنثی حمایت کنید، از جمله “من می توانم درک کنم که شما ممکن است احساس عصبانیت کنید، اما ما امروز باید به فروشگاه برویم”. ارائه حمایت عاطفی که رفتار کودک را تأیید می کند و به او اجازه می دهد احساسات خود را با خیال راحت ابراز کند، گاهی مهمتر از برآورده شدن درخواست اوست.

ثابت قدم و پیگیر باشید

اگر والدین به طور واضح انتظارات خود را اعلام نکنند و محدودیت هایی را تعیین نکنند، این می تواند منجر به گیجی و رفتار کودکان شود. تعیین محدودیت برای رفتار یکی از راههای مهم آموزش دادن به کودکان برای پذیرش راهنمایی است. بریل (2014) توضیح می دهد که اشاره به محدودیت ها برای کودکان مفید نیست. توجه به این نکته مهم است که منظور از “پیگیری” و “سازگار بودن” اصطلاحات معتبری نیست، بلکه اگر به درستی انجام شود، همکاری را تشویق و اعتماد سازی می کند. برای کمک به تعیین محدودیت ها، Brill (2014) رهنمودهای زیر را ارائه می دهد:

  • مهربان باش: با تأیید احساسات، به کودک خود بگویید که او را شنیده اید. اطمینان از کودک خود که می بینید از روشی خاص احساس می کند، می تواند به او کمک کند تا درک کند که شنیده می شود، اما لزوماً به معنای قابل قبول بودن رفتار او نیست.
  • واضح باش: یک توضیح مختصر ارائه دهید تا کودک شما بتواند دلایل شما را درک کند.
  • با احترام رفتارکن: این شامل پذیرش تمام ناامیدی، اشک و ناامیدی است که ممکن است در پی داشته باشد.

از دادن وقت استراحت به خود نترسید

استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان | مرکز مشاوره همکده

این احتمالاً تعجب آورترین توصیه به والدین در آنجا خواهد بود، زیرا ممکن است آنها بپرسند، “آیا وقت استراحت برای کودکان منظور نشده است؟” اما تنها درصورتی که از نظر روحی و روانی در بهترین حالت باشید می توانید استراتژی های ارائه شده در بالا را اجرا کنید. تلاش برای اجرای استراتژی های مثبت فرزندپروری یا هرگونه استراتژی فرزندپروری در هنگام ناامیدی، عصبانیت و ناراحتی، کاری بی فایده است. دور شدن نه تنها جنگ قدرت را متوقف می کند بلکه به شما زمان می دهد تا شرایط بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید، هدف از نظم مثبت، تسهیل تدریس است.

برخی از استراتژی هایی که می توانید هنگام تایم اوت به خود اختصاص دهید شامل چند نفس عمیق کشیدن، بیرون آمدن از اتاق (ضمن اطمینان از امنیت کودک یا رفتن فقط به قسمت دیگری از اتاق) یا شمارش معکوس از 10 قبل از واکنش به موقعیت. مراقبه روزانه می تواند یک تمرین مفید برای کمک به کاهش استرس و خودکار ساختن این استراتژی ها باشد، زیرا وقت استراحت در سایر شرایط استرس زا مانند اختلافات شغلی یا شخصی با دوست یا همسر نیز می تواند مفید باشد.

در عین حال می توانید برای رفع این مشکل با متخصصان مرکز مشاوره همکده در تماس باشید.

مهم ترین نکات برای کودکان نوپا

آموزش کودک نوپا چالش های خاص خود را به همراه دارد، زیرا کودکان نوپا فاقد توانایی خودتنظیمی هستند که در نهایت در کودکان بزرگتر رشد می کنند. در نتیجه، آنها بیشتر احساسات بزرگی مانند عصبانیت و ناراحتی را با نشان دادن احساسات، جسمی بودن (مثلاً ضربه زدن، لگد زدن) و رفتارهای تکانشی (مثلاً پرتاب چیزها، جیغ زدن) به صورت صوتی بیان می کنند. نقش بازی به عنوان نوعی مدل سازی تعریف می شود که برای تقویت دروس (به عنوان مثال، زمان بازی، داستان، تظاهر)، با یا بدون بازخورد کلامی کودک، با این هدف که کودک بتواند نقش را تکرار کند- رفتار بصورت خودمختار بازی کرد. تشویق نقش آفرینی برای تسهیل ارتباط والدین و کودکان نوپا نه تنها در مدل سازی رفتار مطلوب به روشی مثبت، بلکه در تشویق خودمختاری هنگام حل مشکلات نیز مهم است.

یک استراتژی مثبت برای استفاده در هنگام بازی کردن با رفتارهای قابل قبول در میان کودکان می تواند از اصول برنامه Acknowledge، Connect و Teach (انجمن روانشناسی آمریکا، 2020) پیاده سازی شود. هر یک از این سه اصل در زیر شکسته شده است تا به شما کمک کند آنها را به موارد قابل استفاده تبدیل کنید که می توانید هنگام بازی کردن در یک رفتار احساسی مثبت نقش داشته باشید:

اذعان

همزمان با توصیف عملی که انجام می دهد، در سطح چشم قرار بگیرید و احساسی را که کودک احساس می کند نامگذاری کنید. “من می بینم که وقت رفتن است شما را ناراحت می کند. آیا از رفتن غمگین هستی؟ ” یا “می بینم که شما عصبانی هستید زیرا برادرتان اسباب بازی شما را برداشته است. آیا عصبانی هستی که او آن را برد؟ “

متصل شوید

استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان | مرکز مشاوره همکده

ابتدا با فرزندتان ارتباط برقرار کنید، قبل از اصلاح رفتار یا درخواست تغییر رفتار، احتمال همکاری وی را بسیار بیشتر می کند. چیزی به اندازه ارائه یک آغوش می تواند تا حد زیادی کمک کند و می تواند تأثیر آرامش سریع آنها را داشته باشد.

تعلیم دادن

بعد از اینکه ارتباط شما را تسهیل کردید و احساسات فرزندتان را تأیید کردید، می توانید دفعه بعد، چه از طریق نقش آفرینی و چه از طریق استراحت، به او بیاموزید که چه کاری می تواند انجام دهد. برای کودکان نوپا، بهتر است از طریق مدل سازی آموزش داده شود، زیرا گفتار آنها هنوز در حال پیشرفت است.

به یاد داشته باشید که حتی اگر پیشرفت و درک آنها به سرعت کودکان بزرگتر نباشد، کودک نوپا زمان بسیار مهمی برای کودکان برای یادگیری و پردازش چیزهای جدید است. حتی اگر گاهی اوقات ناامید کننده به نظر برسد، استقامت نتیجه خوبی می دهد و اگر ثابت قدم باشید، در نهایت کودکان نوپای شما یاد می گیرند.

نحوه آموزش نظم و انضباط به دانش آموزان خود

استراتژی های انضباطی سالم برای آموزش و الهام بخشیدن به کودکان | مرکز مشاوره همکده

نظیر والدین مثبت، نظم مثبت در کلاس در مورد برقراری ارتباط و ایجاد محدودیت های مشخص است. علاوه بر این، هدف اصلی نظم مثبت، به ویژه در محیط کلاس، ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان و تشویق به یادگیری مادام العمر است. دورانت (2010) اظهار داشت كه پنج مولفه برای آموزش و اجرای نظم مثبت در كلاس وجود دارد كه بیشتر به ایجاد راه حل های بلند مدت و نه اصلاحات كوتاه مدت متمركز است. این موارد عبارتند از:

  • اهداف بلند مدت خود را مشخص کنید: معلمان در موقعیتی قرار دارند که نه تنها دانش آکادمیک را به دانش آموزان، بلکه ذهنیت ها، مهارت ها و استراتژی های طولانی مدت را که ممکن است در بزرگسالی استفاده کنند، به دانش آموزان آموزش دهند. از این رو اهداف بلند مدت اهمیت زیادی دارند.
  • ارتباطات گرم و صمیمانه داشته باشید: یک متقاضی گرم رفتاری دارد که با صبر، پایداری، اعتبار سنجی و توانمند سازی برای دانشجویان خود مشخص می شود. آنها دانش آموزان خود را متقاعد می کنند که به آنها اهمیت می دهند و تسلیم نمی شوند.
  • ارائه ساختار: داشتن ساختار در کلاس از نظر عاطفی، رفتاری و تحصیلی به دانش آموزان سود می رساند.
  • بررسی تاثیر دراز مدت بر دانش آموزان: با دیدن تأثیر درازمدتی که می خواهید بر دانش آموزان خود بگذارید، سپس می توانید فلسفه تدریس خود را در اطراف کلاس خود شکل داده و تا آنجا که ممکن است آن را ادغام کرده و پیامی ثابت و محکم به دانشجویان خود منتقل کنید.

منابع:

https://positivepsychology.com/discipline-strategies/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا