تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن

در روان شناسی تعاریف متفاوتی وجود دارد. برخی از این تعاریف بسیار جدید هستند. دانشمندان هر روزه به دنبال کشف موضوعات جدید در علم و دانش هستند. شما نمی توانید از علم و اتفاقات جدید فرار کنید. با این وجود شما می توانید با دانستن اطلاعات درباره آن ها آن را کنترل کنید. انعطاف پذیری در افراد مختلف می تواند تاثیر گذار باشد. در واقع ما باید بدانیم که انعطاف پذیری در رفتار با شخصیت مهم است اما به شرطی که تبدیل به دو شخصیتی بودن نشود. در ادامه می خواهیم ببینیم تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن چیست. رفتار ها همان طور که قبلاً گفتیم انواع مختلفی دارند.

انواع رفتار ها می تواند در افراد مختلف ایجاد شود. برای مثال وقتی که یک فرد در هنگام عصبانیت یا هنگام تماشای مسابقه فوتبال واکنش های از خود نشان می دهد نمی توان گفت این واکنش برای رفتار همیشگی او است. گزینه دیگری که باید بدانید این است که رفتار ها ممکن است در هر شخصی به نوع های مختلفی بروز دهد. رفتار های اجتماعی یکی از رفتار هایی است که موضوع امروز ما نیز هست. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن صحبت کنیم.

چالش های موجود در زندگی

تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن | مرکز مشاوره همکده

زندگی راه هایی در خود  دارد که به ما چالش هایی می دهد که غلبه بر آن ها می تواند غیرممکن به نظر برسد. وقتی با چنین چالشی روبرو می شویم، این یکی از دو راه پیش می رود – ما این چالش را فتح می کنیم و به جلو می رویم، یا این که خود را فلج و پریشان می بینیم. مقابله مستقیم با این چالش ها و تقویت آن ها به دلیل آن ها، نشانه بارزی از مقاومت است. اگر می بینید که از چالش ها دور می شوید، یا پس از یک دوره سختی در “برگشتن” مشکل دارید، وقت آن است که به فکر راه حل های افزایش مقاومت خود باشید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

انعطاف پذیری توانایی زنده ماندن در شرایط آسیب زا و ادامه کار است. بیاموزید چگونه امروزه با گفتگو با یک درمانگر با اختلالات مختلف مقابله کنید.

انعطاف پذیری چیست؟

انعطاف پذیری اساساً توانایی شما در انطباق هنگام مواجهه با مشکلات و مقادیر قابل توجه استرس و بازگشت به تعادل است. همه مقاومت دارند. فقط این است که برخی از افراد مقاومت بیشتری نسبت به دیگران دارند. انعطاف پذیری شما را می توان با هر تعداد موقعیت – آسیب، فاجعه، بلایای طبیعی، مسائل بهداشتی، روابط، مشکلات در محل کار، مشکلات در مدرسه، و غیره آزمایش کرد. اگر کسی مقاوم باشد، به این معنی نیست که با مشکلات روبرو نیست؛ بلکه آن ها قادر به سازگاری با شرایط و ادامه حرکت به جلو هستند.

توانایی سازگاری و حرکت به جلو در ارتباط با این زمینه

توانایی سازگاری و حرکت به جلو از ناملایمات نیاز به ترکیبی منحصر به فرد از رفتارها، افکار و اعمال دارد که همه آن ها قابل یادگیری است. این بدان معنا است که حتی اگر در حال حاضر خود را فاقد انعطاف پذیری می دانید، با کمی تلاش برای تغییر تفکر و رفتارهای خود، می توانید توانایی خود را برای سازگاری و غلبه بر دشواری هایی که با آن رو به رو هستید، بهبود ببخشید.

آن چه شما باید در مورد انعطاف پذیری بدانید

تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن | مرکز مشاوره همکده

شاید مهم ترین نکته قابل درک در مورد انعطاف پذیری این باشد که بتوان آن را یاد گرفت. همه ما مهارت های مقاومت در برابر مشکلات را داریم. این فقط دانستن چگونگی استفاده صحیح از این مهارت ها برای بازگشت سریع و حرکت به جلو است. اولین قدم برای افزایش تاب آوری خود این است که بفهمید تاب آوری چیست و چه چیزی روی آن تأثیر می گذارد.

تعریف کتاب های درسی از انعطاف پذیری

تعریف کتاب های درسی از انعطاف پذیری توانایی تحمل یا بازگشت سریع از شرایط نامطلوب است. وقتی انعطاف پذیری را به این روش تعریف می کنید، می توانید ببینید که فارغ از این که چه کسی آسیب یا سختی را دریافت می کند، این تعریف چگونه کار می کند. این بدان معنی است که اگرچه اشیا بی جان می توانند انعطاف پذیر باشند، افراد نیز می توانند انعطاف پذیر باشند. تاب آوری در افراد به طور معمول چند وجهی است و افراد تاب آوری فیزیولوژیکی، تاب آوری احساسی و تاب آوری روانی از خود نشان می دهند.

نظریه تاب آوری و انعطاف پذیری

تئوری تاب آوری و انعطاف پذیری  مجموعه ای از مفاهیم مربوط به تأثیر رویدادهای چالش برانگیز بر روی فرد و میزان سازگاری آن ها است. حوادث آسیب زا، سلامت روانی فرد را تحت فشار قابل توجهی قرار می دهد، اما در حالی که برخی تحت فشار شکسته می شوند، برخی دیگر حتی قوی تر می شوند. درک آن چه که تعیین می کند فردی شکستن یا غلبه بر ناملایمات باشد، موضوع بسیاری از تحقیقات با هدف انعطاف پذیری است. تاکنون، تحقیقات شش پیش بینی کننده قابل توجه انعطاف پذیری را تعریف کرده است:

  • عوامل استرس زا
  • متن محیط زیست خارجی
  • فرایندهای متقابل شخص و محیط
  • خصوصیات درونی خود
  • فرآیندهای تاب آوری
  • نتایج مثبت

انعطاف پذیری به عنوان روند یا رویداد؟

اتفاق نظر بین دانشمندان این است که تاب آوری یک روند است و یک واقعه نیست. در حالی که یک اتفاق می تواند آسیب زا باشد و شما را برای تغییر افکار، رفتارها و اعمال تحریک کند، اما انعطاف پذیری فرآیند ایجاد این تغییرات است. با این دانش، درک می شود که تاب آوری یک ویژگی فردی نیست، بلکه چیزی است که می تواند توسط هر فردی یاد گرفته شود یا توسعه یابد.

آیا تاب آوری با گذشت زمان تغییر می کند؟

اگرچه برخی از عوامل در اوایل زندگی شما یا حتی قبل از تولد تعیین می شوند، اما انعطاف پذیری با گذشت زمان تغییر می کند. عوامل تعیین کننده زیادی وجود دارد که بر میزان مقاومت شما تأثیر می گذارد، برخی از آن ها با حرکت در زندگی تغییر می کنند. کد ژنتیکی شما تغییر نخواهد کرد، اما می توانید رفتارها و افکار را یاد بگیرید که می تواند شما را در برابر مشکلات مقاوم کند.

آیا تاب آوری در شیوه های مختلف زندگی متفاوت است؟

تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن | مرکز مشاوره همکده

محققان علاقه مند هستند که آیا در یک جنبه از زندگی به جنبه های دیگر قابلیت ارتجاع وجود دارد. به عنوان مثال، آیا کسی که در روابط نزدیک تاب آوری نشان می دهد، در مواجهه با یک موقعیت کاری دشوار نیز از مقاومت برخوردار است؟ تاکنون، به نظر می رسد پاسخ این است که اگرچه ممکن است مقدار مشخصی از حمل و نقل وجود داشته باشد، اما انعطاف پذیری فرد بسته به شرایط و عوامل خاصی که پیرامون آن وجود دارد، متفاوت خواهد بود.

چه چیزی انعطاف پذیری را تعیین می کند؟

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. دانشمندان عواملی را فراخوانی می کنند که تعیین می کند شما چقدر مقاوم هستید به این فرآیند “تعیین کننده های تاب آوری” نیز می گویند. عوامل تعیین کننده انعطاف پذیری معمولاً با هم کار می کنند تا توانایی شما در انطباق با شرایط دشوار را افزایش دهند. هرچه عوامل بیشتری به نفع شما باشد، آسان تر می توانید تعادل را بدست آورید و از سختی ها بالا بروید.

عوامل بیولوژیکی و انعطاف پذیری در افراد مختلف

برخی از محققان اشاره کرده اند که برخی از ژن ها و شرایط بیولوژیکی ممکن است در توانایی سازگاری شما نقش داشته باشند. با این حال، از آن جا که انعطاف پذیری یک فرایند است، دلیل بر این است که این شرایط بیولوژیکی نیز در حالت تغییر قرار دارند. عوامل تعیین کننده بیولوژیکی می تواند شامل سن، جنس، وضعیت اچ آی وی، بیماری قلبی، چاقی و سایر موارد باشد.

مطالعه افراد مبتلا به PTSD را قبل و بعد از درمان

یک مطالعه افراد مبتلا به PTSD را قبل و بعد از درمان ارزیابی کرد تا مشخص شود آیا تغییرات ژنتیکی در طی روند اتفاق می افتد. در حالی که این مطالعه نتیجه گرفت که نحوه بیان ژن ها می تواند تغییر کند و به نسل های آینده منتقل شود، هنوز بحث در مورد صحت این نتیجه گیری وجود دارد. این یک مطالعه کوچک بود و فقط دو نسل را به جای چهار نسلی که برای اثبات انتقال ژن مورد نیاز بودند، پوشش داد. هنوز هم موضوعی است که جای مطالعه بیشتر دارد.

فاکتورهای محیطی و انعطاف پذیری

از عوامل محیطی معمولاً به عنوان “عوامل تعیین کننده فیزیکی” یاد می شود. عوامل تعیین کننده فیزیکی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • محیط طبیعی شما، از جمله گیاهان و آب و هوا.
  • محیط تولیدی شما، از جمله ساختمانها و حمل و نقل.
  • مسکن و محل کار شما.

قرار گرفتن در معرض مواد سمی.

تعریف انعطاف پذیری و چگونگی افزایش آن | مرکز مشاوره همکده

موانع جسمی که شما را از دسترسی به منابع خود بازمی دارد، مانند مشکلات دسترسی افراد معلول. ویژگی های زیبایی مانند نور کافی و مکان های دلپذیر برای استراحت.

عوامل داخلی

همه منابع درونی خود را دارند. عزت نفس بالا و اعتماد به نفس بالا از عوامل مثبتی هستند که باعث افزایش انعطاف پذیری می شود.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا